Вчимося писати суфікси «-Ёнок», «-Вінок. Суфікси "вінок" та "ёнок" - як застосовувати правильно правило? Вовченя правопис суфіксів


Предмет: російська мова Клас: 2

Тема: Правопис суфіксів -ЙОНОК -, - ВІНОК -. Програма "Початкова школа 21 століття"

Час реалізації заняття: 45 хв.

Цілі:

  • Ознайомити з правописом суфіксів -онок-, -єнок-; вчити утворювати нові слова за допомогою суфіксів та правильно їх писати.
  • Розвивати мову, увагу, мислення.
  • Викликати інтерес до російської.

Завдання уроку:

  • формування вміння в учнів грамотно писати суфікси -онок-, -єнок-.
  • сприяти розвитку орфографічної пильності, логічного мислення; удосконалювати навичку самостійної роботи та роботи в парах.
  • сприяти вихованню культури навчальної праці, інтересу до предмета через ситуацію успіху та взаємодовіри.

Проблемне питання:Розбираючи написання слів «білченя, перед дітьми постає проблема, коли пишеться суфікс -вінок-, а коли -єнок-. В результаті роботи їм доведеться вирішити цю проблему.

Тип уроку: урок ознайомлення з новим матеріалом;

Форма уроку:урок-дослідження;

Форми навчання:

самостійна робота

парна робота

Обладнання:комп'ютер, мультимедійний проектор, презентація

Методи:

Частково - пошукові

Проблемно - повідомляють

План уроку:

Етапи заняття

Тимчасова реалізація

Організаційний момент.

Чистопис.

Стадія виклику. Прийом "Кластер".

Йде складання кластера (кошика ідей) у відповіді питання: «Що ви знаєте про суфіксі?».

Стадія осмислення. Прийом «Лови помилку».

Вчитель заздалегідь готує текст, що містить хибну інформацію, і пропонує учням виявити допущені помилки.

Завдання містить помилки 2 рівнів:

А - явні, які досить легко виявляються учнями, виходячи з отриманих ранніх знань;

Б - приховані, які можна встановити лише вивчивши новий матеріал.

Вирішення проблемного питання.

Прийом "Мозковий штурм". Парна робота.

Фізмінутка.

Складання алгоритму.

Закріплення викладеного матеріалу

Фізмінутка. Заряджання для очей.

Самостійна робота.

Підсумок уроку. Рефлексія.

На даному етапі використовуються такий прийом, як синквейн – творча форма рефлексії, яка сприяє вмінню резюмувати інформацію, викладати складні ідеї, почуття та уявлення у коротких виразах.

Домашнє завдання.

ХІД УРОКУ:

1. Організаційний момент.

"Психологічна установка на роботу"

У. Починається урок,

Він піде хлопцям про запас,

Постарайтеся все зрозуміти,

Вчитеся таємниці відкривати,

Відповіді повні давати,

Щоб за роботу отримувати

Тільки оцінку «п'ять»!

Діти настроюються на активну роботу на уроці.

2. Хвилина чистописання. (Слайди №3,4)

Знову до нас Смішарики повернулися,

З ними тему вивчатимемо.

Щоб на уроці не заснули-

Вправи виконуватимемо!

У.- Подивіться на перші три пари букв, яку закономірність ви бачите?

У.- Подивіться на групи букв, здогадайтеся, якої букви не вистачає? Чому?

Що про цю літеру можете розказати? Пропишіть показ.

На слайді

У.- Який один і той самий звук ми зустрічаємо в кожному слові?

Якою літерою на письмі ми позначаємо цей звук?

Яке слово зайве?

У.- Яким чином утворено нові слова?

Д. -Слова утворені суфіксальним способом.

У.– Який суфікс допоміг утворити нові слова?

Д. -Суфікс - до -.

У.– На що він вказує?

Д. -Суфікс -до-надає слову зменшувально-пестливе значення.

У.- Пропишіть слова, зверніть увагу на з'єднання.

Діти записують дані слова зошити і виділяють суфікс.

Стадія виклику. (Слайд № 5)

У.- Про яку частину слова ми сьогодні говоримо на нашому уроці?

