Що таке прикметник та його узгодження з іменником. Прикметник


ГБОУ школа-інтернат №2 Адміралтейського району

м.Санкт-Петербурга

Корекційно-розвивальний напрямок


Конспект індивідуального заняття на тему:

"Прикметник.Погодження прикметників з іменниками в роді та числі.»

Склала:

вчитель

Щеголєва О.В.

Санкт-Петербург

2016р.

Конспект індивідуального логопедичного заняття з корекції аграматичної дисграфії

Логопедична тема: Прикметник.Узгодження прикметників з іменниками в роді та числі.

Ціль: Правильне вживання у мовленні прикметників, зміна прикметників у роді та числі.

Завдання:

Корекційно – освітні:

  1. активізація мовної та інтелектуальної діяльності, удосконалення комунікативних умінь та навичок.
  2. вдосконалення та закріплення вмінь та навичок узгоджувати прикметники з іменниками у роді та числі.
  3. розвиток логічного мислення.
  4. розвиток слухової та слухомовної пам'яті, слухової уваги.
  5. закріплення умінь словотвору прикметників.

Виховні:

1 Виховання інтересу до навчального процесу.

2 Формування почуття впевненості у своїх можливостях.

3 Виховання посидючості та уваги.

Обладнання: р обоча зошит; індивідуальні картки із завданнями.

Хід заняття:

I. Організаційний момент.

Привіт! Сідай. Будь уважна, зараз я тобі прочитаю загадку, спробуй відгадати:

З іменником дружу
І нітрохи не тужу.
Моя основна прикмета:
Позначаю ознаку предмета.
Лід який? Холодний, гладкий.
Чай який? Гарячий, солодкий.
Змінююсь за пологами,
Числам та відмінкам.
Люблю уважних дітей.
Хто я?...(прикметник).

ІІ. Тренувальні вправи з засвоєння матеріалу на тему:

1) Закріплення знання про прикметник

З цих слів вибери лише прикметники:

Сонце яскраве світить

Лист вузький падає

Морква пухнаста лежить

Сік зріла налити

Кіт цікава росте

З якими словами у реченні дружать імена-прикметники?(Відповідь).

2) Складання словосполучень

Підбери до цих прикметників відповідні за змістом іменники (картка):

Сонце яскраве

Лист яблучний

Морква пухнаста

Книга осіння

Сік зріла

Кіт цікава

Читаємо словосполучення, чітко промовляючи і виділяючи закінчення, використовуючи питання

3) Складання пропозицій

- Прочитай, замість точок стати придатні за змістом прикметники:

На грядці було багато... моркви. (зріла)

У магазині продають... сік. (яблучний)

На ганку лежав... кіт. (пухнастий)

З дерева впав ... лист. (осінній)

На небі світить сонце. (яскраве)

Дівчинка прочитала... книгу. (цікаву)

III.Фізмінутка до уроку російської мови на тему «Прикметник».

Глибокий короткий вдих та довгий плавний видих.

«Який? Яка? І яке?», -

Дружно хором повторюємо.

Прикметники знаємо,

Хором дружно повторюємо:

«Не забудемо ніколи

Ці класні слова!

IV. Тренувальні вправи на узагальнення вивченого.

  1. Погодження прикметників із іменниками у роді та числі)

Визнач рід та кількість прикметників:

Сонячний промінь Добре серце

Вірні товариші Колючий йорж

Березовий пень Дерев'яний стілець

Кажан Зіркові ночі

Хороший лікар Плямисті олені

Смачні помідори - Чисте вікно

  1. Гра «Один – багато».

Зміни число прикметників

Сонячний промінь - Добре серце -

Вірні товариші - Колючий йорж –

Березовий пень - Дерев'яний стілець -

Кажан - Зіркові ночі -

Хороший лікар - Плямисті олені –

Смачні помідори - Чисте вікно

Запиши відповіді в зошит.

V. Підсумок заняття:

Про яку частину мови говорили сьогодні?

Що означає прикметник?

Сьогодні, ти добре попрацювала. До побачення!


§ 1816. Повне прикметник узгоджується з іменником в од. ч. (у тій чи іншій його відмінковій формі) у числі, роді та відмінку: новий будинок, нового будинку, нова дача, новою дачею, перша зустріч, першу зустріч, такий собі дивак, з таким собі диваком; у багато.

