Čo je prídavné meno a jeho zhoda s podstatným menom. Prídavné meno


Internátna škola GBOU č. 2 Admiraltejského okresu

St. Petersburg

Korekcia a smer vývoja


Abstrakt z individuálnej lekcie na tému:

„Prídavné meno.Koordinácia prídavných mien s podstatnými menami v rode a čísle.

Skomplikovaný:

učiteľ

Shchegoleva E.V.

St. Petersburg

2016

Abstrakt z individuálnej logopedickej hodiny o náprave agramatickej dysgrafie

logopedická téma: Prídavné meno.Koordinácia prídavných mien s podstatnými menami v rode a čísle.

Cieľ: Správne používanie prídavných mien v reči, zmena prídavných mien v rode a čísle.

Úlohy:

Nápravné a výchovné:

  1. aktivácia reči a intelektuálnej činnosti, zlepšenie komunikačných schopností.
  2. zlepšenie a upevnenie zručností a schopností koordinovať prídavné mená s podstatnými menami v rode a čísle.
  3. rozvoj logického myslenia.
  4. rozvoj sluchovej a sluchovo-rečovej pamäti, sluchovej pozornosti.
  5. upevňovanie schopností slovotvorby prídavných mien.

Vzdelávacie:

1 Zvyšovanie záujmu o vzdelávací proces.

2 Vytváranie pocitu dôvery vo svoje schopnosti.

3 Výchova k vytrvalosti a pozornosti.

Vybavenie: p pracovný zošit; karty jednotlivých úloh.

Priebeh lekcie:

I. Organizačný moment.

Ahoj! Sadni si. Buďte opatrní, teraz vám prečítam hádanku, skúste uhádnuť:

Som kamarát s podstatným menom
A vôbec sa tým netrápim.
Moja hlavná poznámka:
Označujem atribút objektu.
Aký ľad? Studená, hladká.
Aký čaj? Horúce, sladké.
Mením sa narodením
Čísla a prípady.
Milujem pozorné deti.
Kto som? ... (prídavné meno).

II. Tréningové cvičenia na zvládnutie materiálu na tému:

1) Upevňovanie vedomostí o názve prídavného mena

Vyberte iba prídavné mená z týchto slov:

Slnko jasne svieti

Úzky list padá

Nadýchaná mrkva klame

Zalejeme zrelou šťavou

Rastie zaujímavá mačka

Ktoré slová vo vete sú prídavné mená priateľské?(Odpoveď).

2) Kompilácia fráz

Vyberte vhodné podstatné mená pre tieto prídavné mená (karta):

Slnko svieti

List jablka

Nadýchaná mrkva

jesenná kniha

šťava zrelá

mačka zaujímavá

Pomocou otázok čítame výsledné frázy, jasne vyslovujeme a zvýrazníme konce

3) Vypracovanie návrhov

- Prečítajte si, nahraďte bodky vhodnými prídavnými menami:

V záhrade bolo veľa ... mrkvy. (zrelý)

Obchod predáva ... džús. (jablko)

Na verande ležala ... mačka. (nadýchaný)

Zo stromu spadol list. (jeseň)

Na oblohe svieti slnko... (svetlé)

Dievča čítalo... knihu. (zaujímavé)

III.Fizminutka na hodinu ruského jazyka na tému "Prídavné meno".

Hlboký krátky nádych a dlhý plynulý výdych.

„Ktorý? Ktoré? A ktorý?"

Opakujeme unisono.

Prídavné mená vedia

Jednohlasne opakujeme:

„Nikdy nezabudnime

To sú skvelé slová!

IV. Tréningové cvičenia na zovšeobecnenie toho, čo sa naučili.

  1. Prídavné mená sa zhodujú s podstatnými menami v rode a čísle

Určite pohlavie a počet prídavných mien:

slnečný lúč dobré srdce

Verní súdruhovia Prickly Ruff

Brezový pník Drevená stolička

Hviezdne noci netopierov

Dobrý doktor škvrnitý jeleň

Lahodné paradajky - čisté okno

  1. Hra "Jeden - veľa".

Zmeňte počet prídavných mien

Slnečný lúč - láskavé srdce -

Verní súdruhovia - pichlavý ruff -

Brezový peň - Drevená stolička -

Netopier - Hviezdne noci -

Dobrý doktor - Jeleň škvrnitý -

Lahodné paradajky - čisté okno -

Svoje odpovede si zapíšte do zošita.

