Živé a neživé podstatné mená. Živé a neživé predmety - pravidlo


Hodina ruského jazyka v 5. ročníku

učebnica: „Ruský jazyk: učebnica pre 5. ročník
vzdelávacie inštitúcie"
/ T.A. Ladyzhenskaya, T.M. Baranov a ďalší

Podstatné mená sú živé a neživé.

Cieľ: V dôsledku lekcie by sa študenti mali naučiť:

  • chápať animáciu a neživotnosť ako gramatickú kategóriu podstatných mien;
  • vedieť deliť podstatné mená na živé a neživé, určiť pád podstatného mena;

Vytvorené UUD: regulačné (stanovenie cieľov)

Komunikatívnosť (plánovanie)

Scenár lekcie.

1. Aktualizácia poznatkov.

Predtým, ako budete podstatné mená, rozdeľte ich do 2 skupín a zdôvodnite svoj výber.

Na tabuli sú napísané slová:vŕba, jar, morská panna, veže, kvapky, zajac, lesník, mŕtvola, nebožtík.

Žiaci predkladajú hypotézy, učiteľ ich odpovede fixuje na tabuľu. Výsledkom je, že študenti dospejú k záveru, že slová museli byť zoskupené podľa základu animácie/neživosti. Pomenujú znaky, ktorými sa určuje animácia/neživosť podstatného mena (otázky KTO? ČO?, živé podstatné mená označujú živé bytosti, dýchajú, chodia atď.)

S najväčšou pravdepodobnosťou sa žiaci pomýlia pri určovaní animácie slova DEAD.

2. Študenti formulovať tému hodinyktorý je napísaný na tabuli a v zošitoch.

3. Vytvorenie problémovej situácie.

Učiteľ ukazuje na tabuli (alebo na diapozitíve) správne rozdelenie podstatných mien na živý / neživý. Študenti by mali byť prekvapení, že slovo DEAD sa vzťahuje na živé podstatné mená. Učiteľ sa pýta: "Prečo sa toto slovo vzťahuje na živé podstatné mená?" Študenti túto otázku nemajú.

Takže okrem otázok KOHO je tu ešte nejaký ďalší znak? ČO?, ktorý pomáha určiť živosť / neživosť podstatného mena.

4. Formovanie UUD: stanovenie cieľov.

Sformulujte si pred sebou učebný cieľ tak, že budete pokračovať v slovách: UČITE SA, UČITE SA.

Čo je potrebné urobiť pre dosiahnutie stanovených cieľov?

5. Učenie sa nového materiálu.

1) Prečítanie textu prijatím prílohy.

Musíte nielen prečítať text, ale aj označiť svoje pochopenie textu príslušnými znakmi.

\/ - „už vedel“, + „nový“, (-) - „myslel inak alebo nevedel“,? - nerozumel, existujú otázky.

text prečítaný žiakmi.

TAJOMSTVO PODSTATNÉHO MENA.

ANIMOVANÉ A NEŽIVÉ PODSTATNÉ MENÁ.

Ahojte chalani! Je skvelé vidieť všetkých v mojej triede! Dnes budeme hovoriť o živých a neživých podstatných menách, - týmito slovami začala profesorka Linka svoju hodinu v škole milovníkov ruského jazyka.

čo povedať? A tak je všetko jasné: ak slovo označuje živý predmet, podstatné meno bude animované, a ak je neživé, bude neživé, - zaznel niečí hlas.

Eee ... nie všetko je také jednoduché ... - odpovedal profesor. - Čo to znamená - živý tvor? Tu, napríklad, slová "rastlina, strom" kam priradiť? Kto otočí jazyk, aby povedal, že rastlina je niečo neživé? Ale v ruštine tieto slová označujú neživý.

Pravdepodobne je to spôsobené tým, že samotné rastliny sa nemôžu pohybovať. Takže sa zdajú byť neživé, - nesmelo navrhlo dievča sediace na prvom stole.

Ak chcete správne určiť, či je podstatné meno živé alebo neživé, musíte si zapamätať niekoľko pravidiel:

Animované podstatné menáidentifikovať tváre a zvieratá a odpovedať na otázku SZO? ;

Neživé podstatné menáoznačte predmety, rastliny a javy neživej prírody a odpovedzte na otázkuČO?

Ale stále existujú výnimky. z tohto pravidla. Existuje veľmi pohodlný spôsob, ako rozlišovať medzi živými a neživými podstatnými menami, najmä ak presne neviete, do akej formy dané slovo patrí. Faktom je, že živé a neživé podstatné mená majú rôzne tvary akuzatívu množného čísla. V živom sa akuzatív zhoduje s genitívom a v neživom s nominatívom. Napríklad:

2) Čo nové ste sa naučili z toho, čo ste čítali? Ako určiť živé / neživé podstatné meno?

TO. V ruštine sa delenie podstatných mien na živé a neživé vyskytuje podľagramatický znak.

3) Preveďme náš výstup do vzorca. V dôsledku tejto práce by sa mal získať nasledujúci vzorec:Odush: V.p. = R.p. (množné číslo)

Neoduš: V.p. = I.p. (množné číslo)

4) Pozrime sa, ako tento vzorec funguje na príklade slov CORSE a DEAD.

6. Praktická práca.

Vedenie malej výskumnej práce vo dvojiciach.

Teraz musíte urobiť malý prieskum. Budete musieť určiť, či sú podstatné mená uvedené na kartách živé alebo neživé. V dôsledku práce sa na našej tabuli objaví tabuľka „Živé a neživé podstatné mená“. A potom jeden z vášho páru bude obhajovať svoju prácu. Ale skôr ako začnete, nezabudnite, ako pracovať vo dvojici. Na vašich stoloch máte poznámku „Ako pracovať vo dvojiciach na hodine“, prečítajte si ju a potom pokračujte k úlohe.

Vznik UUD: plánovanie.

Poznámka „Ako pracovať na lekcii vo dvojiciach“

  1. Pozorne si prečítajte zadanie.
  2. Ak robíte úlohu s priateľom, ktorý je vám približne rovnako silný, skúste si rozdeliť všetku prácu rovnako. Pomôžte si navzájom v prípade ťažkostí.
  3. Ak sa vášmu priateľovi darí lepšie ako vám, neváhajte ho požiadať o pomoc, poproste ho, aby vám niečo vysvetlil. Nenechajte sa uraziť priateľom, ak opraví tú alebo onú chybu.
  4. Ak vidíte, že váš priateľ je na tom horšie ako vy, pomôžte mu, no snažte sa to urobiť tak, aby on sám pracoval s plným nasadením. Ak váš priateľ robí chyby, taktne a láskavo ich opravte.

