Кой стана шампион по хокей? История на представянето на руския национален отбор на Световното първенство по хокей

Във връзка с

Съученици

Хокеисти от националния отбор на Швеция взеха златото на световното първенство в Дания.

Във финала на надпреварата те победиха националния отбор на Швейцария - 3:2 (1:1, 1:1, 0:0, 0:0, 1:0).

Швейцарците повеждаха 2 пъти, но и двата пъти позволиха на противника да се върне. Основното време на конфронтацията завърши наравно, резултатът остана същият. При дузпите отборът на Швейцария също поведе, но скоро Швеция отвърна и в крайна сметка стигна до победа (2:1 в дузпите).

Така отборът на Швеция стана световен шампион за 11-и път и 2-ри пореден път. Тя има и 19 сребърни и 17 бронзови медала. Що се отнася до Швейцария, тя е сребърен медалист 2 пъти и бронзов медалист 8 пъти.

Отборът на Швеция започна турнирния си път към Мондиал 2018 с голяма победа (5:0) над Беларус в първия кръг на груповата фаза. Тогава шведите победиха Чехия (3:2), Франция (4:0), Австрия (7:0), Словакия (4:3, продължения), Швейцария (5:3) и Русия (3:1) . В група А Швеция зае 1-во място.

На четвъртфиналите шведите победиха Латвия (3:2), а на полуфиналите – американците (6:0).

Швейцария стана истинско откритие на този турнир: по време на Световното първенство успя да се справи по-специално с няколко топ отбора. В първия кръг победиха Австрия (3:2, продължения), след това спечелиха Словакия (2:0), загубиха от Чехия (4:5, дузпи). След това швейцарците победиха Беларус (5:2), загубиха от Русия (3:4) и Швеция (3:5), а в последния кръг победиха Франция (5:1). В група А Швейцария завърши на 4-то място.

На четвъртфиналите отборът на Швейцария стана по-силен от Финландия (3:2), а на полуфиналите - Канада (3:2).

Във финала Швейцария не само демонстрира самоотвержена игра в защита, но и от време на време оказва натиск върху категоричния, както първоначално изглеждаше, фаворит на решаващия мач. Като цяло представянето на швейцарския национален отбор на турнира предизвика възторжени реакции както сред феновете, така и сред специалистите.

МОСКВА, 6 май - R-Sport.Световното първенство по хокей на лед ще се проведе в Москва и Санкт Петербург от 6 до 22 май 2016 г. Руският отбор ще се срещне с националните отбори на Швеция, Чехия, Швейцария, Латвия, Норвегия, Дания и Казахстан в груповата фаза на турнира.

По-долу е дадена основна информация за историята на представянето на националните отбори на СССР и Русия на Световното първенство по хокей.

Световно първенство 2007 (27 април - 13 май, Русия). За първи път от 1986 г. Световното първенство по хокей е домакин на Москва (някои от мачовете се състояха в Митищи, близо до Москва). В предварителния етап руският национален отбор, под ръководството на новия треньор Вячеслав Биков, зае 1-во място в своята квалификационна група и премина във втората групова фаза, където също не изпита горчивината на поражението, побеждавайки отборите на Италия (3:0), Швейцария (6:3) и Швеция (4:2). На четвъртфиналите руснаците победиха отбора на Чехия (4:0), а на полуфиналите неочаквано загубиха от отбора на Финландия след продължения (1:2). В мача за 3-то място отборът на Русия победи отбора на Швеция (3:1) и спечели бронзови медали в шампионата. Руският хокеист Андрей Марков беше признат за най-добър защитник, а неговият съотборник Алексей Морозов беше признат за най-добър нападател на световното първенство.

Световно първенство 2008 (2-18 май, Канада). За първи път от 1962 г. световното първенство се проведе в Северна Америка и беше насрочено да съвпадне със 100-годишнината от създаването на Международната федерация по хокей на лед. На предварителния етап руският национален отбор под ръководството на Вячеслав Биков зае 1-во място в квалификационната си група и премина във втората групова фаза, където спечели три поредни победи - над националните отбори на Беларус (4:3) при дузпи и Швеция (3:2), както и над националния отбор на Швейцария (5:3) в редовното време. На четвъртфиналите руските хокеисти победиха отбора на Швейцария (6:0), на полуфиналите се справиха с отбора на Финландия (4:0), а на финала, губейки с 2:4 след два периода, успяха да изтръгнат победата от отбора на Канада в продължение (5:4), печелейки златни медали и повтаряйки успеха на отбора на Русия преди 15 години. Руският хокеист Евгений Набоков бе признат за най-добър вратар на световното първенство.