V. Zhrnutie lekcie:

O akej časti reči ste dnes hovorili?

Čo znamená prídavné meno?

Dnes ste odviedli dobrú prácu. Zbohom!


§ 1816. Plné prídavné meno súhlasí s podstatným menom v jednotnom čísle. h) (v tej či onej pádovej forme) v čísle, rode a páde: nový dom, nový dom, nové dačo, nové dačo, prvé stretnutie, prvé stretnutie, taký výstredník, s takým výstredníkom; v mnohých

H. - v čísle a páde: nové domy, nové domy, nové chaty, nové chaty, prvé stretnutia, o prvých stretnutiach.

Poznámka. V expresívne zafarbenej reči je tendencia definovať zdrobnelé alebo milé podstatné meno prídavným menom, ktoré obsahuje aj význam zdrobneniny alebo ľúbeznosti: čisté mesto, starý vlak, jednoduché šaty.

Krátke prídavné mená sa zhodujú aj s podstatnými menami v rode, čísle a páde, no takáto zhoda v modernom jazyku prebieha len v určitých ustálených kombináciách (na bosých nohách, za bieleho dňa, za bieleho dňa).

Poznámka. V básnickej reči v izolácii, keď krátke prídavné meno v podobe nich. p.vystupuje v polopredikatívnej funkcii (pozri § 2117), spája v sebe významy definičného slova a predikatívu: Ale svet sa oddával nebezpečným podnikom, zákerným (Mart.); V ringu šašo skáče, má nos (Vinokur.); Zo všetkých strán zeme Hrmiace a ťažké, Do hrude mi tiekli Zahnané hrnčeky (Bagr.); A slnko vyzerá, jasná tvár, Zametá zvyšnú tmu (Smyrn.).

§ 1817. Prídavné meno môže vstúpiť do vzťahu súhlasu so spojením podstatného mena s kvantitatívnou číslovkou: dva domy - dva nové domy; štyridsať miest - štyridsať voľných miest; sto otázok - sto neočakávaných otázok. V prípadoch, keď číslo dva, tri, štyri alebo obe (obe) zahrnuté v takejto kombinácii sú v tvare nich. alebo víno. n., dohodnuté prídavné meno môže mať podobu alebo rod. alebo ich. n. pl. h) Tu platia nasledujúce zákonitosti.

1) Ak kombinácia s číslovkou obsahuje podstatné meno manžel. alebo priem. r., potom sa dohodnuté prídavné meno častejšie dáva do tvaru rod. n. pl. hodiny: dvaja známi ľudia, tri veľké stromy, obe budovy vo výstavbe, tri celé hodiny, dve kresby akvarelom, štyri stratené dni. Formujte ich. n je tu možné, ale je menej bežné a má tendenciu byť obmedzené v používaní: dva šetriace majáky (Lerm.); dvaja zúbožení starci (Turg.); dva zemepánske domy (Lerm.); obaja hladní priatelia (L. Tolst.).

Poznámka. Pri preberaní prídavného mena na počiatočnú pozíciu vo fráze ich tvar. n. sa uprednostňuje pred formou rod. p.: tri celé hodiny, tri veľké stromy, štyri stratené dni; Z času na čas sa v záhrade objavia bielogvardejci. Včera večer sedelo na lavičke oproti vchodovým dverám až šesť pomerne mladých jedincov (Andr.).

2) Ak kombinácia s číslovkou obsahuje podstatné meno manželky. r., potom sú oba tvary prídavného mena normálne – a oni. a rod. p .: dve mladé ženy - dve mladé ženy, asi štyri dievčatá - asi štyri dievčatá, obaja dvorní psi - obaja dvorní psi, štyri veľké chatrče - štyri veľké chatrče, dve ženské ruky - dve ženské ruky; Náš tím má štyri zlaté a tri strieborné medaily (gaz.).

