Учим се да пишем наставките „-Йонок“, „-Онок“. Наставките „онок” и „йонок” – как да приложим правилото правилно? Малкият вълк правописни наставки


Артикул: руски език Клас: 2

Предмет: Правопис на наставки -ENOK -, - ONOK -. Програма "Началното училище на 21 век"

Време за урок: 45 мин.

Цели:

  • Запознайте се с правописа на наставките -onok-, -enok-; научете се да образувате нови думи с помощта на наставки и да ги пишете правилно.
  • Развийте речта, вниманието, мисленето.
  • Събудете интерес към руския език.

Цели на урока:

  • развиване на умението на учениците да пишат правилно наставките -onok-, -enok-.
  • насърчаване на развитието на правописна бдителност и логическо мислене; усъвършенстват уменията за самостоятелна работа и работа по двойки.
  • допринасят за култивирането на култура на образователна работа, интерес към предмета чрез ситуация на успех и взаимно доверие.

Проблемен въпрос:Когато анализират правописа на думите „катерица“, децата се сблъскват с проблема кога да напишат наставката -onok- и кога -enok-. В резултат на тяхната работа те ще трябва да решат този проблем.

Тип урок: урок за въвеждане на нов материал;

Формат на урока:урок-изследване;

Форми на обучение:

самостоятелна работа

работа по двойки

Оборудване:компютър, мултимедиен проектор, презентация

Методи:

Частично – търсачки

Проблемно – отчитане

План на урока:

Етапи на урока

Временно изпълнение

Организационен момент.

Калиграфия.

Етап на повикване. Рецепция "Клъстер".

При отговор на въпроса: „Какво знаете за наставката?“ се съставя клъстер (кошница с идеи)?

Етап на зачеване. Техника „хващане на грешка“.

Учителят предварително подготвя текст, съдържащ грешна информация, и приканва учениците да идентифицират допуснатите грешки.

Задачата съдържа грешки от 2 нива:

А - очевидни, които се идентифицират доста лесно от учениците въз основа на предварително придобити знания;

B - скрит, който може да се установи само чрез изучаване на нов материал.

Решаване на проблемен въпрос.

Техника за мозъчна атака. Работа по двойки.

Физически упражнения.

Съставяне на алгоритъм.

Консолидиране на представения материал

Физически упражнения. Упражнение за очите.

Самостоятелна работа.

Обобщение на урока. Отражение.

На този етап се използва техника като syncwine - творческа форма на размисъл, която насърчава способността за обобщаване на информация, изразяване на сложни идеи, чувства и възприятия накратко.

домашна работа.

ХОД НА УРОКА:

1. Организационен момент.

„Психологическо отношение към работата“

U. Урокът започва

Ще бъде полезно за момчетата,

Опитайте се да разберете всичко

Научете се да разкривате тайни,

Дайте пълни отговори,

Да получаваш заплащане за работа

Само оценка "пет"!

Децата се насърчават да работят активно в клас.

2. Минута на писане. (Слайдове № 3,4)

Смешарики отново се върна при нас,

Ще проучим темата с тях.

За да избегнете заспиване в клас -

Да правим упражненията!

U.- Погледнете първите три двойки букви, какъв модел виждате?

U.- Разгледайте групите букви, познайте коя буква липсва? защо

Какво можете да ни кажете за това писмо? Насрочете шоу.

На слайда

U.- Какъв е същият звук във всяка дума?

С коя буква в писмото обозначаваме този звук?

Коя дума липсва?

U.- Как се образуват новите думи?

Д. -Думите се образуват по суфиксален начин.

U.- Каква наставка помогна за образуването на нови думи?

Д. -Суфикс - до -.

U.- Какво сочи?

Д. -Суфикс -до-придава на думата умалително значение.

U.- Запишете думите, обърнете внимание на връзката.

Децата записват тези думи в тетрадките си и подчертават наставката.

Етап на повикване. (слайд номер 5)

U.- За коя част от думата говорим в нашия урок днес?