Световно първенство 2009 (24 април - 10 май, Швейцария). На предварителния етап отборът на Русия, воден от Вячеслав Биков, зае 1-во място в своята квалификационна група и се класира за втората групова фаза, където също спечели три поредни победи - над отборите на Швеция (6:5 в продължението ), САЩ (4:1) и Латвия (6:1). На четвъртфиналите руските хокеисти победиха в ожесточена борба отбора на Беларус (4:3), в също толкова напрегнат четвъртфинал победиха отбора на САЩ (3:2), а на финала, както и година по-рано, победиха Отборът на Канада (2:1), печелейки златни медали на шампионата. Руският хокеист Иля Ковалчук ​​беше признат за най-добрия нападател и най-ценния играч на световното първенство.

Световно първенство 2010 (7-23 май, Германия). На предварителния етап руският национален отбор под ръководството на Вячеслав Биков зае 1-во място в своята квалификационна група и влезе във втората групова фаза, където отново не загуби нито една точка, побеждавайки отборите на Германия (3:2), Дания (6:1) и Финландия (5:0). На четвъртфиналите руснаците победиха отбора на Канада (5:2). На полуфиналите в ожесточена борба отборът на Русия победи сензацията на турнира - отбора на Германия (2:1), а в не по-малко напрегнатия финал загуби от отбора на Чехия (1:2), спечелвайки сребърни медали от първенството. Руският хокеист Павел Дацюк бе признат за най-добър нападател на турнира.

Световно първенство 2011 (29 април - 15 май, Словакия). В предварителния етап отборът на Русия, воден от Вячеслав Биков, зае второ място и премина във втората групова фаза, където победи отбора на Дания (4:3) и беше победен от отборите на Финландия (2:3 в дузпи) и Чехия (2:3) . Руснаците завършиха груповата фаза със 7 точки и заеха четвърто място в група Е. На четвъртфиналите руснаците спечелиха трудна победа над отбора на Канада (2:1), последвано от „сухо“ поражение от Финландия на полуфиналите ( 0:3). В мача за третото място отборът на Чехия победи отбора на Русия (7:4), който за първи път от последните пет години остана под списъка с медали.

Световно първенство 2012 (4-20 май, Швеция, Финландия). За първи път първенството се проведе в две държави, Финландия и Швеция. Руският национален отбор, под ръководството на новия треньор Зинетула Билялетдинов, спечели всичките 10 мача и дори не се наложи да играе продължения. Всички мачове от груповия кръг завършиха с предимство на руснаците от поне два гола. На четвъртфиналите бъдещите световни шампиони спечелиха уверена победа над норвежците (5:2), а на полуфиналите победиха финландците (6:2). На финала на световното първенство отборът на Русия победи отбора на Словакия с резултат 6:2. Централният нападател на руския национален отбор по хокей Евгени Малкин стана голмайстор на Световното първенство и беше признат за най-ценния хокеист.

Световно първенство 2013 (3-19 май, Финландия, Швеция). Отборът на Русия, воден от Зинетула Билялетдинов, започна защитата на световната титла с три победи: над Латвия (6:0), Германия (4:1) и САЩ (5:3). В четвъртия мач от груповата фаза срещу отбора на Франция руснаците загубиха с 1:2. Много експерти побързаха да припишат поражението в мача с французите на вратаря Василий Кошечкин, който се появи на леда за първи и последен път по време на турнира. В следващия мач от груповата фаза руският отбор имаше възможност да се реабилитира в мача срещу домакините на турнира, националния отбор на Финландия. Но финландците постигнаха победа с резултат 3:2. Отборът на Русия прекъсна поредицата от поражения, като победи отбора на Словакия в шестия мач от груповата фаза (3:1). Тази победа гарантира на руския отбор достъп до четвъртфиналите. Руският отбор изигра последния си мач в груповата фаза срещу Австрия. Отборът на Русия спечели с 8:4. На четвъртфиналите отборът на Русия загуби от отбора на САЩ с резултат 3:8 и приключи представянето си в Хелзинки. Това поражение беше най-голямото на световни първенства в историята на отбора. За първи път от 2006 г. насам Русия не успя да стигне до полуфинал на световно първенство.