Pamätajte na hlavné pravidlo: v každom kolektívnom podnikaní potrebujete koordináciu akcií a ochotu pomôcť svojmu kamarátovi. Si za neho zodpovedný. On je pre teba.

MATERIÁLY pre výskum:

Do akej kategórie podstatných mien (živých alebo neživých) patria?

1 riadok

  • Mená bohov a mýtických bytostí: morská panna, goblin.
  • Názvy šachových a kartových figúrok: dáma, kráľovná.

2 riadok

  • Podstatné mená s názvom hračky: bábika, matrioška
  • Podstatné mená označujúce súhrn živých bytostí:ľudia práporu.

3 riadok

  • Hromadné podstatné mená:mladosť, ľudskosť.
  • Rastlinné podstatné mená: harmanček, breza.

V priebehu predstavenia dvoch dvojíc z každého radu sa na hracej ploche vyplní tabuľka.

7. Vykonávanie kontroly.

1) Vedľa podstatného mena uveďte písmeno O, ak je podstatné meno živé, a H, ak je neživé.

počítač

prepelica

kŕdeľ

rumanček

pešiak

dav

šproty

medveď

Brownie

2) Sebahodnotenie: 0 chýb - 5 bodov

1-2 chyby - 4 body

3-5 bodov - 3 body

8. Praktická práca (ak to čas dovolí).

Prečítajte si báseň od S. Yesenina. Určte, či ide o živé alebo neživé podstatné mená tučným písmom. Prečo sa o nich hovorí ako o živých? Ako sa nazýva takýto prístup?

Hviezdy zdriemli zlatý,
Zrkadlo stojatej vody sa triaslo,
Svetlo svieti na stojaté vody rieky
A sčervená mriežka oblohy.

Ospalé brezy sa usmiali ,
Rozstrapatené hodvábne vrkoče.
Šumivé zelené náušnice,
A horia strieborné rosy.

Plot z prútia má prerastenú žihľavu
Oblečená do žiarivej perlete
A kývajúc sa hravo zašepká:
"Dobré ráno!"

9. Zhrnutie lekcie. Reflexia

Vráťme sa k cieľom lekcie. Boli dosiahnuté?

Odpovedz na otázku:

1. Čo bolo pre mňa na lekcii najužitočnejšie?

2. Čo ma na hodine najviac zaujalo?

3. Čo bolo pre mňa na hodine ťažké?

10. Domáce úlohy (diferencované).

Odsek 91 ex. 480, 481

ALEBO napíšte príbeh alebo báseň pomocou personifikácie.


Andrej NARUSHEVICH,
Taganrog

Niekoľko otázok o kategórii animovaný/neživý

Kategória živosti/neživosti podstatných mien je v školských učebniciach ruského jazyka málo spomínaná, no zatiaľ patrí medzi najzaujímavejšie jazykové javy. Pokúsme sa odpovedať na niektoré otázky, ktoré vyvstávajú pri zvažovaní tejto kategórie.

Čo je to „živý“ a „neživý“ objekt?

Je známe, že priraďovanie podstatných mien k živému alebo neživému je spojené s rozdelením okolitého sveta človekom na živý a neživý. Avšak V.V. Vinogradov si všimol „mytológiu“ výrazov „živý / neživý“, pretože príklady z učebnice ( rastlina, zosnulý, bábika, ľudia atď . ) preukázať nesúlad medzi objektívnym postavením predmetu a jeho porozumením v jazyku. Existuje názor, že živý v gramatike znamená „aktívne“ objekty identifikované s osobou, ktoré sú v protiklade k „neaktívnym“, a teda neživým objektom 1 . Atribút „aktivita/nečinnosť“ zároveň úplne nevysvetľuje, prečo dané slová mŕtvy muž, zosnulý patria medzi živé a ľudia, dav, kŕdeľ- k neživým podstatným menám. Zrejme kategória živosti/neživosti odráža každodenné predstavy o živom a neživom, t.j. subjektívne hodnotenie objektov reality osobou, ktoré sa nie vždy zhoduje s vedeckým obrazom sveta.

Samozrejme, „štandardom“ živej bytosti pre človeka bol vždy človek sám. Akýkoľvek jazyk si uchováva „skamenené“ metafory, ktoré ukazujú, že ľudia z dávnych čias videli svet ako antropomorfný, opísali ho na svoj vlastný obraz a podobu: vyšlo slnko, tečie rieka, noha stoličky, výlevka kotlíka a tak ďalej . Pripomeňme si aspoň antropomorfných bohov či postavy nižšej mytológie. Zároveň sú formy života odlišné od ľudí: niektoré bezstavovce, mikroorganizmy atď. – často nejednoznačne hodnotené bežnými rodenými hovorcami. Napríklad, ako ukázal prieskum medzi informátormi, k podstatným menám sasanka, améba, nálevník, polyp, mikrób, vírus pravidelne kladená otázka Čo? Je zrejmé, že okrem znakov viditeľnej činnosti (pohyb, vývoj, rozmnožovanie atď.) bežný pojem živej bytosti („živý“ predmet) zahŕňa aj znak podobnosti s osobou.

Ako sa určuje živosť/neživosť podstatného mena?

Tradične sa za gramatický indikátor animácie považuje zhoda akuzatívu a genitívu v jednotnom a množnom čísle podstatných mien mužského rodu. (Vidím osobu, jeleňa, priateľov, medvede) a to len v množnom čísle podstatných mien ženského a stredného rodu (Vidím ženy, zvieratá). V súlade s tým sa gramatická nezáživnosť prejavuje v zhode akuzatívu a nominatívu. (Vidím dom, stoly, ulice, polia).

Treba si uvedomiť, že gramatický protiklad podstatných mien živosťou/neživosťou sa vyjadruje nielen formou konkrétneho pádu: rozdielnosť tvarov podstatných mien v akuzatíve vedie k odlišnosti a protikladnosti paradigiem vo všeobecnosti. Pri podstatných menách mužského rodu sa na základe živosti/neživosti rozlišujú paradigmy v jednotnom a množnom čísle a pri podstatných menách ženského a stredného rodu iba paradigmy v množnom čísle, to znamená, že každá zo živých/neživých kategórií má svoju deklinačnú paradigmu.

