Навколишній світ ми і здоров'я. Перевірна робота з навколишнього світу "Ми та наше здоров'я" (3 клас)



Предмет "Навколишній світ"

3 клас УМК «Школа Росії»

Розділ «Ми та наше здоров'я»

Тема "Органи відчуттів"

Відкритий урок.

Вчитель початкових класів
Маслова Наталія Миколаївна


2015 рік

Урок навколишнього світу, проведеного у 3 «Б» класі.

УМК "Школа Росії".

Тема: «Органи почуттів»

Робочий зошит (ч.1) до підручника «Навколишній світ».

Складено вчителем початкових класів Масловою Н.М.

Предмет: навколишній світ

УМК: «Школа Росії»

Тема: «Органи почуттів».

Мета уроку: (Предметні результати): створити умови для уточнення уявлення про органи почуттів та для з'ясування, який орган почуттів найголовніший;

Ознайомити учнів з органами почуттів та його значенням у житті;

Метапредметні:

Пізнавальні УУД:

1.Орієнтуватися в інформаційному матеріалі пропонованого навчального матеріалу, здійснювати пошук необхідної інформації під час роботи над запропонованими завданнями;

2.Будувати невеликі природничі повідомлення в усній формі; будувати міркування про доступні природознавчі відносини, що наочно сприймаються.

Пошук та виділення необхідної інформації в навчальній літературі; усвідомлене та довільне побудова мовного висловлювання в усній формі; вибір найефективнішого способу знаходження необхідної інформації; смислове читання, визначення основної та другорядної інформації;

Формувати вміння бачити проблемну ситуацію, знаходити шляхи вирішення

Регулятивні УУД:

1.Приймати навчальне завдання, що відповідає етапу навчання; розуміти виділені орієнтири вчителем дії у навчальному матеріалі; здійснювати початковий контроль своєї участі у доступних видах пізнавальної діяльності;

2.Приймати різноманітні навчальні завдання; знаходити варіанти вирішення навчальної задачі у співпраці з учителем; первісному вмінню виконувати навчальні дії в усному та письмовому мовленні; здійснювати покроковий контроль своїх дій під керівництвом вчителя.

Цілепокладання; контроль у формі звірення способу дії результату із заданим еталоном з метою виявлення відхилень та відмінностей від еталона; оцінка результатів роботи;

Формувати вміння працювати в парі, у групі, планувати свою діяльність та виконувати намічене за планом.

Особистісні УУД:

1.позитивне ставлення до вивчення математики; повага до думок та настроїв іншої людини.

2. Первинних умінь оцінки відповідей однокласників на основі заданих критеріїв успішності навчальної діяльності.

Встановлення учнями зв'язку між метою навчальної діяльності під час уроці та її мотивом.

Формування рефлексивності (усвідомленості та обґрунтованості) самооцінки, особистісної дії у навчальній діяльності.

Комунікативні УУД:

1.Приймати роботу парами та групами; сприймати різні погляди; приймати питання, що задаються; контролювати свої дії;

2.Застосовувати прості мовні засоби передачі своєї думки; стежити за діями інших учасників навчальної діяльності.

ініціативне співробітництво у пошуку та зборі інформації;

управління поведінкою партнера під час роботи у парах, групи; корекція та оцінка дій; вміння висловлювати свої думки, оволодіння монологічною та діалогічною формами мови.

Формування комунікативних дій щодо узгодження зусиль в процесі організації здійснення співробітництва

Логічні УУД:

побудова логічного ланцюжка міркувань під час виконання завдань;
Завдання:

Формувати уявлення про органи почуттів та їх роль у житті людини;

Розвивати інтелектуальні та практичні вміння дітей; розвивати валеологічні навички, пов'язані із турботою про власне здоров'я;

Вчити дітей спостережливості, розвивати уяву та робити висновки;

Виховувати санітарно-гігієнічні навички догляду органів почуттів.

Завдання: сприяти формуванню звички здорового способу життя, зміцнювати гігієнічні навички; вивчати розпізнавати органи почуттів.

Розвивати вміння орієнтуватися в отриманих знаннях, використовувати їх у житті;

Розвивати вміння працювати у групі, спостерігати, робити висновки, добувати інформацію;

виховувати толерантне ставлення одне до одного, інтерес до предмета;

створити умови для доброзичливого ставлення у діловому спілкуванні.
Завдання для вчителя: створити умови на формування в учнів знань і навиків з цієї теме; організувати навчальну діяльність під час уроку через співробітництво з учнями.

Методи: технологія діяльнісного методу, ІКТ,

оповідання, бесіда, самоспостереження, експериментування, гра, логічні міркування.

Матеріали та обладнання: інтерактивна дошка, ПК, презентація «Органи почуттів»; дидактичний матеріал,матеріали для експериментів (3 склянки з водою, сіль, цукор; 4 коробки, гумовий м'ячик, пластмасовий кубик, залізна вилка, дерев'яна ложка і т.п);

Набір предметів: тканина, викрутка, наждачний папір, наперсток, картки-тести.

парфуми, квіти, банку кави, лимон; таблички з номерами для команд.

4) матеріал щодо дослідів і спостережень (м'ячик, парфуми, часник, мандарини, «чарівний» мішечок з набором предметів.

Тип уроку: комбінований, урок "відкриття" нових знань.

Вигляд уроку: урок – дослідження.

Основні поняття: органи чуття.

Форма роботи: фронтальна, групова

Форма організації пізнавальної діяльності учнів: фронтальна, групова, індивідуальна.

Запланований результат:

Предметні:

Наприкінці уроку учні

Знають органи чуття;

Вміють розрізняти, охарактеризувати органи чуття.

Вміють здійснювати аналіз об'єктів з виділенням суттєвих ознак,

проводити порівняння, угруповання, узагальнення.

Заплановані результати: учні навчаться розповідати про органи почуттів за планом, використовувати тексти та ілюстрації підручника, інші джерела інформації для пошуку відповідей на запитання; застосовувати знання про будову та життєдіяльність організму людини для збереження та зміцнення здоров'я.

Вміти:

Визначати та формулювати тему та мету уроку за допомогою вчителя;

Розрізняти групи органів чуття;

Ставити досліди за допомогою вчителя;

- Формулювати результат досвіду;

Встановлювати взаємозв'язок результатів досвіду та теми уроку

1.Організаційний момент.

Продзвенів дзвінок – почався урок. Наші вушка на маківці.

Слухаємо, запам'ятовуємо організм свій вивчаємо.

Дихальна гімнастика:глибокий вдих і видих (3 рази)

спів голосної - «про»

2. Перевірка домашнього завдання.

а) Індивідуальне завдання.

Розподіліть слова на 2 групи:

легені, кишечник, шлунок, трахея, стравохід, бронхи.

Органи дихання: Органи травлення:

легенікишечник

бронхишлунок

трахеястравохід

Б) Актуалізація знань (фронтальне опитування):

- Який розділ розпочали вивчати?(Ми та наше здоров'я )

-З якою темою ми знайомилися на минулому уроці? (Організм людини.)

-Для чого нам потрібно вивчати свій організм?(Щоб правильно доглядати його, щоб мислити, працювати, правильно використовувати свої сили).

– Які органи людини ви знаєте?

(Серце, печінка, нирки, шлунок, легені, мозок, кишечник тощо).

Що таке системи органів? (Органи, які виконують спільну роботу).

Наведіть приклади.

Назвіть відомі вам системи органів! (нервова система, кровоносна, травна, дихальна, видільна, опорно - рухова).

-Яка система керує діяльністю організму? (Нервова система)

-Які науки нам допомагають вивчити наш організм? (Фізіологія, анатомія, гігієна).