Световно първенство 2014 (9-25 май 2014 г., Беларус). Година след провала на световното първенство и само три месеца след още по-тежко поражение на домашната олимпиада в Сочи отборът на Русия, под ръководството на новия треньор Олег Знарка, си върна титлата на най-силния в света. Руският отбор последва пътя на тима на Зинетула Билялетдинов през 2012 г. и спечели всичките десет шампионатни мача. В плейофите руският отбор победи отборите на Франция (3:0) и Швеция (3:1). На финала те победиха отбора на Финландия с резултат 5:2 и спечелиха световното първенство. Руският отбор игра финалния мач без Знарк, който получи една игра дисквалификация от Международната федерация за неправилен жест към шведите на полуфиналите. Руският нападател Виктор Тихонов стана голмайстор и снайперист на световното първенство. Сергей Бобровски беше признат за най-добър вратар.

На Световното първенство през 2015 г. (1-17 май, Чехия) руският отбор отново стигна до финала. В груповата фаза руснаците спечелиха пет победи в седем мача, побеждавайки отборите на Норвегия (6:2), Словения (5:3), Дания (5:2), Беларус (7:0), Словакия (3: 2, в продължение) и загуба от САЩ (2:4) и Финландия (2:3 при дузпи). Отборът на Русия се класира за плейофите на Световното първенство в Чехия от трето място в група B. На четвъртфиналите руските хокеисти победиха отбора на Швеция с резултат 5:3, а в полуфиналния мач победиха САЩ отборно (4:0). Във финала на шампионата руснаците загубиха от канадците с резултат 1:6 и спечелиха сребърни медали.

Хокей на лед е спортна отборна игра с стикове и шайба на специална ледена пързалка. Целта на играта е да вкарате шайбата във вратата на противника. Отборът, който вкара най-много голове, печели мача.

Формулата на световното първенство се променя повече от веднъж. Шампионатите се играха по олимпийска и кръгова система, както и различни смесени варианти, единият от които е приет в момента.

В квалификационния етап 16 отбора ще бъдат разделени в две групи по осем отбора. Отборите, които заемат първите четири места във всяка група, продължават към четвъртфиналите, където ще играят кръстосано (1-4, 2-3). Отборът на първо място във всяка група от квалификационния кръг играе с отбора на четвъртото място от другата група, докато отборът на второ място играе с отбора на трето място от другата група: 1A-4B, 2A-3B, 1B-4A, 2B-3A. Отборите победители продължават към полуфиналите. Полуфинални двойки: победител от 1A-4B срещу победител от 2B-3A, победител от 1B-4A срещу победител от 2A-3B.

Победителите от полуфиналите ще се срещнат помежду си в мача за златния медал, а загубилите отбори ще се срещнат в мача за бронзовия медал.

Точките за игри се присъждат, както следва: отборът, който спечели в редовното време, получава 3 точки; отбори, които завършат мача наравно по време на редовното време, получават 1 точка. Отборът, който спечели 5-минутното продължение или дузпите, което се провежда в случай на липса на победител в продължението, получава допълнителна точка. Загубилият отбор в редовното време получава 0 точки.

Ако в края на редовното време отборите нямат победител, отборите играят 5-минутно продължение след триминутна почивка.

Отборите си разменят головете и играта приключва след изтичане на пет минути или след отбелязване на гол. Отборът, който вкара гол, се обявява за победител. Ако отборите не отбележат голове в продължението, се провежда серия от наказателни удари след мача. В продълженията на Световното първенство по хокей отборите играят в следния формат: четирима полеви играчи и един вратар. Серията от наказателни удари след мача се изпълнява по следната схема: всеки отбор извежда трима играчи, които се редуват да правят удари към вратата. Ако след три хвърляния от всеки отбор резултатът все още е равен, серията продължава с допълнителни хвърляния от играчите на отбора в обратен ред.

Световното първенство е най-голямото международно състезание, което се провежда всяка година от 1920 г. насам. Те се провеждат под егидата на IIHF (Международната федерация по хокей).