Д. -Про суфікс.

У. - Давайте згадаємо все про цю частину слова.

Стадія осмислення.

Вона дає можливість учням: отримати нову інформацію та освоїти різні способи роботи з нею; осмислити інформацію; співвіднести нові знання з наявними.

Прийом «Лови помилку»

(Слайди №6-9)

Леонідівна чи Леонідівна

Іллівна або «Іллінна»,

Д.- Суфікс -ічн-утворює по батькові. Говоримо «Іллівна», а пишемо «Іллівна»

Людочка чи Людачка

Д.- Пишемо суфікс -очк-, немає суфікса -ачк-.

Білченя або білченя

Розбираючи слова перед дітьми постає проблема.

Д.- Тут суфікс-вінок-.

Д.- А може -йонок-? При вимові чую голосну е.

Д.- А [ч] завжди м'яка, може їй не потрібний показник м'якості?

Д.- може їсти і суфікс -онок-, і суфікс -ёнок-?

У.- А, на мою думку, ми відповісти на це питання не можемо. Може, це нова тема уроку?

У. - Визначте тему нашого уроку.

Д.– Ми знайомимося з новими суфіксами.

У. - Які завдання ми поставимо собі на уроці?

Д.- Дізнатися, чи є суфікс -онок-, і суфікс -ёнок-, або лише один суфікс. Навчитися писати слова із новими суфіксами.

Д.- Познайомитися з правилом, використовуючи яке можна правильно писати слова із суфіксами -онок-і -ёнок-.

У.- Як ми можемо дізнатися про це?

У.- Який шлях ви обираєте?

Д.- Вивести самим.

У.– Як потрібно працювати, щоб зрозуміти тему уроку?

Д.- Уважно, старанно, зосереджено.

Вирішення проблемного питання (слайд № 10-11)

Прийом "Мозковий штурм".Парна робота

У.- Спробуйте з'ясувати, як визначити, коли в слові пишеться суфікс -онок-, а коли суфікс -ёнок-.

(Хлопці працюють у парах.

Зістав пари слів і зверни увагу на звуки перед суфіксами. Зроби висновок, коли у слові пишеться суфікс-Вінок-, а коли суфікс-Йонок-.

лосеня білченя

тигреня вовченя

гусеня мишеня

левеня шпилька

Після роботи діти подають свої висновки. Вони доводять, що є два суфікси -онок-і -ёнок і розповідають про їхнє написання.

У.- Звернемося до наукового джерела. Відкрийте таємниці мови на сторінці 110. Прочитайте правило. Яке відкриття ви собі зробили?

У.- Повернімося до питання, з якого ми почали відкриття цієї теми. То яке ж написання буде вірним?

Д.- білченя-вінок-, тому що корінь закінчується на «ч». А після "ч" пишеться суфікс -вінок -.

5. Фізмінутка.

6. Упорядкування алгоритму. (Слайд № 12)

У. -Спробуємо вивести алгоритм дій, який допоможе нам правильно писати ці суфікси.

(Парна робота. Діти обговорюють один з одним свої варіанти.)

У. -Які етапи ви пропонуєте?

Д. -Спочатку ми маємо виділити корінь.

Якщо це буде твердий приголосний або шиплячі ш, ж, год, то писатимемо суфікс -онок-, а якщо м'які приголосні, крім год, будемо писати суфікс -ёнок-.

Д. -Ми зробили алгоритм простішим в останній частині.

Якщо це буде твердий приголосний або шиплячі ш, ж, год, то писатимемо суфікс

Онок-, в інших випадках пишеться суфікс-йонок-.

У. -Порівняйте свої алгоритми з алгоритмом на слайді. (Слайд №9)

Що помітили?

Д. -На слайді порядок дії описаний той самий, що ми пропонували.

У. -Давайте розберемо варіант, який пропонують автори підручника. (Стор. 110)

7. Закріплення. (Слайд № 13-14)

Виконання учнями різних завдань.

8. Фізмінутка.

Заряджання для очей. (Слайд №15-16)

9. Самостійна робота.(Слайд №17)

10. Закріплення теми (слайд №18-19)

11. Підсумок уроку. Рефлексія.