3) Obidva tvary prídavného mena (v neexpresívnej reči vždy pred číslovkou) sú normálne aj vtedy, keď kombinácia obsahuje číslovku jeden a pol - jeden a pol: žiť celý týždeň a pol - celý týždeň a pol, počkajte celú hodinu a pol - celú hodinu a pol, vydržte jednu a pol minúty - čo hocijakú jednu a pol minúty.

Prídavné meno môže vstúpiť do súhlasného vzťahu s príbuzným radom slov (pozri § 2067–2072) alebo so spojením slov spojených pomocou predložky: otec a matka, záhrada a záhrada, brat a sestra. V týchto prípadoch má prídavné meno zvyčajne tvar množného čísla. hodiny: obrovská záhrada a chata, pre obrovskú záhradu a chatu; môj otec a matka, môj otec a matka, môj otec a matka; malý brat a sestra, pre malého brata a sestru; naši starí rodičia. Jednotková forma h. je tiež správne, ale definuje len prvý člen zloženiny: obrovská záhrada a dačo, pre veľkú záhradu a dačo, môj otec a mama, pre malého brata a sestru.

§ 1819. V modernom jazyku existujú prípady takzvanej „sémantickej dohody“, teda použitia dohodnutého slova v tvare, ktorý buď nie je vopred určený tvarom podstatného mena, alebo je ním predurčený len čiastočne. .

1) Pri podstatných menách manžel. r., pomenúvajúc osobu podľa povolania, spoločenskej, priemyselnej činnosti a rovnako spôsobilú označiť osobu mužského aj ženského pohlavia (lekár, sanitár, riaditeľ, inžinier, predavač, sekretárka, hlásateľ, architekt) v hovorovom, novinovom prejave, v rozprávaní, ak ide o ženu, je normálne použiť prídavné meno v tvare manželky. R.: naša lekárka, nová sekretárka, sama riaditeľka: Lekár je náhodný, / bez čakania na sanitku, / silou vháňa kyslík do pľúc - z úst do úst! (Vzostup). Takáto koordinácia je povinná v prípade, keď sa zodpovedajúca koordinácia foriem súčasne vykonáva v predikáte (pozri § 2249): Prišiel náš lekár; Nová sekretárka je ešte neskúsená; Prikázala sama riaditeľka. „Sémantická zhoda“ je prípustná len v ich forme. P.; vo formách iných prípadov je nesprávny; napríklad dohoda bola chybná: povedal predsedovi stojacemu vedľa neho (gaz.).

2) V prípadoch, keď sa dohodnuté prídavné meno vzťahuje na slovo alebo spojenie slov - jeho vlastný názov (knihy, obrazy, hry, filmy, inštitúcie, hotely, reštaurácie, kaviarne atď.), pohlavie, číslo a veľkosť písmen prídavné meno je určené zodpovedajúcimi kategóriami mena, na ktoré má toto meno odkazovať: román "Eugene Onegin" - Puškinov "Eugene Onegin", príbeh "Mumu" - Turgenev "Mumu", kaviareň "U labute" - útulný „U labute“. Z tohto pravidla však existujú výnimky. Ak teda názov obsahuje meno v tvare pl. h., potom dohodnuté prídavné meno môže mať aj podobu množného čísla. hodiny: socha "Hrdinky" - milované všetkými "hrdinkami" a častejšie všetkými "hrdinkami"; obraz "Veže dorazili" - Savrasov "Veže dorazili" a častejšie Savrasov "Veže dorazili"; film "Sme z Kronštadtu" - nesmrteľný "Sme z Kronštadtu" a častejšie nesmrteľný "Sme z Kronštadtu". Výkyvy sa zaznamenávajú aj v prípadoch, keď je meno menom v šikmom páde: dohodnuté slovo môže byť vo forme prostredí. R.: hra „Na dne“ – Gorkého „Na dne“ a Gorkého „Na dne“; senzačný (film) "Pri jazere" a senzačný "Pri jazere".