Тази година се проведе юбилейният 80-ти Световен шампионат, който се проведе в Русия, на ледените пързалки на двата най-големи града в Русия - Москва и Санкт Петербург. Отборът на Русия зае трето място. Първите три първенства бяха съчетани с олимпийските игри: през 1920 г. - с летните олимпийски игри, през 1924 и 1928 г. - със зимните. От 1928 до 1968 г. Световното първенство по хокей е състезание, организирано като част от Зимните олимпийски игри. От 1969 г. световното първенство се провежда отделно, всяка година в различна държава. Мястото за хокейния шампионат се избира от IIHF.

Държави, домакини на Световното първенство по хокей на лед

Лидер по брой световни първенства е Швеция, където състезанията са проведени 11 пъти.

• Шампионатът се проведе 9 пъти в Чехия (8 пъти в Чехословакия, 1 път в Чехия, която стана наследник на Чехословакия в хокея).
  • 8 пъти – във Финландия и Швейцария.
  • 7 пъти – в Германия.
  • Шампионатът се проведе 6 пъти в Австрия и Русия (4 пъти в СССР, 2 пъти в Руската федерация).

Сред градовете Стокхолм остава лидер по брой световни първенства. Ледените арени на този град са домакини на световно първенство 10 пъти.

• Шампионатът се проведе 9 пъти в Прага, столицата на Чехословакия (Чехия).
  • 7 пъти – в Хелзинки – столицата на Финландия.
  • 6 пъти – във Виена – столицата на Австрия.
  • 5 пъти в Москва – столицата на СССР (Русия). Мястото на Световното първенство по хокей на лед през 2016 г. също е Москва.

Световното първенство по хокей на лед се провежда ежегодно от 1930 г., с изключение на Втората световна война (1940-1046 г.). Не се е провеждал през 1980, 1984, 1988 г., когато Зимните олимпийски игри се падат на тези години.

Държави - победители в Световното първенство по хокей

В цялата история на първенствата 8 държави са ставали победители в световното първенство. Най-много златни медали имат отборът на СССР и неговия наследник отборът на Русия - 27. Най-много медали за 1-во, 2-ро и 3-то място спечелиха отборите на Канада и отбора на Чехословакия (Чехия) - по 46.

Руският отбор се счита за правоприемник на СССР на Световното първенство по хокей, отборът на Чехословакия е отборът на Чехия, а отборът на Германия е отборът на Германия. Националният отбор на СССР не участва на Световното първенство само веднъж - през 1962 г. Световното първенство по хокей на лед се счита за най-престижното състезание в този спорт, ако годината съвпадне, то се провежда на Зимни олимпийски игри; от 1930 г. олимпийското злато се равнява на шампионските медали.

Спорт, в който два отбора се опитват да ударят твърда, кръгла топка или шайба във вратата на противника, използвайки стикове. Всеки отбор има по един вратар, който защитава вратата на своя отбор. .

Хокейът е разделен на видове:
Хокей на лед се играе на лед с малък (168 грама) гумен диск, наречен шайба. Най-популярният от всички видове хокей, префиксът „с шайбата“ обикновено се пропуска. Канада се счита за родина. Популярен в Русия, Канада, САЩ, скандинавските страни, Чехия, Латвия, Словакия, Германия, Швейцария, Украйна, Беларус, Финландия и Казахстан.
Инлайн хокей е аналог на хокея на лед, който се играе на ролкови кънки.
Хокей на трева се играе на тревна (или друга подходяща) повърхност с малка твърда топка. Популярен в Австралия, Индия, Пакистан и Малайзия.
Хокей на закрито е аналог на хокея на трева, който се играе на хандбално игрище.
Банди (руски хокей) - играе се на лед с малка, твърда топка. Най-популярни в Русия, Швеция, Финландия и Норвегия.
Мини банди (пързалка банди) е банди, което се играе на пързалка за хокей на лед.
Флорболът е игра на хокей на закрито, която се играе с пластмасови стикове и куха пластмасова топка.
Вертикалният хокей и лужният хокей са видове хокей за хора с увреждания.