Якою була тема уроку? А проблема?

Що нового ви сьогодні впізнали?

Навіщо ми вчимося правильно писати суфікси -онок-,-ёнок-?

Повернімося до нашого кластера. Який вислів ми додамо?

Прийом «Написання синквейну»

У.- А зараз давайте оформимо висновок, написавши синквейн. (Слайд №20)

Нагадую:

На першому рядкузаписується одне слово - іменник. Це і є тема синквейну.

На другому рядкутреба написати два прикметники.

На третьому рядкузаписуються три дієслова, що описують дії.

На четвертому рядкурозміщується ціла фраза, речення.

Останній рядок- це слово-резюме, що дає нову інтерпретацію теми, що дозволяє висловити до неї особисте ставлення.

На дошці під час перевірки дописуються вигадані дітьми слова, висловлювання.

Написання синквейну дітьми.

1. Суфікс.

2. Маленький, лагідний.

3. Запам'ятати, вивчити, зрозуміти.

4. Після твердих приголосних або шиплячих пишеться суфікс -вінок-.

5. Добренький.

12. Домашнє завдання. Оцінка за урок.

Додатково до уроку можна надрукувати забарвлення Смішарика або показати мультфільм.

http://LearningApps.org/388874 можна використовувати електронний тренажер

Відповідно до навчальних шкільних програм, період, коли діти вивчають слова із суфіксом -єнок, - 3 клас. Слова з цим суфіксом нерідко викликають складнощі в аспекті словотвору та написання.

Ці труднощі пов'язані, передусім, з фонетикою, саме - при звучанні буква -е- дає звук [о]. Наприклад, слово "лисеня", що містить у суфіксі літеру -е-, в транскрипції буде виглядати так: [л`іс`онок]. Таким чином, буква -е-при звучанні після м'якого приголосного [с`] трансформується в звук [про].

Тому важливо при вивченні цієї теми приділити особливу увагу питанню утворення нових слів з використанням зазначених суфіксів, а також правильному вибору -про - і -е - у їхньому написанні.

Окрім чітких правил, що регламентують вибір суфікса в тій чи іншій словотвірній ситуації, існують деякі аспекти, що визначають вживання даного афікса в плані смислового навантаження, яке він надає вихідному слову. На це слід звернути особливу увагу.

Новостворені форми використовуються залежно від мовної ситуації та смислового значення, яким наділяється утворене слово.

Слова з суфіксом -онок/-єнок: приклади

Приклади слів із суфіксом -онок:

  • галченя;
  • ведмежа;
  • сиченя;
  • жабеня;
  • барило;
  • курча;
  • турченя;
  • зайченя;
  • білченя;
  • кроленя;
  • песик;
  • зозуля;
  • стрижонок;
  • шпаківня;
  • черепашонок;
  • павученя;
  • мишеня;
  • роченя;
  • жонок;
  • моржонок;
  • онучок;
  • борсученя;
  • козаченя;
  • верблюжонок;
  • хлопчик;
  • дяченя;
  • індиченят;
  • вовченя;
  • грачонок;
  • пастушеня;
  • китайчоня.

Приклади слів із суфіксом -єнок:

  • каченя;
  • кошеня;
  • звірятко;
  • совеня;
  • диявольок;
  • бесінок;
  • маслянок;
  • опінок;
  • лисеня;
  • порося;
  • левеня;
  • гусеня;
  • козеня;
  • вороненя;
  • журавлянок;
  • орлятко;
  • слоненя;
  • лосеня;
  • ляльок;
  • курча;
  • кухар;
  • козеня;
  • кенгуру;
  • лелека;
  • щур;
  • оленя;
  • постріля;
  • теля;
  • тигреня.

Вживання

Словообразовательные суфікси -онок/-енок в більшості випадків використовуються для створення слів чоловічого роду, що позначають назви дитинчат тварин.

Дані афікси виконують словотвірну функцію і є створення нових слів з певним лексичним значенням.