-Що вивчають анатомію?(будова тіла людини ),

-Фізіологія (роботу його органів) ,

-Гігієна(Збереження та зміцнення здоров'я людини) ?

-Навіщо нам потрібно знати, як дбати про здоров'я?(Щоб правильно використовувати свій організм і, не завдаючи йому шкоди виконувати різну роботу, вчасно запобігати хворобам.)
Слайд 4. Перевіркаіндивідуальне завдання.
3. Самовизначення до діяльності, постановка навчальних завдань.
-Як ви вважаєте, чи є в людини інші органи?(Варіанти відповідей).

-Щоб відповісти на це питання і дізнатися про тему уроку, ми з вами розгадаємо кросворд:

Слайд 5.

1. За допомогою якого органу ми дізнаємося про те, що заспівав соловей, загавкав собака, задзвенів дзвінок на урок? (вухо)
2. Який орган допомагає відчути запах хліба, квітки, парфумів? (ніс)
3. За допомогою якого органу ми відрізняємо солодку їжу від гіркої, кислу від солоної? (мова)

4. За допомогою якого органу ми дізнаємося, що написано або намальовано в цій книзі? (очі)
5. Який орган нам допомагає дізнатися, колючі чи м'які хвоїнки біля ялинки, біля яблуні? (шкіра)


- Молодці, роботу виконано.

- Прочитайте ключове слово. (Органи). Слайд 6.
-Як називаються ці органи?(Органи відчуттів).

-Про що сьогодні на уроці ми говоритимемо? Хто здогадався?

-Що сьогодні на уроці ми вивчатимемо?("Органи відчуттів")

-Правильно. "Органи почуттів" - тема нашого уроку. Слайд 7.

-Спробуйте сформулювати, у якій послідовності ми виконуватимемо роботу.

МИ сьогодні на уроці…. Слайд 8.

Познайомимося з …… (органами почуттів)

Дізнаємося, навіщо…. (Потрібні - значення)

Навчимося ……. (берегти, доглядати)
4. Робота над темою уроку.
- Сьогодні ви працюватимете у групах. Згадайте його.

-Статут групи у вас на столі.
Статут групи

1. Будь ласкавий і ввічливий. 4. Вмій вислухати кожного.

2.Пам'ятай, що у вас спільна справа. 5.Не згоден – пропонуй.

3.Поважай свого товариша. 6. Працюй напівголосно.
Вчитель: Людина сприймає навколишній світ за допомогою органів чуття.

До них відносяться вуха, очі, шкіра, ніс, язик. Познайомимося з ними детальніше.
А) Орган зору – очі.

Вчитель: Я загадаю вам загадку, відповівши на неї, дізнаєтесь, з якого органу ми починаємо розмову:

Брат із братом через дорогу живутьСлайд 9.


А один одного не бачить (очі).

Свою загадку прочитають діти 1 групи:

На ніч два віконця самі зачиняються,

А зі сходом сонця самі відкриваються. (Правильно, очі).
- Завдання №1.

Хлопці, заплющити очі. Із заплющеними очима скажіть, який предмет з'явився у мене на столі? (виставляється на стіл кубик)

- Розплющте очі. Чому ж ви не змогли відповісти на моє запитання?(не бачили)

-Що У мене зараз в руці? (кубик)

- Якої він форми?

- Якого розміру?

- Якого кольору?

- Який орган вам допоміг у цьому? (очі)

- Мабуть, очі. Більшу частину (до 80%) інформації про навколишній світ ми отримуємо через очі.
- Ч то ми можемо визначити за допомогою око ? (Колір, розмір, форму, де розташований предмет) Слайд10

Підберемо визначення цього органу. Хто здогадався?

Очі – це орган ….? Зірки . Слайд10

Завдання №2.

-Візьміть дзеркальце та розгляньте своє око. Якої він форми?(круглий)
-За те, що око кругле і щільне його назвали «очним яблуком».
- Що ви бачите?(У очному яблуку є біла оболонка, а пофарбована– це райдужка.)
-Якого кольору райдужка у Вікі? У Єгора?
-Правильно, очі бувають різного кольору. Якого? Слайд 11
-Тепер уважно придивіться до ока, що ви бачите?(зіниця)
- Послухаємо повідомлення про значення ока.

(Підготовлений учень).
Значення ока.

«Очі – дуже важливий, головний орган. Він нагадує фотоапарат. Коли ми глянули в дзеркало, то побачили посередині очі чорний кружок. Це зіниця. Через нього, як через об'єктив фотоапарата, проходить світло. Людське око не бачить предмет відразу, воно сприймає світлові хвилі. Ця інформація передається у певну ділянку мозку. І тоді ці світлові хвилі сприймаються як певних предметів. Як предмет насправді виглядає, допомагає зрозуміти нам мозок. Тоді людина бачить її колір, розмір, величину, форму, колір, природа дбайливо охороняє орган зору. Потіче з лоба піт – його зупинить огорожа брів. Вітер понесе в обличчя пилюку, її затримає частокіл вій. А якщо кілька порошинок і сяде на рогівку ока, їх відразу змигне миготливе око, яке само закривається, якщо якийсь предмет опиниться в небезпечній близькості від ока. Миготливо повіки змивають порошинки з очей. Якщо біля ока з'явиться небезпека, то повіки самі зачиняться. Бережіть зір! (Інтернет).
- Чому треба берегти очі?
- Як же допомогти нашим очам?Які правила охорони зору ви знаєте?

Дайте відповідь на це запитання, виконавши наступне завдання.
Робота у групах.

У кожної групи текст із висловлюваннями (ствердженнями).
Вибрати правильне твердження.Виконуйте дружно, швидко та правильно.

1.Читай та пиши тільки

а) за хорошого освітлення; б) за будь-якого освітлення

2.При листі світло має падати тільки

а) корисно б) шкідливо

4.Давати очам відпочинок, робити гімнастику для очей

а) потрібно, корисно б) шкідливо

5.Проводити багато часу біля комп'ютера та телевізора

а) не можна б) можна

6. Чи потрібно берегти очі від смітинок, ударів, різних травм

а) так б) ні

Запис відповідей на дошці груп.

1гр. 2гр. 3гр.

6. а а а
- На основі чого ми можемо зробити висновок, що ваші припущення є вірними?

Відкрийте підручник на сторінці 126. Самостійна робота з підручника.
Читання тексту, його обговорення:

Читаємо і доводимо, чому відповіді мають бути такими;

Знаходимо відповіді у статті підручника.

Перевірка.

(Під час читання дітьми тексту, знаходяться відповіді на питання, одночасно на слайді з'являються правила дбайливого ставлення до зору).
Ми вивели правила дбайливого ставлення до зору.

Пам'ятка « Бережи зір ». Слайд 12.
Ці правила допоможуть вам. Не забувайте, що прості правила продовжують активну діяльність очей.
Висновок: Очі - найдосконаліший і найзагадковіший орган. Через них ми найбільше дізнаємося про те, що відбувається навколо, і в той же час саме очі найбільше говорять про людину.

Людина повинна дбайливо ставитися до безцінного бару природи - зору і берегти його.

(Вчитель роздає дітям пам'ятки з правилами дбайливоговідношення до зору).
А тепер наші очі трохи відпочинуть. Дотримуючись наших правил:

б). Фізкульт хвилинка для очей.Слайд 13.

в)Орган слуху – вуха.

-Про який орган наступна загадка Слайд 14 .

Маша слухає в лісі, як кричать зозулі,

А для цього потрібні нашій Маші.
- А тепер давайте послухаємо розмову двох жінок, яку для нас приготували дівчатка.