Existuje názor, že hlavným prostriedkom na vyjadrenie živosti/neživotnosti podstatného mena je forma akuzatívu dohodnutej definície: „Práve formou dohodnutej definície v akuzatíve sa živosť alebo neživitosť podstatné meno v jazykovom zmysle slova je určené“ 2 . Je zrejmé, že toto ustanovenie je potrebné objasniť: forma prídavného mena by sa mala považovať za hlavný prostriedok na vyjadrenie živosti/neživosti iba v súvislosti s používaním nemenných slov: pozri krásne kakadu(V. = R.); pozri krásne kabát(V. = I.). V ostatných prípadoch tvar prídavného mena duplikuje významy pádu, čísla, rodu a živosti/neživosti hlavného slova – podstatného mena.

Zhoda pádových tvarov (V. = I. alebo V. = R.) pri skloňovaní príbuzných slov adjektívnej štruktúry (vo vedľajšej vete) môže slúžiť aj ako indikátor oživenia/neživosti: Títo boli knihy, ktoré vedel som(V. = I.); Títo boli spisovateľov, ktoré vedel som(B. = R.).

Podstatné mená ženského a stredného rodu, ktoré sa vyskytujú iba v jednotnom čísle (singularia tantum), nemajú gramatický ukazovateľ animácie/neživosti, keďže tieto slová majú samostatnú formu akuzatívu, ktorá sa nezhoduje ani s nominatívom, ani s nominatívom. genitív: chytať mečiara, študovať kybernetiku atď. Gramaticky teda nie je určená živosť/neživosť týchto podstatných mien.

Aký je kolísavý gramatický ukazovateľ živosti/neživosti?

Pozrime sa na niekoľko príkladov: A odteraz embryo sa nazýva ovocie(I. Akimushkin) - ja videl v banke embryo, víriaci ako lesný roh(Yu. Arabov); veda mikrobiológia štúdia rôzne baktérie a vírusy(N. Goldin) - Baktérie sa dajú identifikovať podľa morfologických vlastností(A. Bykov); Oženiť sa so ženou odfúkne so mnou ich bábiky (I. Solomonik) - Pred spaním si sa opäť hral v mojej kancelárii. Kŕmenie bábik (L. Pantelejev). Ako vidíte, tie isté slová sa správajú buď ako živé, alebo ako neživé.

Variatívne tvary akuzatívu podstatných mien zárodok, embryo, mikrób, baktéria a tak ďalej. sa vysvetľujú nejednoznačnosťou hodnotenia zodpovedajúcich predmetov hovorcami. Zvyčajne sú tieto formy života neprístupné pozorovaniu, čo spôsobuje fluktuáciu rodených hovoriacich v pripisovaní týchto predmetov živým alebo neživým.

Bábiky sú zapojené do hry (ale aj do magických) ľudských činností. V detských hrách fungujú bábiky ako živé bytosti. Bábiky sa kúpajú, česajú, ukladajú do postele, to znamená, že sa s nimi vykonávajú akcie, ktoré sú v iných podmienkach zamerané iba na živé bytosti. Herná činnosť vytvára podmienky na pochopenie bábik ako predmetov, ktoré sú funkčne podobné živým veciam (funkčne animované). Bábiky zároveň zostávajú neživými predmetmi. Kombinácia znakov živého a neživého spôsobuje kolísanie v gramatickom ukazovateli animácie/neživosti. Podobné funkcie odhaľujú niektoré názvy herných prvkov: dáma, eso, pešiak atď.: ja vzal zo stola, ako si teraz pamätám, srdcové eso a zhodil to(M. Lermontov) - Položením kariet vziať všetky esá ležiace na vrchu balíčkov(Z. Ivanová).

Niektoré zvieratá ľudia oddávna považovali hlavne za potravu (porov. moderné slovo morské plody). Napríklad homáre, ustrice, homáre, ako V.A. Itskovich, „v strednom Rusku sa nevyskytujú v živej forme a stali sa známymi najskôr ako exotické jedlá a až neskôr ako živé bytosti“ 2 . Zrejme podstatné mená ustrice, chobotnice, homáre a iné sa pôvodne skloňovali len podľa neživého typu, výskyt akuzatívu, zhodný s genitívom, súvisí s vývojom významu „živá bytosť“, ktorý je neskôr vo vzťahu k významu „potrava“. ': Uvarte chobotnice, nakrájame na rezance(N. Gološová) - Chobotnice sú varené v slanej vode(N. Akimová); Miestni rybári priniesla ryby v meste: na jar - malá sardela, v lete - škaredá platesa, na jeseň - makrela, tučná parmica a ustrice (A. Kuprin) - A si ty? jesť ustrice? (A. Čechov) Je zaujímavé, že vo význame ‚jedlo‘ nadobúdajú gramatickú nezáživnosť nielen názvy exotických zvierat: mastný sleď Dobre namočiť, nakrájame na filé(M. Peterson); Spracované šťuka rez na kúsky(V.Turygin).

Kolísanie gramatického ukazovateľa živosť/neživosť je teda spôsobené osobitosťami sémantiky, ako aj nejednoznačnosťou hodnotenia predmetu ako živého alebo neživého.

Prečo podstatné mená mŕtvy muž A Zosnulý animovaný?

Ľudské chápanie živej prírody je neoddeliteľne spojené s pojmom smrť. „Mŕtvy“ je vždy „byť nažive“, mať predtým život. Okrem toho nie je náhoda, že folklór je plný príbehov o živých mŕtvych. Doteraz možno nájsť ozveny myšlienok našich vzdialených predkov, že mŕtvym je vlastná určitá zvláštna forma života, ktorú mŕtvy človek môže počuť, myslieť a pamätať si.

Podstatné mená mŕtvy človek, zosnulý, odišiel a iné označujú mŕtvych ľudí, t.j. majú atribút „ľudský“ – najdôležitejší pre význam animácie. A tu je to slovo Mŕtve telo znamená ‚telo mŕtveho organizmu‘, t.j. iba materiálny obal (porov. výrazy mŕtvoly mŕtvych, mŕtvoly mŕtvych). Zdá sa, že tento sémantický rozdiel vysvetľuje gramatickú animáciu mien mŕtvych a nežiteľnosť slova mŕtvola: Aké silné sú všetky kamene vo svojom povolaní, - Kedy mŕtvy zakryté strážiť (K.Sluchevsky); A zvolať Som tým, pre koho pracujem mŕtvy Ortodoxný... - Prekrížte sa! zavolať mŕtvych na kolaudáciu(A. Puškin); Nasťa len raz, dávno pred vojnou, musela vidieť utopeného muža (V. Rasputin); Teamsters hádzanie mŕtvol na saniach s dreveným čľapotom(A. Solženicyn).

Prečo slová ľudia, dav, kŕdeľ neživý?