Po dohode so zloženými slovami a podstatnými menami vôbec. R. pozri "Morfológia", § 1135, 1144.

Dobré popoludnie, drahý študent!

Dnes by som chcel napísať trochu o prídavnom mene v ruštine.
Prídavné meno pre rusky hovoriacich ľudí označuje znak (osoby alebo predmetu), ale najdôležitejšie je zapamätať si a vždy vedieť, že prídavné meno sa zhoduje v rode, čísle a páde s podstatným menom. Čo to znamená, pýtate sa? Prídavné mená sa takmer vždy používajú vo vete s podstatným menom, napríklad:

Pekné šaty(A beautiful dress) = krásny je prídavné meno + šaty sú podstatné meno
V tejto vete tvoria prídavné meno a podstatné meno pár. Takže pred určením tvaru prídavného mena a uvedením správnej koncovky sa musíme pozrieť na podstatné meno, ktoré je s ním spárované - musíme určiť číslo, pohlavie, pád. V našom príklade je podstatné meno v jednotnom čísle, je stredné a nominatívne.

Ak chcete správne umiestniť koncovky do prídavných mien, odmietnime niekoľko príkladov od prípadu:

1. Nominačný prípad- nominačný prípad

Je to nové A JA taška - Toto je nová taška

2. Genitív-Genitív
Nové nemám WOW ceruzka - nemám novú ceruzku

V tomto príklade vidíme, že slovo „ceruzka“ je v genitíve, prídavné meno vložíme do rovnakej formy a ak je prídavné meno v genitíve, získa koncovku - WOW, pretože „ceruzka“ je mužského rodu.

3. datív- datívový prípad

Pristúpil som k fešákovi ZHN strom - prišiel som ku krásnemu stromu.

V prípade datívu bude prídavné meno končiť na ZHN, pretože podstatné meno "strom" stredného rodu.

Je teda možné zostaviť tabuľku (v prípade nominatívu), ktorá bude odrážať dôležité zmeny v koncovkách prídavných mien podľa pohlavia:

mužský (mužský) ženský (ženský) stredné pohlavie (kastrálny rod) Množné číslo (množné číslo)
Ktoré? Ktoré Ktoré Aký druh
Nový YY Nový A JA Nový OE Nový IE
Hviezda YY Hviezda A JA Hviezda OE Hviezda IE
Dobre ii Dobre A JA Dobre JA Dobre IE

Niekedy môžete nájsť koncovku -OY v stĺpci mužského rodu, napr.

zlý OH Zlé

Synopsa otvorenej hodiny frontálnej logopédie

téma:

"Zhoda prídavných mien s podstatnými menami v prípade"

Cieľ:

Zlepšite schopnosti priraďovania prídavných mien s podstatnými menami v páde

Úlohy:

Aktivovať slovnú zásobu na látke prídavných mien v rámci lexikálnej témy „Zima“. Naučte sa zovšeobecňovať a vyvodzovať závery.

Formovať praktické zručnosti na správne používanie prídavných mien, ich priraďovanie k podstatným menám v rode, čísle, páde.

Rozvíjať sluchovú pozornosť, operačnú sluchovo-rečovú pamäť.

Formovať a rozvíjať UUD

Vybavenie:

netbook, logopedická počítačová dielňa program pre mladších školákov, projektor, pracovné zošity, didaktický materiál, kartičky na samostatnú prácu, tabuľky s koncovkami

Pokrok v lekcii

1. Rečno-motorický organizačný moment (snímka 1)

1. Ten, kto zvýrazní zvuky samohlásky a ukáže ich pomocou pohybov rúk, si sadne.

Slová: závej, zima, fujavica, zima, sane, hry

Hlavná časť

Otvorte si zošity a zapíšte si číslo.

