Správna výživa je vo vašich rukách. Synopsa GCD „Chutné zdravé jedlo


Zhrnutie lekcie pre žiakov detského domova vo veku 14-16 rokov „Správna výživa alebo ako variť vývar“

Autor: Kolosova Marina Gennadievna, učiteľka sirotinca "Swallow", Khakassia, mesto Sayanogorsk
Popis materiálu: tento materiál môže byť užitočný pre vychovávateľov detských domovov a rodičov pri príprave detí na samostatný život; určené na prácu s deťmi stredného a vyššieho školského veku.
Cieľ: príprava žiakov na samostatný život
Úlohy:
1. oboznámiť žiakov s pojmom „správna výživa“;
2. poskytnúť predstavu o hlavnom živiny ah a ich funkcie v tele;
3.tvar zdravý životný štýlživot;
4. vzbudzovať záujem o vlastné varenie jedlo.
1. Úvod do témy.

Hra Ostrov snov.

Predstavte si, že ste na ostrove, kde sa splní sen každého človeka. Každý si musí z tohto zoznamu vybrať len jeden sen: Zdravie, Bohatstvo, Sláva, Láska, Priateľstvo, Rodina. (Prieskum je rýchly; niektoré deti môžu svoju voľbu vysvetliť.)
- Chlapci, prečo si väčšina z vás nevybrala Zdravie?
Koniec koncov, bez zdravia nemôže existovať normálny život.
Definícia: „Zdravie je stav úplnej fyzickej, duševnej a sociálnej pohody a nie iba neprítomnosť choroby alebo vady.
Dobré zdravie je spôsob života. Toto je životný štýl, ktorý si človek vyberie sám, ak chce dosiahnuť najvyššiu pohodu.
Jedným z faktorov zdravého životného štýlu je správna výživa. vyvážené, dobré organizované stravovanie- spoľahlivá záruka zdravia, veľká pracovná kapacita, aktívny obrázokživota a dlhovekosti.
2. Rozhovor o správnej výžive. Skupinová práca.
Čo znamená správna výživa? Teraz budeme hovoriť o tomto.
Odporúčam pracovať v skupinách. Vašou úlohou je diskutovať v skupinách o 3 otázkach a odpovedať na ne pomocou kariet a pridaním vlastných faktorov.
1) Prečo si myslíte, že ľudia jedia? (dať dôvody)
Pre život. Ukľudniť sa.
Vyrásť. Na označenie udalosti.
Pre potešenie. Na získanie energie.
Zostať zdravý.
2) Čo pre teba znamená jedlo?
Tradícia. Pocit bezpečia.
Láska. Komunikačné prostriedky.
Nástroj na prežitie. Energizujúci nástroj.
Niečo jedlé. Zdroj zábavy.
3) Ktorá z nasledujúcich možností naznačuje, čo jete? (uveďte ďalšie dôvody, ak existujú):
Hlad. Vôňa. colnice. Cena. Ochutnajte. Komunikácia. Reklama. Balíček. Obľúbené. Miesto bydliska. názor rovesníkov.

Vďaka týmto otázkam sme sa teda zoznámili s niektorými faktormi, ktoré ovplyvňujú našu výživu.
3. Živiny.
Otázky.
- Čo je podľa vás pre nás dôležitejšie, konkrétne potraviny alebo živiny obsiahnuté v potravinách?
- Aké živiny poznáte?
Úvod do tabuľky.

Živiny
Ich funkcie v tele
Aké produkty obsahujú
Sacharidy. Všetky orgány potrebujú energiu, aby mohli fungovať. Sacharidy sú najjednoduchším zdrojom energie. V pečeni a svaloch sa ich môže uložiť až 600 g. Táto zásoba vystačí na jeden deň.
Zemiaky, hrozienka, čokoláda, med, pohánka a ovsené vločky, múka a cestoviny.
Veveričky. Pretože bunky tela sa neustále obnovujú - budujú a prestavujú - potrebujú stavebný materiál. Hlavnými „stavebnými kameňmi“ sú aminokyseliny, ktoré sa získavajú v dôsledku rozkladu bielkovín. Na „stavebné práce“ potrebuje rastúce telo asi 100 g bielkovín denne (pre porovnanie: v jednom kuracie vajce– 13 g bielkovín). Mäso, ryby, tvaroh, vajcia, hrach, fazuľa, chlieb, orechy.
Tuky. Tuky, podobne ako sacharidy, sú zdrojom energie. Ale tuky sa konzumujú vtedy, keď to človek potrebuje.Tuk, maslo, smotana, žĺtok.
Vitamíny. Je známych asi 30 vitamínov. Každý vitamín plní v tele špecifickú úlohu. Nedostatok vitamínov spôsobuje metabolické poruchy. Zelenina ovocie.

Aby sme žili, rástli a zostali zdraví, je veľmi dôležité jesť každý deň rôzne jedlá.

4. Praktická úloha "Čo jeme?". Úvod do výživových doplnkov.
Deti by mali napísať zloženie potravín, ktoré jedia (majonéza, kečup, rezance Rolton atď.)

V súčasnosti sa na zvýšenie trvanlivosti potravín alebo na zavádzanie nášho tela (aby jedlo chutilo lepšie ako v skutočnosti) používa množstvo liekov ( prídavné látky v potravinách). Tie sú väčšinou umelo syntetizované chemické zlúčeniny ale su aj prirodne.
Skupiny potravinárskych prídavných látok:

Е100-Е182 Farbivá (používané na farbenie potravín)
E200-E299 Konzervačné látky (predlžujú trvanlivosť výrobku)
E300-E399 Antioxidanty (spomaľujú oxidáciu, chránia produkty pred znehodnotením: podobný účinok ako konzervačné látky)
Е400-Е499 Stabilizátory (zachovajú požadovanú konzistenciu produktu)
E500-E599 Emulgátory (podporujú určitú štruktúru potravinárskych výrobkov, podobne ako stabilizátory)
E600-E699 Zvýrazňovače chuti a vône
Е700-Е899 Rezervované čísla
E900-E999 Prostriedky proti horeniu a iné látky

Veľa škodlivé prísady medzi farbivami, pretože sú väčšinou 100% syntetické. Niektoré farbivá sú nebezpečné!
Za najškodlivejšie možno považovať konzervanty a antioxidanty.
Konzervačné látky narúšajú biochemické reakcie. Výsledkom je, že v prostredí, kde sa takýto prípravok nachádza, sa život stáva nemožným a baktérie odumierajú, čím sa produkt dlhšie nekazí. Osoba pozostáva z obrovského počtu veľmi odlišných buniek a má veľkú hmotnosť, čo mu umožňuje nezomrieť pri použití konzervačnej látky. Ak sa však do tela dostane veľká dávka konzervačných látok, následky môžu byť veľmi smutné.
Stabilizátory sú väčšinou látky rastlinného alebo živočíšneho pôvodu, no aj keď väčšina z nich má prírodný základ, sú chemicky „upravené“.
Emulgátory sú častejšie zastúpené minerálnymi látkami, napr.: E500 - sóda, E507 - kyselina chlorovodíková, E513 - kyselina sírová.
Minerály sú prírodné produkty, preto ich naše telo pozná. Nemyslite si však, že všetky emulgátory sú neškodné. V prírode existuje veľa prírodných, minerálnych látok, ktoré sú jedmi.
5. Ako variť vývar.
Otázka. Prečo? skorších ľudí nepoznali mnohé choroby a boli zdravší?
Odpoveď je zrejmá. Ako sa stravovali za starých čias?
Dnes vám chcem predstaviť pojem „vývar“, ich druhy a spôsoby prípravy.
Definícia. Vývar (z francúzskeho bujónu od slovesa bouillir - "variť") - tekutý vývar vyrobený z mäsa, rýb alebo zeleniny. Neobsahuje veľké množstvo bielkoviny, preto má skôr chuťovú hodnotu ako výživnú, tiež sa ľahko vstrebáva aj oslabeným organizmom.
kvôli vysoký obsah v prvých chodoch aromatických a extraktívnych látok majú pre človeka určitý fyziologický význam. Zvyšujú chuť do jedla, podporujú vylučovanie tráviacich štiav a vstrebávanie potravy.
Príprava polievok je rozdelená na niekoľko spôsobov. Polievky sú pyré, dresing a transparentné. Najčastejšie sa varia na hubovom, rybom, mäsovom, kostnom, kostnom alebo zeleninovom vývare, ako aj na mlieku, kvase a ovocnom vývare.

Boršč, polievka, kyslá uhorka, lokše, rezance, kapustnica z kyslej kapusty sa varí na mäsových a kostných vývaroch. Wow, slané, zemiaková polievka- varené v rybom vývare.

Vývar z kostí. Pre lepšiu extrakciu extrakčných látok je potrebné kosti nasekať. Pri použití bravčových alebo teľacích kostí je lepšie ich najskôr opiecť v rúre, potom bude chuť a farba vývaru nasýtenejšia.

Kosti sú nasekané, dobre umyté vodou, naliate studená voda a privedieme do varu na silnom ohni. Potom oheň znížim, keďže silným varom sa vývar zakalí.

Pena sa neodporúča odstraňovať, obsahuje veľmi cenné bielkovinové látky. Musí sa presunúť na chladnejšiu stranu panvice, potom sa usadí na dne. Odstráni sa len prebytočná pena a tiež tuk.

Približne 30 minút pred koncom prípravy vývaru sa k nemu pridá predtým dusená cibuľa, mrkva a korene. To dodá vývaru vôňu, farbu a chuť. Po dokončení varenia musí byť vývar filtrovaný.

Vývar z mäsa a kostí. Najprv sa oddelí mäso od kostí, na kostiach sa uvarí vývar, asi po 2 hodinách sa pridá mäso a varí sa do mäkka.

Hydinový vývar. Mäso sa vloží do hrnca, potom sa zaleje studenou vodou a pomaly sa privedie do varu. Varte do mäkka, zbavte peny. Pridávajú sa korenie, korene, soľ.

Rybí vývar. Pripravené ryby alebo odpad z nich (hlavy, chrbtica, koža) sa umyjú a nalejú do studenej vody, privedú sa do varu a po odstránení peny a tuku sa privedú do pripravenosti. Na konci varenia je potrebné vývar osoliť a hotový vývar precediť.

Hubový vývar. Sušené huby sa umyjú a nalejú vodou, nechajú sa 4 hodiny, potom sa varia, kým nezmäknú. Varený vývar sa prefiltruje a huby sa premyjú pod tečúcou vodou v sitku. Potom sú nakrájané a vyprážané, potom pridané do polievky, asi 15 minút pred tým, ako sú hotové.

Chlapci, skúsme na to prísť: na akých vývaroch pre vás naši kuchári pripravujú polievky?
Kosť, mäso a kosť, kuracie mäso, ryby. Celkom správne.
6. Záver. Závery.
Naša lekcia sa skončila. Chcem vám všetkým zaželať dobré zdravie. A čo je na to potrebné, dúfam, že teraz viete. Samozrejme, jednou zo zložiek zdravia je správna výživa!
Vďaka všetkým!

Zhrnutie lekcie "Zdravé stravovanie - zdravý život."

Obsah programu:

1. Oboznámiť deti s pravidlami racionálnej výživy.

2. Upevniť dodržiavanie hygienických zručností a schopností u detí;
3. Kultivujte presnosť, čistotu.

Prípravné práce:
1. Vykonajte rozhovor s deťmi o strave;
2. Exkurzia s deťmi do kuchyne MATERSKÁ ŠKOLA;
3. Zoznámte deti s hlavnými skupinami zdravých potravín, ktoré je potrebné jesť.

Priebeh lekcie:
Vychovávateľ:
Dnes sa s vami porozprávame o hygiene potravín. Ale najprv mi odpovedzte na túto otázku: načo jeme?
deti:
Človek je, aby žil. Potraviny nie sú len zdrojom energie potrebnej pre ľudskú činnosť, ale aj materiálom pre jeho rast a vývoj.
Vychovávateľ:
Teraz mi povedzte, záleží na tom, aké jedlo jeme?
deti:
Nie
Vychovávateľ:
Aké by malo byť jedlo?

deti:
Čerstvé, čisté.
Vychovávateľ:
Správny. Ako môžete udržať potraviny čerstvé?
deti:
Je potrebné ich uchovávať v chladničke.
Vychovávateľ:
správne. Môžu sa všetky potraviny konzumovať surové?
deti:
Nie Napríklad mäso, ryby musia byť varené alebo vyprážané atď.
Vychovávateľ:
Správny. Niektoré jedlá je potrebné variť: vyprážané, dusené, varené, pečené atď. Čo však treba robiť s jedlom pred varením a pred jedlom, ak jeme surovú stravu?
deti:
Treba ich vyčistiť a umyť.
Vychovávateľ:
Dobre, povedzme, že sme umyli jablká a pripravili sa na ich konzumáciu.
Urobili sme všetko správne? Stačí, že máme čisté jablká?
deti:
Nie Musíte tiež udržiavať čisté ruky.
Vychovávateľ:
Správny. To znamená, že je potrebné dodržiavať pravidlá osobnej hygieny: umývať si ruky, používať čisté riady, obrúsky atď.
Vychovávateľ:
Záleží však na tom, ako sa stravujeme?

deti:
Dôležité. Pri jedení nemôžete rozprávať, pozerať televíziu, čítať.
Vychovávateľ:
správne. To všetko prekáža normálny proces jedenie je rozptýlenie. Ale ty si jedol, vstal a odišiel?
deti:
Nie Treba po sebe upratať riad, utrieť stôl, poďakovať tým, ktorí jedlo pripravili.
Vychovávateľ:
Ak jeme vždy v rovnakom čase, náš žalúdok začne produkovať tráviace šťavy a pripravený k jedlu. Zdá sa, že to určite funguje vnútorné hodiny a pomáha pri trávení potravy. O čom hygienická požiadavka v otázke?
Čo musíme dodržiavať?
deti:
Diéta.
Vychovávateľ:
Správny. Musíte jesť 4 krát denne v rovnakom čase.
Ak si celé množstvo jedla rozdelíte na sto častí, tak 40 z nich je na obed, 5 na raňajky, 15 na obed a 25 na večeru. Večera musí byť najneskôr do 19:00.
Teraz mi odpovedzte na nasledujúcu otázku: je dobré jesť stále len tie isté jedlá?
deti:
Nie Výživa by nemala byť monotónna, môže sa vyskytnúť beri-beri, hypovitaminóza a iné ochorenia.

Vychovávateľ:
Jedlo sa skladá z bielkovín, tukov, sacharidov, minerálov, vitamínov.
Na stavbu potrebujeme bielkoviny. Sú ako tehly, ktoré tvoria budovu. Bielkoviny sú stavebnými kameňmi tela.
Bez nich nie je rozvoj a rast. Preto ich najviac potrebuje rastúce telo.
Bielkoviny sa nachádzajú v mlieku, vajciach, orechoch atď. Stavba si vyžaduje nielen stavebný materiál, ale uvoľňuje sa aj energia, sacharidy a tuky. Nevyužitá energia sa však ukladá ako tuk. Malé množstvo tuku v tele je potrebné, chráni orgány, tlmí nárazy. Ale veľké množstvo z nich sťažuje prácu vnútorné orgány, ich vytváranie dodatočné zaťaženie. Preto je nadváha pre človeka škodlivá.
Potrebujeme aj minerály. Obzvlášť veľké množstvo je potrebné pre kosti. Dodávajú im silu. Vitamíny sú nevyhnutné pre rast a vývoj tela. Je ich viacero skupín. Toto sú vitamíny skupiny
A, B, C, D, PP, K atď.
Budem hovoriť len o niektorých:
VITAMÍN A je rastový vitamín. Pomôže vám rásť a tiež si udržať zrak. Pri nedostatku tohto vitamínu môžu ľudia ochorieť tzv! „nočná slepota“, t.j. Cez deň človek vidí dobre, no s nástupom tmy sa zraková ostrosť znižuje.
VITAMÍN B - Reguluje metabolizmus. VITAMÍN C - je všeobecné posilňovanie.
Bez
VITAMÍN D - dieťa môže dostať rachitu: je to dôležité pre rast silných kostí.

(Vizuálne zobraziť na stole) "Denné normy vitamínov"
Vychovávateľ:
Ktorý produkt obsahuje ktorý vitamín?
Tak ste sa dozvedeli, z akých látok sa jedlo skladá a akú úlohu zohrávajú v našom tele. Prirodzene, sú v najviac rôzne produkty Preto by mala byť strava pestrá. Napríklad (mäso, mlieko majú veľa bielkovín, ale málo vitamínov, v chlebe - uhľohydráty a v zelenine) - veľa vitamínov a málo bielkovín a tukov.
Fizminutka.
Jeden - vstať, vytiahnuť,
Dva - ohnúť, uvoľniť,
Tri - v rukách 3 tlieskanie,
Hlava - tri prikývnutia,
Štyri - ramená širšie
Päť - mávnite rukami,
Šesť - ticho seďte na mieste.
Vychovávateľ:
A teraz sa pozrime, či si dokážete prečítať recept navrhnutý doktorom Aibolitom a vysvetliť pravidlá, ktoré sú v ňom napísané. Takže prvé pravidlo: "Nežijeme preto, aby sme jedli, ale jeme preto, aby sme žili."
Ako chápete toto pravidlo?
deti:
Človek by mal zjesť toľko potravín, koľko k životu potrebuje, t.j. podvýživa a prejedanie sa sú pre telo škodlivé.
Vychovávateľ:
Pravidlo dva: „Nešetrite na jedle – je to najhoršia ekonomika na svete“
deti:
Toto pravidlo hovorí, že musíte jesť rozmanito a kvalitné produkty získať potrebné živiny minerálne soli, vitamíny pre normálny rast, vývoj a metabolizmus v tele.
Vychovávateľ:
Pravidlo tri! „Nesadajte si za stôl, ak na ňom nie je zelenina.
Uprednostňujte rastlinnú stravu Prečo?
deti:
Zelenina je bohatá na vitamíny a rastlinná potrava telo ľahšie absorbuje.
Vychovávateľ:
Pravidlo štvrté: "Nenechajte sa strhnúť sacharidmi: chlieb, zemiaky, sladkosti. Soľ, cukor sú bieli nepriatelia zdravia." Sacharidy, ak ich telo nevstrebe, sa ukladajú vo forme tuku, čo vedie k obezita a nadváhu. Cukor je čistý sacharid. Tiež prebytok cukru v tele vedie k cukrovka. Soľ by sa nemala konzumovať vo veľkých množstvách. To vedie k ukladaniu solí v tele. Piate pravidlo: „Čím menej varenie, tým viac vitamínov získate.“ Pod pôsobením o vysoká teplota mnohé vitamíny sú zničené; dostaneme ich v menšom množstve. A posledné pravidlo: „Nevečerajte po 19:00.“ Nemôžete jesť tesne pred spaním, inak, keď spíme, žalúdok si neodpočíva, funguje. A je to zlé pre telo. Preto musíte jesť dve hodiny pred spaním. A spať chodíte o 21.00 - 22.00 hod.. Okrem toho musíte dodržiavať diétu.
Vidím, že ste sa s touto úlohou vyrovnali, prečítali ste a rozlúštili recept Dr. Aibolita. Čo môžete pridať do jeho receptov? Čoho sa treba vyvarovať, aby ste si udržali zdravie, tráviace orgány?

Pieseň „O správnej výžive“ (video)

Zdravie je jedným z nevyhnutných podmienok plný život osoba.

Chlapci, chcete vedieť, ako vyrásť silný, krásny, zdravý? A kto vie, čo je pre to potrebné urobiť? (Musíte dodržiavať dennú rutinu, jesť správne.)

Povedzte nám o svojej každodennej rutine?

Posilnite svoje telo

Celá moja rodina vie

Musí existovať rutina dňa.

Mali by ste to vedieť

Každý potrebuje viac spánku.

No nebuďte ráno leniví

Choďte na nabíjačku!

umyť si zuby, umyť si tvár,

A usmievajte sa častejšie

Temperovať a potom

Blues sa nebojíš.

Zdravie má nepriateľov

Nebuďte s nimi priatelia!

Medzi nimi je tichá lenivosť,

Bojujte s tým každý deň.

Správne!

Musíte vstávať skoro (najlepšie v rovnakom čase), cvičiť, umývať si tvár (ráno a večer), učiť sa v škole, musí byť prechádzka, obed, cvičenie domáca úloha, ísť spať čoskoro.

7.00.- Je čas vstávať!

Čoskoro späť do školy, deti!

7.15. - Sme zvyknutí na objednávku, ráno cvičíme!

7.30. - Raňajky.

8:00. - A teraz nám otvor, škola!

8:30-14:00. - Zvonček znova zazvoní

Lekcia je v pravý čas!

Je toho veľa čo vedieť

Stať sa úspešným v živote!

14:00. - Večera. Ďakujeme našim šéfkuchárom, že nám uvarili chutné jedlo.

14:00. - 18:00. - Hráme sa, relaxujeme, pomáhame matke!

19:00 - 20:00. Dáme si chutnú večeru. Poďme pozerať televíziu.

Niekto číta knihu, niekto sa bude hrať s bratom.

21:00. - Prichádza k nám hlboký spánok.

Každý na svete ho potrebuje!

Dnes budeme hovoriť o výžive. Ľudská výživa musí byť úplná.

Na tabuli je napísané: bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, minerály.

Pre normálne fungovanie organizmu je potrebné konzumovať bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerály v množstve, ktoré potrebuje.

Najbohatší bielkoviny : mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky. Bielkoviny sú stavebný materiál pre svaly a tkanivá vnútorných orgánov. Človek potrebuje úplnétukov (maslo, zeleninový olej). A aby bol človek energický, musíte jesť potraviny bohaté nasacharidy ako chlieb, cereálie, cukor, med, čokoláda, zelenina, ovocie. Pre človeka nevyhnutnévitamíny a minerály . Tieto látky nájdete v masle a rastlinných olejoch, vajciach, mliečnych výrobkoch, ovocí a zelenine a čerstvých bylinkách.

Počas tepelného spracovania sa veľa užitočných látok vo výrobkoch zničí. Preto je lepšie používať prípravky v ich prírodnej forme.

Väčšina užitočné látky v zelenine a ovocí, preto by mali byť prítomné v našej každodennej strave.

1 dieťa: Ovocie a zelenina na raňajky

Deťom sa to veľmi páči.

Od Zdravé stravovanie

Líca sa červenajú.

2 deti: Musíte jesť veľa kaše

Pite kefír a jogurt

A nezabudnite na polievku

Budeš zdravý, drahý!

3 deti: Na obed si vyberám mäso, ryby, čierny chlieb,

Aby som vyrastal zdravý a bol výborným študentom.

Mlieko, kefír, tvaroh mi dávajú vápnik a jód,

Aby som zosilnel a bol krásny.

Hra "Uvarte si jedlo"

Každý z vás si pripraví svoj vlastný pokrm z ponúkaných produktov. Jedlá: kapustová polievka, zeleninový šalát a kaša.

Pozrime sa, ako sa darilo našim kuchárom.

dieťa:

Musíte jesť veľa rôznych vitamínov.

Tých vitamínov je všade veľa -

Veľa v ovocí a iných produktoch.

Deti milujú jablká a hrušky,

Ale aj repu treba jesť častejšie.

doktor:

Áno, deti, tvaroh a kyslá smotana sú užitočné.

A pre mozog a silu - ryby a banány.

Byť zdravý, inteligentný a krásny,

Navždy si zapamätaj:

užitočné vitamíny!

Poznám veľa hádaniek o zelenine, ovocí a bobuliach. Pozorne načúvať:

žlté citrusové ovocie

Rastie v slnečných krajinách

Ale chutí najkyslejšie,

A jeho meno je...

(citrón)

Kde rastie citrón?

Všetci boxeri o nej vedia

S ňou rozvíjajú svoj úder.

Aj keď je nemotorná

Ale vyzerá to ako ovocie...

(hruška)

Červené korálky visia, z kríkov na nás pozerajú.

Milujte tieto korálky

Deti, vtáky a medvede.

(Malina)

Kde rastie malina?

Som najchutnejší na svete

Všetky okrúhlejšie a červenšie.

Ja dospelí a deti

Milujú viac ako ktokoľvek iný na svete.

(Paradajka)

Kde rastie paradajka?

Letné šaty na letných šatách,

Šaty na šaty

Ako sa ideš vyzliecť?

Zaplatíte dosť.

(Cibuľa)

Náš fialový majster

Jedna zo zeleniny.

Je to francúzsky Comte de Jean,

A v ruštine -…

(Baklažán)

Hra „Určite chuť“

Uhádli sme hádanky o rôznych druhoch zeleniny, bobúľ a ovocia. A teraz si trochu oddýchneme a zahráme sa, na hru potrebujem troch ľudí. Zaviažem vám oči a vy budete musieť podľa chuti určiť, čo to je: ovocie, bobule alebo zelenina. A pomenujte!

Výborne!

Telesná výchova "Sme malé deti" +fonogram

Teraz uvediem zoznam produktov a vy mi poviete, ako chutia:slané, sladké, kyslé alebo horké.

vodný melón- sladký

citrón- kyslý

sleď- slaný

grapefruit- trpký

med- sladký

egreš- kyslý

kyslá kapusta - slaný

horká čokoláda- trpký

hrozno- sladký

brusnica- kyslý

zmrzlina- sladký

Dieťa: Naučte sa lekcie tak, že v „päťke“

A športovať,

Tak, že mozog a posilniť svaly,

Musíme jesť správne!

A chlapci majú pravidlá hygieny potravín. Prečo potrebujete vedieť, ako sa správne stravovať?

Môže mi niekto povedať tajomstvá správnej výživy aby nás nebolel brucho a my sme sa vždy cítili zdraví a vitálni?

Pravidlá výživy:

* Pred jedlom si umyte ruky mydlom.

* Ovocie a zeleninu pred konzumáciou umyte prevarenou vodou.

* Jedzte po malých kúskoch, pomaly.

* Počas jedenia nehovorte.

* Jedzte s mierou.

Myslím, že zoznam dôležité pravidlá môžete pokračovať:

* Nejedzte suché jedlo.

* Jedzte v rovnakom čase.

- Teraz by som sa chcel zamerať na toto pravidlo:"Pred jedlom si umyte ruky mydlom." Mnoho detí si nevie správne umyť ruky. Prídu z ulice - a ku kohútiku, ošúchajte si ruky nejako, špina na nich stále zostáva. Pozrime sa. Ako si správne umývať ruky.

(študentské výstavy)

1. Vyhrňte si rukávy.

2. Navlhčite si ruky.

3. Vezmite mydlo a namydlite si ruky, kým sa neobjaví pena.

4. Pošúchajte si nielen dlane, ale aj chrbát rúk.

5. Zmyte penu a uistite sa, že máte dobre umyté ruky.

6. Osušte si ruky.

7.Skontrolujte, či máte suché ruky, priložte chrbát k lícu.

Chlapci, miera je potrebná v jedle!

Aby nedošlo k neočakávaným problémom,

Musíte jesť v určený čas,

Len trochu, ale niekoľkokrát.

Vždy dodržiavajte tento zákon

A vaše jedlo bude užitočné!

Potrebujete vedieť viac o kalóriách

Aby ste ich nevytriedili za deň!

Vo výžive je dôležitý aj režim,

Potom budeme utekať pred chorobami!

Buchty, sladkosti, sušienky, koláče -

Deti potrebujú malé množstvá.

Pamätajte na rady pre deti:

Zdravie je jedno, ale druhé nie.

Znie hudba „Staré piesne o hlavnej veci“

yulia korokina
Otvorená lekcia na tému „Správna výživa“

Cieľ: Rozšírte predstavy detí o produktoch jedlo a ich význam pre človeka zvýrazniť pravidlá zdravého stravovania.

Úlohy:

vzdelávacie: Upevniť vedomosti detí o produktoch jedlo a ich význame pre človeka, o pojmoch « správne» , alebo "zdravý jedlo» .

Vzdelávacie: Rozvinúť zvedavosť, schopnosť variť polievku, džús, koláče.

Vzdelávacie: Vzdelávať deti o svojom zdraví a zdraví iných. Zvýšte túžbu viesť zdravý životný štýl.

Priebeh lekcie:

opatrovateľka: Dobré popoludnie, milí chlapci, milí hostia. Som rád, že vás všetkých vidím! A predtým, než začneme naše povolanie- Vypočujte si báseň a povedzte mi, čo je dôležité, o čom dnes budeme hovoriť?

Človek potrebuje jesť

Vstať a sadnúť si

Skok, salto,

Spievajte piesne, spoznajte priateľov, smejte sa,

Aby rástli a rozvíjali sa

A nebuď chorý

Potreba jesť správne,

Od samého mladé roky byť schopný.

opatrovateľka: Povedz mi dobre, aký je náš dnešný deň povolanie?

deti: odpovede detí!

opatrovateľka: správne, moja si zlatá!

opatrovateľka: Dnes sa s vami chcem porozprávať o zdraví výživa!

opatrovateľka. Každý vie, že kašu je dobré jesť ráno. Prečo sú užitočné? (Odpovede detí.)

opatrovateľka: Šikovný! Veľa práce ráno triedy, na to všetko musíte vynaložiť veľa úsilia; a energie, ale v kaši je veľa prospešné vitamíny a látok.

Prečo si myslíš o niektorých ľuďoch hovoria: "Jedol trochu kaše?" (odpovede detí)

opatrovateľka: Áno ty správny, hovoria o slabých a krehkých ľuďoch, ktorí nejedia kašu.

opatrovateľka: Viete, z čoho sa vyrába kaša? (odpovede detí)

opatrovateľka: Výborne! Koľko toho vieš! Kaše sa varia z ryže, pohánky, prosa, jačmeňa, ovsených vločiek, kukurice!

moment prekvapenia: Zaklopať na dvere! Objaví sa cudzinec! Ahojte chalani! Prišiel som k vám s darčekmi! Chcete vedieť, ktoré? (deti áno! Potom hádajte hádanky!

okrúhly, ryšavý,

Rastiem na konári.

Dospelí ma milujú

A malé deti.

(Apple)

oranžové ovocie -

Ako slnko v horúcom lete!

Choď nakupovať s mamou

Kúpte si šťavnaté. (oranžová)

Korunka navrchu

Hrubá koža,

Podobne ako pri lopte

Na koho sa podobá!

Odpoveď: Granátové jablko

Zelený chvost nad zemou

Podzemný červený nos.

Zajačik šikovne žerie.

Aké je jej meno?.

(mrkva)

opatrovateľka: Výborne! Teraz odpovedzte, čo sa dá z týchto plodov urobiť? (šalát, šťava)

opatrovateľka: Chlapci, buďme malý kuchár a varíme chutné a zdravá šťava? (Choď k stolu)

Akú farbu má oranžová? (odpovede detí) a ako chutí? (odpovede detí), A aký je tvar (odpovede detí, dobre! Akej farby je mrkva? Akého tvaru? (rozkrojte, ochutnajte, akej chuti, akej farby je jablko? Akú chuť má? Aké granátové jablko!)

Pokrájame šťavu!

opatrovateľka: moje slniečka! Pripravili sme pre vás zdravý džús! Aké to má využitie? (odpovede detí)

Ovocie je veľmi užitočné výživný majú veľa vitamínov! Pripravili sme pre vás lahodný a zdravý džús!

opatrovateľka: Teraz si trochu oddýchni. Hra "Áno a nie"

Ak "ÁNO" postavte sa a zdvihnite ruky, ak "NIE"- sadneme si.

Kasha - chutné jedlo

Je to pre nás dobré? (Áno)

niekedy zelenú cibuľku

Sú pre nás deti užitočné? (Áno)

Špinavá voda v kaluži

Je to pre nás niekedy užitočné? (nie)

Shchi je skvelé jedlo

Je to pre nás dobré? (Áno)

Amanita polievka je vždy -

Je to pre nás dobré? (nie)

Ovocie je jednoducho krásne!

Je to pre nás dobré? (Áno)

Niekedy špinavé bobule

Je zdravé jesť, deti? (nie)

Zelenina rastúca hrebeň.

Je zelenina užitočná? (Áno)

Občas šťava, kompót

Sme užitoční, deti? (Áno)

Zjedzte vrece veľkých sladkostí

Je to zlé deti? (Áno)

Len zdravé jedlo

Vždy na stole!

A keďže zdravé jedlo -

Budeme zdraví? (Áno)

opatrovateľka: Pokračujme v našom povolanie! Dozvedeli sme sa, že je užitočné jesť ovocie, že sa z nich dá pripraviť zdravá šťava! Čo je ešte dobré jesť? (odpovede detí)

opatrovateľka: správne! Je dobré jesť polievku! Viete, z čoho sa vyrába boršč? (odpovede detí) Na doske je kastról a, ovocie a zelenina, vložte do môjho hrnca to, z čoho je vyrobený boršč!

(Ilustrácia hrnca, ilustrácie kapusty, repy, cibule, mäsa, mrkvy, zemiakov, pomaranča, jablka, uhorky, mandarínky)

opatrovateľka: moja si nezávislá! Varili sme boršč! A s čím by ste mali jesť boršč?

Deti s chlebom!

opatrovateľka: Viete, ako sa chlieb dostane na náš stôl? (odpovede detí)

opatrovateľka: Správny! Poviem vám o dobrodružstvách obilia. „Na jar sme zasadili malé semienko do zeme. Najprv sa objavil výhonok, potom sa zmenil na klásky. Celé leto klások rástol, naberal silu. V klásku bolo veľa zŕn. Zem, slnko, voda, teplo pomohli malému zrnku premeniť sa na silný klas plný nových zrniek. A majú veľa užitočných živiny. Na jeseň sa zbierali klásky, mlátili a vynášali obilie.

Potom sa z nášho obilia zomelie múka, do múky sa pridá cukor, soľ, rastlinný olej, zmieša sa, vloží sa špeciálna forma a vložte do rúry!

Príbeh vychovávateľka doplnené ilustráciami na počítači.

opatrovateľka: Dnes sme boli šéfkuchármi, navrhujem, aby sme nimi boli znova, piekli koláče, ktoré potom zjeme na večeru!

Robíme koláče, vezmite ich do kuchyne!

Súvisiace publikácie:

Skupinový projekt "Správna výživa" Typ projektu: kognitívne Trvanie: 1 mesiac Vek detí: 6-7 rokov Účastníci projektu: deti, pedagógovia, odborníci, rodičia.

Účel: Obohatiť pedagogické schopnosti rodičov; koordinovať názory učiteľov a rodičov na otázky racionálneho a správneho.

Abstraktné triedna hodina pre stupeň 2 "Správna výživa" Účel: vytvoriť podmienky na formovanie vedomostí správny postoj pre tvoje zdravie.

Zhrnutie lekcie „Správna výživa je kľúčom k zdraviu“ Spracoval: učiteľ 2. skupiny Garmash E. A. Téma: Správna výživa je kľúčová zdravie. Účel: Upevnenie vedomostí detí o užitočnom a škodlivom.

Projekt "Danon - Správna výživa" v skupine seniorov Skupinový krátkodobý projekt Relevantnosť Správna výživa je kľúčom k zdraviu, no nie každý ju berie vážne. O „každodennom chlebe“.

Výživová hra

v 1. triede.

Kompilácia knihy "Rady dlhých pečene".

Ciele:

    odhaliť dôležitosť správnej výživy: režim, kvalita a množstvo jedla;

    Poučte deti o pravidlách stravovania.

Vybavenie:

vzduchová gumová guľa; 2 poháre vody, domáca kniha „Rady pre dlhovekú pečeň“; obálka s rozrezanými štvorveršími; prázdne fľaše a škatule od Coca-Coly, Pepsi-Coly, prepadnutia, čaju, džúsu, mlieka, minerálka; listy štvorcového tvaru; listy; obálky s prísloviami; obálky so slovami z prísloví.

Plán lekcie.

1. Organizačný moment.

2.Vyplnenie knihy.

A) Zdravé potraviny.

B) Zdravé nápoje.

C) hygiena potravín.

D) Kto sa prejedá, skracuje si život.

D) denný režim.

E) Kto pomaly žuje, bude dlho žiť.

3. Zhrnutie.

Priebeh hry.

1. Organizačný moment.

Dnes pre lekciu napíšeme jednu veľmi dôležitú knihu, ktorá sa nazýva „Rady pre dlhú pečeň“.

Kto je dlhoveký? (Odpovede detí.)

V skutočnosti sa dlhovekí nazývajú ľudia, ktorých vek presahuje 80 rokov.

Chcete žiť dlho a zostať zdravý po celý život?

Aby sa toto želanie splnilo, musíme odhaliť tajomstvá dlhovekosti.

2. Vyplnenie knihy.

A) Zdravé potraviny.

Čo je jedným z tajomstiev dlhovekosti, sa dozviete pri počúvaní básne.

Každý deň všetkými prostriedkami

S chuťou do jedla musíte jesť:

Ryby, syr a kyslé mlieko,

Ovocie, zelenina a kaša.

maslo tiež,

A kyslá smotana a tvaroh,

A krém je užitočný pre tenkých ľudí.

Každý deň všetkými prostriedkami

Všetko, čo musíte jesť, je zdravé!

Takže čo je hlavné tajomstvo dlhovekosť? Vyberte správnu odpoveď (odpovede na tabuli):

    vo výživných potravinách;

    v zdravej výžive;

    v bohatej strave.

Celkom správne, toto zdravá diéta. Náš prvý tip je pripravený. Vložme do knihy list s nápisom „zdravá strava“.

Na tabuli visia rôzne kresby a výrezy z papiera. Zdravé jedlá(ovocie, zelenina, mliečne výrobky, mäso, ryby, kuracie mäso, obilniny). Vyberte si jeden z obrázkov pre seba.

Rozdeľte sa do skupín podľa obrázkov, ktoré máte v rukách: skupina 1 - ovocie, skupina 2 - zelenina, skupina 3 - mliečne výrobky, skupina 4 - ryby, kuracie mäso, mäso, skupina 5 - obilniny.

V každej skupine uveďte dôvody, prečo sú vami vybrané produkty užitočné. (Po vysvetlení tímy vložia svoje obrázky do prázdnych súborov a prilepia ich do knihy.)

B) Zdravé nápoje.

Okrem správneho, zdravého jedla musí človek piť dostatok vody. Študent stratí v priemere 2 litre vody denne, preto je dôležité túto stratu doplniť vypitím 4 až 8 pohárov tekutín počas dňa.

Akými nápojmi uhasíte smäd? (Na stole sú zospodu zobrazené prázdne boxy na fľaše rôzne nápoje.)

Nápoje rozdeľte na zdravé a nezdravé. Z každého tímu prichádza k stolu jeden zástupca.

Správnosť takéhoto rozdelenia nápojov na škodlivé a užitočné si môžete skontrolovať počúvaním básne.

Od detstva pijem mlieko

Má silu a teplo!

Pretože je to magické

Dobré, užitočné!

S ním rastiem z hodiny na hodinu

A dobré rady dámy

Namiesto pepsi limonáda

Mlieko treba piť častejšie!

Mlieko pomáha každému:

Posilňuje zuby a ďasná!

Cítite sa ľahko

Ak pijete mlieko!

Do ktorej skupiny nápojov teda zaraďujeme mlieko? (Odpovede detí.)

Dodáva sa vo všetkých farbách

Má veľa vitamínov.

Vždy som pripravený ho vypiť

Koniec koncov, neexistuje lepší nápoj.

Je to mrkva a paradajka

A vždy chutí.

Aby ste sa mohli stať zdravými,

Pite viac ovocia ... (džús).

na škodlivé resp zdravé nápoje dáme si šťavu? (Odpovede detí.)

Teraz sa dozvieme o vlastnostiach iného nápoja.

Čaj horúci, voňavý

A chutí veľmi príjemne.

Lieči choroby

A únava zaháňa.

Dodáva novú silu

A pozýva priateľov k stolu.

V ktorej skupine budeme definovať čaj? (Odpovede detí.)

Počúvajte viac.

Minerálka

Pre zdravie potrebujeme.

Umýva, posilňuje

A žalúdok sa čistí

Vyživuje minerálmi

Byť aktívny pomáha.

Do akej skupiny patrí minerálna voda? (Odpovede detí.)

Vymenujte nápoje, ktoré musíte pravidelne piť po malých dúškoch. (Odpovede detí.)

Aké ďalšie nápoje sú potrebné pre naše telo? (Kyslé mlieko.)

Aké rady sa teda zmestia do našej knihy? (Odpovede detí.)

Papier s napísanými radami vložíme do knihy.

Úlohy pre tímy. Tímy kreslia štítky na nápoje. Kto dostane aký nápoj, vyberie si veľa. Jeden zástupca z tímu príde k stolu a vytiahne papier s poznámkou názvu nápoja. (džús, minerálna voda, čaj, mlieko, kefír.)

(Deti plnia úlohu.)

Vaše kresby vložíme do knihy.

C) hygiena potravín

Keďže počas dňa treba dostatočne piť, je čas uhasiť smäd. Mám fľašu minerálky. Ale ako z neho budeme všetci spolu piť?

Je dôležité si uvedomiť, že z tej istej nádoby by nemali piť viacerí ľudia, pretože sa môžete nakaziť infekčné choroby. Čo by ste však mali robiť, ak chcete piť?

Naučím vás, ako sa z tejto situácie dostať len s jedným listom zošita po ruke. Vyrobíme si z neho malý jednorazový pohár. (Každý dostane hárok zošita v tvare štvorca a pod vedením učiteľa zloží pohár.)

A teraz, keď je pohár pripravený, pohostím ťa minerálka.

Aké rady môžeme napísať do knihy o hygiene potravín? (Deti vložia do knihy papierik s pravidlom.)

A aké nápoje nielenže nie sú zdravé, ale aj škodlivé pre naše zdravie, zistíte samostatným zostavením básne z „rozpadnutých“ riadkov. (Učiteľ dá každému tímu obálku s vystrihnutou básňou.)

Coca-cola, balenie čipsov

Náš žalúdok je zničený.

Je nám bránené byť zdravými

Fanta, pepsi a guma.

Prečítajte si báseň.

Zástupca každého tímu príde k tabuli a vyhodí fľaše so škodlivými nápojmi do odpadkového koša.

D) Kto sa prejedá, skracuje si život.

Vymyslite ešte jedného zástupcu z každého tímu. Vezmite obálku. Každá obálka obsahuje listy s napísanými prísloviami. Nájdite medzi nimi ten, ktorý sa hodí ako rada do našej knihy. (Kto sa prejedá, skracuje si život.)

Vysvetlite význam tohto príslovia.

Máš pravdu. Prejedanie je pre vaše telo veľmi zlé. Pozrite sa, čo sa stane s naším žalúdkom, keď ho doslova napcháme jedlom.

(Učiteľ predvedie gumený balón naplnený vodou, prejde okolo každej skupiny a dá pocítiť jeho ťažkosť.)

Náš žalúdok preplnený jedlom ako balón začne „trpieť“, pretože si s takýmito veľká kvantita jedlo. Navrhnite spôsob, akým človek zje rovnaké množstvo zdravé jedlo, no zároveň nebude „trpieť“ váš žalúdok.

Človek, ktorý chce dlho žiť a zároveň zostať zdravý a plný sily, by mal počas dňa jesť málo, ale často.

Čo z vyššie uvedeného môžeme vložiť do knihy „Rady dlhého pečene“?

(Deti píšu rady do knihy.)

D) Denná rutina

Ako sa nazývajú jedlá dňa? Z každého tímu príde jeden zástupca a prevezme obálky.

Jedlá sa zaznamenávajú na listy, ku každému priraďte sériové číslo pomocou čísel.

(Deti plnia úlohu.)

Teraz v smere hodinových ručičiek odovzdajte svoju prácu druhému tímu. Kontrolujte sa navzájom.

Čo by mal každý jesť na raňajky?

Čo vám mama a stará mama zvyčajne ponúkajú na obed?

to správne jedlo na obed. Inak tomu nie je ani v tejto básni.

No ak na obed

Začnete s vrecúškom cukríkov

Budete jesť dovážané žuvačky,

Osladíme čokoládou

Potom určite

Vaši spoločníci sú vždy

Plnosť a bledý vzhľad,

A slabá chuť do jedla.

Kedy zvyčajne večeriaš? Večera by mala byť ľahká.

Príde zástupca z každého tímu, vezme si papier. Každý tím dostal jedno z jedál. Napíšte na kúsok papiera, čo budete počas tejto recepcie jesť.

(Deti plnia úlohu.)

Aké rady možno napísať do knihy?

Byť vždy zdravý

Rázny, štíhly a veselý,

Som pripravený vám poradiť

Ako žiť bez lekárov:

Kaša - ráno, polievka - popoludní,

A na večeru - vinaigrette.

E) Kto žije pomaly, bude dlho žiť.

A teraz jeden zástupca z každého tímu vyberie zo súdka jeden papierik. Teraz oznámte, aké slová máte napísané na hárkoch. Zo všetkých slov, ktoré počujete, vymyslite príslovie. (Kto žije pomaly, ten... bude žiť.)

Aké slovo chýba?

Prezraďte význam táto rada.

Pomôže budúcnosti storočného starčeka? Dajme to do knihy.

3. Zhrnutie

Prelistujme si knihu, ktorú sme zostavili. Prelistujem a vy zavoláte tipy.

Tu je, koľko sme sa dnes naučili z našej knihy Tipy na dlhovekosť. A skutočne, nasledovať jeho život jednoduché pravidlá, môžete zostať zdraví a plní energie po dlhú dobu.

Aby rástli a rozvíjali sa

A nebuď chorý

Musíte jesť správne

Vedieť, ako na to už od útleho veku!