Uvedené slová označujú súbor živých predmetov - ľudí alebo zvierat.Tento súbor sa chápe ako jeden celok - súbor živých bytostí, pričom tento súbor sa nerovná jednoduchému súčtu jeho zložiek. Napríklad atribút „mnohonásobný“, vyjadrujúci myšlienku kvantity v pojme „ľudia“, v pojme „ľudia“ sa spája s myšlienkou kvality – „úplnosť ľudí v ich špecifických interakciách ". Spoločná črta slov tejto skupiny – „kolekcia“ – sa teda ukazuje ako vedúca a tvorí význam neživej povahy. V.G. Gak spája uvažované podstatné mená s kategóriou kolektívneho (kvázi-živého) objektu: „Medzi živými a neživými objektmi existuje medziskupina kolektívnych objektov tvorená živými jednotkami. Slová označujúce takéto predmety... možno podmienečne nazvať kvázi-živé“ 4 . Gramatické zovšeobecnenie sémantiky je vyjadrené v morfologickom ukazovateli neživosti (V. = I.): Vidím zástupy, národy, stáda, stáda a tak ďalej.

Prečo podstatné mená označujú rastliny neživé?

V jazykovom obraze sveta rastliny, ktoré sú kvalitatívne odlišnou formou života ako zvieratá a ľudia, nie sú vnímané ako živé organizmy. Schopnosť samostatného pohybu je už dlho uznávaná ako jedna z charakteristických čŕt života. Ako zdôraznil Aristoteles, „počiatok pohybu v nás vzniká z nás samých, aj keď nás nič zvonku neuviedlo do pohybu. V neživých [telach] nič také nevidíme, ale vždy sú uvádzané do pohybu niečím vonkajším a živá bytosť, ako hovoríme, sa sama pohybuje“ 5 . Neschopnosť rastlinných organizmov samostatne sa pohybovať, nedostatok viditeľnej motorickej aktivity a množstvo ďalších znakov vedie k tomu, že v mysli človeka tvoria rastliny spolu s predmetmi anorganickej povahy nehybnú, statickú časť okolitý svet. To naznačuje V.A. Itskovich: „... živý objekt sa chápe ako objekt schopný samostatného pohybu, takže rastliny sú neživými objektmi“ 6 . Prevaha znakov neživého v každodenných koncepciách rastlín, ako aj povaha pracovnej činnosti človeka, ktorý už dlho používa rastliny na rôzne účely, teda viedli k tomu, že rastliny sú vo väčšine prípadov vnímané ako neživé. predmety.

Ako sa prejavuje význam živého/neživého?

Atribút „živý“ („neživotný“) sa môže prejavovať nielen vo významoch podstatných mien, ale aj vo významoch ukazovacích slov. Analýza totiž ukázala, že nielen podstatné mená, ale aj slovesá a prídavné mená majú v jazyku význam živosti/neživosti. Prejavuje sa to v tom, že slovesá a prídavné mená môžu označovať znaky predmetov, ktoré tieto predmety charakterizujú ako živé alebo neživé. Napríklad význam slovesa čítať označuje, že činnosť vykonáva osoba (osoba) a je zameraná na neživý predmet: prečítať knihu, noviny, inzerát a tak ďalej.

Existencia takýchto sémantických spojení umožnila zostaviť klasifikáciu ruských slovies podľa prítomnosti v ich významoch náznaku živosti/neživosti subjektu a predmetu konania. Túto klasifikáciu vypracoval prof. L.D. Chesnokova 7 . Takže všetky slovesá ruského jazyka možno rozdeliť do nasledujúcich skupín:

1) animované označené - označujú činnosti vykonávané živými bytosťami: dýchať, snívať, spať atď.;
2) označené ako neživé - označujú činnosti vykonávané neživými predmetmi: horieť, drobiť, vyparovať atď . ;
3) neutrálne - označujú akcie spoločné pre živé a neživé predmety: stáť, ležať, padať atď .

Podobné rozdelenie sa pozoruje medzi prídavnými menami:

1) prídavné mená so živými znakmi označujú znaky živých bytostí: vonkajšie znaky, temperament, vôľové vlastnosti, emocionálne, intelektuálne a fyzické vlastnosti atď.: štíhly, dlhonohý, ušatý, flegmatický, temperamentný, milý, zlý, inteligentný, vytrvalý, slepý, talentovaný atď.;
2) neživé prídavné mená označujú znaky neživých predmetov (javov) - priestorové a časové vlastnosti a vzťahy, vlastnosti a vlastnosti vecí vnímaných zmyslami, znaky vo vzťahu k materiálu výroby atď .: tekutý, vzácny, hlboký, korenistý, kyslý, horký, silný, hustý, železný, sklený, drevnatý, močaristý atď.;
3) neutrálne prídavné mená označujú znaky, ktoré možno prisúdiť živým aj neživým predmetom – najčastejšie priestorové charakteristiky, farebné charakteristiky, hodnotiace charakteristiky, spolupatričnosť atď.: ľavý, pravý, vysoký, malý, ťažký, biely, červený, dobrý, materský.

Živý/neživý význam podstatného mena je teda zvyčajne podporovaný živými alebo neživými prvkami kontextu. V opačnom prípade sa aktualizujú obrazné významy, čo zabezpečuje významovú zhodu slov.

Pre živé podstatné mená v kombinácii s neživými slovesami je teda najtypickejší metonymický prevod „dielo – autor“: Potom pracovník začal prečítajte si Brockhaus (M. Bulgakov); Ale aj tak Doderlein nevyhnutné vyhliadka... Tu je - Doderlein. "Operačné pôrodníctvo"(M. Bulgakov).

Pre neživé podstatné mená možno mená preniesť z neživých predmetov na živé: hladný bursa sliedil ulicami Kyjeva a nútil všetkých k opatrnosti(N. Gogoľ); ja odpíliť všetko teplé a milujúce fotoaparát v plnej sile, bez straníckych rozdielov(E. Ginzburg); Väzenie nemá rád statoční muži(V.Šalamov). Existuje tiež veľa prípadov príležitostného metonymického prenosu ovplyvňujúceho sémantiku živého/neživého substantíva: - Rýchlo! Do telefónu! Rúrka vibroval, trepotal, udusený úzkosťou, sa neodvážil prehovoriť osudová otázka. Iba opakované so spytovacou intonáciou: „To si ty? si to ty?"(E. Ginzburg); Raz som v nemocnici počul: „Zo siedmeho oddelenia vybitý nosový furuncle» (V. Levy).