- Після прослуховування ви відповісте на запитання:

-Чи розуміли жінки одна одну?

– Доброго дня, тітко Катерино.
– У мене яєць кошик.
- Як поживають домашні?
- Яйця свіжі вчорашні.
- Нічого собі вийшла розмова!
- Може, розпродам до обіду.
Що сталося, чому дві людини не зрозуміли одна одну?(Не почули один одного)

Що допомагає нам чути і розрізняти мова, звуки, голоси ? (вуха) Слайд 15.

- Правильно, за допомогою вух ми чуємо мовлення інших людей, звуки природи, музику.
- Значить, вуха це орган…… слуху. Слайд 15.

- Хлопці, уявіть, який світ був би без звуків? Як ви думаєте?/ Він був би порожнім, тихим, сірим, нецікавим/.
-Ми весь час чуємо різні звуки. Вони повідомляють нам про навколишній світ. Як це відбувається іпро значення слуху нам розповість

(підготовлений учень)

Значення слуху.

Другий за важливістю орган почуттів у людини – вухо. -На що формою схожі наші вуха? (На морські раковини) Тому зовнішня частина вуха називається вушною раковиною. Подібна форма вух дозволяє нам краще чути. Вушна раковина - це лише зовнішня частина нашого вуха. А ще у нас є внутрішнє вухо та середнє вухо. Зовнішня частина ловить звук і передає їх у середнє вухо. Там знаходиться тонка плівочка – барабанна перетинка. Звук ударяється об барабанну перетинку і передається у внутрішнє вухо. У внутрішньому вусі знаходиться слуховий нерв, який передає сигнал у головний мозок. Після цього звуки набувають для нас смислового значення. Ми їх розрізняємо, розуміємо.Завдяки слуху людина дізнається про небезпеку, яку вона не бачить, наприклад, про автомобіль, що наближається. (Інтернет).

- Хлопці, у кого хворіли вуха? Чому?

-Чи потрібно берегти орган слуху?(так)

– Як? – Яких правил треба дотримуватись, щоб вушка не хворіли?
Робота у групах.

-Виберіть правильні твердження.(Листочки з текстом на столі).

У кожної групи текст із висловлюваннями
- Сильний шум псує слух.

- не колупай у вухах гострими предметами;

- відчув біль у вусі, звернися до лікаря;

Завжди ходи без шапки;

- гучні звуки покращують слух;

- регулярно мій вуха;

Завжди колупай у вухах сірниками, шпильками та іншими гострими предметами;

- Регулярно чисти вуха туго скрученою ваткою.

– У холодну погоду носи шапку.

– Гучні звуки можуть послабити слух.

Перевірка. Кожна група зачитує 1 правильне твердження.

-Прочитаємо в підручнику та перевіримо нашізатвердження .

(самостійно читають текстна сторінці 127)

Самостійна робота з підручника.

Слайд 16.
(Під час читання дітьми тексту знаходяться відповіді на питання, одночасно на слайді з'являються правила дбайливого ставлення до слуху).
- Вивели правила -Пам'яткаУ« Бережи слух»і постараємося цих правил дотримуватись.

Висновок Вухо дуже тонкий, складний і важливий орган слуху, який потрібно берегти.
- Послухаймо спокійну музику, корисну для наших вух.
Фізкультхвилинка "Звуки природи". Релаксація. Слайд 17-18.
(Діти слухають музику. Чайковський. Пори року. Січень.)

З цією метою на уроках можна використатифізхвилинку: м'яко загорнітьвуха від верхньої точки до мочки тричі.

Запах, хліб, запах меду,
Запах цибулі, запах троянд
розрізняти допоможе … ( ніс)

(читають учні 3-ї групи)

Між двома світилами

У середині я один (ніс).
Завдання з груп.

- Визначте предмет із запаху.

(Вчитель по черзі підходить до кожної групи дітей, вони із заплющеними очима визначають предмет із запаху).

– Якому предмету належить цей запах?

1гр. лимон 2гр. цибуля 3гр.мило
- Чи допомогли вам відчути запах вивчених нами органів зору, слуху?(ні)
– За допомогою якого органу ви відчули цей запах?(Носа)
-Уміння людини визначати запахи отримало назву "нюх".

Слайд 20.
- Значить, ніс це орган…… ВІДНЯННЯ . Слайд 20.
- Як це відбувається?

Послухаємо повідомлення з цієї теми (підготовлений учень).

Значенняоргану нюху.

Який орган допомагає нам визначати запахи? Правильно, ніс-орган нюху.

Він відчуває запахи. Він є фільтром, піччю та сторожем. Усередині носа є маленькі вії, які затримують пил, не пропускають бруд у легені. Усередині ніс покритий слизовою оболонкою з кровоносними судинами, по них протікає тепла кров. І навіть у сильний мороз у носі тепло, як у грубці. А чому сторож? Тому що ніс пов'язаний із мозком нервовими нитками. Коли нам не подобається запах, мозок посилає сигнал тривоги і носовий прохід звужується. А якщо запах приємний, то спричиняє апетит (Інтернет).
Скажіть, чи потрібно берегти носа?
Як це можна зробити?Прочитайте за підручником самостійно текстпро цей органна стор.127-128і зробіть позначки.

(картка у кожної дитини)

- Щонового ви дізналися зі статті?
– Які питання у вас виникли?
– Які висновки можемо зробити? (Орган нюху, дуже важливий і його треба берегти).
- Як зберегти нюх? Відповіді дітей:
(Під час відповідей дітей, одночасно на слайді з'являються правила дбайливого ставлення до органу нюх).
Слайд 21 Пам'ятка "Як зберегти нюх".

(читає учень)
-Не ходіть з мокрими ногами та в сирому одязі

Намагайтеся не спілкуватися з людьми, які чхають та кашляють

Найчастіше їжте овочі та фрукти – у них містяться речовини, які допоможуть побороти застуду. Особливо корисні цибуля, часник, малина та смородина.

Потрібно гартуватися, берегти організм від застуди.

Не палити, тому що нюх погіршується у людей, що палять.
- Знайдіть у підручнику на стор. 127 визначення, що таке нюх.

Запишіть у робочий зошит.

Висновок Ніс - орган нюху, дуже важливий і його треба берегти.

Е) Фізкультхвилинка? масаж

Це вправи на чергування звуків, чергування дихання,тривалий вдих і видих, вправи "Задуй свічку", "Надуй кульку".

Ж). Мова – орган смаку.

Відгадайте такі загадки: Слайд 22

Завжди він у роботі

Коли говоримо,

А відпочиває, коли ми мовчимо. (Мова)

Завжди в роті, а не проковтнеш. (Мова)
Завдання з груп.
-Ми проведемо досліди:на столі стоять 3 склянки із водою.

Чи можете ви, використовуючи органи зору, слуху, нюху визначити, в якій склянці солодка вода, солона вода, проста вода? (ні)
– А що для цього потрібно зробити?

(потрібно спробувати)

- Який орган ви підключите до виконання завдання? (мова)
(викликається учень від кожної групи і пробує воду язиком)
- Яка вода знаходиться в кожній зі склянок? (Відповідають)
-Мовою розташовані смакові сосочки. У них зібрані закінчення нервів, завдяки їм людинарозрізняє смак їжі . Слайд 23

– Які ще якості їжі розрізняє мова? (гаряче та холодне, тверде та м'яке, рідке та густе)
- Значить, мова це орган ... смаку Слайд 23
-Про значення органу смаку нам розповість

(підготовлений учень)

Органом смаку є мова. Мова – один із сторожів нашого організму. Якщо ненароком візьмеш у рот щось противне чи несвіже, язик той час донесе про це мозку, той пошле наказ м'язу рота, і ти не замислюючись, виплюнеш те, що шкідливо організму.