Първият турнир по хокей на лед в рамките на Олимпийските игри се проведе на Летните олимпийски игри през 1920 г. (VII Олимпиада). От 1924 г. хокеят на лед е включен в програмата на Зимните олимпийски игри. От 1930 г. световното първенство започва да се провежда ежегодно. Турнирът по хокей на лед за жени е включен в олимпийската програма от Зимните олимпийски игри в Нагано през 1998 г. През 1983 г. на сесията на IIHF състезанието от 1920 г. получава статут на независимо световно първенство, но не и на отделен олимпийски турнир по хокей. До 1972 г. световните първенства през олимпийските години се провеждат като част от олимпийските турнири, през 1972 и 1976 г. - отделно от тях, а през 1980-1988 г. не се провеждат през олимпийските години. От 1976 г. световните първенства стават „отворени“, т.е. В тях участват както любители, така и професионалисти.

История на хокея на лед

Историята на хокея на лед е един от най-оспорваните спортове. Традиционно Монреал се смята за родното място на хокея (въпреки че по-нови проучвания сочат първенството на Кингстън, Онтарио или Уиндзор, Нова Скотия). Въпреки това, някои други холандски картини от 16-ти век изобразяват много хора, които играят подобна на хокей игра на замръзнал канал. Но въпреки това Канада все още се смята за родното място на съвременния хокей на лед.

Когато Великобритания завладява Канада от Франция през 1763 г., войниците донасят хокея на трева със себе си в тази земя. Тъй като канадските зими са много сурови и дълги, зимните спортове винаги са били добре дошли в тази област. Като прикрепят резачки за сирене към ботушите си, канадците играят тази игра на замръзнали реки, езера и други водни тела. В Нова Скотия и Вирджиния има стари картини на хора, играещи хокей.

На 3 март 1875 г. се проведе първият хокеен мач в Монреал на пързалката Виктория, информация за която беше записана в монреалския вестник Montreal Gazette. Всеки отбор се състоеше от девет души. Играха с дървена шайба, а предпазната им екипировка беше заимствана от бейзбола. За първи път хокейните врати бяха инсталирани на леда.

През 1877 г. няколко студенти от университета Макгил в Монреал изобретяват първите седем правила на хокея. През 1879 г. правят гумена шайба. След известно време играта става толкова популярна, че през 1883 г. е представена на годишния зимен карнавал в Монреал. През 1885 г. в Монреал е основана Аматьорската хокейна асоциация.

Правилата на играта хокей са подобрени, опростени и отпечатани през 1886 г. Според тях броят на полевите играчи е намален от девет на седем, на леда има вратар, предни и задни защитници, център и двама нападатели, а отпред по цялата ширина на полето има роувър (англ. rover - скитник) - най-силният хокеист, най-добрият хвърлящ шайба. Отборът изигра целия мач с един и същи състав, а до края на мача състезателите буквално пълзяха по леда от умора, защото само играчът, който беше контузен, имаше право да бъде заменен (а след това в последния период и само със съгласието на опонентите). Същата година се провежда първата международна среща между канадски и английски отбори.

През 1890 г. провинция Онтарио провежда шампионат за четири отбора. Скоро се появиха закрити пързалки с естествен лед. За да не се разтопи, в стените и покривите бяха изрязани тесни процепи, за да проникне студен въздух. Първата изкуствена ледена пързалка е построена в Монреал през 1899 г.

Играта хокей става толкова популярна, че през 1893 г. генерал-губернаторът на Канада, лорд Фредерик Артър Стенли, купува чаша, подобна на обърната пирамида от сребърни пръстени, за 10 гвинеи, за да я подари на националния шампион. Така се появи легендарният трофей - Купа Стенли. Отначало за него се борят аматьори, а от 1910 г. и професионалисти. От 1927 г. Купа Стенли се състезава от отбори в Националната хокейна лига.

През 1900 г. на портата се появи мрежа. Благодарение на този нов продукт дебатът дали е отбелязан гол или не беше спрян. Металната свирка на рефера, която залепна за устните му от студ, беше заменена със звънец, а скоро и с пластмасова свирка. В същото време беше въведено хвърляне на шайба (преди това реферът преместваше с ръце пръчките на опонентите към лежащата на леда шайба и след като даде свирката, се премести настрани, за да не получи удар с пръчка).

Първият професионален отбор по хокей е създаден в Канада през 1904 г. През същата година хокеистите преминаха към нова система на игра - „шест на шест“. Установен е стандартен размер на обекта - 56 × 26 m, който се е променил малко оттогава. След четири сезона имаше пълно разделение на професионалисти и аматьори. За последното е създадена купата на Алън, която се играе от 1908 г. Впоследствие собствениците му представляват Канада на Световното първенство.