Sémantický nesúlad v aspekte živosť/neživosť možno prekonať metaforickým prenosom významu podstatného mena. Ako príklad môžu poslúžiť kombinácie neživých podstatných mien s animovane označenými slovami, ktoré vytvárajú umelecký prostriedok personifikácie (personifikácie): sedenie na čele nízkeho muža, Pupienok so závisťou pozrel na čelách vysokých ľudí a myslel si: "Kiež by som bol v takej pozícii!"(F.Křivín).

Takže si to zhrňme. Živé a neživé podstatné mená neoznačujú ani tak živé a neživé predmety ako predmety, chápané ako živé aj neživé. Okrem toho medzi členmi opozície „mysliteľné ako živé / mysliteľné ako neživé“ existuje množstvo medziformácií, ktoré spájajú znaky živého a neživého, ktorých prítomnosť je spôsobená asociačnými mechanizmami myslenia a iné znaky ľudskej duševnej činnosti, napr.

1) možno si predstaviť, že bol nažive ( mŕtvy človek, zosnulý, odišiel atď.);
2) mentálne zastúpené nažive ( morská panna, goblin, kyborg atď.);
3) predstaviteľné ako zdanie života ( bábika, bábika, jack, kráľovná atď.);
4) mysliteľné ako súbor živých vecí ( ľudia, dav, kŕdeľ, stádo atď.).

Kategória živých/neživotných podstatných mien teda podobne ako niektoré iné jazykové javy odráža antropocentrický postoj ľudského myslenia a rozpor medzi jazykovým obrazom sveta a vedeckým chápaním je ďalším prejavom subjektívneho činiteľa v jazyku.

1 Stepanov Y.S.. Základy všeobecnej jazykovedy. M., 1975. S. 130.

2 Miloslavský I.G. Morfologické kategórie moderného ruského jazyka. M.: Nauka, 1981. S. 54.

3 Itskovich V.A.. Živé a neživé podstatné mená v modernom ruskom jazyku (norma a tendencia) // Otázky lingvistiky. 1980, č. 4. S. 85.

4 Gak V.G. Verbálna kompatibilita a jej odraz v slovníkoch ovládania slovesa // Lexikológia a lexikografia / Pod. vyd. V.V. Morkovkin. M.: Russk. Yaz., 1972. S. 68.

5 Aristoteles. Fyzika // Práce v 4 zväzkoch M., 1981. T. 3. S. 226.

6 Itskovich V.A.. Živé a neživé podstatné mená v modernom ruskom jazyku (norma a tendencia) // Otázky lingvistiky. 1980, č. 4. S. 96.

7 Chesnokova L.D.. Zámená SZO, Čo a sémantika animácie - neživosť v modernom ruskom jazyku // ruská lingvistika. Kyjev: Vyššie. škola, 1987. Vydanie. 14. S. 69–75.

Účel lekcie:

  • formovať vedomosti a zručnosti na rozlíšenie živých podstatných mien od neživých,
  • študovať črty skloňovania živých a neživých podstatných mien,
  • zapamätajte si slová, ktoré sú v ruštine neživé.

Typ lekcie:

Vzdelávacie a vzdelávacie.

Podstatné mená podľa typu určených predmetov sú rozdelené do dvoch kategórií: animovaný podstatné mená a neživý podstatné mená.

Animované podstatné mená potrebné vzťahovať sa na všetky živé bytosti - ľudí, vtáky, zvieratá, hmyzu A ryby. Animované podstatné mená odpovedajú na otázku " SZO?„- mama, otec, pes, kukučka, karas, húsenica, komár.

Väčšinou sú to animované podstatné mená Muž A Žena(dieťa, dievča, vojak, ryba, žaba atď.).

Animované podstatné mená sú zriedkavé kastrát(zviera, dieťa, hmyz, monštrum, monštrum atď.)

Cvičenie: Vypočujte si „The Waterman's Song“. Pomenujte animované podstatné mená, ktoré ste počuli v piesni.

Keďže v gramatike a vo vedeckej reprezentácii, živých a mŕtvych prírody Kritériá pre živosť alebo nežiteľnosť sa líšia, medzi živé podstatné mená patria aj:

  • mená alebo prezývky rozprávkových postáv, mýtov a legiend (Baba Yaga, Koschei, duch, Pegas, kentaur, kyklop atď.)


  • názvy detských hračiek (medveď, auto, bábika, pohár)


  • názvy kartových farieb figúrok (kráľ, chlapec, kráľovná)
  • mená šachových figúrok (kráľovná, strelec, kolo, rytier atď.)

Cvičenie: pozrite si zvukový pás „Fly-Tsokotuha“, dávajte pozor, akým písmenom sú napísané mená postáv Fly-Tsokotuha, Babičky-Včely atď.. Vymenujte všetkých účastníkov rozprávky, ktorých meno je napísané veľkým písmenom, vysvetlite prečo.

Neživé podstatné mená sú potrebné na označenie všetkých predmetov a javov vyskytujúcich sa v skutočnosti, ktoré nepatria do živej prírody. Neživé podstatné mená odpovedajú na otázku „ Čo?- sneh, dážď, dvere, tma, smiech.

Neživé sú aj súhrnné mená mnohých živých bytostí: armáda, ľudia, stádo, kŕdeľ, roj a mená rastliny: rumanček, nevädza, dub, podbeľ, osika, hríb.

Mali by ste vedieť, že pri písaní názvov rastlín sa používajú slová, ktoré sú pre živé bytosti celkom známe - rastliny "dýchajú", "kvitnú", "rozmnožujú sa", "narodia sa" a "zomrú", ale nehýbu sa.


Treba však venovať pozornosť prípadom, v ktorých je potrebné jasne pochopiť rozdiely medzi živými a neživými podstatnými menami. Napríklad podstatné mená odlúčenie, skupina, trieda (označenie súboru ľudí), no napriek tomu ide o neživé podstatné mená. Alebo podstatné meno mikrób – v biológii je mikrób živá bytosť, ale v gramatike je mikrób neživé podstatné meno.

Aktivita: Vypočujte si „Song of the Pirates“. K akému typu podstatných mien patria slová „piráti“, „miláčikovia“, „lupiči“, „vrahovia“? Vymenujte podobné slová patriace do tejto kategórie.

Vlastnosti skloňovania živých a neživých podstatných mien

Na rozdelenie podstatných mien gramaticky na živé a neživé je potrebné brať do úvahy znaky deklinácia :

Akuzatív je rovnaký ako genitívny tvar:

  • v živých podstatných menách množného čísla.

Príklad: Genitív (množné číslo) - nie (kto?) - chlapci, kráľovné, karasy, dievčatá, štyridsať, bábiky \u003d Akuzatív (množné číslo) - vidím (kto?) - chlapci, kráľovné, karasy, dievčatá, štyridsať, bábiky) .