Існує 4 види смаку: солодкий, солоний, гіркий та кислий. Кожен із них ми відчуваємо різними ділянками мови та рота. Все солодке відчуваємо кінчиком язика. Кисле - його боками , а гірке - коренем, область між кінчиком і бічною частиною - солоне.

Мова також розрізняє гаряче, холодне та біль. (Інтернет).
- Як берегти орган смаку?
- П пророчіть самостійно статтю у підручнику на стор. 128 та

Дайте поради один одному.

Перевірка. (Відповіді дітей супроводжуються правилами на слайді).
Пам'ятка « Бережіть орган смаку – мова».Слайд 24.
-Мийте овочі та фрукти, щоб у рот не потрапили мікроби.

Мийте руки перед їжею!
-Регулярно чистіть зуби і попестить рот після їжі.
-Не можна їсти гарячу їжу.
Висновок Мова це орган смаку, він також дуже важливий і його треба берегти.
- Мова - слово багатозначне. Знайшли зорові мітки (картинки мова-орган людини, мови полум'я, мова дзвону, російська мова)

Фізхвилинка

Д). Шкіра – орган дотику . Слайд 25.

М'яке та тверде, гостре, тупе, гаряче,
Холодне, мокре, сухе.
Розібратися у цьому складно.
Нам допоможе наша… (шкіра)

(Загадка від дітей 3 групи).
Робота у групах.
Завдання для груп буде різним.

- Із заплющеними очима спробуйте дізнатися предмети та описати їх:
(Вчитель викликає одного учня від кожної групи, просить заплющити очі і на дотик визначити предмети).

1гр. Шишка. 2гр. Ложка. 3гр. Хутро.
(Вчитель вибірково пропонує дітям доторкнутися до цих предметів).

- Чи правильно визначили?
- Який орган чуття допоміг визначити предмети?(шкіра)
Здатність людини відчувати дотик

називається дотиком. Слайд 26.

- Шкіра – орган …дотику. Слайд 26.
- Про значення шкіри підготував повідомлення…(слухаємо підготовленого учня)

Шкіра дуже тонка оболонка, що покриває все тіло. Її завдання – захищати організм від пошкоджень, від спеки та холоду, від шкідливого впливу хімічних речовин та від інфекційних захворювань. Крім того, у шкірі знаходяться нервові закінчення, за допомогою яких ми відчуваємо біль, жар, холод, шорсткість або гладкість предметів. Сигнали від нервових закінчень надходять у спеціальний мозковий центр. Також в ній знаходяться потові залози, через які у вигляді поту з організму виділяються різні відходи та зайва волога, що дозволяє підтримувати постійну температуру тіла. Найбільшу чутливість мають кінчики пальців, середина долоні та середня лінія спини(Інтернет).

ізадайте питання один одному.

(Відповіді дітей)
-Що таке шкіра?(орган дотику)
-Що таке дотик? Здатність людини відчувати дотик називається дотиком.

-Від чого треба берегти шкіру?(треба берегти шкіру від ран, опіків, обмороження)
У підручнику на стор. знайдіть визначення:що таке дотик і запишіть у зошит.

Висновок. Шкіра – орган дотику, він також дуже важливий і його треба берегти.

На наступному уроці ми дізнаємось про роботу нашої шкіри. Навчимося доглядати її, надавати першу допомогу при пошкодженнях шкіри.

-Учитель : сьогодні ви дізналися про те, яку роль нашому житті грають органи почуттів. Ми сприймаємо навколишній світ відразу всіма органами почуттів. Їхні сигнали доповнюють один одного.
І все ж таки вчені говорять: Слайд 27.

Не очей бачить, не вухо чує, не ніс відчуває, а мозок!
-Як це зрозуміти?(Відповіді дітей)

Висновок:Всіми нашими органами почуттів керує ГОЛОВНИЙ МОЗОК.
Слайд 27.

-Учитель . Людина п'ять почуттів – зір, слух, нюх, дотик, смак. За них відповідають органи – очі, вуха, ніс, язик, шкіра. Ці органи сприймають сигнали від навколишнього світу і передають їх у мозок, спеціальні центри. Органи почуттів треба берегти.

5. Застосування нових знань.

1). Робота з інтерактивною дошкою . СД - дискпо навколишньому світу.
6. Закріплення матеріалу.

1).Робочий зошит стор.74. Слайд 28.
1. Природознавчий диктант

1. Одяг, який не промокає, не пом'яється, не вицвітає; носити її можна хоч сто років. Допомагає людині звільнитися від зайвої вологи та шкідливих речовин. У ній закладено сотні тисяч крихітних потових залозок, що виділяють краплі поту. Заодно ці залозки виносять з організму та багато шкідливих відходів (шкіра).

2. Він допомагає нам видавати необхідні звуки, допомагає визначати смак їжі. Кожна його частина відповідає за певний смак (мова).

3. Одні вважають, що він потрібний для прикраси. Інші думають, що він потрібен лише для того, щоб його задирати до верху, коли важиш. Насправді він одночасно фільтр, і грубка, і сторожовий пост (ніс).

4. Ти думаєш, що в тебе, їх лише два? Ні, насправді не дві, а шість. Тільки два видимі, а чотири невидимі, заховані всередині (вухо).

5. Орган, що допомагає нам впізнавати предмети за кольором, величиною, значущістю (очі). (запис у картках – шкіра, мова, ніс, вуха, очі)


Диктант

1

2

3

4

5

7. Рефлексія навчальної діяльності.Слайд 30.

- Продовж пропозицію.

На уроці я дізнався...

Мене здивувало...

Було важко...

Я зрозумів, що...

Мені захотілось...

Я бажаю всім вам бути здоровими та радіти життю. Бережіть своє здоров'я!
8. Підсумок уроку.

-Погляньте що у мене в руках?(Мандарин).

-Який орган включається?(Орган зору)

-Помацайте шкіру на дотик.(Орган дотику).

-Почистимо мандарин.(Орган нюху).

-З'їмо. (Орган смаку).

-Який орган допоміг почути все?(Орган слуху).
9. Рекомендоване Д/З.Слайд 31.

Підібрати цікаві факти про один із органів чуття.

Іноді можна почути такий вираз. "Шосте відчуття".

Про яке почуття йдеться?

Спробуйте дізнатися, запитати батьків або інших джерел інформації.

На наступному уроці ми дізнаємось про роботу нашої шкіри. Навчимося доглядати її, надавати першу допомогу при пошкодженнях шкіри.
Слайд 32.
-Хлопці, у вас на столі лежать 3 картинки: сонце, сонце з хмарою та хмарка.Підніміть, будь ласка, таку картинку, який у вас зараз після нашого уроку. Подивіться, хлопці, як багато у нашому класі сонечок, наш клас весь освітлився сонячним сяйвом. Значить, настрій після уроку у вас добрий, і наш урок удався.

10. Список використаної літератури:

1.Дмитрієва О.І., Максимова Т.В. Поурочні розробки за курсом «Навколишній світ»: 3 клас. - М.: ВАКО, 2008.

2.Іволіна Н.В. Як ми сприймаємо навколишній світ? // ж. "Початкова школа", № 9 - 2009.

3. Плешаков А.А. Навколишній світ. Підручник для 3 кл. поч.шк. О 2 год. - М.: Просвітництво, 2011.

4. Плешаков А.А. Навколишній світ. Робочий зошит для 3 кл. поч.шк. О 2 год. – М.: Просвітництво, 2014р.