Д. -Относно наставката.

У. - Нека си припомним всичко за тази част от думата.

Етап на зачеване.

Дава възможност на учениците: да получават нова информация и да овладяват различни начини за работа с нея; разбират информацията; свържете новите знания със съществуващите знания.

Техника „хващане на грешка“.

(Слайдове № 6-9)

Леонидавна или Леонидовна

Илинична или „Илинишна“,

г.- Наставката -ichn- образува бащини имена. Казваме „Илинишна“, а пишем „Илинична“

Людочка или Людачка

г.- Пишем наставката -очк-, няма наставка -ачк-.

Бебе катерица или бебе катерица

При разбор на думи децата се сблъскват с проблем.

г.- Тук наставката е -onok-.

г.- Или може би -yonok-? При произнасяне чувам гласната e.

г.- И [h] винаги е меко, може би не се нуждае от индикатор за мекота?

г.- може би има и наставка -onok-, и наставка -yonok-?

U.- И според мен не можем да отговорим на този въпрос. Може би това е нова тема на урока?

U. - Определете темата на нашия урок.

г.- Запознаваме се с нови суфикси.

U. - Какви задачи ще си поставим в клас?

г.- Разберете дали има наставка -onok- и наставка -yonok-, или само една наставка. Научете се да пишете думи с нови суфикси.

г.- Запознайте се с правилото, с помощта на което можете да пишете правилно думи с наставки -onok- и -yonok-.

U.- Как можем да разберем за това?

U.- Кой път избирате?

г.- Извади го сам.

U.- Как трябва да работите, за да разберете темата на урока?

г.- Внимателно, усърдно, концентрирано.

Решаване на проблематичен проблем (слайд № 10-11)

Техника за мозъчна атака.Работа по двойки

U.- Опитайте се да разберете как да определите кога наставката -onok- е написана в една дума и кога наставката -yonok-.

(Момчетата работят по двойки.

Сравнете двойки думи и обърнете внимание на звуковете преди наставките. Направете заключение, когато наставката е написана с дума-онок-, а когато наставката-йонок-.

бебе лос катерица

тигърче

гъска мишка

малко лъвче

След работа децата представят заключенията си. Те доказват, че има две наставки -онок-и -йонок и говорят за техния правопис.

U.- Да се ​​обърнем към научен източник. Открийте тайните на езика на страница 110. Прочетете правилото. Какво откритие направи за себе си?

U.- Да се ​​върнем на въпроса, с който започнахме отварянето на тази тема. И така, кой правопис ще бъде правилен?

г.- катерица-onok-, защото коренът завършва на "h". И след "ch" се пише наставката -onok -.

5. Физически упражнения.

6. Съставяне на алгоритъм. (слайд номер 12)

У. -Нека се опитаме да изведем алгоритъм за действие, който ще ни помогне да напишем правилно тези суфикси.

(Работа по двойки. Децата обсъждат своите възможности помежду си.)

У. -Какви етапи на работа предлагате?

Д. -Първо трябва да изберем корена.

Ако е твърда съгласна или съскаща ш, ж, ч, тогава ще напишем наставката -онок-, а ако има меки съгласни, с изключение на ч, ще напишем наставката -йонок-.

Д. -Опростихме алгоритъма в последната част.

Ако е твърда съгласна или съскаща sh, zh, h, тогава ще напишем наставката

Onok-, в останалите случаи се пише наставката -yonok-.

У. -Сравнете вашите алгоритми с алгоритъма на слайда. (Слайд № 9)

Какво забелязахте?

Д. -Слайдът описва същата процедура, която предложихме.

У. -Нека разгледаме варианта, който предлагат създателите на учебника. (страница 110)

7. Консолидация. (слайд № 13-14)

Учениците изпълняват различни задачи.

8. Физически упражнения.

Упражнение за очите. (Слайд № 15-16)

9. Самостоятелна работа.(Слайд № 17)

10. Затвърдяване на темата (слайд № 18-19)

11. Обобщение на урока. Отражение.