Príklad: Akuzatív (jednotné číslo) - videl (koho?) mŕtveho = Genitívny pád (jednotné číslo) - neexistoval (koho?) mŕtvy muž.

Akuzatív (jednotné číslo) - Vidím (koho?) otec = Genitívny pád (jednotné číslo) - neexistoval (kto?) otec ..

Forma akuzatívu je rovnaká ako forma nominatívu:

  • pomnožné neživotné podstatné mená.

Príklad: Akuzatív (množné číslo) - vidím (čo?) - kučery, konzervy, konzervy = Nominatív (množné číslo) - existuje (čo?) - kučery, konzervy, konzervy

  • pri animovaných podstatných menách (mužský rod 2 deklinácie) jednotné číslo.

Príklad: Akuzatív (jednotné číslo) - píla (čo?) kameň = Nominatív (jednotné číslo) - je tu (aký?) kameň.

Akuzatív (jednotné číslo) - videl (čo?) mŕtvolu = Nominatív (jednotné číslo) - existuje (aká?) mŕtvola.

Očarený neviditeľným

Les drieme pod rozprávkou o spánku.

Ako biela šatka

Borovica je zviazaná.

Prehnutý ako stará dáma

Opretý o palicu

A pod samotnou korunou,

Ďateľ zatĺka na sučku.

S. Yesenin.

Cvičenie. Vypočujte si krátky príbeh. Ktoré podstatné mená sú živé a ktoré nie?

Patter:

Myška sušila sušičky,

Myška pozvala myši.

Sušiace myši začali jesť,

Zuby sa hneď zlomili.

Cvičenie. Odpovedz na otázku:

"Živé a neživé otázky"

kto lieta? Čo letí?

Kto bubnuje na streche? Čo je to bubnovanie na streche?

kto pláva? čo je plávajúce?

Kto mlčí? Čo je ticho?

Kto ide pod vodu? Čo ide pod vodu?

Kto syčí? Čo to syčí?

Otázky na posilnenie novej témy:

Otázka zodpovedaná animovanými podstatnými menami?

Otázka zodpovedaná neživými podstatnými menami?

Zhoduje sa živosť-neživosť podstatných mien vždy s príslušnosťou predmetu k živej (neživej) prírode?

- Je Pinocchio živé alebo neživé podstatné meno?

Ktoré podstatné meno sa vzťahuje na: „mŕtvy muž“, „ľudia“, „odlúčenie“?

Domáca úloha:

Cvičenie: napíšte slová do 2 stĺpcov - živé podstatné mená a neživé podstatné mená:

Bytosť, školník, monštrum, cín, žurnalistika, mládež, hmyz, motor, uhlie, mŕtvola, teplo, tvrdohlavosť, študent, lieskový tetrov, huba, bábika, podomový obchodník, pakomár, pešiak, duch, Sachalin, deti, odlúčenie, oceľ, uhlie , chudoba, čiapka, pechota, malý poter, generál, stádo, konzervy, stôl,

larva, hliník, had, byrokracia, vrana, líška, ľudstvo, príbuzní, bojar, Karakum, kôň, mladý rast, génius, mladosť, zvonček, mlieko, kuriatko, hodváb, strašiak, hrach, chápadlo, hrach, súdruh, varenie, olej, riad, cement, chudobný, príbuzný, cukor, čaj, med, kanvica, droždie, čajový lístok, stádo, bielosť, súcit, tvrdohlavý, hrdina, nábytok, žiara, rozkoš, hrdinstvo, beh, novinár, chôdza, perly, generáli, perla, sviežosť, vrana.

Zoznam použitej literatúry:

Malykhina E.V., ruský jazyk, Geneza, 2008.

L.A. Akhremenkova "K piatim krok za krokom", M., Osvietenie, 2008.

Baranova M.T. "Ruský jazyk. 6. ročník“, M. Vzdelanie, 2008.

Lekcia na tému: „Podstatné meno“, Bogdanova G.A., Moskva

Lekcia na tému: "Neživé a neživé podstatné mená", Kunina L.V., Stredná škola Rozhdestvenskaya

Lekcia na tému: „Živé a neživé podstatné mená“, Ayvazyan N. V., stredná škola č. 4, Meleuz, Republika Bashkortostan

Lekcia na tému: „Živé a neživé podstatné mená“, stredná škola Babčenka T. V. MOU č. 4, Tatarsk, región Novosibirsk.

Upravil a predložil A.A. Litvin

Práca na lekcii

Bogdanova G.A.

Ayvazyan N.V.

Kunina L.V.

Babčenko T.V.

Litvin A.A.

Môžete položiť otázku o modernom vzdelávaní, vyjadriť myšlienku alebo vyriešiť naliehavý problém na Vzdelávacie fórum kde sa na medzinárodnej úrovni stretáva vzdelávacia rada nových myšlienok a činov. Po vytvorení blog, Zlepšíte si nielen svoj status kompetentného učiteľa, ale výrazne prispejete aj k rozvoju školy budúcnosti. Cech vedúcich vzdelávania otvára dvere špičkovým odborníkom a pozýva vás k spolupráci v smere vytvárania najlepších škôl na svete.

Predmety > Ruský jazyk > Ruský jazyk 6. ročník

V ruštine existuje pojem animácia. Obrazne povedané, z pohľadu ruského jazyka sú niektoré predmety živšie ako iné. Tento stav vecí sa môže zdať zvláštny, ale skúsme na to prísť a najprv pouvažujme nad týmto pojmom. Ak ste už oboznámení s tvorbou slov v ruštine, môžete ľahko nájsť koreň krásneho slova "animácia". Koreň - sprcha -. Jednokoreňové slová: duša, úprimnosť.

Duša je život. Animované podstatné mená označujú tie predmety, v ktorých je život, pulz, dych. Napríklad. Človek, dieťa, mačka, vták sú biologicky živé objekty, preto sú živé. Študent, hudobník, knihovník, politik (hoci mnohí s týmto faktom polemizujú) sú tiež animované podstatné mená. Delfín, medveď, papagáj - animovaný.
Stôl, káva, stromy, mesto, tehla sú neživé podstatné mená.

Pri animovaných podstatných menách kladieme otázku "kto?" (kto? kto? kto?)

- Počul som buchnutie dverí. Kto je to?
- Prišla mama.

Pri neživých podstatných menách sa pýtame otázkou "čo?" (čo? čo? čo?)