Асмолов А. Г. «Програма розвитку універсальних навчальних дій: структура, зміст, очікувані результати»


ПАМ'ЯТКА

Хлопці!

Бережіть зір!







ПАМ'ЯТКА

Хлопці!

Бережіть зір!

1.Читай, пиши тільки при хорошому освітленні, але пам'ятай, що яскраве світло не попадає в очі.
2.Слідкуй за тим, щоб книга або зошит були на відстані 30 – 35 сантиметрів від очей. Світло має падати ліворуч.
3.Не читай лежачи. Не читай у транспорті!

4.Бережіть свої очі від ударів та уколів, різних травм!

5.Якщо довго читаєш, пишеш, малюєш, кожні 30 хвилин давай очам відпочити, робіть гімнастику для очей!
6.Не проводьте багато часу біля комп'ютера та телевізора.
7.Не три очі руками – так можна занести смітинку чи небезпечні бактерії.
8. Користуйся чистою хусткою.
9.Не соромтеся носити окуляри. При яскравому сонячному світлі одягайте сонячні окуляри!

Світлана Морозова

Урок навколишнього світу у 3 класі

Ціль:систематизувати, узагальнити, перевірити знання з вивченого розділу.

Заплановані предметні результати освоєння матеріалу:

пояснювати значення понять;

розповідати про системи органів організму людини, їх будову та роботу;

розуміти взаємозв'язок систем органів організму;

формувати адекватну оцінку своїх досягнень.

Універсальні навчальні дії:

постановка та формулювання проблеми, самостійне створення алгоритмів діяльності при вирішенні проблем творчого та пошукового характеру;

структурування знань;

оцінка - виділення та усвідомлення учнями того, що вже засвоєно і що ще потрібно засвоїти, усвідомлення якості та рівня засвоєння; оцінка результатів роботи;

співробітництво з учителем та однокласниками.

Устаткування: комп'ютер, комп'ютерна презентація, проектор, екран, картки із завданнями, скелет людини, макет людини та муляжі органів людини, таблиці та книги на тему уроку, прислів'я та приказки про здоров'я, лимон, мило.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Діти, ми закінчуємо вивчення розділу «Ми і наше здоров'я».

Згадаймо, що на початку вивчення розділу ми поставили за мету (на дошці таблиця):

Хочу знати:

1. Що таке живий організм? У чому особливості організму людини?

2. Які є органи у людському організмі? Яка їхня функція?

3. Що утворюють органи, виконуючи спільну роботу?

4. Чим займаються науки: анатомія, фізіологія, гігієна?

5. Що робити, щоб бути здоровим?

Сьогодні на уроці ми з вами намагатимемося узагальнити наші знання про організм людини. Подивимося, як знаєте пристрій організму людини, правила ведення здорового життя.

2. Робота за темою уро ка.

Вчитель. Протягом багатьох століть людство шукало відповіді на питання, що таке життя. Мабуть, і сьогодні це питання залишається одним із найважливіших, бо відповідь на нього аж ніяк не завжди однозначна.

Людина – частина природи, її живого світу.

Слайд 3.

Ви погоджуєтесь з цим твердженням? Доведіть.

(Як інші живі істоти, він дихає, харчується, росте, розвивається, в нього народжуються діти, помирає)

Слайд 4.

Але ми знаємо, що людина все ж таки відрізняється від тварин. Чим? Назвіть основні ознаки.

Слайд 5.

За словником Ожегова: «Організм - живе ціле, що має сукупність властивостей, що відрізняє його від неживої матерії»

Слайд 6.

Живемо ми з вами на світі, не замислюючись над тим, як ми влаштовані. Начебто все дуже просто. Але ви вже знаєте, яка складна робота відбувається у вашому організмі.

А навіщо нам потрібно знати будову організму людини?

Сторінка "Опорно-рухова система"

Слайд 7.

Опорно-рухову систему (вчитель вказує на навчальний посібник «Скелет») утворюють скелет (кістки) та м'язи.

Навіщо служить скелет людини? (Скелет людини служить внутрішньою опорою тіла людини та захищає внутрішні органи від ушкоджень)

Яке значення мають скелет та м'язи для людини? (Забезпечують певне становище тіла людини у просторі – поставу та її рухливість.)

Чому псується постава? (Неправильна посадка за партою; носіння ваги в одній руці і т. д.)

Яких правил треба дотримуватися, щоб постава була правильною, доброю? (Сидіти правильно, прямо; носити тяжкості у двох руках або за спиною тощо)

Не забувайте про правила постави, сядьте правильно, покажіть мені свою поставу.

Дякую. Які органи оберігає грудну клітину? (Вона захищає легені та серце)

Отже, згадаємо основні системи органів організму людини.

Сторінка "Дихальна система"

Слайд 8.

Все своє життя людина дихає – вдихає та видихає повітря. Назвіть органи дихання по порядку повітроносного шляху. (Носова порожнина, носоглотка, горло, трахея, бронхи, легені). Покажіть їх на макеті.

Покладіть обидві руки на свої легені. Зробіть глибокий вдих та видих.

Розкажіть коротко про подорож повітря.

Яка основна функція дихальної системи?

Сторінка "Кровоносна система"

Слайд 9.

Величезну роль організмі грає кров. Вона приносить по всіх органах поживні речовини та кисень, а забирає від них вуглекислий газ.

Назвіть органи кровообігу. (Серце та кровоносні судини). Покажіть на макеті людини серце.

Покладіть праву руку на своє серце. Відчуваєте, як воно стукає?

Розкажіть, як працює серце. (Серце - м'язовий орган, який можна порівняти з насосом. Воно з силою виштовхує кров у кровоносні судини. Обійшовши все тіло, кров повертається в серце. Воно посилає її в легені, а потім знову змушує подорожувати по всьому тілу. Серце працює безперервно все життя людини.)

3. Фізкультхвилинка.


4. Продовження роботи на тему уроку.

Сторінка "Травна система"

Слайд 11.

У тілі людини постійно витрачаються поживні речовини. Поживні речовини потрібні всім органам. Тому організму людини необхідне харчування. Систему травлення називають "внутрішньою кухнею" організму.

Перерахуйте органи травлення. (Ротова порожнина, ковтка, стравохід, шлунок, тонкий і товстий кишечник, пряма кишка, печінка.) Покажіть їх на макеті людини.

Покладіть ліву руку на те місце тіла, де у вас шлунок, а праву де печінка.

Давайте обговоримо, навіщо служить кожен орган травлення.

Слайд 12.

Які поживні речовини людина отримує з їжею? (Білки, жири, вуглеводи, а також вітаміни.)

Яка їхня роль і в яких продуктах вони містяться?

Сторінка «Видільна система»

Слайд 13.

Непотрібні залишки життєдіяльності організму (піт, жир, сеча, кал, вуглекислий газ) залишають його.

Покладемо обидві руки на поперековий відділ спини, де у нас знаходяться нирки.

Яка основна функція системи виділення?

Сторінка «Нервова система»

Слайд 14.

Наше тіло слухається нас. Захочеш – сядеш, захочеш – побіжиш. Для життєдіяльності людини існує «головний командний пункт». Про які органи я веду мову? (мозок: головний та спинний)

Правильно, це головний та спинний мозок. Де знаходиться головний мозок? (У черепі) Де проходить спинний мозок? (У хребетному стовпі). Покажіть місце розташування мозку на макеті людини.

Навіщо служать нерви в організмі людини? (Для передачі команд від мозку до всіх органів)

Сторінка "Органи відчуттів"

Слайд 1 5.

