Півень та собака. Конспект НОД у старшій групі з розвитку мови «Переказ казки «Півень та собака "Казка Півень та собака"


Асель Базарбаєва
Конспект НОД у старшій групі з розвитку мови «Переказ казки «Півень та собака»

Конспект НОД Розвиток мови

Переказ казки« Півень та собака»

Цілі:

Навчати дітей виразно переказувати текст(уривки тексту)

Активізувати словник прикметників, дієслів;

Вчити підбирати синоніми до прикметників;

Вчити підбирати антоніми до прикметників;

Вчити узгодження прикметників із іменниками чоловічого та жіночого роду

Збільшувати обсяг слухомовної пам'яті;

Виховувати у дітей розуміння того, як важливо мати хороших і вірних друзів, які готові допомогти у скрутну хвилину, а також розуміння того, що доброзичливість викликає симпатію, а зло - агресію у відповідь.

Обладнання та матеріали: предметні картинки, сюжетні картинки, флешка з аудіоказкою.

Хід заняття.

Вступна частина.

Гра "Вітаю"

Вихователь: Привіт ніжки!

Діти: Вітаю! (Руки на поясі, марш на місці, високо піднімаючи коліна і витягаючи шкарпетку на кожен склад)

Вихователь: Привіт долоні!

Діти: Вітаю! (Бавовни в долоні на кожен склад, одночасно зі словами).

Вихователь: Привіт щічки!

Діти: Вітаю! (Повороти голови вправо вліво)

Вихователь: Привіт губки!

Діти: Вітаю! (Повітряні поцілунки один одному)

Вихователь: Ми з вами привіталися і тепер можемо вирушати в казкову країну, а ось з ким ми познайомимося у цій казцінам допоможе дізнатися загадка. (діти сідають на килимок)

Основна частина.

Вихователь: Чи приготувалися відгадувати загадки та відповідати на запитання? (діти - так)

Гладиш - пеститься,

Дражниш – кусається. (діти - Собака)

Вихователь: Чому ви так думаєте? (Діти - Кусається це собака)

Вихователь: Які бувають собаки? (Діти - Великі, маленькі, волохати)

Вихователь: Які за характером бувають собаки? (Діти - Добрі, злі, спритні)

Вихователь: Що вміють робити собаки? (Діти - гавкати, сторожити, бігати) собаки.

Вихователь: А тепер послухайте іншу загадку

Траву розгрібаю,

Зерна збираю.

У мене є гребінець,

Хто я діти (півник)

Вихователь: Як ви здогадалися, що півник? (Діти - їсть зернятка, співає вранці, є гребінець)Викладаю на мольберт ілюстрацію півня.

Вихователь: Молодці, ось вам наступна загадка

Хвіст пухнастий,

Хутро золотисте,

У лісі живе,

У селі курей краде. (Діти - Лиса)

Вихователь: Чому ви думаєте, що це лисиця? (Діти - Пухнастий хвіст, вона руда)

Вихователь: Опишіть лисицю, яка вона? (Діти - Руда, спритна, пухнаста, хитра)

Вихователь: Коли лисиця побачить свою видобуток, як вона до неї підходить? (Діти - Тихо, нечутно, підкрадається)

Вихователь: А коли лисиця почує мисливців, тікає, як можна ще сказати, що вона робить (Діти - Втікає, забирає ноги, мчить.)Викладаю на мольберт ілюстрацію лисиці.

Вихователь: А хочете подивитись казку про півня та собаку?Діти:так. Увага на екрані. Включаю аудіоказку.

1. Як називається казка, яку сьогодні слухали? (діти - « Півень та собака» ) 2. Про що йдеться у цій казці? (Діти - відповіді дітей) 3. Хто виявився сильнішим у казці, лисиця або друзі ( півень та собака? Чому? (Тому що вдвох друзі сильніші за хитрого ворога).Вихователь: Молодці, хлопці. А тепер сідайте на стільчики та послухайте уважно, казкупотім ви будете її мені переказувати.

Півень та собака.

Жив дідок зі старенькою у великій бідності. Були в них тільки півень та собака, та й тих вони погано годували. Ось собака і каже півня:

Давай, брате Петько, підемо в ліс.

Підемо, - каже півень, - Гірше не буде.

От і пішли вони, куди очі дивляться. Почало сутеніти - час на нічліг приставати. Зійшли вони з дороги до лісу та вибрали велике дуплисте дерево. Півень злетів на гілку, собаказалізла в дупло і заснули.

Вранці півень закричав: «Ку-ка-ре-ку!»

Почула півня лисиця; захотілося їй півнячим м'ясом поласувати. Ось вона підійшла до дерева і стала півня розхвалювати:

Ось півень так півень!: і пір'їнки-то якісь красиві, і гребінь-то якийсь червоний, і голос-то якийсь дзвінкий! Злети до мене, красеньку.

А за якою справою? - Запитує півень.

Підемо до мене в гості, у мене сьогодні новосілля, і про тебе багато горошку припасено.

Добре, - каже півень,- тільки мені одному йти ніяк не можна: зі мною товариш.

«Ось яке щастя привалило! – подумала лисиця. – Замість одного півня буде два».

Де твій товариш? - Запитує вона. – Я та його в гості покличу.

Там, у дуплі, ночує, – відповідає півень.

Лисиця кинулася в дупло, а собака її за морду - цап. Спіймала та розірвала лисицю.

Запитання щодо змісту тексту.

Вихователь розмовляє з дітьми за змістом тексту. На всі запитання діти відповідають розгорнутою пропозицією. (відповіді дітей виділено)-У кого жили півень та собака?

Чому півень та собака пішли з дому?

Тому що півня та собаку погано годували.

Що означає «Пішли, куди очі дивляться»?

Це означає, що вони не знали, куди йти.

Де зупинилися друзі на нічліг?

- Півень та собаказнайшли дуплисте дерево.

Що це за дерево «Дулисте дерево»?

Це дерево із великим дуплом.

Де ночував півень, а де собака?

- Півеньночував на гілці дерева, а собака – у дуплі.

Хто почув уранці півнячий крик?

- Півнячий крик почула лисиця.

Що сказала півня лисиця?

Лисиця сказала: «Ось півень так півень!Такого птаха я ніколи не бачила: і пір'їнки-то якісь красиві, і гребінь-то якийсь червоний, і голос-то якийсь дзвінкий! Злети до мене, красень».

Як ви думаєте, як розмовляла лисиця з півнем? Спробуємо вимовити її слова грубо. А тепер лагідно.

Що відповів півень?

- Півень відповів: «А за якою справою?»

Чим закінчилася казка?

- Собака розірвав лисицю.

Вихователь: Молодці, хлопці. А тепер ми відпочинемо фізхвилинку проведемо

«Швидко встаньте, посміхніться,

Вище, вище потягніть.

Ану плечі розпряміть.

Підніміть, опустіть.

Ліворуч, праворуч повернулися,

Руками колін торкнулися.

Сіли – встали, сіли – встали

І на місці побігли.

Вихователь: А тепер давайте сядемо на стільці, дістанемо дзеркала під стільцями і зробимо АРТИКУЛ. ГІМНАСТИКУ

Рано-вранці, як завжди, чистити зубки нам пора. (вправа «Чистимо зубки»)

Робити не хочемо зарядку, ми поскачемо на конях (вправа «Кінька»)

Щоб сподобатися слону, губки хоботком тягну (вправа «Рупор»)

Щоб сподобатися жабам, тягнемо губи прямо до вушок (вправа «Посмішка»)

Набридли нам жаби і ми зробимо бовтанку (вправа «Болтушка»)

Облизнемо ми губки язичком і вийде як кішечка лакає молочко (Вправа «Смачне варення»)

П'єш гарячим молоко та язик обпалити легко!

Ти подуй на язичок, все до весілля заживе!

Кішки губки облизала, кішка зубки показала і сказала: "Мяу!"(вправа «Облизати губки»і «Збірник»).

А тепер ще раз уважно послухайте оповідання. Читаю ще раз. Пропоную розповісти 3-4 дітям. Оцінюю разом із дітьми.

Вихователь: Молодці, хлопці. Все дуже намагалися….

Підсумок заняття

Що означає прислів'я "Однією рукою і вузла не зав'яжеш", «На добрий привіт добра відповідь»? Якщо залишається час граємо у мовні ігри.

А тепер давайте пограємось. (гра з м'ячем)

Вихователь пропонує дітям підібрати до слів вовк, заєць, лисиця та ведмідь слова-ознаки (прикметники). Згадуємо перед виконанням завданняна яке питання відповідають слова-ознаки.

Вовк який? (Діти відповідають: злий, голодний, страшний, сірий і т. д.)

Заєць який? (Діти відповідають: довговухий, швидкий, полохливий, спритний і т. д.)