Poznatky o animácii a neživej podobe podstatných mien pomáhajú porozumieť prípadom ruského jazyka. Na určenie pádov zvyčajne kladieme otázky k podstatným menám.

Nominačný prípad - kto? Čo? - chlapec, kniha
Chlapec jazdí na bicykli, kniha je na stole.

Genitívny prípad - koho? čo? - chlapec, knihy
Chlapec nie je doma, o knihu sa nikto nestará.

Datívny prípad – komu? čo? - chlapec, kniha
Chlapca čítanie nezaujíma a kniha musí byť veľmi nudná.

Akuzatív – koho? Čo? - chlapec, kniha
Svetlý obal chlapca upútal, upozornil na knihu.

Kreatívne - kto? ako? - chlapec, kniha
Predtým sa to chlapcovi nestalo - bol knihou unesený vážne.

Predložkové - o kom? o čom? - o chlapcovi, o knihe
V príbehu o chlapcovi a knihe sa mnohí spoznávajú v detstve.

Ako vidíte, rozdiel medzi genitívom a akuzatívom, ktoré sa často zamieňajú, je okamžite viditeľný.

Hlavná vec, ktorú si treba zapamätať o koncepte animácie, je, že v živej reči sa animácia a neživí zhruba zhodujú s pojmami živé a neživé.

Pri pohľade na vtáka sediaceho na konári hovoríme:
- Kto je to?
- Je to pŕhľava.

Alebo o rybe, ktorá pláva v rieke:
- Kto je to?
- To je pstruh.

Zároveň sa zvieratá, ktoré prešli z kategórie živých bytostí do kategórie povedzme potravy, stanú neživými a ten istý pstruh sa už nestane „kto“, ale „čo“:
Aký druh rýb je v chladničke?
- To je pstruh.

Nie je veľa výnimiek, keď sa neživé predmety označujú ako živé. Tu sú.

Podstatné mená „mŕtvy“ a „mŕtvy“ (historicky sa to spája s vierou v posmrtný život); ich synonymické podstatné meno „mŕtvola“ však odkazuje na neživé;

Šachové figúrky: veža, dáma, pešiak a iné; „chodia“ a „bijú“, názvy ich konania možno korelovať s konaním živých predmetov, teda odpovedajú aj na otázku „kto“;

To isté platí pre bábiky a hračky, keďže napodobňujú živé, animované predmety.

K tejto téme by som rád dodal niečo ohľadom gramatiky. V živých podstatných menách je akuzatív množného čísla rovnaký ako genitív množného čísla. A pri neživotných podstatných menách sa tento tvar, teda tvar akuzatívu množného čísla, zhoduje s tvarom nominatívu. Môžete si vziať akékoľvek animované alebo neživé podstatné meno a precvičiť si prípady pomocou otázok v strede tohto článku.

Pojem podstatného mena. Znaky podstatných mien. Podstatné meno zaraďuje

1. Podstatné meno- samostatný slovný druh, ktorý označuje predmet a odpovedá na otázky SZO? Čo?

2. Hlavné znaky podstatného mena.

Všeobecný gramatický význam- toto je význam predmetu, teda všetko, o čom sa dá povedať: Kto to je? alebo čo je toto? Toto je jediná časť reči, ktorá môže znamenať čokoľvek, konkrétne:

1) názvy konkrétnych vecí a predmetov (dom, strom, zápisník, kniha, aktovka, posteľ, lampa);

2) mená živých bytostí (človek, inžinier, dievča, mládež, jeleň, komár);

3) názvy rôznych látok (kyslík, benzín, olovo, cukor, soľ);

4) názvy rôznych javov prírody a spoločenského života (búrka, mráz, dážď, sviatok, vojna);

5) názvy abstraktných vlastností a znakov (sviežosť, belosť, modrosť);

6) názvy abstraktných akcií a stavov (čakanie, zabíjanie, beh).

Morfologické znaky názov podstatného mena je rod, číslo, pád, skloňovanie. Podstatné mená

1) patria k jednému zo štyroch pohlaví - muž, žena, stredný, bežný, ale nemenia sa podľa pohlavia: oceán, rieka, more; cm;

2) zmena podľa čísel: oceán – oceány, rieka – rieky, more – moria;

3) zmena v prípadoch: oceán - oceán, oceán, oceán atď.; cm.

Volá sa zmena v prípadoch a číslach skloňovanie. Cm.

Počiatočný tvar podstatného mena je nominatív jednotného čísla.

Syntaktické znaky: vo vete podstatné mená najčastejšie vystupujú ako predmety alebo predmety, ale môžu to byť akékoľvek iné členy vety:

Kniha robí človeka pánom vesmíru (P. Pavlenko) - predmet ;
Celý život ľudstva sa usadil v knihe (A. Herzen) - prídavok ;
kniha - skladovanie znalosti (B. Field) - prediktívny ;
Vlhkosť zo zeme začal chladiť stranu (A. Gajdar) - nejednotná definícia ;
Vyššie šedovlasý prostý morský vietor doháňa mraky (M. Lermontov) - okolnosť miesta ;
Ľudia nezabudnú víťaz ich obetaví hrdinovia (V. Lebedev-Kumach) - aplikácie .

Podstatné meno vo vete môže pôsobiť ako odvolania(nie je členom ponuky): Lucy , Čakám na teba!

3. Podľa povahy lexikálneho významu sa podstatné mená delia do dvoch kategórií:

  • všeobecné podstatné mená sú podstatné mená, ktoré pomenúvajú triedu homogénnych predmetov: stôl, chlapec, vták, jar;
  • vlastné mená- ide o podstatné mená, ktoré pomenúvajú jednotlivé (jednotlivé) predmety, medzi ktoré patria mená, priezviská, priezviská ľudí, prezývky zvierat, názvy miest, riek, morí, oceánov, jazier, hôr, púští (geografické názvy), názvy kníh , obrazy, filmy, časopisy, noviny, predstavenia, názvy lodí, vlakov, rôznych organizácií, historických udalostí atď.: Alexander, Zhuchka, Rusko, Astrachaň, Volga, Bajkal, Kapitánova dcéra.

Poznámka. Vlastné podstatné mená majú množstvo znakov.

1) Vlastné mená môžu pozostávať z jedného slova ( Moskva, Kaspické more, Kaukaz, "Mtsyri") alebo z niekoľkých slov ( Nižný Novgorod, New Orleans, Vasilij Andrejevič Žukovskij, „Vojna a mier“, Východosibírske more).

2) Vlastné mená sú písané veľkými písmenami ( Tula, Alpy).