Проте позначення назв дитинчат тварин - єдина функція, яку виконують дані морфеми. Слова з суфіксами -єнок і -вінок мають зменшувально-пестливе, або зневажливе значення, і вказують на дитячість, недорослість понять, що позначаються. Тому, як використовувати слово з цим суфіксом, важливо як володіти правилами його написання, а й визначити контекст мовної ситуації, у якій його буде вжито.

Наприклад.

Вихідне слово

Слова з суфіксом -єнок - приклади слів

Лексичне значення нового слова

дитинча кота

дитинча лисиці

зайченя

дитинча зайця

білченя

дитинча білки

пастушеня

представник професії «пастух» дитячого віку

батраченя

представник професії «батрак» дитячого віку чи зневажливому значенні

китайчоня

дитина, яка має національну приналежність «китаєць»

ємність, що має менший розмір по відношенню до вихідного поняття


Назви тварин із вживанням іншої парадигми слова

Словообразовательный суфікс -онок/-енок може використовуватися освіти не всіх назв дитинчат тварин. Наприклад, є назви тварин, для позначення назв яких використовується інша парадигма слова.

Наприклад.


Приклади назв тварин, для утворення яких не можна використовувати суфікси -онок/єнок

Існують назви тварин, для позначення дитинчат яких не можна використовувати суфіксальний спосіб словотвору.

Наприклад:

жираф - дитинча жирафа, бегемот - дитинча бегемота.

Немає чіткого правила, що регламентує вживання чи невживання даних суфіксів з конкретним словом. Основна причина тут є історичною. Тому такі слова слід просто запам'ятати, щоб не допускати надалі помилки у словотворі.

Правила утворення слів за допомогою суфікса -е(о)нок

Щоб визначити, яке слово з суфіксом -інок або з суфіксом -вінок слід написати в тому чи іншому випадку, необхідно керуватися такими правилами.

Слова з суфіксом-вінок-пишуться:

У словах-назвах тварин, основа яких закінчується на шиплячий, під наголосом:

ведмідь - ведмежа

миша - мишеня

їжак - їжайонок

жаба - жабеня

Слова з суфіксом -енок пишуться:

У словах з основою на м'який приголосний (за винятком [ч`]):

Освіта слів із суфіксами -онок/-єнок

Щоб скласти слова із суфіксом -єнок, необхідно відокремити основу слова і, керуючись правилами освіти нових слів, приєднати до неї потрібний суфікс. Таким чином, схема освіти нової словоформи виглядає так:

основа слова + суфікс -е (о) нок + закінчення (за потреби)

Вихідне слово

Словотвірна основа

Кінцеве слово

Вибір суфікса

Основа кінцевого слова закінчується на м'який не шиплячий [в`] - словотвірний суфікс -єнок.

Основа кінцевого слова закінчується на м'який не шиплячий [с`] - словотвірний суфікс-єнок.

Основа закінчується на шиплячий [ш] - словотвірний суфікс-вінок.

батраченя

Основа закінчується на шиплячий [ч] - словотвірний суфікс-вінок.

Особливу увагу при освіті нових слів слід звернути на чергування приголосних літер у вихідному та кінцевому слові.

Слова з суфіксом -енок: приклади слів з чергуванням приголосних в основі

Слід звернути увагу, що у деяких випадках при утворенні слів з цими афіксами відбувається чергування приголосних звуків на морфемному шві. Так, чергуються:

1) Задньомовні/шиплячі: кролик - кроленя, вовк - вовченя.

2) Д/ж, д'/ж: ведмідь - ведмежа.

3) Парні тверді приголосні/парні м'які: лисиця - лисенок, кіт - кішеня.

Алгоритм утворення нових слів за допомогою суфіксів -єнок/-вінок

Таким чином, для правильного написання слова, необхідно дотримуватися наступної послідовності:

1) Виділяємо основу вихідного слова.

2) Визначаємо, на що закінчується основа (який приголосний звук стоїть перед суфіксом):

  • на шиплячий - пишемо суфікс-вінок;
  • на м'який не шиплячий або [ч`] - пишемо суфікс-єнок.

Використання суфіксів-онок/-єнок для утворення слів, що не позначають назви дитинчат тварин

У деяких випадках ці суфікси використовуються для утворення слів, що не позначають назву дитинчати тварини.