В началото на 20 век европейците се интересуват от канадския хокей. Конгресът в Париж през 1908 г. основава Международната федерация по хокей на лед (IIHF), която първоначално обединява четири държави - Белгия, Франция, Великобритания и Швейцария. Канадската хокейна асоциация (CAHA) е създадена през 1914 г., а през 1920 г. става член на Международната федерация. За да се увеличи забавлението и скоростта на играта, през 1910 г. е разрешена подмяната на спортисти. През същата година възниква Националната хокейна асоциация, а известната Национална хокейна лига (NHL) се появява едва през 1917 г.

Много иновации принадлежат на хокеистите братя Патрик - Джеймс, Крейг и Лестър (последният стана известен хокей). По тяхна инициатива играчите получиха номера, започнаха да се дават точки не само за голове, но и за асистенции (системата „гол плюс пас“), на хокеистите беше позволено да подават шайбата напред, а на вратарите беше позволено да вземат своите кънки извън леда. Оттогава играта започна да продължава три периода от по 20 минути.

През 1911 г. IIHF официално одобрява канадските правила на играта хокей, а първото световно първенство се провежда през 1920 г. През 1929 г. вратарят Клинт Бенедикт от Монреал Марунс носи маска за първи път. През 1934 г. наказателното хвърляне - дузпа - е легализирано. През 1945 г. зад вратата са монтирани многоцветни светлини за по-точно отчитане на отбелязаните голове („червено“ означава гол, „зелено“ означава, че не е отбелязан гол). През същата година е въведено тройното съдийство: главен съдия и двама помощници (линейни съдии). През 1946 г. е легализирана система от реферски жестове за конкретни нарушения на правилата.

През 1920 г. се провежда първата среща в официален турнир – на Олимпийските игри – между отбори от Стария и Новия свят. Канадците за пореден път потвърдиха славата си на най-силната хокейна сила в света. Канадците печелят и олимпийските турнири (които се считат и за световни първенства) през 1924 и 1928 г.

Хокей в СССР и Русия. За рожден ден на хокея в Русия и СССР като цяло се смята 22 декември 1946 г., когато се играят първите мачове от първото първенство на СССР по хокей на лед в Москва, Ленинград, Рига, Каунас и Архангелск.

През 1954 г. съветските хокеисти дебютират на световните първенства и веднага заемат водеща позиция в световния хокей. Още първата среща с канадците завърши с победа за съветските спортисти - 7:2. Тази победа донесе на националния отбор на СССР първата световна шампионска титла. През 90-те години липсата на стабилност накара много водещи играчи да потърсят късмета си в богати чуждестранни клубове. Вътрешният хокей загуби своите звезди и единствената утеха може да бъде фактът, че повечето от тях не са се изгубили в чуждия хокей, а напротив, те са лидери, включително в клубовете на НХЛ, и по този начин поддържат високата марка на Русия училище по хокей.

През този период руският отбор, след като спечели Световното първенство през 1993 г., остана дълго време без медали. И едва наскоро руският отбор започна да възвръща предишната си сила. И ако на световното първенство в Москва през 2007 г. руснаците се спънаха на полуфиналите, то през 2008 г., в годината на официалния 100-годишен юбилей на хокея, те си върнаха титлата световни шампиони, побеждавайки канадците в Квебек, а през май На 10 февруари 2009 г. отборът на Русия потвърди титлата си, като победи отбора на Канада във финала на Световната купа 2009 г., проведен в Берн (Швейцария), с резултат 2:1. Въпреки положителната тенденция обаче, на 24 февруари 2010 г. в 1/4 финалите на олимпийския турнир по хокей руският отбор загуби от канадците с 3:7. През 2010 г., на следващото Световно първенство, отборът на Русия взе реванш за поражението си на Олимпийските игри, побеждавайки отбора на Канада на четвъртфиналите с резултат 5:2 (забележително е, че по време на играта руснаците водеха 4 :0), но не успя да запази световната титла, губейки във финала от отбора на Чехия с резултат 2:1. През 2011 г. Русия загуби от чехите с 4:7 и за първи път от пет години насам остана без медали. Финландците взеха златни медали, шведите взеха сребро, а чехите заеха трето място.