Які органи допомагають людині орієнтуватися у навколишньому світі? (органи відчуттів)

Наше тіло озброєне 5 органами чуття. З їхньою допомогою ми отримуємо всю інформацію про навколишній світ.

Звучить музика.

Слухайте. Що ви почули? За допомогою чого ми чуємо звуки? Звуки йдуть через вухо до барабанної перетинки, а потім нервові закінчення передають інформацію мозку. І ми починаємо розрізняти, розуміти, яка музика: тиха чи гучна, швидка чи повільна. Отже, хлопці, перше почуття – це… (слух).

А зараз подивіться довкола, що ви бачите? А тепер заплющте очі, що ви бачите? За допомогою чого ми бачимо? Світло потрапляє через зіницю всередину ока і фокусується кришталиком на задній стінці. Вона вкрита сітківкою, світлочутливі клітини якої сприймають картинку і передають її в мозок по зорових нервах. Саме за допомогою зору, ми розрізняємо предмети, їх форму, колір, розмір. Це хлопці, друге почуття – …. (зір).

А тепер візьміть лимон, відкушайте, що ви відчули? А за допомогою якого органу ми визначили смак лимона? Мовою розташовані крихітні пухирці, вони називаються смаковими сосочками. Їхні чутливі клітини дозволяють нам визначити смак їжі. Кожен його тип – гіркий, солодкий, кислий та солоний – сприймається строго певною частиною мови. Мова допомагає нам розрізняти смак їжі. Це смачно, солодко їстиму. А це ні, несмачно. Це третє почуття – … (смак).

Далі візьмемо шматочок мила, понюхайте, що ви відчуваєте? За допомогою чого ми відчули запах? У носі є рецептори, які передають сигнали про запахи головного мозку. Це четверте почуття – … (нюх).

Коли ми обмацуємо якийсь предмет, чутливі клітини у шкірі інформують мозок, твердий він чи м'який, сухий чи холодний, гладкий чи шорсткий. Зараз ви проведете рукою по кришці столу і скажіть, яка вона навпомацки? Це п'яте почуття - ... (Дотик).

Отже, назвіть органи чуття та їх функції. (Очі – орган зору, вуха – орган слуху, ніс – орган нюху, мова – орган смаку, шкіра – орган дотику.)

Сторінка "Тест"

Слайд 16.

Приготуйте картки з цифрами "1", "2", "3". Я читатиму питання і три можливі відповіді на нього. Ви повинні вибрати одну правильну відповідь та показати картку з номером відповіді.

1) Який внутрішній орган називають "мотором" всього організму?

1 серце 2 легкі 3 мозок

2) Внутрішній орган, який управляє всіма думками та почуттями людини, стежить за правильною роботою органів – це…

1 шлунок 2 печінка 3 мозок

3) Цей парний орган порівнюють із губкою за пористу будову…

1 мозок 2 серце 3 легкі

4) Сусідка та помічниця шлунка, знаходиться з правого боку від нього…

1- ковтка 2- печінка 3-трахея

5) Який орган не належить до органів виділення...

1- нирки 2- шкіра 3- серце

1- Ваше серце розміром з ваш кулак.

2- Стравохід - орган дихання

3- Головне відділення "внутрішньої кухні" - це шлунок.

4- Звивистий лабіринт «внутрішньої кухні» - це мозок.

5- Трахея та бронхи - органи травлення.

Молодці!

Сторінка «Науки про людину»

Слайд 17.

Вивченням природи займається біологія. А які науки вивчають людину?

Закінчіть речення, як називаються науки:

Будова тіла вивчає наука (анатомія).

Роботу органів та систем органів - … (фізіологія).

Наука про збереження та зміцнення здоров'я - … (гігієна)

Слайд 18.

Згадайте, чим займався вчений І. Павлов?

Сторінка "Здоровий спосіб життя"

Слайд 19.

Наше здоров'я у наших руках!

Зверніть увагу на добірку книг, прислів'їв та приказок про здоров'я.

Згадайте основні правила здорового способу життя.

Робота в парі за картками

Тепер ви працюватимете в парах. Я хочу запропонувати вам усім виконати завдання, яке допоможе вам дізнатися про основні терміни здорового способу життя.

Слайд 20

Вчитель усно оцінює роботу. Коментує правильність виконання.

Самоперевірка (на екрані): спорт, загартування, обливання, вітаміни щеплення, сонце, імунітет.

Чи знайомі вам ці терміни?

На нашому уроці є гості (вчитель біології, медсестра та інші) і вони хочуть вам поставити запитання на тему уроку.

Запитання-відповіді.

5. Рефлексія

Яке завдання мені було цікаво виконувати на уроці?

Яке завдання мені було важко виконувати на уроці?

Де ці знання мені знадобляться у житті?

З яким настроєм я йду з уроку? Чому?

Чи ви задоволені своєю роботою?

6. Підбиття підсумків уроку

Хлопці, наш урок добігає кінця. Ми досягли поставленої мети (знову звернутися до плаката на дошці?

Так, ми дізналися багато нового та цікавого.

Я задоволена вашою роботою. За роботу на уроці кожен із вас отримує позначки (прокоментувати позначки).

Слайд 22.

7. Домашнє завдання

Повторіть правила збереження здоров'я, які ви дізналися, вивчаючи організм людини, та підготуйтеся до захисту проектів, які ви виконали, вивчаючи розділ «Ми та наше здоров'я». Усім успіхів і КРЕПОГО ЗДОРОВ'Я!

Опис:

Тема уроку: Ми та наше здоров'я "Здоров'я - мудрих гонорар"

Вчитель початкових класів: Максимова Наталія Юріївна

Цілі уроку:

  • Розширити уявлення дітей про здоровий спосіб життя;
  • Формувати позитивну оцінку активного, здорового способу життя, критичне ставлення до шкідливих навичок, бажання вести здоровий спосіб життя;
  • Змусити замислитись учнів про цінність здоров'я для людини, про необхідність бути здоровими;
  • Познайомитись із поняттям “гонорар”
  • Розвивати творчі здібності, мислення, увагу, пізнавальний інтерес;
  • Виховувати відповідальність за своє здоров'я.

Обладнання: інтерактивна дошка, ноутбук, музичний ролик, наочність.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Здрастуйте, хлопці! Я говорю вам, привіт! А це означає, що всім вам бажаю здоров'я. Чому ж у привітанні людей закладено побажання одне одному здоров'я? (Відповіді дітей)

Мабуть, тому, що здоров'я для людини – найголовніша цінність.

2. Постановка теми та цілі класної години. Актуалізація.

Сьогодні на уроці ми говоритимемо про здоров'я людини. Нам належить з'ясувати, чому важливо бути здоровим і що треба робити для того, щоб людина була здоровою.

3. Основна частина.

Французький поет П'єр Жан Беранже казав, що

"Здоров'я - мудрий гонорар". Як ви це знаєте?

Що таке гонорар?

Пояснення значення цього слова знайдемо в тлумачному словнику. Прочитайте.

ГОНОРАР - це грошова винагорода за договором, угодою за працю.

А хіба за те, що людина здорова, їй хтось платить гроші?

Уважно послухайте вірш.

Який спосіб життя вів герой цього вірша

  • Вчитель читає вірш

Людина на світ народилася,

Підвівся на ніжки і пішов!

З вітром, із сонцем потоваришував

Щоб дихало добре.

Привчав себе до порядку,

Рано-вранці він вставав.

Бадьоро робив він зарядку,

Душ холодний приймав. (загартування)

Він до зубних лікарів уявіть,

Не боячись зовсім прийшов.

Він чистив зуби пастою,

Чистив зуби добре! (гігієна)

Людей за обідом

Чорний хліб та кашу їв.

Зовсім не був привіредою.

Не худнув і не гладшав. (Правильне харчування)

Щодня він стрибав, бігав,

Багато плавав, у м'яч грав.

Набирав для життя сили, (Заняття спортом)

Він не нив і не хворів.

Спати лягав о 8–30,

Дуже швидко засинав.

З цікавістю йшов навчатися

І п'ятірки отримував! (Дотримання режиму дня, успіх у навчанні)

Який спосіб життя вів герой цього вірша.

Як ви вважаєте, як звали хлопчика?

Здоров'як (на дошці плакат "Хлопчик-здоровяк")

Що робив хлопчик, щоб бути Здоров'яком? (Відповіді учнів)

Він щаслива людина?

До нас завітав ще один хлопчик – подивіться.

На дошці плакат з “Хворим хлопчиком”

Чи можна його назвати Здоров'яком? Чому?

А цей хлопчик щасливий? (Відповіді дітей)

  • Вчитель:

“У природи є закон – щасливий буде лише той,

Хто здоров'я збереже.

Геть жени всі хвороби!

Навчися бути здоровим!”

Хлопці, а ви можете назвати себе здоровою людиною? Чому? Як ви зберігаєте своє здоров'я? (Відповіді)

А нашому героєві ще можна допомогти? Давайте допоможемо та побудуємо фундамент здоров'я цьому хлопчику.

Адже Здоров'я людини подібно до великої будівлі будується з окремих елементів. Ці елементи становлять фундамент нашого здоров'я, і ​​без них неможливе повноцінне існування великого будинку, як наш організм.

4. Робота у групах (2 групи)

У вас цегла. Виберіть ті, які становитимуть фундамент здоров'я хлопчика.

Наприклад, для збереження свого здоров'я я намагаюся бути фізично активною та життєрадісною, це я раджу нашому герою, а тепер Ви…

(Учні вибирають потрібну цеглу і прикріплюють на дошку, як фундамент.)

будь фізично міцним і май гарний настрій;

  • не май шкідливих звичок;
  • правильно харчуйся;
  • займайся спортом, роби зарядку;
  • чергуй працю та відпочинок;
  • більше рухайся;
  • утримуй у чистоті тіло та одяг;
  • сонце, повітря та вода – твої найкращі друзі!
  • спи не менше 9 годин;
  • мої руки перед їжею;
  • не забувай чистити зуби вранці та перед сном;
  • дотримуйся режиму дня;
  • береги зір;
  • більше посміхайся, не гнівайся, не ображайся;
  • будь добрим;
  • їж більше чіпсів;
  • читай лежачи;
  • дивись годинником телевізор;
  • грай у комп'ютерні ігри з ранку до вечора;
  • режим дня тобі не потрібний, спи скільки хочеш, лягай коли хочеш, їж що хочеш;
  • фізкультурою не займайся;
  • на вулиці не гуляй, свіжим повітрям не дихай.

Ми заклали фундамент. Це є головні чинники здоров'я.

Тепер він може бути здоровим? При яких умовах? (якщо він слідуватиме цим порадам). Який спосіб життя йому треба вести?

А ще про ЗОЖ можна дізнатися з різних інформаційних джерел. (Зверніть увагу на виставку книг)

На столах у вас залишилися цеглинки. Чому ви їх лишили?

Все, що ми перерахували, це те, що завдає шкоди здоров'ю

Отже, Здоров'я – безцінний дар. Людина, яка цінує своє здоров'я, дбає про неї – вважається мудрою.

Мудрі люди передають свої знання, досвід іншим людям, складаючи прислів'я та приказки.

6. Прислів'я.

Хлопці, а ви знаєте прислів'я про здоров'я?

Виберіть прислів'я про здоров'я, поясніть, як ви їх знаєте? (у учнів на партах прислів'я)

  • Здоров'я дорожче за гроші.
  • Здоровий будеш, всього добудеш.
  • Сон – найкращі ліки.
  • Рух життя
  • Сім разів відмір один раз відріж.
  • В гостях добре а вдома краще
  • Вчитися ніколи не пізно
  • Терпіння і працю – все перетруть і т.д.

Рух – життя, а ми з вами засиділися.

Зробимо зарядку (під музику повторюємо всі рухи)

7. Музична фізхвилинка.

8. Підсумок (рефлексія).

Які ми молодці! Сьогодні ми говорили про здоров'я людини. Ми з'ясували, що здоров'я для людини – найголовніша цінність.

Чи важливо вести здоровий спосіб життя? Чому? Що потрібно для цього робити? (Відповіді)

Звернемося до теми нашого уроку:

“ЗДОРОВ'Я – МУДРИХ ГОНОРАР”

А що ж тоді буде винагородою для людини, яка дбає про своє здоров'я?

Гонораром за турботу про здоров'я може бути довге та щасливе життя, життя досягнення цілей.

Здоров'я – це вершина, якої кожен повинен прагнути.

9. Заключне слово вчителя.

Я бажаю вам, хлопці, завжди бути здоровими.

Але досягти результату неможливо легко.

Постарайтеся не лінуватися,

Щоразу перед їжею

Перш ніж за стіл сідати, руки вимийте водою.

І зарядкою займайтеся щодня вранці.

І, звичайно, гартуйтеся

Це допоможе вам.

Свіжим повітрям дихайте наскільки можна завжди.

На прогулянки до лісу ходіть

Він вам сили дасть, друзі!

Виконуйте всі поради

І легко вам житиме!

І як гонорар за прагнення до Здорового Образу Життя я дарую вам диск “Здоров'як” з музичною фіз.хвилинкою. Слухайте його та щодня робіть зарядку.

Урок завершено. Дякую!

Розділи: початкова школа

Клас: 3

Ціль:Ознайомлення учнів із правилами здорового життя.

Завдання:

    Формувати знання дітей про здоровий спосіб життя.

    Розвивати самостійність, мовлення, пам'ять, мислення.

    Виховувати відповідальне ставлення до здоров'я.

Обладнання:

    мультимедійний проектор,

    проекційний екран

    магнітофон,

    творчі роботи дітей щодо складання режиму дня,

    плакати щодо пропаганди здорового способу життя.

1. Організаційний момент.

2. Повідомлення теми та цілей уроку.

Що на світі найдорожче? (Здоров'я).

А що таке здоров'я?

(Завжди гарний настрій, нічого не болить, хочеться стрибати, грати та вчитися, здорові люди люблять природу, бачать світ гарним, не лінуються).

Здоров'я – це нормальна діяльність організму, його повне фізичне та психічне благополуччя.

Здоров'я – це здоровий спосіб життя.

Спосіб життя людина будує сама в процесі всього свого життя. Слово "здоров'я" як і слово "любов", "краса", "радість" належать до тих небагатьох понять, значення яких знають усі, але розуміють по-різному.

Здоров'я людини є головною цінністю життя кожного з нас. Його не можна купити ні за які гроші та цінності. Здоров'я переважує всі інші блага життя.

Спочатку про вас піклуються батьки, але ви ростете і кожен із вас зараз має задуматися, як не зашкодити своєму здоров'ю.

Потрібно пам'ятати, що турбота про здоров'я починається з ранку і триває аж до вечора щодня.

Отже, тема нашого уроку: Ми та наше здоров'я.

Презентація – слайд 1.

3. Розмова за результатами опитування.

Готуючись до уроку, ми з вами провели два прості тести про ваше здоров'я.