(Sneh + závej) * D.p

(Sneh + fujavica) *R.p

S akými časťami reči ste sa stretli v odpovediach? (podstatné mená a prídavné mená) A čo je podstatné meno (časť reči, ktorá označuje predmet a odpovedá na otázku kto ?, čo?), A prídavné meno (znak predmetu a odpovie na otázku ktorý, ktorý? čo? čo?)

Aký druh slovného druhu je názov tohto mesta (podstatné meno). Zoberte prídavné mená k slovu zima. (Prídavné mená k slovu sú vyvesené na tabuli)

Takže dnes je témou našej lekcie „Súhlas s prídavným menom s podstatným menom v prípade“

3. Vošli sme do mesta a skončili sme v uličke logosauria (snímka 3)

Ou! Chlapi kde sme? (logosauria lane) pomocou logopedického simulátora.

Ukončenie cvičenia s Logosha

Lúčime sa s Logošom, premýšľaš o tom, čo ťa naučil?

4. Ulica koncov. (práca so stolom)

Logosha vás naučila, ako vytvárať slová pre prípad, že by boli priatelia. Ako si môžeme zapamätať všetky tieto konce a nenechať sa zmiasť? (zapíšte si)

5. Gymnastika pre oči

Pokračujeme v ceste a sme na ceste stratených slov

6. Cesta stratených slov. Na tejto ceste si upevníme nadobudnuté vedomosti.

Úloha: do textu vložte prídavné mená v požadovanom tvare (študenti dostanú kartičky s textom, kde sú prídavné mená vynechané, a fixky na vyplnenie)

Nádherný výhľad…. lesy. Všetko je zasypané ………., ……….. snehom. ……….. vzduch je riedky a horí. Napadol sneh ………………… stromy a kríky. ………, ………. po nich kĺžu trámy a posypú ich ……….. trblietkami. Ale teraz sa mráz začína vzdávať a jas …………… oblohy slabne.

Referenčné slová:

Zimné, biele, nadýchané, zimné, ľadové, svetlé. slnečné, svetlé, modré.

Vymeňte si karty so susedmi a skontrolujte pravopis.

Aké poznatky sme si upevnili?

Po ceste stratených slov sme sa dostali na námestie príbehov.

7.Fizminutka

8. Štvorec príbehov

Usporiadajte slová do viet a vety do príbehu.

Zima bola krutá.

Vrabce, krmivo, hlad, nikde, nenašiel

Zľutovala sa, vrabce, druh, dievča, Máša.

Tak milé dievča kŕmilo vtáčiky až do veľmi, chudobnej, jari.

výsledok:

Máte na laviciach listy s emotikonmi, ukážte, ako ste sa na hodine cítili?

Cítili ste sa pohodlne?

Čo bolo ťažké?

čo ste sa naučili?

Čo bolo ťažké?

odoslaná

Kulagina E.G.

Učiteľ logopéd


Najprv skontrolujte, ako správne dieťa používa koncovky prídavných mien, keď sa zhodujú s podstatnými menami. Za týmto účelom ho pozvite, aby pomenoval farbu každej položky zobrazenej na obrázkoch a položil na to vhodné otázky („Akú ceruzku?“ – ČIERNA; „Akú pásku?“ – ČIERNA; „Aké šaty?“ – ČIERNA; „Akú rukavice?“ - ČIERNA ). Vo všetkých týchto prípadoch bude musieť dieťa súhlasiť s prídavnými menami s podstatnými menami v rode a čísle. (Tu sú špeciálne brané neprízvučné koncovky prídavných mien).