У таких ситуаціях даний суфікс може вказувати на представника певної нації, соціального прошарку, професійну. належність.

Однак, вживаючи слово з даним афіксом у конкретній мовній ситуації, слід пам'ятати про деяке зневажливе значення, яке надає дана морфема.

Наприклад:

  • пастух - пастушеня;
  • людина – дитина;
  • кухар - кухар;
  • циган - циганок;
  • звір - звірятко;
  • китаєць - китайченя.

При виборі написання -е- або -о- в суфіксі для цього типу слів використовується те саме правило.

Відмінювання іменників з суфіксами -онок/-єнок

Утворюючи від вихідного слова за допомогою приєднання до основи даного афікса, ми отримуємо слово з суфіксом -єнок і нульовим закінченням або ту ж словоформу з суфіксом -онок.

Наприклад:

  • слон - слоненя □;
  • кіт - кошеня □;
  • галка - галченя □;
  • батрак - найми □.

При відмінюванні іменників, утворених за допомогою даних суфіксів, відбувається випадання голосної «о».

Наприклад:

білченя - білченя, ежонок - ежонка, дияволеня - дияволенка.

Іноді при освіті іменників відбувається і випадання кореневої голосної, таким чином ми отримуємо слово, відмінне за складом основи від вихідного слова.

Наприклад:

  • лев, але: левеня;
  • орел, але: орля.

Освіта множини іменників з суфіксами -єнок/-вінок

При утворенні множини іменників, даний афікс у множині замінюється на -ат/-ят.

Наприклад:

  • лев - левеня - Але: левенята, левенята;
  • мамонт - мамонтеня - Але: мамонтята, мамонтят;
  • їжак - їжачок - Але: їжака, їжак;
  • кролик - кроленя - Але: кроленята, кроленят.

При відмінюванні слів у множині після -ат/-ят використовується закінчення відповідного відмінка.

Наприклад:

Дане правило застосовується тільки до слів, що позначає назви дитинчат, а також до слів опінок (опеньки, опеньків) і масляків (маслюки, маслюків). На інші слова з цим суфіксом це правило не поширюється.

Порівняйте:

діжка - барило - Але: барило, барило.

Таким чином, правило вживання суфіксів-онок/-єнок нескладні. Єдина проблема може виникнути із запам'ятовуванням слів, які не піддаються словотвірним правилам.

  • зірок-очк(а) утворено від зірок(а), суфікс -очк-надає зменшувально ласкаве значення. Перевірка: ламп-очк(а), кофт-очк(а), стрічок-очк(а)- Суфікс -очк-з зменшувально-пестливим значенням.
  • булоч-к(а)- Родинні слова:булк(а),(ні) булок(),булоч-н(а)- тут чергування к/ч в корені і швидка, слів з коренем бул-нет, отже виділяємо корінь булоч-, закінчення (а), залишається суфікс -к- (-оч- - частина кореня).
    Перевірка існування такої морфеми: слова руч-к(а),ніж-к(а)-суфікс-к-зі зменшуючим значенням.
    Аналогічно: лавоч-к(а) (лавк(а)), тарілоч-к(а) (тарілк(а)), маєч-к(а) (майк(а)).
  • дір-оч-к(а)- Родинні слова:дір(а), дір-к(а),згадуємо про чергування к/ч в корені і швидку і виділяємо суфікс -оч-, суфікс - до- надає зменшувальне значення, тобто. дірочка – це маленька дірка. Аналогічно:чаш-еч-к(а) (чаш(а)-чаш-к(а)),труб-оч-к(а) (труб(а)-трубка)), тетрад-оч-к(а) (зошит()- зошит-к(а)).
  • ел-оч-к(а)- Родинні слова ялина, ялинка, ялинкова,отже виділяємо корінь ялин, суфікси -оч- і -к-;
  • ластівок(а), сорочк(а) - Очок - частина кореня.

У кожному разі необхідно визначати лексичне значення слова (сенс), частину мови, знайти однокореневі слова.
При виділенні суфіксів у слові важко визначити їх кількість та межі.