Ч. - у числі і відмінку: нові будинки, нових будинків, нові дачі, новими дачами, перші зустрічі, про перші зустрічі.

Примітка. В експресивно забарвленій мові відзначається тенденція визначати зменшувальне або пестливе іменник таким прикметником, яке також містить у собі значення зменшувальності або ласкавості: чистеньке містечко, стареньке паровозишко, простеньке плаття.

Короткі прикметники також узгоджуються з іменниками в роді, числі і відмінку, але таке узгодження в сучасній мові має місце тільки в окремих стійких поєднаннях (босу ногу, по білому світу, серед білого дня).

Примітка. У поетичній мові при відокремленні, коли короткий прикметник у формі ім. п. виступає в напівпредикативній функції (див. § 2117), в ньому поєднуються значення визначального слова та предикативне: Але небезпечним витівкам Світ віддався, підступний (Март.); На рингу клоун стрибає, носат (Винокур.); З усіх боків землі, Гремучі та тяжкі, До мене в скриню текли Чекані гуртки (Багр.); А сонце дивиться, світлолице, Метет темряву, що залишилася (Смирн.).

§ 1817. Прикметник може вступати у зв'язок узгодження з поєднанням іменника з кількісним числівником: два будинки - два нові будинки; сорок місць - сорок місць, що звільнилися; сто запитань – сто несподіваних питань. У тих випадках, коли число, що входить у таке поєднання, два, три, чотири або обидва (обидві) стоїть у формі ім. чи вин. п., узгоджене прикметник може набувати форми або рід. чи їм. п. мн. ч. Тут діють такі закономірності.

1) Якщо в поєднання з чисельним входить іменник чоловік. чи серед. р., то прикметник, що узгоджується, частіше ставиться у формі рід. п. мн. ч.: дві знайомі людини, три великі дерева, обидва споруджувані будівлі, цілих три години, два акварельні малюнки, чотири втрачені дні. Форма ім. п. тут можлива, але вона відзначається рідше і виявляє тенденцію до обмеження у вживанні: два рятівні маяки (Лерм.); два старі дідки (Тург.); два поміщицькі будинки (Лерм.); обидва зголодніли приятеля (Л. Толст.).

Примітка. При винесенні прикметника у початкову позицію у словосполученні форма ім. п. віддається перевагу формі рід. п.: цілі три години, великі три дерева, втрачені чотири дні; Іноді з'являються у саду білогвардійці. Вчора ввечері цілі шість досить юних екземплярів сиділи на лавці проти парадного (Андр.).

2) Якщо в поєднання з чисельним входить іменник дружин. р., то нормальні обидві форми прикметника - та їм. та рід. п.: дві молоді жінки - дві молоді жінки, якісь чотири дівчинки - якихось чотири дівчинки, обидві дворові собаки - обидві дворових собаки, чотири великі хати - чотири великі хати, дві жіночі руки - дві жіночі руки; На рахунку у нашої команди чотири золоті та три срібні медалі (газ.).

3) Обидві форми прикметника (у неекспресивному мовленні завжди попереднього чисельному) нормальні також у тому випадку, коли в поєднання входить числівник півтора - півтора: прожити цілих півтора тижні - цілі півтора тижні, чекати повних півтори години - повні півтори години, потерпіти якихось півтори хвилини - Якісь півтори хвилини.

Прикметник може вступати у зв'язок узгодження з союзним рядом слів (див. § 2067-2072) або з поєднанням слів, що з'єдналися за допомогою прийменника: батько і мати, сад і город, брат із сестрою. У таких випадках прикметник зазвичай має форму мн. ч.: величезні сад та дача, для величезних саду та дачі; мій батько з матір'ю, до мого батька з матір'ю, у моїх батька з матір'ю; маленькі брат із сестрою, для маленьких брата із сестрою; наші дідусь з бабусею. Форма од. ч. також правильна, але вона визначає лише перший член з'єднання: величезний сад та дача, для величезного саду та дачі, мій батько з матір'ю, для маленького брата з сестрою.

§ 1819. У сучасній мові є випадки так званого «смислового узгодження», тобто вживання узгоджуваного слова в такій формі, яка або не зумовлена ​​формою іменника або зумовлена ​​нею лише частково.