3) Názvy (názvy) kníh, novín, časopisov, filmov, obrazov, lodí, vlakov atď. sa píšu s veľkým začiatočným písmenom a navyše sú odlíšené úvodzovkami ( román „Eugene Onegin“, obraz „Ráno v lese“, loď „Vasily Surikov“).

4) Vlastné mená sa nepoužívajú v množnom čísle a nekombinujú sa s číslovkami (okrem označovania rôznych predmetov a osôb, ktoré sa nazývajú rovnako: V triede máme dvoch Ira a troch Olyu.). Mesto Naberezhnye Chelny.

5) Vlastné podstatné mená sa môžu zmeniť na bežné podstatné mená a bežné podstatné mená na vlastné, napríklad: Narcis(meno pekného mladého muža v starogréckej mytológii) - narcis(kvetina); Boston(mesto v USA) — Boston(vlnená tkanina), Boston(pomalý valčík), Boston(kartová hra); práca - noviny "Trud".

4. Podľa významu sa podstatné mená delia do štyroch hlavných kategórií:

  • konkrétne- ide o podstatné mená, ktoré pomenúvajú konkrétne predmety živej a neživej povahy (menia sa v číslach, v kombinácii s kardinálnymi číslami). Napríklad: tabuľka ( stoly, dva stoly), študent ( študenti dvaja študenti), vrch ( hory, dve hory);
  • reálny- ide o podstatné mená, ktoré pomenúvajú rôzne látky, homogénnu hmotu niečoho (majú len jeden tvar čísla - jednotné alebo množné číslo; nespájajú sa v kvantitatívnych číslach; spájajú so slovami veľa, málo ako aj s rôznymi jednotkami merania). Napríklad: vzduch (bez množného čísla; nemôžete povedať: dva vzduch, ale ty možeš: veľa vzduchu, málo vzduchu; dva metre kubické vzduchu), špina (žiadne množné číslo; nedá sa povedať: dve špiny, ale ty možeš: veľa špiny, málo špiny; dve kilá špiny), atrament (bez jednotného čísla; nemožno povedať: päť atramentov, ale ty možeš: veľa atramentu, málo atramentu, dvesto gramov atramentu), piliny (bez jednotného čísla; nemožno povedať: päť pilín, ale ty možeš: veľa pilín, málo pilín; pol kila pilín);
  • abstraktný (abstraktný)- ide o podstatné mená, ktoré pomenúvajú mentálne vnímané abstraktné javy (majú len jednotné alebo len množné číslo, nespájajú sa s kardinálnymi číslami). Napríklad: súcit (bez množného čísla; nemôžete povedať: dva súcity), teplo (žiadne množné číslo; nedá sa povedať: dve tepla), horkosť (bez množného čísla; nemožno povedať: dve horkosti), domáce práce (neexistuje jednotné číslo; nemožno povedať: päť problémov);
  • kolektívne- ide o podstatné mená, ktoré pomenúvajú veľa rovnakých predmetov ako jeden celok (majú len tvar jednotného čísla, nespájajú sa s kardinálnymi číslami). Napríklad: mládež (žiadne množné číslo, hoci označuje množstvo; nemožno povedať: dvaja mladí ľudia), učenie (neexistuje množné číslo, hoci označuje množstvo; nemožno povedať: dvaja učitelia), zviera (neexistuje množné číslo, hoci označuje množstvo; nemožno povedať: dve šelmy), lístie (žiadne množné číslo, hoci označuje množstvo; nemožno povedať: dva listy);
  • slobodný sú podstatné mená, ktoré sú typom skutočných podstatných mien. Tieto podstatné mená pomenúvajú jeden výskyt tých položiek, ktoré tvoria množinu. Napríklad: perla - perla, zemiak - zemiak, piesok - zrnko piesku, hrach - hrach, sneh - vločka, slama - slama.

5. Podľa typu označených predmetov sa podstatné mená delia do dvoch kategórií:

  • animovaný podstatné mená, ktoré pomenúvajú predmety voľne žijúcich živočíchov, sa im kladie otázka kto?: otec, matka, slávik, mačka, mucha, červ;
  • neživý podstatné mená, ktoré pomenúvajú predmety neživej prírody, sa im kladie otázka čo?: krajina, skala, smiech, sneh, okno.

Poznámka. Niekedy je ťažké rozlíšiť medzi živými a neživými podstatnými menami.

1) Animované sú najmä podstatné mená mužského a ženského rodu. Existuje len veľmi málo animovaných stredných podstatných mien ( dieťa, zviera, tvár v zmysle "človek" cicavec, hmyz, monštrum, stvoreniečo znamená "živý organizmus" monštrum).

2) Živé a neživé podstatné mená majú vlastnosti pri skloňovaní:

  • pri živých podstatných menách v množnom čísle sa tvar akuzatívu zhoduje s tvarom genitívu (pri živých podstatných menách mužského rodu 2. deklinácie a v jednotnom čísle): V.p. pl = R.p. množné číslo

St: matka - vidím matky(napr. v.p.), žiadne matky(pl. R.p.); otec - pozri otcovia(napr. v.p.), žiadni otcovia(pl. R.p.); pozri otec(jediný viceprezident), žiadny otec(jednotné číslo R.p.);

  • pri neživotných podstatných menách v množnom čísle sa tvar akuzatívu zhoduje s tvarom nominatívu (pri podstatných menách mužského rodu 2. deklinácie a v jednotnom čísle sa tvar akuzatívu zhoduje s tvarom nominatívu): V.p. množné číslo = I.p. množné číslo

St: krajina - pozri krajiny(napr. v.p.), existujú krajiny(pl. I.p.); kameň - pozri kamene(napr. v.p.), sú tu kamene(pl. I.p.); Vidím kameň(jediný viceprezident), je tu kameň(jednotné číslo I.p.).

3) Rozdelenie podstatných mien na živé a neživé sa nie vždy zhoduje s vedeckou myšlienkou živej a neživej prírody. Napríklad podstatné meno regiment označuje zbierku ľudí, ale ide o neživé podstatné meno (V.p. = I.p.: Vidím pluk – tu je pluk). To isté možno pozorovať na príklade podstatného mena mikrób. Z hľadiska biológie je to súčasť voľne žijúcich živočíchov, ale podstatné meno mikrób je neživé (V.p. = I.p.: Vidím mikrób - je tu mikrób). Podstatné mená mŕtvy a mŕtvola sú synonymá, ale podstatné meno mŕtvy je živé (V.p. = R.p.: Vidím mŕtveho muža – neexistuje mŕtvy muž) a podstatné meno mŕtvola je neživé (V.p. = I.p.: Vidím mŕtvolu – tu je mŕtvola).

Okrem toho: