Урок позакласного читання з розповіді Л.М. Толстого "Пожежа"


Урок позакласного читання

Л.М. Толстой «Пожежа»

2 клас УМК «Школа 2100»

Цілі: 1. Розвивати інтерес до читання та на основі його вдосконалювати

техніку читання.

2. Вчити дітей розуміти емоційний настрій твору, вміти

3. Вміти доводити свою думку, збагачувати промову.

4. Згадати правила пожежної безпеки.

Хід уроку

I Клас розділений на 3 групи

Кожна група отримує картки зі словами. Необхідно з цих слів скласти короткі тексти та визначити жанр.

1. Чудовисько руде куди потрапить усе спалить, навіть трава не росте. (Загадка – вираз, який потребує відгадки)

2. Пекар пек калачі в печі. (Скоромовка - фраза, де є повторювані звуки, яку потрібно вимовляти швидко)

3. Сірники дітям не іграшки. (Прислів'я – це короткий, влучний, повчальний вираз)

II Розмова про автора:

Чи знайоме вам ім'я Л. Н. Толстова?

Що вам відомо про нього?

Які твори він написав?

III Словникова робота

Жнива – пара збирання врожаю

Черепок – уламок розбитого глиняного посуду

Снопи - зв'язка стиснених стебел з колосками

Ошаліла – стала безрозсудна, не розуміла що робила

IV Читання розповіді вчителем .

Чи вам сподобався твір? Що особливо? Коли було страшно за долю героїв?

V Повторне читання учнями

1. Який настрій виник при прочитанні першого абзацу? Чи відчувається тут наближення лиха? В якому темпі треба читати? (спокійному)

2. Навіщо автор нам дає вік дітей? Яке почуття виникло після читання цієї частини? Чи засуджує автор Машу? Чому вона так вчинила? Як можна назвати е6е вчинок (легковажність – відсутність серйозності в поведінці, безтурботність у поведінці).

3. Як поводилися діти під час пожежі? Прослідкуйте за їхніми діями, прочитайте лише дієслова. У якій інтонації слід читати дієслова? Яке почуття відчуваєте, прочитавши цю частину? Як поводилися малюки під час пожежі? Чи правильно вони вчинили? У якій інтонації слід читати цю частину?

4. Яким вам здався Ваня? (сміливим, рішучим). До слова «сміливий» підберіть синоніми (важливий, хоробрий, мужній, безстрашний).

Прочитайте дієслова, що зустрічаються у цій частині. Як ви вважаєте, навіщо ми постійно звертаємо на них увагу? Підготуйте читання вголос, показавши стан та дію хлопчика. Який читець зачепив почуття слухачів? Простежте за дію бабусі? Чи можна в цей час втрачати свідомість?

5. Знайдіть та прочитайте в тексті як Ваня врятував брата та Машу? Яке почуття за долю героїв зазнали наприкінці?

Як ви вважаєте, що було далі? Чи можна сказати, що Іван зробив героїчний вчинок? Чому? Згадайте прислів'я, яке підходить для цього вчинку? (Сам гинь, а товариша рятуй). У чому виявилася найвища точка напруги в оповіданні. Це називається – кульмінація. Який урок ви винесли для себе, прочитавши це оповідання? Якби рекомендували прочитати його другу, які б переваги відзначили.

VI Об'єднайтесь у групи

Складіть правила протипожежної безпеки та виберіть одну людину, яка ваші правила оголосить.

Урок навколишнього світу « Клітина – маленька лабораторія»

УМК "Школа 2100", 3 клас.

Ціль: 1) Познайомити учнів з особливостями будови, довкілля одноклітинних водоростей, як найпростішого представника рослинного світу. Ознайомити із роботою мікроскопа.

2) Розвивати асоціативно – образне мислення, вміння порівнювати, аналізувати, узагальнювати. Розвивати пізнавальний інтерес.

3) Викликати у дітей відчуття до причетності до природи, інтерес до уроку «Навколишній світ»

Обладнання: таблиця «Одноклітинні водорості», мікроскоп, презентація «Зелені лабораторії», препарати з одноклітинними водоростями.

Актуалізація знань.

(учень біля дошки індивідуально підписує частини рослин.)

Згадайте відмінність рослин від тварин.

Навіщо потрібні рослини? (Виробники - годувальники. Фотосинтез, тому що вони запасають енергію сонця і годують цією речовиною всю екосистему.)

Здатність до фотосинтезу робить усі рослини схожими.

(Слайд) – Розгляньте таблицю. Знайдіть загальні ознаки рослин. (Клітинна будова, листя, зелене забарвлення, корінь, стебло, квітка)

Висновок. Ви вважаєте, що всі рослини мають органи: корінь, листя, стебло, квітка? (перевірка учня біля дошки)

А що складаються органи рослини?

Проблемне питання

Яка рослина найменша? Обговоріть це у парах.

Новий матеріал

. - Як називається прилад, що знаходиться перед вами? Навіщо він потрібний?

- (Слайд) Більше 3-х століть тому англійський учений Роберт Гук удосконалив мікроскоп. Це дозволило йому подивитись звичайні предмети при великому збільшенні.

Подивіться у мікроскоп. Перед вами рослина – водорість.

Чи має вона корінь, стебло, квітку?

Яка з відмінних ознак є? (Зелений колір)

А якщо є зелений колір, який процес у ній відбувається? (Фотосинтез)

Хто знає, як називається зелена речовина, яка надає забарвлення рослинній клітині? (Хлорофіл)

(на дошці написано слово хлорофіл)

Знайдіть орфограму.

На дошці намальовано схему. Розставте стрілки те щоб показати процес фотосинтезу.

Висновок: зелений колір – наявність органічної речовини – хлорофілу. То чи можна сказати, що зелений колір уражає рослин? Чому? (Так, тому що в ньому є зелена речовина хлорофіл)

Водорості – найпростіші водні рослини. У багатьох водоростей тіло складається з однієї клітини. Влітку у ставку ми помічаємо, що вода стала яскраво-зеленою. Це розплодилася одноклітинна водорість.

(Показати слайд: одноклітинні водорості. На дошці написані слова: одноклітинні водорості.)

Знайдіть орфограму.

(Робота з мікроскопом)

З чого складається клітина? (Оболонка)

Саме оболонки побачив Роберт Гук у мікроскоп.

Навіщо потрібна клітині оболонка? (Надає певної форми, захищає клітину).

Завдяки оболонці клітини можуть витримати недовге висихання та жити на суші: у ґрунті. На стовбурах дерев, на скелях, на горщику квітки. Їм достатньо кілька крапель дощу, щоб надовго оточити себе водою та вижити.

(Робота з мікроскопом)

Що ще можна розглянути у клітці? (Ядро)

У ядрі міститься інформація у тому, як влаштований материнський організм. Кожна з дочірніх клітин одержує від материнської клітини повну копію всієї спадкової інформації.

Цитоплазма – заповнює всю клітину. Це рідина, як клей. У ній знаходяться дрібні органи клітини – органоїди.

Самостійна робота

На аркушах паперу намалюйте клітинку і підпишіть, з чого вона складається.

Робота в групах.

Розгадайте кросворд

Висновок

З чого складаються всі рослини землі? (З клітин)

Яка рослина найменша? (Одноклітинна водорість)

Навіщо ми вивчаємо клітини? (З клітин складаються всі живі організми)

Рефлексія діяльності

Підведіться, кому сьогодні сподобалося на уроці. Зробіть крок ті, хто дізнався про щось нове. Зробіть крок ті, хто зможе розповісти вдома батькам, з чого складається клітина. Зробіть крок ті, хто знає, яка рослина найменша на землі.

Встаньте все до гуртка. Висловіть одне одному свої добрі побажання.

завантажити

Аудіо була "Пожежа" з "Першої російської книги для читання" Льва Миколайовича Толстого. Можете читати брифлі (короткий зміст), слухати онлайн або скачати безкоштовно і без реєстрації аудіо булу "Пожежа".
У жнива мужики та баби пішли в поле на роботу. У селі залишилися лише старі та малі. В одній хаті залишилася бабуся і троє онуків: трирічна Маша, півторарічний Кирюшка та восьмирічний Ваня. Бабуся витопила піч і лягла на лаву відпочити, закрила голову хусткою від мух і заснула. Тим часом Маша нагрібла в черепок вугілля з печі та підпалила в сінях снопи. Снопи спалахнули. Перелякана Маша з Кирилком повернулася в хату і сховалася під лаву. Ваня був на вулиці, побачив, що з сіней валить дим і побіг у хату. Гасити було пізно. Хлопчик розбудив бабусю. Та спросонку забула про дітей, вискочила надвір і побігла кликати людей. Ваня знайшов Машу та Кирилку під лавкою. Через двері вже не можна було піти з хати, що горіла. Він підняв вікно. Спочатку в нього вилізла Маша, потім він виштовхнув Кирюшку, що впирався, і встиг вискочити у вікно сам.

Буває частина, що в містах на пожежах залишаються діти в будинках і їх не можна витягти, бо вони від переляку сховаються і мовчать, а від диму не можна розглянути. Для цього у Лондоні привчені собаки. Собаки ці живуть із пожежниками, і коли загориться будинок, то пожежники посилають собак витягувати дітей. Один такий собака в Лондоні врятував дванадцятьох дітей; її звали Боб.

Одного разу спалахнув будинок. І, коли пожежники приїхали до будинку, до них вибігла жінка. Вона плакала й казала, що в хаті лишилася дворічна дівчинка. Пожежники надіслали Боба. Боб побіг сходами і втік у димі. Через п'ять хвилин він вибіг із дому і в зубах за сорочку ніс дівчинку. Мати кинулася до дочки і плакала від радості, що дочка була жива. Пожежні пестили собаку і оглядали її - чи не обгорів він; але Боб рвався знову до хати. Пожежники подумали, що в будинку є ще щось живе, і пустили його. Собака побіг у будинок і незабаром вибіг з чимось у зубах. Коли народ розглянув те, що вона несла, всі розреготалися: вона несла велику ляльку.

Горобець та ластівка

Одного разу я стояв надвір і дивився на гніздо ластівок під дахом. Обидві ластівки при мені полетіли, і гніздо залишилося порожнім.

У той час, коли вони були у відлучці, з даху злетів горобець, стрибнув на гніздо, озирнувся, змахнув крильцями і шмигнув у гніздо; потім висунув звідти свою голівку і зачірикав.

Незабаром прилетіла до гнізда ластівка. Вона сунулась у гніздо, але, як побачила гостя, запищала, побилася крилами на місці й полетіла.

Горобець сидів і цвірінькав.

Раптом прилетів табунок ластівок: усі ластівки підлітали до гнізда - начебто для того, щоб подивитися на горобця, і знову відлітали.

Горобець не боявся, повертав голову і цвірінькав.

Ластівки знову підлітали до гнізда, щось робили і знову відлітали.

Ластівки недарма підлітали: вони приносили кожен у дзьобі бруд і потроху замазували отвір гнізда.

Знову відлітали і знову прилітали ластівки і все більше і більше замазували гніздо, і отвір ставав дедалі тіснішим.

Спочатку виднілася шия горобця, потім уже одна головка, потім носик, а потім і нічого не стало видно; ластівки зовсім замазали його в гнізді, полетіли і зі свистом почали кружляти навколо будинку.

Зайці ночами годуються. Взимку лісові зайці годуються корою дерев, польові зайці - озимими і травою, гуменники - хлібними зернами на гумнах. За ніч зайці прокладають снігом глибокий, видний слід. До зайців мисливці - і люди, і собаки, і вовки, і лисиці, і ворони, орли. Якби заєць ходив просто і прямо, то вранці його зараз знайшли б слідом і спіймали, але боягузливість рятує його.

Заєць ходить вночі полями без страху і прокладає прямі сліди; але щойно приходить ранок, вороги його прокидаються: заєць починає чути то гавкіт собак, то вереск саней, то голоси мужиків, то тріск вовка лісом, і починає від стразу метатися з боку на бік. Проскаче вперед, злякається чогось і побіжить назад про свій слід. Ще почує щось - і з усього розмаху рине вбік і поскаче геть від колишнього сліду. Знову стукне щось - знову заєць повернеться назад і знову поскаче убік. Коли стане світло, він ляже.

Вранці мисливці починають розбирати заячий слід, плутаються подвійними слідами і далекими стрибками і дивуються хитрощі зайця. А заєць і не думав хитрувати. Він лише всього боїться.

Заєць-русак жив узимку біля села. Коли настала ніч, він підняв одне вже, послухав; потім підняв інше, поводив вусами, понюхав і сів на задні лапи. Потім він стрибнув раз-другий по глибокому снігу і знову сів на задні лапи і почав озиратися. З усіх боків нічого не було видно, окрім снігу. Сніг лежав хвилями і блищав, як цукор. Над головою зайця стояла морозна пара, і крізь цю пару виднілися великі яскраві зірки.

Зайцеві треба було знову перейти через велику дорогу, щоб прийти на знайоме гумно. На великій дорозі чути було, як верещали полозья, фиркали коні, рипіли крісла в санях.

Заєць знову зупинився біля дороги. Чоловіки йшли біля саней із піднятими комірами кафтанів. Обличчя їх було трохи видно. Бороди, вуса, вії їхні були спітнілі, і біля поту причепився іній. Коні штовхалися в хомутах, пірнали, виринали у вибоїнах. Чоловіки наздоганяли, обганяли, обганяли, били батогами коней. Два старі йшли поряд, і один розповідав іншому, як у нього вкрали коня.

Коли обоз проїхав, заєць перескочив дорогу і поволі пішов до гумна. Собачонка від обозу побачила зайця. Вона загавкала і кинулася за ним. Заєць поскакав до гумна субоями; зайців затримали субої, а собака на десятому стрибку зав'язав у снігу і зупинився. Тоді заєць зупинився, посидів на задніх лапах і потихеньку пішов до гумна. Дорогою він, на зеленях, зустрів двох зайців. Вони харчувалися та грали. Заєць пограв із товаришами, покопав із ними морозний сніг, поїв озимих і пішов далі. На селі було все тихо, вогні були загашені. Тільки чули плач дитини в хаті через стіни та тріск морозу в колод хат. Заєць пройшов на гумно і знайшов там товаришів. Вони пограв з ними на розчищеному струмі, поїв вівса з початої кладечки, піднявся по даху, занесеному снігом, на овину і через тин пішов назад до свого яру.

На сході світилася зоря, зірок поменшало, і ще густіше морозна пара піднімалася над землею. У ближньому селі прокинулися баби і йшли за водою; мужики несли корм із гумен, діти кричали та плакали. Дорогою ще більше вибрав містечко вище, розкопав сніг, ліг задом у нову нору, уклав на спині вуха і заснув з розплющеними очима.

Орел звив собі гніздо великою дорогою, далеко від моря, і вивів дітей.

Одного разу під деревом працював народ, а орел підлітав до гнізда з великою рибою в пазурах. Люди побачили рибу, оточили дерево, стали кричати та кидати в орла каміннями.

Орел упустив рибу, а люди підняли її і пішли.

Орел сів на край гнізда, а орлята підняли свої голови і почали їсти: вони просили корми.

Орел утомився і не міг летіти знову на море; він спустився в гніздо, прикрив орлят крилами, пестив їх, оправляв їм пір'їнки і ніби просив їх, щоб вони трохи почекали. Але чим більше він їх пестив, тим голосніше вони пищали.

Тоді орел відлетів від них і сів на верхній гілку дерева.

Орлята засвистали і запищали ще гірше.

Тоді орел раптом голосно закричав, розправив крила і полетів до моря.

Він повернувся лише пізно ввечері: він летів тихо і низько над землею, у пазурах у нього знову була велика риба.

Коли він підлітав до дерева, він озирнувся, чи немає поблизу людей, швидко склав крила і сів на край гнізда.

Орлята підняли голови і роззявили роти, а орел розірвав рибу та нагодував дітей.

У жнива мужики та баби пішли на роботу. У селі залишилися лише старі та малі. В одній хаті залишалися бабуся і троє онуків. Бабуся витопила грубку і лягла відпочити. На неї сідали мухи та кусали її. Вона затулила голову рушником і заснула. Одна з онучок, Маша (їй було три роки), відкрила грубку, нагрібла вугілля в черепок і пішла в сіни. А у сінях лежали снопи. Баби приготували ці снопи на свясла. Маша принесла вугілля, поклала під снопи і почала дмухати. Коли солома почала спалахувати, вона зраділа, пішла в хату і привела за руку брата, Кирюшку (йому було півтора роки, і він щойно навчився ходити), і сказала: «Глянь, Килюска, яку я піч здула». Снопи вже горіли і тріщали. Коли застеляло сіни димом, Маша злякалася і побігла назад у хату. Кирюшка впав на порозі, розбив носа і заплакав; Маша засунула його в хату, і вони обоє сховалися під лаву. Бабуся нічого не чула і спала. Старший хлопчик Ваня (йому було вісім років) був на вулиці. Коли він побачив, що з сіней валить дим, він убіг у двері, крізь дим проскочив у хату і почав будити бабусю; але бабуся спросонків очманіла і забула про дітей, вискочила і побігла дворами за народом. Маша тим часом сиділа під лавкою і мовчала; тільки маленький хлопчик кричав, бо боляче розбив собі носа. Ваня почув його крик, подивився під лаву і закричав Маші: «Біжи, згориш!» Маша побігла в сіни, але від диму та вогню не можна було пройти. Вона повернулася назад. Тоді Ваня підняв вікно і велів їй лізти. Коли вона пролізла, Ваня схопив брата і потяг його. Але хлопчик був важким і не давався братові. Він плакав і штовхав Ваню. Ваня двічі впав, поки дотягнув його до вікна, двері в хаті вже спалахнули. Ваня просунув голову хлопчика у вікно і хотів проштовхнути його; але хлопчик (він дуже злякався) вхопився рученятами і не пускав їх. Тоді Ваня закричав Маші: «Тягни його за голову!» – а сам штовхав ззаду. І так вони витягли його у вікно надвір і самі вискочили.

У жнива мужики та баби пішли на роботу. У селі залишилися лише старі та малі. В одній хаті залишалися бабуся і троє онуків. Бабуся витопила грубку і лягла відпочити. На неї сідали мухи та кусали її. Вона затулила голову рушником і заснула.

Одна з онучок, Маша (їй було три роки), відкрила грубку, нагрібла вугілля в черепок і пішла в сіни. А у сінях лежали снопи. Баби приготували ці снопи на свясла.

Маша принесла вугілля, поклала під снопи і почала дмухати. Коли солома стала спалахувати, вона зраділа, пішла в хату і привела за руку брата Кирюшку (йому було півтора роки, і він щойно навчився ходити), і сказала:
- Глянь, Кілюска, яку я піч здула. Снопи вже горіли і тріщали. Коли застеляло сіни димом, Маша злякалася і побігла назад у хату. Кирюшка впав на порозі, розбив носа і заплакав; Маша засунула його в хату, і вони обоє сховалися під лаву. Бабуся нічого не чула і спала.
Старший хлопчик Ваня (йому було вісім років) був на вулиці. Коли він побачив, що з сіней валить дим, він убіг у двері, крізь дим проскочив у хату і почав будити бабусю; але бабуся спросоння очманіла і забула про дітей, вискочила і побігла дворами за народом.
Маша тим часом сиділа під лавкою і мовчала; тільки маленький хлопчик кричав, бо боляче розбив собі носа. Ваня почув його крик, подивився під лаву і закричав Маші:
- Біжи, згориш!
Маша побігла в сіни, але від диму та вогню не можна було пройти. Вона повернулася назад. Тоді Ваня підняв вікно і велів їй лізти. Коли вона пролізла, Ваня схопив брата і потяг його. Але хлопчик був важким і не давався братові. Він плакав і штовхав Ваню. Ваня двічі впав, поки дотягнув його до вікна, двері в хаті вже спалахнули. Ваня просунув голову хлопчика у вікно і хотів проштовхнути його; але хлопчик (він дуже злякався) вхопився рученятами і не пускав їх. Тоді Ваня закричав Маші:
- Тягни його за голову! - а сам штовхав ззаду. І так вони витягли його у вікно надвір і самі вискочили.