Лисиця яка? (Діти відповідають: руда, хитра, смілива, хижа, красива і т. д.)

Ведмідь який? ( Діти відповідають: сильний, незграбний, величезний, швидкий, бурий і т. д.)

Вихователь пропонує дітям пограти у гру «Навпаки»зі словами

Боягузливий – хоробрий

Ситий – голодний

Швидкий – повільний

Незграбний - спритний

Злий – добрий

Великий маленький

Товстий – худий

Веселий – сумний

Дурний – розумний

Простодушний – хитрий

(Заєць швидкий, а ведмідь ... навпаки; ведмідь незграбний, а лисиця ... навпаки і т. д.)

Вихователь пропонує дітям підібрати слова, якими можна замінити слова:

Швидкий (швидкий, жвавий)

Страшний (жахливий, жахливий)

Красива (приваблива, розкішна, чудова, чудова)

Сильний (потужний, могутній)

Незграбний (незграбний, неповороткий)

(це завдання можна виконувати в рамках попереднього).

  • Півень та собака
  • Виконавець: Н. Мінаєва, Н. Воєводіна, І. Калінін
  • Тип: mp3, текст
  • Розмір: 876 КБ
  • Тривалість: 00:02:14
  • Завантажити оповідання безкоштовно
  • Слухати оповідання online

Ви не можете підтримувати HTML5 audio + video.

Костянтин Дмитрович Ушинський

Півень та собака

Жив дідок із старенькою, і жили вони у великій бідності. Усіх животів у них тільки й було, що півень та собака, та й тих вони погано годували. Ось собака й каже півню:

Давай, брате Петько, підемо в ліс: тут нам життя погане.

Підемо, — каже півень, — гірше не буде.

От і пішли вони, куди очі дивляться. Прородили цілий день; почало сутеніти - час на нічліг приставати. Зійшли вони з дороги до лісу та вибрали велике дуплисте дерево. Півень злетів на сук, собака заліз у дупло і заснули.

Вранці, тільки-но зоря почала займатися, півень і закричав: "Ку-ку-ре-ку!" Почула півня лисиця; захотілося їй півнячим м'ясом поласувати. Ось вона підійшла до дерева і стала півня розхвалювати:

Ось півень так півень! Такого птаха я ніколи не бачила: і пір'їнки-то якісь красиві, і гребінь-то якийсь червоний, і голос-то якийсь дзвінкий! Злети до мене, красеньку.

А за якою справою? – питає півень.

Ходімо до мене в гості: у мене сьогодні новосілля, і про тебе багато горошку припасено.

Добре, - каже півень, - тільки мені самому йти не можна: зі мною товариш.

"Ось яке щастя привалило! - подумала лисиця. - Замість одного півня буде два".

Де твій товариш? - Запитує вона. - Я і його в гості покличу.

Там, у дуплі ночує, – відповідає півень.

Лисиця кинулася в дупло, а собака її за морду - цап!.. Спіймала і розірвала лисицю.

Жив дідок із старенькою, і жили вони у великій бідності. Усіх животів у них тільки й було, що півень та собака, та й тих вони погано годували. Ось собака й каже півню:
- Давай, брате Петько, підемо в ліс: тут нам життя погане.
- Підемо, - каже півень, - гірше не буде.
От і пішли вони, куди очі дивляться. Прородили цілий день; почало сутеніти - час на нічліг приставати. Зійшли вони з дороги до лісу та вибрали велике дуплисте дерево. Півень злетів на сук, собака заліз у дупло і заснули.
Вранці, тільки-но зоря почала займатися, півень і закричав: «Ку-ку-ре-ку!» Почула півня лисиця; захотілося їй півнячим м'ясом поласувати. Ось вона підійшла до дерева і стала півня розхвалювати:
- Ось півень так півень! Такого птаха я ніколи не бачила: і пір'їнки-то якісь красиві, і гребінь-то якийсь червоний, і голос-то якийсь дзвінкий! Злети до мене, красеньку.
- А за якою справою? – питає півень.
- Ходімо до мене в гості: у мене сьогодні новосілля, і про тебе багато горошку припасено.
- Добре, - каже півень, - тільки мені самому йти не можна: зі мною товариш.
«Ось яке щастя привалило! - подумала лисиця. – Замість одного півня буде два».
- Де ж твій товариш? - Запитує вона. - Я і його в гості покличу.
- Там, у дуплі ночує, - відповідає півень.
Лисиця кинулася в дупло, а собака її за морду - цап!.. Спіймала і розірвала лисицю.