Каква беше темата на урока? какъв е проблемът

Какво ново научи днес?

Защо се научаваме да пишем правилно наставките -onok-, -yonok-?

Да се ​​върнем към нашия клъстер. Какво твърдение ще добавим?

Техника „Писане на синхрон“

U.- Сега нека формализираме заключението, като напишем синквин. (Слайд № 20)

Напомням ви:

На първа линияпише се една дума - съществително име. Това е темата на syncwine.

На втория редтрябва да напишете две прилагателни.

На третия редЗаписани са три глагола, описващи действия.

На четвъртия редпоставя се цяла фраза или изречение.

Последен ред- това е обобщаваща дума, която дава нова интерпретация на темата и ви позволява да изразите лично отношение към нея.

По време на проверката на дъската се добавят измислени от децата думи и изрази.

Писане на синквин от деца.

1. Суфикс.

2. Малък, привързан.

3. Запомнете, научете, разберете.

4. След твърди съгласни или съскащи съгласни се пише наставката -онок-.

5. Любезен.

12. Домашна работа. Оценки на урока.

В допълнение към урока можете да отпечатате книжката за оцветяване на Smesharik или да покажете карикатурата.

http://LearningApps.org/388874 можете да използвате електронен тренажор

Според училищните програми периодът, в който децата учат думи с наставката -enok, е 3-ти клас. Думите с този суфикс често създават трудности при словообразуването и правописа.

Тези трудности са свързани преди всичко с фонетиката, а именно, когато звучи буквата -e-, тя произвежда звука [o]. Например думата „малка лисица“, съдържаща буквата -e- в наставката, ще изглежда така в транскрипция: [l`is`onok]. Така буквата -e-, когато звучи след мека съгласна [s`], се трансформира в звука [o].

Ето защо при изучаването на тази тема е важно да се обърне специално внимание на образуването на нови думи с помощта на посочените суфикси, както и правилния избор на -o- и -e- в техния правопис.

В допълнение към ясните правила, управляващи избора на суфикс в дадена ситуация на словообразуване, има някои аспекти, които определят използването на даден афикс по отношение на семантичното натоварване, което той дава на оригиналната дума. Трябва да обърнете специално внимание на това.

Новообразуваните форми се използват в зависимост от речевата ситуация и семантичното значение, което се придава на образуваната дума.

Думи с наставка -onok/-enok: примери

Примери за думи с наставка -onok:

  • малка чавка;
  • плюшено мече;
  • малка сова;
  • жаба;
  • варел;
  • малко пиле;
  • малко турче;
  • зайче;
  • бебе катерица;
  • бебе заек;
  • малко куче;
  • кукувица;
  • подстригване;
  • малка птичка;
  • малка костенурка;
  • паяк;
  • малка мишка;
  • ракообразен;
  • таралеж;
  • морж;
  • внук;
  • язовец;
  • Казашко момче;
  • бебе камила;
  • малко момче;
  • клисар;
  • пуйка;
  • вълче
  • топ;
  • овчарче;
  • китайско момче.

Примери за думи с наставка -enok:

  • патенце;
  • коте;
  • малко животно;
  • бухалче;
  • малко дяволче;
  • имп;
  • маслодайник;
  • мед гъбички;
  • малка лисица;
  • прасе;
  • лъвче;
  • гъска;
  • дете;
  • врана;
  • бебешки кран;
  • орел;
  • слонче;
  • прасец;
  • кукли;
  • пиленце;
  • готвач;
  • дете;
  • бебе кенгуру;
  • щъркел;
  • малък плъх;
  • сърновола;
  • малка издънка;
  • прасец;
  • тигърче

Използвайте

Деривационните наставки -onok/-enok в повечето случаи се използват за създаване на думи от мъжки род, обозначаващи имена на малки животни.

Тези афикси изпълняват словообразувателна функция и служат за създаване на нови думи с определено лексикално значение.

Обозначаването на имената на млади животни обаче не е единствената функция, която изпълняват тези морфеми. Думите с наставки -enok и -onok имат умалително или пренебрежително значение и показват детинщината и незрялостта на обозначените понятия. Ето защо, преди да използвате дума с тази наставка, е важно не само да знаете правилата за нейното изписване, но и да определите контекста на речевата ситуация, в която ще се използва.

например.

Изходна дума

Думи с наставка -enok - примери за думи

Лексикално значение на нова дума

бебе котка

лисиче

зайче

бебе заек

малка катеричка

бебе катерица

овчарче

представител на професията „овчар“ от детството

селски работник

представител на професията "селскостопански работник" от детството или в пренебрежителен смисъл

китайско момче

дете, чиято националност е „китайска“

контейнер с по-малък размер в сравнение с оригиналната концепция


Имена на животни, използващи различна парадигма на думите

Словообразувателната наставка -onok/-enok може да се използва за образуване на не всички имена на малки животни. Например, има имена на животни, чиито имена използват различна парадигма на думите.

например.


Примери за имена на животни, за които не могат да се използват наставките -onok/-enok

Има имена на животни, за които суфиксният метод на словообразуване не може да се използва за обозначаване на техните малки.

Например:

giraffe - бебе жирафче, hippopotamus - бебе хипопотамче.

Няма ясно правило, регулиращо използването или неизползването на тези суфикси с конкретна дума. Основната причина тук е историческа. Затова трябва просто да запомните такива думи, за да избегнете бъдещи грешки в словообразуването.

Правила за образуване на думи с помощта на наставката -e (o) nok

За да определите коя дума с наставката -enok или с наставката -onok трябва да бъде написана в конкретен случай, трябва да се ръководите от следните правила.

Пишат се думи с наставка -onok-:

В думи-имена на животни, чиято основа завършва със съскане, под ударение:

мечка - мече

мишка - мишка

таралеж - таралеж

жаба - жаба

Пишат се думи с наставка -enok:

В думи с основа на мека съгласна (с изключение на [h`]):

Образуване на думи с наставки -онок/-енок

За да създадете думи с наставката -enok, трябва да отделите основата на думата и, като се ръководите от правилата за образуване на нови думи, да прикрепите желаната наставка към нея. Така схемата за образуване на нова словоформа изглежда така:

основа на думата + суфикс -e (o) nok + окончание (ако е необходимо)

Изходна дума

Словообразувателна основа

Последна дума

Избор на суфикс

Основата на последната дума завършва с меко, несвирещо [v`] - словообразуваща наставка -enok.

Основата на последната дума завършва с меко, нецвящо [s`] - словообразуващата наставка -enok.

Основата завършва на съскащ [sh] - словообразуващата наставка -onok.

селски работник

Основата завършва със съскащ [h] - словообразуващата наставка -onok.

При образуването на нови думи трябва да се обърне специално внимание на редуването на съгласните букви в началните и крайните думи.

Думи с наставка -enok: примери за думи с редуващи се съгласни в основата

Трябва да се отбележи, че в някои случаи, когато се образуват думи с тези афикси, съгласните звуци се редуват в морфемния шев. И така, те се редуват:

1) Задноезични/съскащи: заек - заек, вълк - вълк.

2) D/f, d’/f: мечка - малко мече.

3) Сдвоени твърди съгласни/сдвоени меки съгласни: лисица - малко лисиче, котка - коте.

Алгоритъм за образуване на нови думи с помощта на наставките -enok/-onok

По този начин, за да напишете правилно дума, трябва да следвате следната последователност:

1) Изберете основата на оригиналната дума.

2) Определете с какво завършва основата (какъв съгласен звук предхожда суфикса):

  • за съскане - пишем наставката -onok;
  • за меко, несвирящо или [ч`] - пишем наставката -енок.

Използване на наставките -onok/-enok за образуване на думи, които не означават имена на малки животни

В някои случаи тези суфикси се използват за образуване на думи, които не означават името на бебето животно.

В такива ситуации тази наставка може да означава представител на определена нация, социален слой или професионалист. принадлежност.

Въпреки това, когато използвате дума с този афикс в конкретна речева ситуация, трябва да запомните част от пренебрежителното значение, което дава тази морфема.

Например:

  • овчар - овчарче;
  • лице - дете;
  • готвач - готвач;
  • циганин - циганско дете;
  • животно - малко животно;
  • китайски - китайски.

При избора на изписване -е- или -о- в наставка за даден вид дума се използва същото правило.

Склонение на съществителни с наставки -онок/-енок

Образувайки се от оригиналната дума чрез добавяне на този афикс към основата, получаваме дума с наставката -enok и нулево окончание или същата словоформа с наставката -onok.

Например:

  • слон - слонче □;
  • котка - коте □;
  • чавка - малка чавка □;
  • земеделец - земеделец □.

При склонение на съществителни, образувани с помощта на тези наставки, гласната „о“ отпада.

Например:

катерица - катеричка, таралеж - таралежче, дяволче - дяволче.

Понякога при образуване на съществителни коренната гласна отпада и така получаваме дума, която се различава по звуковия състав на основата от изходната дума.

Например:

  • лъв, но: лъвче;
  • орел, но: орел.

Образуване на множествено число на съществителните с наставки -енок/-онок

При образуване на множествено число на съществителните имена този афикс в множествено число се заменя с -ат/-ят.

Например:

  • лъв - лъвче - Но: лъвчета, лъвчета;
  • мамут - бебе мамут - Но: мамути, мамути;
  • таралеж - таралеж - Но: таралежи, таралежи;
  • заек - малко зайче - Но: малки зайчета, малки зайчета.

При склоняване на думи в множествено число след -ат/-ят се използва окончанието на съответния падеж.

Например:

Това правило важи само за думите, обозначаващи имената на бебетата, както и за думите мед гъбички (медени гъби, медени гъби) и масленка (масло, масло). Това правило не важи за други думи с този суфикс.

Сравнете:

бъчва - бъчва - Но: бъчви, бъчви.

По този начин правилата за използване на суфиксите -onok/-enok са прости. Единственият проблем може да възникне при запомнянето на думи, които противоречат на правилата за словообразуване.

  • звезда) получени от звезда), наставката -och- дава умалително нежно значение. преглед: чаши за лампи, чаши за сако, чаши за панделки- наставка -очк- с умалително значение.
  • кок)- свързани думи:кифлички, (без) кифлички (), кифлички- тук има редуване на k/ch в корена и течно o, няма думи с корен bul-, затова подчертаваме корена bun-, окончанието (a), наставката -k- (-och - - част от корена) остава.
    Проверка на съществуването на такава морфема: думи дръжка към (a), нож към (a)-наставка -к- с умалително значение.
    По същия начин: пейка-k(a) (магазин(a)), плоча-k(a) (плоча(a)), тениска-k(a) (майк(a)).
  • дупка-оч-к(а)- свързани думи:дупки(а), дупки-до(а),помним редуването на k/ch в корена и течното o и подчертаваме наставката -och-, наставката - k- дава умалително значение, т.е. дупката е малка дупка. По същия начин:bowl-ech-k(a) (bowl(a)-bowl-k(a)), trub-och-k(a) (pipe(a)-pipe-ka)), tetrad-och-k(a) (тетрадка()- тетрадка-към(а)).
  • ел-оч-к(а)- свързани думи смърч, yol-k(a), yol-och-n(y),затова подчертаваме корена el’, наставките -och- и -k-;
  • лястовица(и), риза(и) - точка - част от корена.

Във всеки случай е необходимо да се определи лексикалното значение на думата (значението), част от речта и да се намерят думи със същия корен.
При идентифициране на суфиксите в една дума е трудно да се определи техният брой и граници.

Алгоритъм за извличане на суфикс

    Използване на думата като пример дневник
  • Изберете корен, край: ден- евник() - от ден-ден(а)-ден(а)(dr- - корен).
  • Избройте сродни думи, които съдържат остатъка от думата - евник : ден- евн(Ох). Затова избираме наставката -евн- .
  • Търсим сродни думи с останалата част -ик- в състава. Няма такава дума. Следователно -ik- представлява една наставка.
  • отговор: дневник()- наставки -евн, -ик.

Можете да проверите морфемния анализ с помощта на речниците на Yandex за руски език - Морфемно-правописен речник.

След избор на суфикс (префикс) е необходимо да се провери наличието на такава морфема. Тук ще бъдат полезни списъците с наставки на уебсайта (трябва да „познавате наставките и префиксите от поглед“) и изборът на думи с тази морфема със същото значение.

Коломицева Елена Генадиевна
Научаване на писане на наставките „-Йонок“, „-Онок“

ТЕХНОЛОГИЧНА КАРТА НА УРОКА

Клас: 2

Артикул: руски език

програма: UMC „Началното училище на XXI век”

Предмет: Научаване на писане на наставки -yonok-,-онок-

Тип урок: урок за изучаване на нов материал

Цел: създаване на условия за асимилация правопис на наставките на съществителните имена -йонок-,-онок-

Задачи:1. Изградете умения компетентно напишете наставки -yonok-, -онок-;

2. Допринасят за развитието на правописна бдителност и логическо мислене;

3. Подобряване на уменията за самостоятелна работа и работа по двойки;

4. Допринасят за култивирането на култура на възпитателна работа, интерес към предмета чрез ситуация на успех и взаимно доверие.

Планирани резултати:

Предмет: Метасубект: Лична:

Организация на мониторинга писане на наставки -onok-, -енок-;

Въведение в Правилото писане;

Разработване на алгоритъма за прилагане на правилото.

Когнитивна: формиране на образователна мотивация, адекватно самочувствие.

Формиране на способността за структуриране на знания, да се научат да правят изводи и обобщения;

Приложете алгоритъма;

Търсене и подбор на необходимата информация;

Регулаторен:

Формиране на способността за приемане и поддържане на целите и задачите на образователната дейност;

Мониторинг и оценка на учебната дейност;

Комуникация:

Развитие на умения за колективно сътрудничество с връстници и учител, способността да изразявате мислите си;

Формиране на способността да слушате и да участвате в диалог, да изразявате мислите си и да работите по двойки.

Име на етап Дейност на учителя Дейност на ученика

I. Мотивационно-ориентационен етап

1)Орг. момент.

Мотивация. - Здравейте, момчета, да започнем урока по руски език.

Урокът започва

Ще бъде полезно за момчетата,

Опитайте се да разберете всичко

Научете се да разкривате тайни,

Дайте пълни отговори,

Да получаваш заплащане за работа

Просто белег "пет"!

Нека си пожелаем успех днес урок:

голям

и навсякъде! Децата се насърчават да работят активно в клас.

2) Актуализиране и записване на индивидуални затруднения в пробно действие.

1. Пръстова гимнастика.

Момчетата и момичетата в нашия клас са приятели

(пръстите са съединени в ключалка)

Ти и аз ще станем приятели малки пръстчета

Едно, две, три, четири, пет

(ритмично докосване на пръстите на двете ръце)

Едно, две, три, четири, пет

(ръцете надолу, ръкостискане.)

2. Само минутка почерк.

Дешифрирайте с кои букви ще работим днес след минута почерк:

Тази буква обозначава съгласен звук; може да бъде само твърд, звучен и се среща в думите приятелство, бръмбар, вечеря.

Тази буква обозначава звук; в думата усещане идва в началото на думата.

Тази буква представлява звука, който идва в края на корена на думата молив.

Нека напишем тези писма.

Какво е общото между тези букви?

Коя буква липсва?

3. Лексикова работа.

- Прочетете думите:

Ж...ревност, к...ртина, б...реза, к...нки, в...рона, з...яц, р...сънок, м...двед.

На кои две групи могат да се разделят тези думи?

Момичета - запишете думи, които започват с меки съгласни,

Момчета, запишете думи, които започват с твърди съгласни. Подчертайте правописа и поставете ударение.

4. Самостоятелна работа.

(докато протича речниковата работа, 3 ученици работят самостоятелно край дъската).

1-ви ученик - вмъкнете липсващите букви, изберете тестови думи.

Б...лница

Ученик 2 - вмъкнете липсващите букви, изберете тестови думи.

3 ученик - вмъкнете липсващите букви, изберете тестови думи.

Местоположение

Участник...псевдоним

опасност

преглед: ученикът назовава правописа, буквата, която е вмъкнал, контролната дума, останалите ученици показват със сигнали дали работата е изпълнена правилно или не.

5. Фронтален разговор.

Какво е общото между думите в речника?

Какво е съществително име?

Какво знаете за съществително?

Назовете одушевените съществителни, които са се появили в речниковата работа.

В коя част на думата са правописите, които повторихме?

Какво е корен?

Какво съдържа коренът?

Какви други части от думата знаете?

Какво свършва?

За какво е краят?

Каква част от думата се нарича суфикс?

За какво се използва? суфикс?

Образувайте умалителни съществителни от тези речникови думи.

Как са образувани тези думи?

Нека да определим с помощта на кое суфиксса се образували нови думи? Какво трябва да се направи за това?

Анализира състава и определя суфикси.

6. Самостоятелна работа.

(докато тече предната работа, 1 ученик работи близо до дъската)

- Свържете думите с диаграмите:

Ден на филма "Гъбички в метрото вода".

преглед: ученикът чете думите за всяка диаграма, останалите ученици показват със сигнали дали работата е свършена правилно или са допуснати грешки.

Учениците извършват движения с ръце и разтягат пръстите си за писане.

П ч ц ц ц ц ц

Те са съгласни.

Ch- обозначава мека съгласна, zh, sh - винаги твърда.

Те започват с меки и твърди съгласни.

Село, бреза, рисунка, мечка.

Картина, кънки, врана, заек.

Л...сник - гора

В... дива вода

Св...рек-зверове

По дяволите - болка

Шу...ка-шуба

Ска...ка- кажи

Яго...ки- зрънце

Тра...ка- трева

Местоположение - място

Сер…це - сърдечно

Участник…никнейм - участие

Опасност - да се страхуваш

Това са съществителни.

Това е част от речта, която показва името на обект и отговаря на въпроси "СЗО? какво?"

Име на съществително име Има собствени и общи имена, одушевени и неодушевени.

Мечка, врана, заек.

Това е обща част от сродни думи.

край, суфикс.

Променлива част на думата, която служи за свързване на думите в изречението.

Частта от думата, която идва след корена и служи за образуване на нови думи.

Плюшено мече, зайче, гарван

С помощта на суфикси.

Изберете края, корена и след това определете суфикс.

Гъбички метро училище

Ден на воден филм

II. Оперативно и изпълнително

3).Определяне на темата на урока.

И така, с помощта на които суфиксиМожете ли да съставите имената на бебетата?

Трудно ли ви беше кое наставката трябва да бъде написана?

Така че това е грешното място.

В коя част от думата се усъмнихме?

Определете темата на нашия урок.

Каква цел ще си поставим?

Онок-, онок.

IN суфикс

-Правопис на наставки –onok-, -млад-.

Трябва да се научи напишете думи с наставки -onok-, йонок-.

– Запознайте се с правилото, използвайки което можете правилно напишете думи с наставки –онок– и –йонок–.)

4). Идентифициране на местоположението и причината за затруднението

Как можем да разберем за това?

Кой път избираш?

Да определим кога е написано наставка -yonok-, а кога - -онок-

Гра „Назовете малкото!“

Тигърче?

Бебе морж?

Малка крава?

Бебе мишка?

Бебе лисица?

Бебе катерица?

(Думите се появяват на дъската)

Нека играем ролята на изследователи.

Обърнете внимание на писмото преди суфикс.

Какво заключение можем да направим?

Заключение:

след меки съгласни, освен

е написано наставка -yonok-.

След твърдите съгласни се пише и h наставка -onok-.

Нека проверим дали сме направили правилния извод.

съпоставете с правилото в учебника.

- Извади го сам.

Тигърче морж

телешка мишка

Малка лисича катерица

Тигърче - наставка -yonok-, преди суфиксима мек съгласен звук р. и т.н.

Четем правилото в хор.

5).Изграждане на проект за излизане от трудността

Нека проверим как си спомняте правилото.

Може ли да се каже, че след всички меки съгласни се пише наставка -енок-?

Може ли да се каже това наставка -onok- пише се само след твърди съгласни?

Вие формулирахте и запомнихте правилото, можем ли да приключим урока тук?

Как да затвърдим придобитите знания?

Каква цел ще си поставите на този етап от урока?

За да можете сами да приложите правилото на практика, нека създадем алгоритъм действия:

(Работа по двойки. Децата обсъждат своите възможности помежду си.)

1) Избирам корена.

Определяне кой съгласен звук стои преди суфикс;

2) Ако има мека съгласна, с изключение на [h"], пиша -млад-(тигърче)

Ако има твърда съгласна и [h"] – пиша -онок-(вълче).

Сравнете своите алгоритми с алгоритъма в учебника.

Не, защото след [h’] се пише -онок-.

Не, защото и след [h’].

Не, знанието трябва да се затвърди.

влак.

6).Първична консолидация с произношение във външна реч. 1. Приложение алгоритъм: (с коментар до дъската)

Жребче

Малка Жаба

2. Диференцирана работа

1 група – r. т. с 68 упражнения номер 1

2 група – r. т.с. 69 упражнения номер 2 (по-силен)

преглед: по стандарт от табл.

3. Диференцирана работа.

Учебник стр. 121 пр. номер 1

Ред 1, ред 3 – работа по двойки.

1-ви ред – ;

3-ти ред – .

2-ри ред - работете според опциите:

Вариант 1- запишете думи с наставката -onok-;

Вариант 2 - запишете думи с наставката –yonok-.

преглед: един ученик чете, останалите проверяват.

Физминутка

Когато чуете думи със

Enok - седни, с -onok- скок

Лос теле, теле, малко пиленце, тигърче, катерица.

браво

4. Игра „Редактор“.- коригиране на грешки в думите.

Малко куче, малък щраус,

Плюшено мече, зайче,

Малък язовец, орел,

Оленок.

5. Измислете фрази:

Малък вълк

Глупав тигър

Гладна мишка

Подредете думите според техния състав. (по редове)

Съставете изречения, като използвате получените изрази.

1 група:

Малко плюшено мече

Язовец малък заек

Тигърче

Жребче на прасенце

хлапе

Тийн вълк

Жребче

-онок-

Малка прическа, малка катерица, малък топ, малка пуйка,

малка мишка, малка птичка,

малка жаба.

-млад-

Пиле, слонче, малка лисица,

Малък рис, малко козле, дете,

Учениците коригират грешки и записват думи вярно:

малко куче

Бебе Щраус

Плюшено мече

зайче

Язовец

сърновола

III. Рефлексивно-оценъчен етап.

1) Отражение

Каква цел си поставихте?

1. Разбрах всичко, -!

2. Има ли останали въпроси?

3. Нищо не разбрах - -

Оценка на учителя.

Децата оценяват работата си в клас.

2) Домашна работа Научете правилото, стр. 122,

пр. 2 – според вариантите

Вариант 1 – запишете думи с наставка enok.

Вариант 2 – запишете думи с наставка onok.

браво! Много ми хареса начина, по който работихте.

Благодаря за урока! Урокът свърши. Децата записват и преглеждат домашните си.