Твори на тему образ батьківщини у творчості розула гамзатова. Що таке художній образ? (твір-мініатюра)


Баліклейська середня загальноосвітня школа

Урок з образотворчого мистецтва у 6-му класі

«Героїчне минуле нашої Батьківщини у творах образотворчого мистецтва»

Роботу виконала

с. Баліклів

Тема уроку: «Героїчне минуле нашої Батьківщини у творах образотворчого мистецтва»

Цілі:дати загальний огляд образотворчого мистецтва боротьби з фашизмом у роки війни; виховувати у дітях почуття гордості та любові до свого народу; почуття патріотизму; виховувати шанобливе ставлення до старшого покоління, пам'яток війни; вчити передавати плановість у малюнку, розвивати творчу уяву та уявлення, зображуваних предметів у перспективі.

Зоровий ряд:портрети художників (А. Дейнека, Б. Пророків, А. Пластов, Р. Коржев);

репродукції картин, присвячених війні; виставка книг про війну, аудіозаписи пісень про війну.

Обладнання для учнів:альбоми, пензлі, фарби.

Обладнання для вчителя:педагогічний рисунок (поетапна побудова малюнка з урахуванням перспективи).

Тип уроку:урок комплексного застосування знань.

Хід уроку

Епіграф уроку: "Це не повинно повторитися"

(Б. Пророків)

I. Організаційний момент.

ІІ. Розмова.

60 років тому відгриміла Велика Вітчизняна війна, але її відлуння чути й досі. Понад 20 мільйонів життів забрала ця війна, немає жодної сім'ї, яку б війна оминула. Вся країна працювала на перемогу, прагнула цього світлого дня, у тилу та на фронті люди виявляли масовий героїзм.

Масовий героїзм приводив ворога в замішання. Німцям було не зрозуміло його причини, його коріння, витоки. Подвиги солдатів лякали ворога, вселяли в нього почуття страху. Дивуєшся, читаючи станиці історії, їхню самовідданність, силу волі, мужність. Що керувало їхніми вчинками?

Любов до Батьківщини, почуття обов'язку, приклад товаришів, що боролися пліч-о-пліч?

Звучить пісня Б. Окуджави «Нам потрібна одна перемога»

Прийнято вважати з давніх-давен, що коли говорять гармати, музи мовчать. Велика Вітчизняна війна заперечувала це твердження: гуркотіли гармати по всій землі; вмираючи, голодуючи і замерзаючи в облозі місто на Неві; палало у вогні місто на Волзі; стікала кров'ю Брестська фортеця, музи – не мовчали! Поети писали вірші, композитори складали музику, художники писали картини – і це було затребувано. Може, тому вистояли наші діди в тій страшній війні.

Сьогодні наша розмова – про живопис військових років. Першими «заговорили» мовою фарб «Вікна ТАРС» та плакати «Бойового Олівця». Виставлені у вітринах, розклеєні на стінах, вони збирали групи людей, на обличчях яких народжувалась посмішка: на цих картинах ворог не був страшний, жорстокий, він був смішний, жалюгідний, боягузливий…

Особливо популярні художники – карикатуристи Кукринікси (союз 3-х художників) - , .

Гітлер боявся карикатури та обіцяв за голови художників величезні суми.

Але все ж таки треба відзначити, що в першій половині війни плакати носили трагічний характер: «Звільни!», «Помсти!». Плакат В. Корецького «Воїн Червоної Армії, спаси!», на якому зображено жінку, яка притиснула сина до грудей, а на них націлений багнет із фашистською свастикою. Плакат кликав, благав, наказував...

У другій половині війни змінилося зміст плакату: робота, солдат п'є воду з каски і тут же є напис: «П'ємо воду з рідного Дніпра: Питимемо з Пруту, Німану і Бугу» (1943 р.).

Зазвучала надія на перемогу. І ось уже на плакаті солдат, який, до речі, дуже нагадує Василя Теркіна, сів, щоб краще натягнути халяву чобота: «Дійдемо до Берліна!» (1944 р.)

Але у роки війни створювалися й цілі серії картин, окремі полотна.

Олександр Олексійович Дейнека (мг) – народний художник СРСР.

«Оборона Севастополя»

Ішли жаркі, кровопролитні бої, ті що «не заради слави, заради життя землі». Наші війська залишили Севастополь, але Дейнека так написав «Оборону Севастополя», що ми бачимо цих моряків, які б'ються на смерть, вже переможцями.

Картина дуже велика за своїми розмірами. На ній зображений бій такої напруги, що здається, що сам перебуваєш у гущі подій. На картині чітко проглядається три плани. На першому плані – на весь зріст зображено матроса, який готується кинути зв'язку гранат. Він тільки приготувався до кидка, але ми вже уявляємо, що станеться за мить: лавина фашистів перетвориться на криваве місиво. Хоча лавини на картині немає, художник зрізав край картини праворуч, але лавина відчувається. Ось у чому полягає чудеса мистецтва.

Поза матроса на першому плані дана в такій затятій динаміці, що відчуваєш його перемогу.

Настрій створюється за рахунок колориту: зверніть увагу – сліпучо-білий одяг матросів на тлі грозового неба контрастує з темними фігурами ворогів на світлому тлі. Вони тиснуться, майже прилягають до землі.

Розглянемо другий план. Тут смертельно пораненому матросу протиставлено вбитого німця.

На третьому плані штикова атака – у смертельній сутичці зійшлися супротивники.

Героїка виражена в міміці, жестах і від картини йде відчуття подвигу – так захищають рідну землю.

У роки війни працював народний художник СРСР, дійсний член Академії мистецтв Аркадій Олександрович Пластов (м.р.)

У 1942 році, який був дуже важким для нашої країни, він пише картину "Фашист пролетів", в якому є філософське осмислення лику війни.

… Перед нами узлісся осіннього лісу. Порижела трава. Не видно квітів, але ще гріє сонце та худобі є чим поласувати на волі, ще синє небо над головою.

Кілька хвилин тому хлопчик-пастушок оглядав з гордістю навкруги: адже йому довірили пасти сільських корів!

Але налетів фашист, і не стало пастух на світі. Він уткнувся обличчям у землю, змочила кров хлоп'ячу чубок – обірвалося дитяче життя…

Замикали корови, злякано піднявши голови, завив собака. А хлопчика у світі назавжди не стало.

Яким же жахливим видається злодіяння німецького льотчика, адже він розстріляв не скупчення військових сил противника, лише хлопчика та череду сільських корів.

Ця картина вразила і кликала до помсти. У 1945 році Пластов написав картину «Жнива». Вона дуже проста: у полі біля снопів обідають старий і діти – ті, хто в роки війни годував всю Росію, на плечах яких лежала турбота про провіант для фронту і шматок хліба для тилу.

Від картини віє надією: завтра повернуться з фронту батьки та брати.

Не можна зупинитися творчості Бориса Івановича Пророкова (19гг.) – народного художника СРСР, члена-кореспондента Академії мистецтв, графіка.

Це людина мужньої долі. Він пройшов усю війну. Доля кидала його з півдня на північ, з Прибалтики на Далекий Схід, до Китаю, Манчжурії. Він малював завжди – і на фронті також. Виконав серію з десяти робіт і дав назву, що звучить, як сполох - "Це не повинно повторитися!"

Успіх на виставці у 1960 році був приголомшливим. Люди дивилися мовчки, несучи заклик у серці – боротися проти фашизму, оскільки він несе загибель всім людей планети.

Уся серія виконана темперою та тушшю, подекуди жвавих кольоровими олівцями.

Ось перший лист. На ньому мати годує грудьми дитину, міцно притискаючи її до себе, але в неї за плечима гвинтівка. Обличчя матері-воїна суворе, тривожне.

Другий аркуш. Молода жінка кинута додолу. Руки у неї пов'язані за спиною, тіло вигнуте від болю та наруги, над молодістю та ніжністю «Ізуверство» - іншої назви не придумати.

Третій лист. «Балячий Яр» - так називалося під Києвом місце, де фашисти розстріляли 170 тисяч безвинних людей. Художник втілив цю трагедію в образах трьох жінок, які йдуть на смерть. Про те, що вони пережили, перш ніж зробити останні кроки на землі, ми не знаємо, але здогадуємось…

Праворуч стара, вона несе в руці запалену свічку, оберігаючи від вітру її полум'я. Поруч із нею жінка закрила руками обличчя, ми не бачимо очей, але скорботне все тіло! Ліворуч – молода жінка з очима повними сліз, ненависті та гніву. Вони йдуть на смерть, але вони вищі за смерть.

Всі картини створювалися, коли Пророків був дуже хворий, і, перемагаючи цю хворобу, він таки звертався до видінь минулого, щоб вони не повторилися сьогоднішньої реальності.

Гелій Михайлович Коржев. Коли почалася війна, йому не було й 16 років. Цієї миті перервалася юність художника. Цикл його картин "Опалені вогнем війни" включає полотна "Проводи", "Заслон", "Сліди війни", "Мати", "Старі рани". Кожне з них змістовне, глибоке на думку, оригінально по композиційному строю – створює цілком завершений образ. Вони являють собою панораму життя, боротьби, страждання у роки Великої Великої Вітчизняної війни. Всі картини наповнені людськими переживаннями і таким болем, що мимоволі притягують до себе, змушують заглибитись у їхній зміст.

"Заслон". Люди виставлені фашистами як живе загородження. Вони стоять обличчям на весь зріст до наступаючих військ Радянської Армії, спиною – до німців, що зачаїлися в окопах, і чекають. Чекають і ті, й інші. Одні – що робитимуть радянські солдати, інші – як поведуть себе смертники, що стоять біля бруствера. Один неправильний рух – і постріл у спину. Сільський інтелігент, напевно, вчитель, чекає спокійно, погляд жінки – тривожний, дитина – поки що не розуміє жаху свого становища. А внизу біля ніг чорніють дули автоматів і жорстокі обличчя ворогів. Важко уявити, що у свідомості кожного з поставлених край окопа, сутнісно – край життя. І навіть природний страх перед смертю не вбив у людях людської гідності, не позбавив їхньої мужності.

Коржев із чарівною силою пише про те, що хвилює різних людей, в умінні ставити перед собою реалістичні традиції. У картинах об'єднані сьогоднішній день та погляд автора у день завтрашній.

Хай славиться ім'я Росії!

Ми пам'ятаємо: вогнем та залізом

Ворога нашу землю катували,

У полях не сльозами, а кров'ю

Над мертвими плакала Мати.

Безсмертне ім'я – Росія –

Нам блискавки в небі писали,

Скріплюючи солдатську клятву

За Батьківщину на смерть стояти.

Змивають будь-яку неправду

Перекази її вікові

А правда, зміцніла в грозах,

Стає вище, видніше.

Зберігає нас і в горі, і в щастя

Безсмертне ім'я Росії,

Хай буде чисте наше сумління

На віки віків перед нею.

Звучить пісня "Я люблю тебе, Росія!"

ІІІ. Самостійна робота.

Діти, любите Росію – нашу Батьківщину, нашу Землю. Дорожче за неї нічого немає. А тепер давайте спробуємо за допомогою фарб зобразити героїчне минуле нашої Батьківщини, подвиги наших дідів та свої роботи присвятимо 60-річчю Перемоги.

IY. Перегляд робіт (аналіз уроку).

Y. Підсумок уроку.

З творчістю яких митців ми познайомилися на уроці?

Як змінилося зміст плакатів початку та кінця війни?

Які почуття ви відчуваєте, дивлячись на картини художників?

YI. Домашнє завдання

Знайти репродукції батального живопису, подумати про настрої, переданому у творі, та засоби вираження цього настрою.

ЧЕТВЕРТИЙ КЛАС, ПЕРША ЧЕТВЕРТЬ.

ТЕМА: «Образ Батьківщини у музиці, літературі, образотворчому мистецтві» (узагальнення)

Ціль та задачі:

- Показати образ Батьківщини у синтезі мистецтв;

Ознайомити учнів із поетичною та державною символікою Росії;

Пробудити інтерес до вивчення історії своєї Батьківщини, її державних символів;

Виховувати почуття любові та гордості за свою Батьківщину за допомогою музики, поезії,

живопису.

ОФОРМЛЕННЯ:

Виставка книг: «Мені Росія-матір рідна, дім рідний, земля свята»;

Портретна галерея російських поетів та музикантів;

Експозиція картин російських художників.

Е ПІГРАФ:

О, Росія! З нелегкою долею…

У мене ти, Росія, як серце одна,

Я і другу скажу, я скажу і ворогу -

Без тебе, як без серця, не зможу прожити.

(Юлія Друніна)

ОБЛАДНАННЯ:

Магнітофон

Програвач

Фортепіано

ХІД УРОКУ:

1. Сьогодні на уроці ми зробимо екскурс у глибину століть, щоб ще раз згадати наших предків-СЛОВ'ЯН, звідки прийшла назва нашої держави – Русь. Ми дізнаємось, як оспівували у своїй творчості поети, музиканти, художники нашу Батьківщину. Узагальним наші знання про символи нашої Вітчизни (і поетичні, і державні).

Про Росію співати – що прагнути до Храму.

По лісових горах, польових килимах.

Про Росію співати – що весну зустрічати,

Що наречену чекати, що втішити матір…

Про Росію співати – що тугу забути,

Що кохання, кохати, що безсмертним бути.

(І. Северянин)

ЗВУЧИТЬ МУЗИКА ГУСЛІВ

Давно це було в країні, де ми живемо, не було ні величезних міст, ні кам'яних будинків, ні сіл, ні сіл. Були одні поля та густі ліси, в яких жили дикі звірі. На берегах річок, далеко один від одного, стояли бідні будови. Вони жили наші далекі предки.

Як їх називали? (СЛОВ'ЯНЕ). Ця назва походить від слова "слава", тобто. "хвала".

Де ж у давнину жили наші предки, як називали землю слов'янську? (РУСЬ).

Звідки надійшла ця назва?

У Середньому Наддніпрянщині, де у Дніпро впадає річка Рось, і було слов'янське плем'я Русь. Не бентежимось тим, що в назві цього народу постійно змінюються літери «о» і «у» («рос», річка Рось та «рус», Русь). Так мінялися ці літери і за старих часів, і в наш час ми теж говоримо подвійно: «російська мова», «Росія». Поет Іван Савич Нікітінтак писав про Русь нашу:

« Вже є за що, Русь могутня

Покохати тебе, назвати матір'ю,

Стати за честь твою проти недруга,

За тебе потребує скласти голову».

2 .ПІДБЕРІТЬ ДО СЛОВУ «РУСЬ» - СИНОНІМИ. (РУСЬ – РОСІЯ – БАТЬКІВЩИНА – ВІТЧИНА) (на дошці записується слово «Росія»)

Придивіться уважно в слово… - Як ви його розумієте?

Про це слово С.Єсенінговорив так:

"Росія! Слово – те, яке дзвінке та чисте!

Як джерельна вода! Міцне – як алмаз!

Ніжне - як немовля ... Дороге, як мама! »

Які ви знаєте вірші про Росію?

Росія.


Роса складається з росинок, Ми разом: калмики, чуваші,

З крапельок пари – туман, Буряти, якути, мордва.

Пісок – з найдрібніших піщинок, Опорою єдиної нашої

Росія – із росіян. Завжди залишається Москва.

Давно ми по духу єдині Земля і вода нерозривні,

І пов'язані спільною долею, Як берег чи річка,

Нас Батьківщина всіх надихнула Нероздільні зливи,

На подвиг, на працю та на бій. І вітер та хмари.

Ми разом: волжани, уральці, У веселки – немає половинок.

Помори та степовики – І якщо хвиля – то хвиля,

Схожі на міцні пальці І немає напівросинок,

Великі працьовиті руки. Отак і Росія – одна. ( В.Крючков)


«Привіт, Росія, – батьківщина моя!

Сильніше буря, сильніша за всяку волю

Любов до твоїх вин у стерні,

Любов до тебе, хата в блакитному полі».

(Н.Рубцов)

Сьогодні на уроці ми розучуватимемо нову пісню

(Хлопці вивчають ПІСНЮ «МОЯ РОСІЯ» - муз. Струве, сл. Соловйової

3. ПІДБИРАЄМО НАСТУПНИЙ СИНОНІМ ДО СЛОВУ «РУСЬ» артикуляційна гімнастика

(на дошці записується слово «Батьківщина»)

Звідки походить це слово?

Яке його первісне значення?

Знайдіть «корінь» у цьому слові?

ЕТИМОЛОГІЧНИЙ СЛОВНИК дає таку інформацію:

Загальнослов'янське, похідне від слова РОД. Вихідне значення – «родина»; далі – «родовища».

А ТЕПЕР ЗНАЙДЕМО, ЯК ПОЯСНЯЄ ЦЕ СЛОВО ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК.

(хлопці зачитують: «батьківщина» – це місце, країна, де людина народилася) показ пісні підготовленими дітьми

-Чи знаєте ви вірші про Батьківщину? – Хто їх написав?

«Якщо скажуть слово «батьківщина», «Батьківщина», - ми говоримо, хвилюючись,

Відразу в пам'яті встає Даль без краю бачимо перед собою,

Старий будинок, у саду смородина, Це наше дитинство, наша юність,

Товста тополя біля воріт Не мине зрілість нас з тобою.

Біля річки берізка – скромниця Батьківщина! Батьківщина свята!

І ромашковий бугор… Переліски. Гаї. Береги.

А іншим, мабуть, згадається поле від пшениці золоте,

Своє рідне московське подвір'я… Блакитні від місяця стоги.

Або степ від маків червоний, Солодкий запах скошеного сіна.

Золота цілина… Розмова в селі наспів,

Батьківщина буває різна, Де зірка на ставенку присіла,

Але у всіх вона одна! До землі ледь не долетів.

(З.Александрова)Батьківщина! Земля батьків та дідів!

Ми закохалися в ці конюшини,

Джерельної свіжості покуштувавши

З краєчка дзвінкого відра.

«Якщо крикне рать свята: Це навряд чи забудеться

Кинь ти, Русь, живи в раю». І навік залишиться святим.

Я скажу: «Не треба раю, Землю ту, що Батьківщиною назвали,

Дайте батьківщину мою» (С. Єсенін)Якщо доведеться, серцем захистимо.

4 . ГРА. У народі складено багато прислів'їв і приказок про Росію, про Батьківщину. Чи пам'ятаєте ви їх?

Ми зараз проведемо невелику гру. Вона називається «Склади прислів'я». Вам буде дано 6 прислів'їв. Хто швидше за них складе – той і молодець.

Людина без Батьківщини, що соловейка без пісні. На чужому боці і весна не червона.

Де народився там і згодився. Одна в людини мати, одна в нього та Батьківщина.

Батьківщина – мати, вмій за неї постояти. Для Батьківщини своєї ні сил, ні життя не шкодує.

5 . Русичі – це музично обдарована нація. З великою гордістю ми вимовляємо імена російських композиторів, які оспівували красу та шляхетність російської душі, велич російської природи, подвиги російських богатирів.

Кого із таких людей ви можете назвати?

(Діти перераховують Чайковського, Римського-Корсакова, Рахманінова, Мусоргського, Бородіна)

Що оспівував у своїй музиці Чайковський?

В ВИКОНАННІ ВЧИТЕЛЯ ЗВУЧИТЬ ФРАГМЕНТ П'ЄСИ «ЖОВТЕНЬ. ОСІННЯ ПІСНЯ».


Кого з композиторів вважають основоположником російської музики? (Хлопці називають Глінку, показують його портрет).

ЗВУЧИТЬ ФІНАЛ З ОПЕРИ «ІВАН СУСАНІН» - показ відеоматеріалу (згадати арію героя, яку виконує вчитель, і дати визначення музики, написаної в народному дусі).

А як ви вважаєте: з чого починається Батьківщина? На одному з попередніх уроків ви писали невеликий твір на цю тему. Мені дуже сподобалися ваші роздуми. Деякі з них я вирішила вам зачитати.

ЗВУЧИТЬ ПІСНЯ «З ЧОГО ПОЧИНАЄТЬСЯ БАТЬКІВЩИНА?» В ВИКОНАННІ М.Бернеса, муз.Баспера, сл. Матусовського.

результатом ваших творчих робіт?

6 . А зараз ми поговоримо про поетичні символи.

Чи є вони у нашої Батьківщини?

Що є її уособленням? (це берізка)

Яку пісню про берізку знають усі: від малого до великого?

Берізка – лебідь біла,

Поруч із тобою стою,

Тобі, моя несмілива,

Я пісеньку співаю.

(А.Прокоф'єв)

Хлопці ВИКОНАЮТЬ РОСІЙСЬКУ НАРОДНУ ПІСНЮ «У ПОЛІ БЕРЕЗКА СТОЯЛА»

Р усская береза ​​– символ російської природи. З давніх-давен з наближенням весни дівчини славили бога Сонця, слов'яни називали його Лель або Люль. Ці слова – імена вживаються у багатьох слов'янських піснях. Дівчата вбирали берізки стрічками, всякими виробами ручної роботи, зв'язували між собою кільцями гілочки берези.

Про яке народне свято йдеться? (ТРІЙЦЯ)

Чи тільки співали на цих святах?

(Хлопці кажуть, що на святах водили хороводи навколо берез, прославляючи своїх могутніх богів).

Хлопці ВИБИРАЮТЬ НАПРЯМНОГО І ВОДЯТЬ ХОРОВОД.
7. Береза ​​– улюблене дерево російських людей. Струнку, кучеряву, білоствольну, її завжди порівнювали на Русі з ніжною та красивою дівчиною, нареченою. Їй присвячували свої найкращі твори наші поети та художники.

Ви знаєте якісь вірші про берізку?

Люблю березку російську Знову про них, кучерявих і білих…

То світлу, то сумну, А що тут робити, як на Русі

У білому сарафанчику У всіх доріг зустрічаються берези,

З хустками в кишеньках, Хоч день, хоч рік, хоч вічно колеса.

З красивими застібками, «Росія»-шепочуть мені берізки,

Із зеленими сережками. «Росія» - шепочуть очерети,

Люблю її ошатну «Росія» - ключ дзюрчить у улоговині,

Рідна, ненаглядна, І я їм тихо вторю: «Русь!»

То ясна, кипуча, Мені не важкі твої навантаження.

То сумну, плакучу. Я в полі ріс, я чубом рус,

Люблю березку російську. І я люблю тебе російською,

Вона завжди з подружками Моя березова Русь!

Під вітром низько хилиться (О.Новіков)

І гнеться, але не лягає.


РЕБІТАМ ПРОПОНУЄТЬСЯ ЕКСПОЗИЦІЯ КАРТИН РОСІЙСЬКОЇ ПРИРОДИ.

Російську березу відобразили на своїх картинах художники Пластов і Левітан, Куїнджі та Саврасов.

Письменник В.М.Гаршин, дивлячись на картину А.К.Саврасова «Грачі прилетіли»,сказав: «Я назвав би цю картину «Почуття Батьківщини». І дзвінка весняна крапель, і серпанок, і тонкі берези – все це таке знайоме і таке рідне. Ця дивовижна картина породжує любов до Росії, Батьківщини».

Перед картиною «Березовий гай» А.І.Куїнджівідчуваєш особливу радість. Так буває, коли в літній день входиш у березовий гай і відчуваєш красу своєї Батьківщини. Навколо стоять зеленокудрі тихі та мовчазні берізки.

Перед нами картина І.І.Левітана «Березовий гай». Білоствольні берізки, покриті молодою яскравою зеленню листя, густий килим смарагдової трави, сонячні промені не можуть залишити

р байдужими нікого. Картина зачаровує свіжістю та грою фарб, трепетом життя.

Дивлячись на картину "Золота осінь", мимоволі згадуєш слова Пушкіна:

Люблю я пишне в'янення природи,

У багрець і золото одягнені ліси.

Левітанівські пейзажі, пройняті любов'ю до Батьківщини, до її лісів, полів і луків, не можуть не викликати любові у відповідь до того, що він зображує.


8. А зараз послухайте пісню «Що сумуєш, берозонько…» , яку написала наша співвітчизниця: Пєтухова Тетяна Іванівна, яка сама пише і сама виконує свої пісні про рідний край.

Про що ця пісня?

ВИСНОВОК: де б не росла береза ​​- всюди вона приносить людям радість і світло. Береза ​​– символ Росії, нашої Батьківщини. І бути їй на наших теренах вічно, бо вічний наш народ.

Хліб, яким людина харчується. Земля, де людина живе. Мати, яка дає життя… Без усього цього людині жити просто неможливо, але серед усього найзаповітнішого є у людини Батьківщина. Батьківщина – це земля, місто та село, де ти народився та живеш, твої друзі, близькі сусіди. Це мати і батько твої, тому Батьківщину ще Вітчизною називають, як рідний дім – вітчим домом.

ЗНАЧИТЬ ЩЕ ОДИН СИНОНІМ ДО СЛОВУ «РУСЬ» - це слово «БАТЬКІВЩИНА» або «ВІЧИЗНА». ЗНАЙДІТЬ «корінь» В ЦИХ СЛОВАХ І ПІДБЕРІТЬ ОДНОКОРЕНІ СЛОВА.

«БАТЬКІСТЬ» - походить від слова «БАТЬКО», грецького слова patria (патріот).

Люблю Вітчизну я, але дивною любов'ю!

Не переможе її розум мій.

Ні слава, куплена кров'ю,

Ні повний гордої довіри спокій.

Ні темної старовини заповітні перекази

Не ворушать у мені втішного мріяння.

Але я люблю – за що, не знаю сам… (М.Ю.Лермонтов)

9. Ми з'ясували, що поетичним символом нашої держави є берізка. Але кожна держава має ще й офіційні символи. Кожен справжній патріот своєї країни повинен їх знати.

Назвіть їх мені. (хлопці називають герб, прапор та гімн)

З яким державним символом ми знайомилися на наших уроках?

Чи справилися ви із домашнім завданням?

(хлопці розповідають про те, що таке ГІМН)

Гімн – це урочиста пісня, символ національної єдності. Витоки гімнів ховаються у глибинах історії. Вперше потреба в гімні у придворно-військовому побуті виникла за Петра Першого.

Перший офіційний гімн Росії виник роки правління імператора Олександра Першого. За зразок було взято англійський гімн зразка 1745 року « God, save the King». Російський текст до англійського гімну написав В. А. Жуковський. Музику написав А.В.Львів. вперше національний гімн пролунав 11 грудня 1833 року у Великому театрі Москви. Він звучав до лютого 1917 року. Після лютневої революції постало питання про нову державну символіку. Композитор А.Т.Гречанінов та поет К.Д.Бальмонт написали "Гімн вільної Росії".Але кругообіг подій 1917 року не дозволив втілити в життя цей твір.

Після Жовтневої революції як гімн Радянської Росії, а потім Радянського Союзу був затверджений «Інтернаціонал». Російський текст на основі тексту Е. Потьє написав у 1902 році А. Е. Коц.

Новий державний гімн був написаний А.В.Александровим на слова С.В.Михалкова і прозвучав у ніч проти 1 січня 1944 року. Згодом текст гімну переробляли. 1977 року до нього було внесено найбільш істотні зміни.

І дія створення російського гімну виникла 1990 року. Як музика майбутнього гімну було затверджено «Патріотична пісня»М.І.Глінки. Але ця пісня не мала поетичної основи і не була затверджена як державний гімн законодавчо. Депутати Державної думи та члени Ради Федерації прийняли рішення: затвердити державний гімн Росії на слова Михалкова та музику Александрова. Закон «Про Державний гімн Російської Федерації» було ухвалено 8 грудня 2000 року Державної Думою, схвалено 20 грудня Радою Федерації і підписано 25 грудня 2000 року Президентом РФ.

ПРОШУ ВСІХ ВСТАТИ ДЛЯ ВИКОНАННЯ ДЕРЖАВНОГО ГІМНУ РОСІЇ.
Наша подорож закінчилася, але вона не остання. Читайте книги про Росію, слухайте музику про Росію, захоплюйтесь красою Росії! Будьте справжніми дітьми своєї Батьківщини!

Коли ми читаємо цікаву повість чи розповідь, замислюємося, а чи жив насправді герой, що насправді сподобався. А може, його вигадав письменник?

У мистецькому творі найчастіше так і буває. Зазвичай автор довго спостерігає життя і людей, перш ніж народиться історія, про яку він писатиме. Він наділяє свого героя такими якостями, які бачив у людей, що реально живуть. Він узагальнює вчинки, манеру одягатися і говорити у поведінку, зовнішність та мовлення своїх вигаданих героїв.

Автор обов'язково висловлює своє ставлення до того, що розповідає своїм читачам. Усі знають повість Н.В.Гоголя «Тарас Бульба». Навряд чи хотілося автору «вбивати» гарного та хороброго Андрія. Через любов до полячки молодший син Тараса Бульби зрадив Батьківщину та товаришів, перейшов на бік ворогів. Тарас Бульба вбиває сина. Цим Гоголь хотів висловити своє переконання – жити без Батьківщини неможливо.

Художні образи створюють як письменники, а й поети, художники, скульптори, режисери у кіно.

Усі вони хочуть зробити наше життя кращим, це змушує їх створювати нові твори.

    • Був туманний осінній ранок. Я йшов лісом, занурений у роздуми. Я йшов повільно, не поспішаючи, а вітер розвівав мій шарф і листя, що звисало з високих гілок. Вони колихалися на вітрі і ніби про щось мирно говорили. Про що шепотілося це листя? Можливо, вони шепотілися про минуле літо і жаркі промені сонця, без яких тепер вони стали такими жовтими і сухими. Можливо, вони намагалися покликати прохолодні струмки, які б напоїти їх і повернути до життя. Можливо, вони про мене шепотілися. Але тільки шепіт […]
    • Озеро Байкал відоме на весь світ. Відомо воно тим, що є найбільшим і найглибшим озером. Вода в озері придатна для пиття, тому воно є дуже цінним. Вода в Байкалі не лише питна, а ще й лікувальна. Вона насичена мінералами та киснем, тому її вживання позитивно впливає на здоров'я людини. Байкал знаходиться в глибокій западині і з усіх боків оточений гірськими хребтами. Місцевість біля озера дуже гарна і має багату флору та фауну. Ще, в озері мешкає багато видів риб – майже 50 […]
    • Я живу в зеленій та красивій країні. Вона називається Білорусь. Її незвичайне ім'я говорить про чистоту цих місць та про незвичайні краєвиди. Від них віє спокоєм, простором та добротою. І від цього хочеться щось робити, насолоджуватися життям та милуватися природою. У моїй країні дуже багато річок та озер. Вони ніжно плескаються влітку. Навесні лунає їхнє дзвінке дзюрчання. Взимку дзеркальна гладь манить до себе любителів катання на ковзанах. Восени по воді ковзає жовте листя. Вони говорять про швидке похолодання і майбутню сплячку. […]
    • Осінній красуні в яскраве вбрання. Влітку горобина непомітна. Вона зливається з іншими деревами. Зате восени, коли дерева одягаються в жовте вбрання, її можна побачити здалеку. Яскраві червоні ягоди привертають увагу людей та птахів. Люди милуються деревом. Птахи ласують його дарами. Навіть узимку, коли всюди біліє сніг, горобина радує своїми соковитими кистями. Її зображення можна зустріти на багатьох новорічних листівках. Художники люблять горобину, бо вона робить зиму веселішою та яскравішою. Люблять дерево та поети. Її […]
    • Є безліч чудових професій, і кожна з них, безперечно, є необхідною для нашого світу. Хтось будує будівлі, хтось видобуває корисні для країни ресурси, хтось допомагає людям стильно одягатися. Будь-яка професія, як і будь-яка людина – зовсім різні, проте всі вони неодмінно мають їсти. Саме тому з'явилася така професія як кухар. З першого погляду може здатися, що кухня – область нескладна. Що важкого у тому, щоб приготувати поїсти? Але насправді мистецтво готування - одне з них.
    • З самого дитинства батьки казали мені, що наша країна – найбільша та найсильніша у світі. У школі під час уроків ми з учителем читаємо багато віршів, присвячених Росії. І я вважаю, що кожен росіянин повинен зобов'язаний пишатися своєю Батьківщиною. Гордість викликають наші бабусі та дідусі. Вони воювали з фашистами для того, щоб ми сьогодні змогли жити в тихому та спокійному світі, щоб нас, їхніх дітей та онуків, не торкнулася стріла війни. Моя Батьківщина не програла жодної війни, а якщо справи були погані - Росія все одно […]
    • Мова… Скільки значення має одне слово з п'яти літер. За допомогою мови людина з дитинства отримує можливість пізнавати світ, передавати емоції, повідомляти про свої потреби, спілкуватися. Виникла мова в далекому доісторичному періоді, коли виникла потреба наших предків, під час спільної праці, передати свої думки, почуття, бажання своїм родичам. З його допомогою ми тепер можемо вивчати будь-які предмети, явища, навколишній світ, а згодом удосконалити свої знання. У нас з'явилася […]
    • З дитинства ми ходимо до школи та вивчаємо різні предмети. Дехто вважає, що це непотрібна справа і лише забирає вільний час, який можна витратити на комп'ютерні ігри та ще щось. Я думаю інакше. Є таке російське прислів'я: «Учення світло, а неучення – темрява». Це означає, що для тих, хто дізнається багато нового і прагне цього, попереду відкривається світла дорога у майбутнє. А ті, хто лінується і не навчається у школі, залишаться все своє життя у темряві дурості та невігластва. Люди, які прагнуть […]
    • Сьогодні інтернет є майже в кожному будинку. В інтернеті можна знайти багато дуже корисної інформації для навчання або для чогось іншого. Багато людей дивляться в інтернеті фільми та грають у ігри. Також, в інтернеті можна знайти роботу чи навіть нових друзів. Інтернет допомагає не втрачати зв'язок із родичами та друзями, які живуть далеко. Завдяки інтернету з ними можна зв'язатися будь-якої хвилини. Мама часто готує смачні страви, які знайшла в інтернеті. Ще, інтернет допоможе і тим, хто любить читати, але […]
    • Наша мова складається з багатьох слів, завдяки яким можна передати будь-яку думку. Для зручності використання всі слова поділені групи (частини промови). Кожна з них має свою назву. Іменник. Це дуже важлива частина мови. Воно позначає: предмет, явище, речовина, властивість, дію та процес, ім'я та назва. Наприклад, дощ – це явище природи, ручка – предмет, біг – дія, Наталя – жіноче ім'я, цукор – речовина, а температура – ​​це властивість. Можна навести багато інших прикладів. Назви […]
    • Що таке світ? Жити у світі – це найважливіше, що може бути на Землі. Жодна війна не зробить людей щасливими, і навіть збільшуючи власні території, ціною війни, вони не стають багатшими морально. Адже жодна війна не обходиться без смертей. І ті сім'ї, де втрачає своїх синів, чоловіків та батьків, нехай навіть знаючи, що вони герої, все одно ніколи не насолодяться перемогою, отримавши втрату близького. Лише світом можна досягти щастя. Лише мирними переговорами мають спілкуватися правителі різних країн із народом та […]
    • Мою бабусю звуть Ірина Олександрівна. Вона живе у Криму, у селищі Кореїз. Щоліта ми з батьками їздимо до неї в гості. Мені дуже подобається жити у бабусі, ходити вузькими вулицями та зеленими алеями Місхора та Кореїзу, засмагати на пляжі та купатися у Чорному морі. Нині моя бабуся на пенсії, а раніше вона працювала медсестрою у санаторії для дітей. Іноді вона брала мене на роботу. Коли бабуся одягала білий халат, то ставала суворою і трохи чужою. Я допомагала їй вимірювати дітям температуру – розносити […]
    • Все наше життя регулюється певними склепіннями правил, відсутність яких може спровокувати анархію. Тільки уявіть, якщо скасують правила дорожнього руху, конституцію та кримінальний кодекс, правила поведінки у громадських місцях, розпочнеться хаос. Те саме стосується і мовного етикету. На сьогодні багато хто не надає великого значення культурі мови, наприклад, у соціальних мережах все більше можна зустріти молодих людей, які неписьменно пишуть, на вулиці – тих, хто неписьменно і грубо спілкується. Я вважаю, що це проблема [...]
    • З давніх-давен мова допомагала людям розуміти один одного. Людина неодноразово замислювалася над тим, навіщо вона потрібна, хто її придумав і коли? І чому вона відрізняється від мови тварин та інших народів. На відміну від сигнального крику тварин, за допомогою мови людина може передати цілу гаму емоцій, настрій, інформацію. Залежно від національності, кожна людина має свою мову. Ми живемо в Росії, тому наша рідна мова – російська. Російською розмовляють наші батьки, друзі, а також великі письменники – […]
    • Був чудовий день – 22 червня 1941 року. Люди займалися своїми звичайними справами, коли пролунала страшна звістка – почалася війна. Цього дня фашистська Німеччина, яка досі завойовувала Європу, напала і на Росію. Ніхто не сумнівався, що наша Батьківщина зможе перемогти ворога. Завдяки патріотизму та героїзму наш народ і зміг пережити цей страшний час. У період із 41 по 45 роки минулого століття країна втратила мільйони людей. Вони стали жертвами безжальних битв за територію та владу. Ні […]
    • Рідна та найкраща у світі, моя Росія. Цього літа я з батьками та сестрою їздив відпочивати на море до міста Сочі. Там, де ми мешкали, було ще кілька сімей. Молода пара (вони нещодавно одружилися) приїхали з Татарстану, розповідали, що познайомилися, коли працювали на будівництві спортивних об'єктів до Універсіади. У сусідній з нами кімнаті жила родина з чотирма маленькими дітками з Кузбасу, тато у них шахтар, видобуває вугілля (він називав його «чорне золото»). Ще одна сім'я приїхала з Воронезької області, […]
    • Дружба – це взаємне, яскраве почуття, що ні в чому не поступається коханню. Дружити не тільки потрібно, дружити просто необхідно. Адже жодна людина у світі не може прожити все життя на самоті, людині як для особистісного зростання, так і для духовного просто необхідне спілкування. Без дружби ми починаємо замикатися у собі, страждаємо від нерозуміння та недомовленості. Для мене близький друг прирівнюється до брата, сестри. Таким відносинам не страшні жодні проблеми, життєвий тягар. Кожен по-своєму розуміє поняття […]
    • Мій дім моя фортеця. Це правда! Він не має товстих стін та веж. Але в ньому живе моя маленька та дружна сім'я. Мій будинок – це проста квартира з вікнами. Від того, що моя мама завжди жартує, а тато їй підігрує, стіни нашої квартири завжди наповнюються світлом та теплом. В мене є старша сестра. Ми не завжди з нею ладнаємо, але я все одно сумую за сміхом сестри. Після школи мені хочеться бігти додому сходами під'їзду. Я знаю, що відчиню двері і відчую запах мами та татового крему для туфель. Переступлю […]
    • Поетичний бум шістдесятих років 20 століття Шістдесяті роки 20 століття – це час піднесення російської поезії. Нарешті настала відлига, було знято багато заборон і автори змогли відкрито, не боячись репресій та вигнань, висловлювати свою думку. Збірки віршів стали виходити настільки часто, що, мабуть, такого "видавничого буму" в галузі поезії не було ніколи ні, ні після. "Візитні картки" цього часу - Б.Ахмадуліна, Є.Євтушенко, Р.Різдвяний, М.Рубцов, і, звичайно ж, бард-бунтар […]
    • Дорослі люблять повторювати слова поета А.С. Пушкіна «Читання - ось найкраще вміння». Мене навчили читати у 4 роки. І я дуже люблю читати різні книжки. Особливо справжні, що надруковані на папері. Мені подобається спочатку розглянути картинки в книжці та уявляти, про що в ній розповідається. Потім я починаю читати. Сюжет книги захоплює мене повністю. З книг можна дізнатися багато цікавого. Є книжки-енциклопедії. У них розповідають про все, що є у світі. З них найцікавіші [...]
  • Кожен поет по-своєму зображував Батьківщину. Хтось в образі матері, хтось стверджував, що рідний край – це мати чи кохана. Інші персоніфікували її, намагалися показати як окрему людину, яка теж переживає, страждає, любить і терпить.

    Олександру Олександровичу вдалося поєднати кілька варіантів образів. При цьому з кожним новим віршем відкривається новий образ Батьківщини у ліриці Блоку. Але це значить, що сприйняття рідного краю в нього розсіюється, ставлення щодо нього змінюється. Поет розуміє і приймає Батьківщину у всій її багатогранності, величі та бідності, благодаті та стражданнях.

    Поняття Батьківщини для Блоку

    Тема Батьківщини не була присутня спочатку. Вона стала підсумовуючим етапом його життя. Але саме він і став одним із найважливіших у долі поета.

    До такої теми Блок прийшов не одразу. Вона з'явилася після довгих поневірянь поета та багатьох пережитих страждань. Це сприяло повному зануренню А. Блоку на тему. І саме тому він не обмежився шаблонним зображенням Батьківщини як абстрактної величини. Або навпаки, як певної території, існування якої обмежене в просторово-темпоральному континуумі.

    Тобто Росія не існує для нього тільки зараз, і тільки від одного прикордонного стовпа до іншого поверхнею. Вона проникає у речі та долі, розсіюється у повітрі, вбирається у землю.

    Закономірно, що при такому розумінні та переживанні теми, образ Батьківщини у творчості Блоку не може мати одну особу і таке ж відображення у дзеркалі поетичної майстерності.

    Варіанти зображення Батьківщини Блоком

    Щоб максимально точно відобразити свої переживання щодо рідного краю, Блок використав його поетичне зображення у кількох варіантах. Літературознавці виділяють такі варіанти, в яких відображена Батьківщина в ліриці Блоку:

    • казковість – не персоніфікований образ чарівного краю, з казковими істотами, загадками, таємничими лісами;
    • романтичність - Батьківщина зображується як кохана молодого юнака, ніжна, трепетна, неповторна;
    • історизм - край, у якого є минуле, своя історія, і з ними не можна не зважати;
    • бідність і страждання - не стільки образ Батьківщини, скільки узагальнення її мешканців, які зазнають не найкращих часів. Але при цьому не зраджують свого краю, а приймають таким, який є, але з надією на позитивні зміни;
    • узагальнений образ живої істоти - Батьківщина - це жива істота, подібна до людини, але характеристика дана лише за допомогою абстрактних понять, а не конкретизації тих чи інших рис зовнішності;
    • оптимістичність - у такому ключі Блок висловлює свої надії на світле майбутнє країни, вірить у майбутні сприятливі зміни.

    Казкові мотиви у зображенні

    Зображення Росії, як землі казкової, міфічної знаходимо у вірші «Русь». Не лише описаний пейзаж нагадує фольклорні характеристики придуманої місцевості, а й згадка нереальних істот, таких як відьми, відуни, ворожки, риси та інші. Елементи навколишнього – нетрі, болота – теж часто вживаються у міфологічних оповіданнях.

    Кольори, що спливають в уяві при цьому описі, переважно чорні, сірі, брудно-зелені, коричневі.

    Але різкий перехід до спокійного, умиротвореного споглядання природи не тільки дає зрозуміти, що перше враження було помилковим. Такий різкий контраст наголошує на загадковості Русі - то темрява і страхи, то тиша і лінощі (море ліниво омиває береги, жовтий обрив, поля).

    Романтизація образу Батьківщини

    Але міфологізація образу Батьківщини є нововведенням Блоку. Багато його попередників зверталися до цього прийому. Інша річ, що він подавав казку та реальність у різкому контрасті.

    Як відомо, міфічні образи притаманні епосі романтизму. Але Блок не був романтиком, тому піднесені образи в його поезії набувають іншого характеру, ніж у попередників. Так, до долі Батьківщини поет підходив не з боку філософської, абстрактної. Він любив Росію, як люблять жінку - самовіддано, палко.

    Але, як казав сам Олександр Олександрович, це відбувається тому, що у світі поезії, в якому він прагне перебувати повсюдно, немає поділу на своє та спільне. Все загальне, що стосується самого серця поета, стає автоматично особистим. Інтимне в поезії виноситься на загальний огляд, щоб бути почутим і понятим.

    Батьківщина – це жінка. Кохана, молода красуня, дружина, але не мати, як її уявляли у своїй творчості попередники Блоку. Це неприборкана, сильна, принадна дива, але при цьому ніжна, смирна, красива. Поет піддає образ інтимізації, наділяючи його тими рисами, які притаманні і оспіваної їм Прекрасній Дамі.

    Як декадент, він стверджує, що любити варто лише чудове. Страждання - теж піднесені почуття, які має прийняти і пропустити крізь себе кожен, але заодно не втратити себе. Тому, щоб полюбити Росію, до неї спочатку потрібно відчути співчуття, осягнути глибину її гір.

    Росія у діахронічному зрізі

    Тема Батьківщини у творчості Блоку не обмежується лише сучасністю автора. Для того, щоб краще збагнути природу такого явища, він вдався до історичних екскурсів.

    Поняття Росія, Батьківщина Блок ототожнює, і тому історія країни нероздільна з життям кожної людини, яка її населяє. Це якщо розглядати поняття у романтичному контексті теж. Так, нас цікавить минуле коханої, її доля, як патріота – манить історія.

    Цикл віршів "На полі Куликовому" присвячений історії Росії. Він подає панорамне зображення життя країни від монголо-татарського ярма і до сьогодення. Крім того, поет висловлює сподівання на світле майбутнє Росії, тому що вона прагне вперед, багато що здолала, перестраждала, а після такого незмінно настає благоденство.

    Росія - бідна та багатостраждальна

    Як і контрасті пейзажів, Росія виступає неоднорідною країною й у добробуті. Йдеться і про злидні окремих громадян, яка є сусідами з неймовірним багатством інших, і про долю країни в цілому. Тяжко переживаючи за частку свого рідного краю в складних політичних та економічних умовах, поет все ж таки висловлює глибоку впевненість, що все зміниться.

    Навіть у «золоті роки» у Росії тріпалися «три стерті шлейки», а розписні спиці вплутуються в розхлябані колії. Тобто кожен намагається придбати особисте матеріальне благополуччя, забуваючи про суспільне. У цьому полягає одна з ключових, на думку автора, проблем російського суспільства.

    При цьому всьому зовнішньому жебрацтві Блок акцентує увагу на благодатному грунті, багатстві землі. Почуття любові до Батьківщини поет описує чистим, наївним, незайманим. Саме тема Батьківщини у поезії Блоку перегукується з мотивами переживань з приводу першого кохання та її сліз. Такі ж страждання, кришталеві, чисті, він переносить, коли думає про долю держави.

    Персоніфікований образ без прив'язки до конкретики

    Нове бачення образу рідного краю дає нам аналіз вірша «Батьківщина». Блок у своєму циклі дарує нам розуміння образу Росії як істоти персоніфікованого. Але при цьому немає прив'язки до конкретної особистості чи збирального образу.

    Батьківщина виступає чимось, вірніше, кимось узагальненим. Живим, але при цьому ефемерним. Вона стоїть за душею автора як його головне багатство і найбільше страждання.

    Країна відривається від земного, матеріального і з'являється як найвища матерія. Скоріше це не сам образ Батьківщини, а саме любові до неї. Це наводить на думку про частковий відхід Блоку від декадентства. Він живе у світі не матеріальному, а у піднесеному, відчуженому від земних турбот. Але відразу зізнається у прихильності до реальної істоти - Батьківщині.

    Оптимізм у зображенні Росії

    За всього песимістичного, здавалося б, зображенні Росії, тема Батьківщини у поезії Блоку таки висвітлена в оптимістичному ключі. Автор сподівається на швидку зміну становища. Пояснює він це простим законом справедливості, яка обов'язково переможе. Росія, яка зазнала безліч революцій, воєн, розрух, злиднів, просто не може не стати надсильною багатою державою.

    Він порівнює її з трійкою, що запряжена лихими скакунами, які не знають відпочинку. Таким не страшна ні «розхлябана колія», ні хуртовина.

    Так і народився цикл віршів, які міг написати на той час лише Блок – «Батьківщина». Аналіз віршів із циклу дарує впевненість у світлому майбутньому та надію у кращі часи.

    Засоби для створення образу Батьківщини

    Одним із найпоширеніших засобів, які використовує поет, є персоніфікація. Тема Батьківщини у творчості Блоку набуває близького звучання, сама Росія перетворюється то на молоду дівчину, то на дику і неприборкану жінку, то стає казковим місцем.

    Тема Батьківщини у поезії Блоку також розкривається з допомогою розвитку образу. У цьому побудовані майже всі варіанти подачі образу, більшою чи меншою мірою, чому підтвердженням служить аналіз вірша. «Батьківщина», Блок не дарма вибрав таку просту назву для циклу. Це результат творчості поета, вираз на папері всіх його думок і тривог, які накопичувалися протягом життя.

    Новаторство Блоку у зображенні Батьківщини

    Попередники поета під час зображення Батьківщини також використовували такий засіб, як уособлення. І багато хто з них оживляв образ, вселяючи його в жіноче обличчя. Але тема Батьківщини у творчості Блоку набула нового звучання – це не мати, як описували її інші, а подруга, наречена, дружина. Тобто вона і в горі, і радості йде пліч-о-пліч з ліричним героєм. І не опікується, а сама потребує захисту.

    Також незвична і подача образу як чогось живого, але водночас абстрактного. Росія - не картинка, зображення, а об'єкт, що асоціюється у кожного зі своїми речами.

    Мета уроку: познайомити учнів із витворами мистецтва, які розкривають образ Батьківщини.

    Завдання уроку:

    • Освітні:
    • формувати в учнів уявлення про образ Батьківщини через сприйняття та осмислення творів мистецтва; закріпити поняття кошти музичної виразності з прикладу симфонічної картини “Світанок на Москві-ріці”, М. П. Мусоргського;
    • Розвиваючі:
    • розвивати в учнів творче мислення; емоційне ставлення до творів мистецтва;
    • Виховні
    • : виховувати любов до батьківщини, до рідної природи засобами музики та живопису.

    Тип уроку: комбінований.

    Обладнання уроку: музичний центр, запис вступу до опери М.П. Мусоргського "Хованщина", портрет композитора М.П. Мусоргського, фонограма пісні "Батьківщина моя" сл. Р.Різдвяного, муз. Д.Тухманова, репродукції картин із зображенням російської природи, картки із назвами слів.

    Хід уроку

    1. Організаційний момент.

    2. Спів: виконання пісні “Батьківщина моя” сл. Р. Різдвяного, муз. Д. Тухманова.

    3. Оголошення теми уроку:

    Хлопці, ми розпочали урок з виконання пісні “Батьківщина моя”, про що ця пісня? Чий образ розкривається у цій пісні? (Відповіді дітей).

    Читання вірша (запис на дошці)

    “Хлопці що ми Батьківщиною кличемо” В. Степанов

    Що ми Батьківщиною звемо?
    Будинок, де ми з тобою живемо,
    І берізки, вздовж яких
    Поряд із мамою ми йдемо.
    Що ми Батьківщиною звемо?
    Поле з тонким колоском,
    Наші свята та пісні,
    Теплий вечір за вікном.
    Що ми Батьківщиною звемо?
    Все, що в серці бережемо,
    І під небом синім-синім
    Прапор Росії над Кремлем.

    Хлопці, а що для вас означає Батьківщина? (Відповіді дітей) .

    Батьківщина – це наша країна Росія, це наше улюблене місто, це наша гімназія, це наш народ, і, звичайно ж, це наша рідна природа така неповторна і прекрасна. З її безмежними полями та лісами, озерами та річками. Краса російської природи надихнула багатьох митців на створення їх шедеврів. Захоплюючись російською природою художники, поети, музиканти цим висловлювали свою любов до рідної землі, до Батьківщини.

    Наш сьогоднішній урок присвячений розкриттю образу рідної природи у витворах мистецтва.

    4. Слухання музичного твору.

    Нині ми послухаємо музичний твір. Подумайте, який час доби зображує музика. Визначте характер музики. Якщо ви слухатимете уважно, то зможете сказати, які звуки з реального життя зображають музичні інструменти. А щоб вам було простіше я роздам картки, на яких написані назви тих явищ, які ви можете почути (спів птахів, крик півнів, звук гриву, дзвін). Під час звучання музики підніміть картку з назвою, звук якого, як вам здається, звучить в даний момент.

    (Звучить музика)

    5. Аналіз музичного твору.

    Як вам здається музика, що прозвучала народна чи композиторська?
    Який характер цього твору?
    (Спокійний, пісенний)
    Який час ви представили?
    Які інструменти ви почули?
    Хто виконував твір?
    Ви почули звуки із реального життя, які зображали музичні твори?
    Що ви знаєте про дзвони?
    Що вони означають для російського народу?
    (Відповіді дітей)
    Як вам здається, у нашому творі, який дзвонив дзвін? (благовіст-блага звістка, дзвін запрошує всіх до церкви до заутрені)
    Які картини ви уявляли, коли звучала музика?
    (Розгляд картин із зображенням природи)
    Як би ви назвали цей твір?
    Твір, який ви чули, називається "Світанок на Москві-ріці" і є вступом до опери "Хованщина", яку написав Модест Петрович Мусоргський, великий російський композитор ХІХ століття.
    А що таке опера і де ми можемо її почути та побачити? (Відповіді дітей)
    Опера розповідає про історичні події XVII століття, про Русь, що йде, і початок правління Петра I. У XVII столітті Русь називали дерев'яною Руссю, чому?
    Отже, в якому місті ми зустрічаємо світанку? (Відповіді дітей)
    У старовинній Москві.
    (Розгляд ілюстрацій, із зображенням стародавньої Москви, підручник2 клас стор.8; підручник 4 клас стор.126)
    Які звуки ви чуєте, дивлячись на картину?
    Ось вона давня і вічно юна в променях сонця, що висить, мчить над червоною площею дзвоновий передзвін, який так красиво передав у музиці М.П.Мусоргський. Послухайте, що він написав, коли вперше у 20-річному віці відвідав Москву: “…Кремль, чудовий Кремль – я під'їжджав до нього з мимовільним благоговінням… у світ давнини…”.
    А як ви думаєте, за допомогою яких виразних засобів музики створюється картина світанку? (темп, лад, динаміка, регістр)

    6. Повторне слухання та аналіз музичного твору.

    (Звучить музика)

    Як змінюється музика під час звучання?
    Змінюється лад (спочатку мінорі, потім мелодія перетворюється на мажор, отже перемінний лад).
    Змінюється регістр (починається мелодія в середньому, а потім звучить у високому регістрі).
    Як динамічно розвивається мелодія? (crescendo, diminuendo)
    Як ви вважаєте, де в цьому творі буде кульмінація?
    Кульмінація це найголовніше і найяскравіше місце в музиці.
    Що в цей час відбувається у музиці? (схід сонця)
    Якби ви були зараз у театрі, то на сцені під час звучання цього вступу відбувалося таке (ремарки написав сам М.П. Мусоргський):
    “Завіса піднімається повільно. На сцені ранкове напівсвітло”
    “Голови церков висвітлюються сонцем, що сходить. Доноситись благовіст до заутрені”
    "Вся сцена поступово висвітлюється сонцем, що сходить"
    У цьому святковому звуковому багатоголосстві наступало щоранку.

    7. Підсумок уроку:

    Ну, ось ми начебто сьогодні на уроці відвідали стародавню Москву. Скажіть, який музичний твір ми слухали на уроці? Про що розповіла сьогодні музика? Чий образ вона намалювала? Чи вдалося М.П. Мусоргському розкрити у музиці образ рідної природи?
    Як вам здається, що ще розкрив нам композитор у цій мелодії, такій близькій за інтонаціями народної пісні? (Кохання до всього російського, чистий образ Батьківщини, красу думки про Росію – святої Русі).

    8. Домашнє завдання.

    Намалювати малюнок до вступу "Світанок на Москві-ріці".
    Виставлення оцінок.