Pokiaľ ide o správnosť používania pádových koncov prídavných mien dieťaťom, na objasnenie tejto problematiky pozri s.267. K slovu ZEBRA doplňte prídavné meno PRUHOVANÁ. Ďalej dieťa odpovedá na tie isté vaše otázky ako pri „skloňovaní“ podstatných mien, a to: „Kto sedí v klietke? (ZEBRA PRUHÁ); "Pre koho je pripravená večera?" (Pre ZEBRU PRUHÚ); "Komu dávajú jedlo?" (ZEBRA PRUHÁ) atď. Rovnakým spôsobom pomocou týchto obrázkov môžete vyzdvihnúť prídavné mená pre podstatné mená mužského rodu a podstatné mená v množnom čísle, napr.: STATOČNÝ TIGER, DIVOČIE ZVIERATÁ. Pozor na rozdiel v koncovkách prídavných mien mužského a ženského rodu, ako aj prídavných mien v množnom čísle v rovnakom (napríklad genitívnom) páde: ZEBRA PRUHÁ, TIGER TÚŽiaci, DIVOČIE ZVIERATÁ. Koncovky prídavných mien stredného rodu sú rovnaké ako koncovky prídavných mien mužského rodu, s výnimkou nominatívu a akuzatívu. Napríklad: BRAVING TIGER - GO-BLUE SKY, BRAVING TIGER - BLUE SKY atď.



Ak test ukáže, že dieťa robí chyby v koncovkách prídavných mien, potom Prekonať k dispozícii ťažkosti použite nižšie uvedené úlohy.

Cvičenie 1.

Vyzvite svoje dieťa, aby použilo rovnaké prídavné meno s podstatnými menami mužského, ženského a stredného rodu, ako aj s podstatnými menami v množnom čísle. Môžete to urobiť pomocou nasledujúcich otázok.

Slon ČO? (VEĽKÝ);

Slon ČO? (VEĽKÝ);

AKÉ MORE? (VEĽKÝ);

Čo sú to moria? (VEĽKÝ).

Cukrík ČO? (SLADKÉ);

AKÝ CUKOR? (SLADKÉ);

AKÝ koláč? (SLADKÉ);

Vafle ČO? (SLADKÉ).

Ako vidíte, v prvej skupine príkladov sú koncovky prídavných mien zdôraznené, rovnako ako v samotnej otázke (AKO? - VEĽKÝ, AKO? - VEĽKÝ, AKO? - VEĽKÝ, AKO? - VEĽKÝ), čo značne uľahčuje úloha pre dieťa. Okrem toho je potrebné zdôrazniť zhodu koncoviek v otázkach a v samotných prídavných menách, čo dieťaťu pomôže pri výbere koncoviek prídavných mien.

V druhej skupine príkladov sú koncovky prídavných mien neprízvučné, ale položená otázka môže dieťaťu poslúžiť ako dobrý návod -

Úloha 2.

Vyzvite dieťa, aby zvolilo vhodné prídavné meno (teda znak predmetu) k podstatnému menu, ktoré ste vymenovali, pričom pozorne sledujte správne koncovky prídavných mien, napr.: Stuha (MODRÁ, DLHÁ, ŠIROKÁ, HODVÁBNA atď.); vodný melón (okrúhly, VEĽKÝ, ŤAŽKÝ, ZRELENÝ, ŠŤAVNATÝ); šaty (DLHÉ, ÚZKE, HODVÁBNE, ZELENÉ, SMART, VÍKENDOVÉ); čerešne (zrelé, ŠŤAVNATÉ, VEĽKÉ, okrúhle).

Úloha 3.

Vyzvite dieťa, aby určilo správne slovné spojenia a opravilo ich, ak sú nesprávne. Aby ste to dosiahli, po každej vete, ktorú vyslovíte, sa opýtajte dieťaťa: „Je to správne? A ďalej: "Ako to mám povedať správne?" Tu je niekoľko vzorových fráz, ktorých počet je možné v prípade potreby zvýšiť.

Modrá obloha

slaná soľ

Krásna ruža

krásny harmanček

veľké sklo

strieborná rosa

pichľavý strom

Horúci čaj

horká horčica

orgován voňavý

modré kvety

biele oblaky

Okrem špeciálneho cvičenia na správne používanie koncoviek prídavných mien treba sledovať aj správnosť ich používania v bežnej reči dieťaťa. To všetko pomôže nielen prekonať agramatizmy v jeho ústnom prejave, ale zároveň im predchádzať v písaní. Pre dieťa bude oveľa jednoduchšie naučiť sa pravidlá skloňovania prídavných mien, ktoré sa budú študovať v škole.