Алгоритм виділення суфікса

    На прикладі слова щоденник
  • Виділити корінь, закінчення: дн- євнік() - від день-дн(я)-дн(и)(Др - корінь).
  • Перебрати споріднені слова, які мають у своєму складі частину слова, що залишилася. євнік : дн- евн(ой). Отже виділяємо суфікс -евн- .
  • Шукаємо родинні слова з частиною, що освається, -ік- у складі. Такого слова нема. Отже, -ІК- становить один суфікс.
  • Відповідь: дн-евн-ік()- Суфікси -евн, -ік.

Перевірити морфемний розбір можна за допомогою Яндекс-словників з російської мови. Морфемно-орфографічний словник.

Після виділення суфікса (приставки) необхідно перевірити існування такої морфеми. Тут знадобляться списки суфіксів на сайті (суфікси та приставки треба «знати в обличчя») та підбір слів з цієї морфеми з тим самим значенням.

Коломицева Олена Геннадіївна
Вчимося писати суфікси «-Ёнок», «-Вінок»

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА УРОКУ

Клас: 2

Предмет: російська мова

Програма: УМК "Початкова школа XXI століття"

Тема: Вчимося писати суфікси -йонок-,-Вінок-

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Ціль: створення умов для засвоєння правописи суфіксів іменників -йонок-,-Вінок-

Завдання:1. Формувати вміння грамотно писати суфікси -йонок-, -Вінок-;

2. Сприяти розвитку орфографічної пильності, логічного мислення;

3. Удосконалювати навичку самостійної роботи та роботи в парах;

4. Сприяти вихованню культури навчальної праці, інтересу до предмета через ситуацію успіху та взаємодовіри.

Заплановані результати:

Предметні: Метапредметні: Особистісні:

Організація спостереження за написанням суфіксів-вінок-, -єнок-;

Знайомство з правилом написання;

Опрацювання алгоритму застосування правила.

Пізнавальні: формування навчальної мотивації, адекватної самооцінки

Формування вміння структурувати знання, вчити робити висновки та узагальнення;

Застосовувати алгоритм;

Пошук та виділення необхідної інформації;

Регулятивні:

Формування здатності приймати та зберігати цілі та завдання навчальної діяльності;

Контроль та оцінка навчальних дій;

Комунікативні:

Розвиток навичок колективного співробітництва з однолітками та вчителем, вміння висловлювати свої думки;

Формування вміння слухати та вступати у діалог, висловлювати свої думки, працювати у парі.

Назва етапу Діяльність вчителя Діяльність учнів

I. Мотиваційно-орієнтовний етап

1) Орг. момент.

Мотивація. -Доброго дня, хлопці почнемо урок російської мови.

Починається урок,

Він піде хлопцям про запас,

Постарайтеся все зрозуміти,

Вчитеся таємниці відкривати,

Відповіді повні давати,

Щоб за роботу отримувати

Тільки позначку «п'ять»!

Давайте побажаємо один одному успіху на сьогоднішньому уроці:

великого

і скрізь! Діти настроюються на активну роботу на уроці.

2) Актуалізація та фіксування індивідуального утруднення в пробній дії.

1. Пальчикова гімнастика.

Дружать у нашому класі дівчатка та хлопчики

(пальці рук з'єднуються у замок)

Ми з тобою подружимо маленькі пальчики

Раз, два, три, чотири, п'ять

(ритмічний дотик пальців обох рук)

Раз, два, три, чотири, п'ять

(Руки вниз, струсіть кистями.)

2. Хвилинка чистописання.

Розшифруйте, з якими літерами сьогодні ми працюватимемо на хвилинці чистописання:

Ця буква позначає приголосний звук, він буває лише твердим, дзвінким, зустрічається у словах дружба, жук, вечеря.

Ця буква означає звук, в слові відчувати варто на початку слова.

Ця буква означає звук, який у слові олівець стоїть наприкінці кореня.

Пропишемо ці літери.

Що поєднує ці літери?

Яка буква зайва?

3. Словникова робота.

-Прочитайте слова:

Деревня, до… ртина, б…різа, к…ньки, в…рона, з…яц, р…сунок, м…двідь.

На які дві групи можна поділити ці слова?

Дівчатка – випишіть слова, які починаються з м'яких приголосних,

Хлопчики-випишіть слова, які починаються з твердих приголосних. Підкресліть орфограму, поставте наголос.

4. Самостійна робота.

(поки йде словникова робота, 3 учні працюють самостійно біля дошки).

1учень-вставити пропущені літери, підібрати перевірочні слова.

Лікарня

2 учень-вставити пропущені літери, підібрати перевірочні слова.

3 учень-вставити пропущені літери, підібрати перевірочні слова.

Місцевість

Учасник…нік

Небезпека

Перевірка: учень називає орфограму, букву, яку вставив, перевірочне слово, інші учні сигналами показують, правильно виконано роботу чи ні.

5. Фронтальна розмова.

Що поєднує словникові слова?

Що таке іменник?

Що ви знаєте про іменник?

Назвіть одухотворені іменники, які зустрілися у словниковій роботі.

В якій частині слова орфограми, які ми повторювали?

Що таке коріння?

Що містить у собі корінь?

Які ще частини слова знаєте?

Що таке закінчення?

Навіщо служить закінчення?

Яку частину слова називають суфіксом?

Для чого служить суфікс?

Утворіть від даних словникових слів зменшувально-пестливі іменники.

Як утворились ці слова?

Давайте визначимо за допомогою якого суфіксаутворилися нові слова? Що для цього потрібно зробити?

Робить розбір за складом, визначаємо суфікси.

6. Самостійна робота.

(поки йде фронтальна робота, 1 учень працює біля дошки)

-Підібрати слова до схем:

Грибок метро водний школа кіно день

Перевірка: учень читає слова до кожної схеми, решта учнів сигналами показує, правильно виконана робота або допущені помилки.

Учні виконують рухи руками, розминають пальчики для письма.

Ж ч ш ж ч ш ч ш

Вони згодні.

Ч позначає м'який приголосний, ж, ш завжди тверді.

Починаються на м'які та тверді приголосні.

Село, береза, малюнок, ведмідь.

Картина, ковзани, ворона, заєць.

Л…сник - ліс

В ... дичка - води

Зв ... річок-звірі

Лікарня-біль

Шу…ка-шуба

Ска ... казати

Яго ... ки- ягода

Тра…ка- трави

Місцевість - місце

Серце - серцевий

Учасник - участь

Небезпека - побоюватися

Це іменники.

Це частина мови, яка позначає назву предмета та відповідає на запитання Хто? Що?

Ім'я сущ. бувають власні та номінальні, одухотворені та неживі.

Ведмідь, ворона, заєць.

Це загальна частина споріднених слів.

Закінчення, суфікс.

Частина слова, що змінюється, яка служить для зв'язку слів у реченні.

Частина слова, яка стоїть після кореня і служить для створення нових слів.

Ведмедик, зайченя, воронятко

За допомогою суфіксів.

Виділити закінчення, корінь, а потім визначити суфікс.

Школа грибок метро

День водний кіно

ІІ. Операційно-виконавчий

3).Визначення теми уроку.

Отже, за допомогою яких суфіксівможна утворити назви дитинчат?

Викликала у вас складність, яка суфікс потрібно написати?

Значить це хибне місце.

У якій частині слова ми засумнівалися?

Визначте тему нашого уроку.

Яку мету собі поставимо?

Онок-, онок.

У суфіксі

-Правопис суфіксів-вінок-, -Йонок-.

Повинні навчитися писати слова із суфіксами -онок-, онок-.

– Познайомитись із правилом, використовуючи яке можна правильно писати слова з суфіксами -онок-і -ёнок-.)

4).Виявлення місця та причини утруднення

Як ми можемо дізнатися про це?

Який шлях ви обираєте?

Давайте визначимо, коли пишеться суфікс -йонок-, а коли – -Вінок-

Гра «Назви дитинча!»

Дитинча тигра?

Дитинча моржа?

Дитинча корови?

Дитинча миші?

Дитинча лисиці?

Дитинча білки?

(Слова з'являються на дошці)

Давайте спонукаємо у ролі дослідників.

Зверніть увагу на букву перед суфіксом.

Який висновок можемо зробити?

Висновок:

після м'яких приголосних, крім

пишеться суфікс -йонок-.

Після твердих приголосних і ч пишеться суфікс-вінок-.

Давайте перевіримо, чи правильно ми зробили висновок.

порівняємо з правилом у підручнику.

- Вивести самим.

Тигреня моржонок

Теля мишеня

Лисеня білченя

Тигреня – суфікс-йонок-, перед суфіксомстоїть м'який приголосний звук р. І т.д.

Читаємо хором правило.

5).Побудова проекту виходу із скрути

Перевіримо, як ви запам'ятали правило.

Чи можна сказати, що після всіх м'яких приголосних пишеться суфікс -єнок-?

Чи можна сказати, що суфікс-вінок- пишеться лише після твердих приголосних?

Правило ви сформулювали та запам'ятали, чи можна на цьому закінчити урок?

Як закріпити отримані знання?

Яку мету ви поставите собі на цьому етапі уроку.

Щоб ви змогли самі застосувати правило на практиці, давайте складемо алгоритм дій:

(Парна робота. Діти обговорюють один з одним свої варіанти.)

1) Виділяю корінь.

Визначаю, який приголосний звук перед суфіксом;

2) Якщо м'який приголосний, крім [ч"] – пишу -Йонок-(тигреня)

Якщо твердий приголосний і [ч"] – пишу -Вінок-(вовченя).

Порівняйте свої алгоритми з алгоритмом у підручнику.

Ні, тому що після [ч’] пишеться -Вінок-.

Ні, тому що ще й після [ч'].

Ні, знання треба закріпити.

Тренуватись.

6). Первинне закріплення з промовлянням у зовнішній промові. 1. Застосування алгоритму: (З коментування біля дошки)

Осля

Жабеня

2. Диференційована робота

1 група – нар. т. з 68 упр. №1

2 група – нар. т. с. 69 упр. №2 (сильніші)

Перевірка: за еталоном з дошки.

3. Диференційована робота.

Підручник стор. 121 упр. №1

1 ряд, 3 ряд - робота в парах.

1 ряд -;

3 ряд -.

2 ряд - робота за варіантами:

1 варіант- виписати слова із суфіксом -онок-;

2 варіант - виписати слова з суфіксом -йонок-.

Перевірка: один учень читає, інші перевіряють

Фізхвилинка

Коли ви чуєте слова з

Єнок-сісти, з -Вінок-підстрибнути

Лосеня, теля, галченя, тигреня, білченя.

Молодці.

4. Гра "Редактор."- виправити помилки у словах.

Собаченя, страусеня,

Ведмедик, зайченя,

Барсученя, орля,

Оленя.

5. Скласти словосполучення:

Маленький вовк

Дурний тигр

Голодна миша

Розібрати слова за складом. (По рядах)

Скласти пропозиції з отриманими словосполученнями.

1 група:

Ведмедик галчонок

Барсученя зайченя

Тигреня левеня

Порося лоша

Козеня

Вовченя

Лоша

-Вінок-

Стрижонок, білченя,граченя,індичко,

мишеня, шпак,

жабеня.

-Йонок-

Курча, слоненя, лисеня,

Малюнок, козеня, дитина,

Учні виправляють помилки та записують слова правильно:

Собачонок

Страусятко

Ведмедик

Зайченя

Барсученя

оленя

ІІІ. Рефлексивно-оцінний етап.

1) Рефлексія

Яку мету ви перед собою ставили?

1. Я все зрозумів, -!

2. Залишилися питання-?

3. Нічого не зрозумів - -

Оцінювання вчителем.

Діти оцінюють свою роботу на уроці.

2) Домашнє завдання Вивчити правило, стор.

упр. 2 – за варіантами

1варіант – виписати слова з суфіксом енок.

2 варіант - виписати слова із суфіксом онок.

Молодці! Мені дуже сподобалося, як ви працювали.

Дякую за урок! Урок закінчено. Діти записують та розбирають домашнє завдання.