1) При іменниках чоловік. р., які називають особу за професією, соціальною, виробничою діяльністю та однаково здатні позначати особу як чоловічої, так і жіночої статі (лікар, фельдшер, директор, інженер, продавець, секретар, диктор, архітектор) у розмовній, газетній мові, в оповіданні, якщо йдеться про особу жіночої статі, нормально вживання прикметника у формі дружин. р.: наша лікар, нова секретар, сама директор: Лікар випадкова, / не чекаючи «швидкої допомоги», / З силою в легені вдує кисень - рота в рот! (Пізн.). Таке узгодження обов'язково у тому випадку, коли відповідна координація форм одночасно здійснюється і в присудку (див. § 2249): Наша лікар прийшла; Нова секретарка ще недосвідчена; Сама директор розпорядилася. «Смислове узгодження» допустиме лише у формі ім. п.; у формах інших відмінків воно неправильне; наприклад, помилкове узгодження: сказав голові, що стояла поруч (газ.).

2) У тих випадках, коли прикметник, що узгоджується, відноситься до слова або поєднання слів - власної назви (книги, картини, п'єси, фільму, установи, готелю, ресторану, кафе тощо), рід, число і відмінок прикметника визначається відповідними категоріями того імені, до якого ця назва має відноситися: роман «Євгеній Онєгін» – пушкінський «Євгеній Онєгін», повість «Муму» – тургенівська «Муму», кафе «У лебедя» – затишне «У лебедя». Однак, від цього правила є відступи. Так, якщо назва входить ім'я у формі мн. ч., то узгоджуване прикметник може також набувати форми мн. ч.: скульптура «Героїні» - уподобана всім «Героїні» і, найчастіше, уподобані всім «Героїні»; картина «Грачі прилетіли» – саврасівська «Грачі прилетіли» і, найчастіше, саврасівські «Грачі прилетіли»; кінокартина "Ми з Кронштадту" - безсмертна "Ми з Кронштадту" і, частіше, безсмертні "Ми з Кронштадту". Коливання відзначаються також у тих випадках, коли назва є ім'ям у непрямому відмінку: узгоджене слово при цьому може стояти у формі середовищ. р.: п'єса «На дні» – горьківська «На дні» та горьківське «На дні»; гучна (кінокартина) «Біля озера» і гучне «Біля озера».

Про погодження зі складно скороченими словами та з іменниками заг. нар. див. "Морфологія", § 1135, 1144.

Доброго дня, шановний студенте!

Сьогодні я хотіла б написати трохи про прикметник у російській мові.
Прикметник у російськомовних людей означає ознака (особи чи предмета), але найважливіше,що необхідно запам'ятати і знати завжди, те, що прикметник узгоджується у роді, числі й відмінку з іменником. Що це означає, запитаєте ви? Прикметники майже завжди в реченні використовуються на пару з іменником, наприклад:

Гарне плаття(A beautiful dress) = гарне є прикметником + сукня є іменником
У цій пропозиції прикметник і іменник складають пару. Так ось, перш ніж визначити форму прикметника і поставити правильно закінчення, ми повинні подивитися на іменник, який стоїть з ним у парі - нам треба визначити число, рід, відмінок. У нашому прикладі іменник стоїть в однині, воно середнього роду і називного відмінка.

Щоб правильно поставити закінчення у прикметниках, давайте просхиляємо кілька прикладів за відмінками:

1. Називний відмінок- Nominative case

Це новий А Ясумка - This is a new bag

2. Родовий відмінок- Genitive case
У мене немає нового ОГОолівця - I don't have a new pencil

У цьому прикладі ми бачимо, що слово "олівець" стоїть у родовому відмінку, відповідно, прикметник ставимо в таку ж форму і, якщо прикметник виявляється в родовому відмінку, то набуває закінчення - ОГО, т.к. "олівець" чоловічого роду.

3. Давальний відмінок- Dative case

Я підійшов до гарний ЗМУдереву - I came to the beautiful tree.

У давальному відмінку прикметник буде закінчуватися закінчення ЗМЗ, т.к. іменник "дерево" середнього роду.

Таким чином, можна скласти табличку (в називному відмінку), в якій відображатимуться важливі зміни закінчень прикметників за пологами:

Чоловічий рід (Male) Жіночий рід (Female) Середній рід (Neuter) Множина (Plural form)
Який? Яка Яке Які
Нов ЙИЙ Нов А Я Нов ОЕ Нов ІІ
Старий ЙИЙ Старий А Я Старий ОЕ Старий ІІ
Гарний ІЙ Гарний А Я Гарний ЇЇ Гарний ІЄ

Іноді ви можете зустріти в стовпчику чоловічого роду закінчення -ОЙ, наприклад,

Поганий ОЙ Bad

Конспект відкритого фронтального логопедичного заняття

Тема:

«Узгодження прикметників з іменниками в відмінку»

Ціль:

Удосконалювати навички узгодження прикметників з іменниками у відмінку

Завдання:

Активізувати словниковий запас на прикметникових матеріалах у рамках лексичної теми «Зима». Вчити узагальнювати та робити висновки.

Формувати практичні навички правильного вживання прикметників, узгодження їх із іменниками в роді, числі, відмінку.

Розвивати слухову увагу, оперативну слухомовну пам'ять.

Формувати та розвивати УУД

Обладнання:

нетбук, програма комп'ютерний практикум з логопедії для молодших школярів, проектор, робочі зошити, дидактичний матеріал, картки для індивідуальної роботи, таблиці із закінченнями

Хід заняття

1.Речеруховий організаційний момент (слайд 1)

1.Сяде той хто виділить голосні звуки та покаже їх за допомогою рухів рук.

Слова: кучугура, зима, завірюха, холод, санки,гри

Основна частина

Відкрийте свої зошити та запишіть число.

(Сніг+кучугура)*Д.п

(Сніг+пурга) *Р.п

Які частини промови вам зустрілися в словах -відповідях? яке? які?)

Назва цього міста якою частиною мови є (іменник). Доберіть до слова зима прикметники.

Отже сьогодні тема нашого заняття «Узгодження прикметника з іменником у відмінку»

3.До міста ми увійшли і потрапили в провулок логозаврію (слайд 3)

Ой! Хлопці, куди це ми потрапили? (провулок логозаврія) із застосуванням логопедичного тренажера.

Вправа на підбір закінчень з Логошею

З Логошею ми прощаємось, подумайте, чого він вас навчив?

4.Вулиця закінчень. (Робота з таблицею)

Логоша вчив вас як подружити слова у відмінку. Як же нам запам'ятати всі ці закінчення і не заплутатися?

5. Гімнастика для очей

Ми продовжуємо нашу подорож і ми на дорогу втрачених слів

6. Дорога втрачених слів. На цій дорозі ми закріпимо отримані знання.

Завдання: встав у текст прикметники у потрібній формі (учням лунають картки з текстом, де пропущені прикметники, та маркери для заповнення)

Чудовий вигляд …. ліси. Все покрито ………., ………..снігом. ……….. повітря тонке і пекуче. Сніг опушив …………. дерева та кущі. По них ковзають ………, ……….промені та обсипають їх ……….. блиском. Але мороз починає здавати, і тьмяніє яскравість ……………неба.

Слова для довідок:

Зимовий, білий, пухнастий, зимовий, заледенілі, яскраві. сонячні, яскраві, сині.

Будь ласка, поміняйтеся картками із сусідами та перевірте правильність написання.

Які знання ми закріпили з вами?

Пройшовши дорогою втрачених слів ми прийшли на площу оповідань.

7.Фізмінутка

8.Площа оповідань

Зберіть слова в речення, а речення в оповідання.

Зима стояла сувора.

Горобці, корми, голодні, ніде, не могли знайти

Пошкодувала, горобців, добра, дівчинка, Маша.

Так, дівчинка, добра, прогодувала, пташок, аж до, бідних, весни.

Підсумок:

У вас на партах лежать листи зі смайликами, покажіть, як ви почували себе на занятті?

Чи комфортно вам було?

Що було складного?

Що нового впізнали?

Що було складного?

надіслала

Кулагіна Є.Г.

Вчитель-логопед


Спочатку перевірте, наскільки правильно дитина використовує закінчення прикметників при їх узгодженні з іменниками. З цією метою запропонуйте йому назвати колір кожного зображеного на картинках предмета, ставлячи для цього відповідні питання («Олівець який?» - ЧОРНИЙ; «Стрічка яка?» - ЧОРНА; «Плаття яке?» - ЧОРНЕ; «Рукавички які?» - ЧОРНІ ). У всіх цих випадках дитина повинна буде узгодити прикметники із іменниками у роді та числі. (Тут спеціально взяті ненаголошені закінчення прикметників).

Що стосується правильності вживання дитиною відмінкових закінчень прикметників, то для з'ясування цього питання зверніться до стор. 267. До слова ЗЕБРА додайте прикметник. Далі дитина відповідає на ті самі Ваші питання, що і при «схилянні» іменників, а саме: «Хто сидить у клітці?» (ПОЛОСАТА ЗЕБРА); «Для кого готують обід?» (Для Смугастої Зебри); «Кому дають їсти?» (ПОЛОСАТІЙ ЗЕБРІ) і т.д. Так само, використовуючи ці картинки, можна підібрати прикметники до іменників чоловічого роду і до іменників множини, наприклад: ХОРОБИЙ ТИГР, ДИКІ ТВАРИННІ. Зверніть увагу на відмінність закінчень прикметників чоловічого і жіночого роду, а також прикметників множини в одному і тому ж (наприклад, родовому) відмінку: ПО-ЛОСАТ-ОЇ ЗЕБРИ, ХРАБР-ОГО ТИГРА, ДИК-ЇХ ТВАРИН. Закінчення прикметників середнього роду однотипні із закінченнями прикметників чоловічого роду, за винятком називного та знахідного відмінка. Наприклад: ХРАБР-ОГО ТИГРА - ГО-ЛУБ-ОГО НЕБА, ХРАБР-ИМ ТИГРОМ-ГОЛУБ-ИМ НЕБОМ і т.п.



Якщо перевірка покаже, що дитина припускається помилок у закінченнях прикметників, то Для подоланнянаявних труднощіввикористовуйте запропоновані нижче завдання.

Завдання 1.

Запропонуйте дитині одне і те ж прикметник вжити з іменниками чоловічого, жіночого та середнього роду, а також з іменником множини. Зробити це можна за допомогою таких питань.

Слон ЯКИЙ? (ВЕЛИКИЙ);

Слониха ЯКА? (ВЕЛИКА);

Море яке? (ВЕЛИКЕ);

Море Які? (ВЕЛИКІ).

Цукерка ЯКА? (СОЛОДКА);

Цукор ЯКИЙ? (СОЛОДКИЙ);

Тістечко ЯКЕ? (СОЛОДКЕ);

Вафлі які? (СОЛОДКІ).

Як бачимо, у першій групі прикладів закінчення прикметників ударні, як і в самому питанні (ЯК-Й? - ВЕЛИК-Й, ЯК-АЯ? - ВЕЛИК-АЯ, ЯК-ОЕ? БІЛЬШІ), що суттєво полегшує для дитини її завдання. До того ж потрібно голосом підкреслити збіг закінчень у питаннях і в прикметниках, що допоможе дитині при виборі закінчень прикметників.

У другій групі прикладів закінчення прикметників ненаголошені, але поставлене до них питання може послужити для дитини хорошим орієнтиром.

Завдання 2.

Запропонуйте дитині підібрати відповідний прикметник (тобто ознака предмета) до названого Вами іменника, уважно стежачи при цьому за правильністю закінчень прикметників, наприклад: Стрічка (БЛАКИТНА, ДОВГА, ШИРОКА, ШОВКОВА тощо); кавун (КРУГЛИЙ, ВЕЛИКИЙ, ТЯЖКИЙ, СПІЛИЙ, СОЧНИЙ); плаття (ДОВГЕ, ВУЗЬКЕ, ШОВКОВЕ, ЗЕЛЕНЕ, НАРЯДНЕ, ВИХІДНЕ); вишні (Спілі, соковиті, ВЕЛИКІ, КРУГЛІ).

Завдання 3.

Запропонуйте дитині визначити правильні поєднання слів і виправити їх у тому випадку, якщо вони виявляться неправильними. Для цього після кожного вимовленого Вами словосполучення запитайте дитину: «Чи це правильно?». І далі: "А як треба сказати правильно?" Наведемо кілька зразкових словосполучень, кількість яких за необхідності може бути збільшено.

Блакитне небо

Солоний сіль

Гарна Роза

Красиві ромашки

Велика склянка

Срібляста роса

Колючий ялинку

Гарячий чай

Гірка гірчиця

Запашний бузок

Сині квіти

Біла хмара

Крім спеціальної вправи у правильному вживанні закінчень прикметників потрібно стежити і за правильністю їх вживання у повсякденному мовленні дитини. Все це сприятиме не лише подоланню аграматизмів у його усному мовленні, але водночас і їхньому попередженню на листі. Значно легше засвоїть дитина та правила відмінювання прикметників, які вивчатимуться у школі.