Ми оцінили стан нашого здоров'я спочатку смайликами. Червоним кольором відзначили себе ті хлопці, які вважають, що всі роблять правильно для збереження та зміцнення свого здоров'я. Зеленим кольором відзначили себе ті хлопці, які вважають, що вони намагаються, але їм не завжди вдається приділяти уваги своєму здоров'ю. Жовтим кольором себе наголосили хлопці, які чесно визнають, що майже не звертають увагу на своє здоров'я.

Після цього ми провели опитування, де ви чесно, не підписуючи листочки, відповідали на запитання.

Давайте подивимося на діаграму, які результати ми отримали.

презентація. Слайд 2

Сьогодні на уроці ми закладатимемо цеглу знань у фундамент нашого спільного будинку під назвою «Наше здоров'я», тобто. намітимо шляхи, які допоможуть нам уникнути багатьох неприємностей у житті.

4. Правила здорового життя.

Як ви вважаєте, з чого повинен починатися день здорової людини?

(вислуховуються відповіді дітей, на дошку прикріплюються «цеглинки» з паперу)

1 цеглина – ДОБРАЙСЯ ЧИСТОТУ І ГІГІЄНУ.

Як ви розумієте це правило?

Відгадайте загадки, які друзі допомагають вам дотримуватися чистоти та гігієни.

  1. Якщо руки ваші у ваксі,
    Якщо на ніс сіли ляпки,
    Хто тоді нам перший друг,
    Зніме бруд з обличчя та рук?
    Щоб не було лиха.
    Жити не можна нам без … (води)
  2. Ось який кумедний випадок!
    Оселилася у ванній хмара.
    Дощ ллється зі стелі
    Мені на спину та боки.
    До чого ж це приємно!
    Дощ теплий, підігрітий.
    На підлозі не видно калюж.
    Усі хлопці люблять … (душ)
  3. Як купатися ми йдемо,
    То його з собою беремо.
    Вафельне, лляне, махрове,
    Витріть ваше тільце,
    А називають його… (рушник)
  4. Волосистою головкою
    У рот вона влазить вправно
    І рахує зуби нам
    Вранці та вечорами. (Зубна щітка)
  5. Вислизає, як живе,
    Але не випущу його я.
    Білою піною піниться,
    Руки мити не лінується. (мило)
  6. Ліг у кишеню та варту
    Реву, плаксу та бруднулю.
    Їм ранку потоки сліз,
    Не забуду і про ніс. (носовичок)
  7. Цілих двадцять п'ять зубків
    Для кучерів та чубків.
    І під кожним під зубком
    Ляже волосся рядком. (гребінець)
  8. Дуже дивне воно,
    Коли дивишся в нього,
    Виявляєш там,
    На себе дивишся сам! (Дзеркало)
  9. По плечу мені весь одяг
    Плащ і куртка, і пальто.
    А в одязі я невігла
    Не впустила б нізащо. (вішалка)
  10. Наче їжачка на вигляд,
    Але не вимагає їжі,
    По одязі пробіжить –
    І одяг стане чистішим. (щітка одягова)
  11. Забралася до передпокою
    На їжачка схожа.
    Але любить не лежати,
    А чоботи лизати. (щітка взуттєва)
  12. Вранці рано піднімайся,
    Стригай, бігай, віджимайся.
    Для здоров'я, для порядку
    Людям усім потрібна … (зарядка)
  13. Чи хочеш ти побити рекорд?
    Так тобі допоможе… (спорт)
  14. Щоб великим спортсменом стати,
    Потрібно багато знати.
    Вам допоможе тут вправність
    І звичайно, … (тренування)

Молодці, ви добре знаєте друзів чистоти та гігієни.

Презентація – слайд 3.

Дружте з ними щодня, щоб і ваше тіло, і ваш одяг завжди були в чистоті та порядку.

2 цеглина – РЕЖИМ ДНЯ.

Одним із важливих правил здорового способу життя є виконання режиму дня. Режим дня дітей та підлітків сприяє нормальному розвитку, зміцненню здоров'я, вихованню волі, привчає до дисципліни.

Як навчитися дотримуватись режиму дня?

  • Привчайся вставати завжди одночасно.
  • Приготуй з вечора те, що доведеться взяти із собою завтра, щоб вранці не витрачати час на пошуки потрібної речі і не забути її.
  • Завжди виходь із дому заздалегідь. Краще прийти на 2-3 хвилини раніше, ніж запізнитися.

Розглянемо та проаналізуємо режим дня школяра, який навчається у школі у першу зміну.

Презентація – слайд 4.

3 цеглина - ПРАВИЛЬНО ХАРУЙСЯ.

У режимі дня велике місце займає час, відведений харчування.

Навіщо людина їсть?

Скільки разів на день потрібно їсти?

Якою має бути їжа?

Ми вже зрозуміли, що здоров'я дитини залежить від багатьох причин, одна з них – повноцінне харчування. Поживні речовини, що містяться в продуктах (білки, жири, вуглеводи) – це будівельний матеріал для всіх тканин та органів, а також джерело енергії для всіх функцій організму.

Назвемо основні правила здорового харчування.

Правила харчування:

  • Потрібно намагатися їсти різноманітну їжу, щоб організм отримував усі необхідні поживні речовини.
  • Булочок і солодощів треба їсти поменше, особливо якщо маєш схильність до повноти. У цій їжі дуже багато вуглеводів, надлишки яких організм перетворює на жир і запасає під шкірою. Подумай, чи потрібний тобі цей «запас».
  • Не треба їсти багато смаженого, копченого, солоного, гострого. Така їжа може бути дуже смачною, але не дуже корисною і навіть шкідливою.
  • Їжа не повинна бути дуже гарячою, що обпалює.
  • Потрібно намагатися їсти одночасно. Організм звикає до певного режиму, і тоді їжа краще засвоюється.
  • Зранку перед школою треба обов'язково снідати. Деякі хлопці вранці так поспішають, що замість повноцінного сніданку проковтують щось на ходу, а то й зовсім нічого не їдять. А потім на уроках у них болить голова, втрачається увага, знижується працездатність.
  • Вечеряти треба не пізніше ніж за 2 години перед сном. Наїдатися прямо перед сном дуже шкідливо.

Минулого уроку ми проводили з вами практичну роботу, виявляли вміст білків, жирів та вуглеводів у різних продуктах. Згадайте, які продукти багаті на білки, які жири, а які вуглеводи?

Презентація – слайд 5.

4 цеглина - СПОРУЖІТЬСЯ ЗІ СПОРТОМ.

  • 30 хвилин помірної фізичної активності на день суттєво підтримують та покращують здоров'я. І неважливо ви прогулюєтеся в цей час, проїдете на велосипеді або поганяєте у футбол, просто це має бути щодня.
  • Недарма кажуть: "Здоров'я – футляр краси". Будеш займатися спортом – будеш гарним.
  • На думку вчених, щоденні фізичні вправи уповільнюють старіння організму та додають у середньому 6-9 років життя!

Фізкультхвилинка.

Виконується під музику «Якщо хочеш бути здоровим…»

5 цегла - НЕ ЗАВОДИ ШКІДЛИВИХ ЗВИЧОК.

Ми назвали наших друзів здоров'я. А тепер поговоримо про ворогів нашого здоров'я.

Презентація – слайд 6.

Що шкодить, чи загрожує нашому здоров'ю? (погане повітря та вода)

Воду ми можемо очистити за допомогою фільтра, а от повітря, на жаль, ми не можемо очистити.

А які шкідливі звички заважають нашому здоров'ю?

Прийшов учень зі школи, розкидав у всій кімнаті свої речі. На столі в нього безладдя. Батьки засмучені: у сина погана звичка – не кладе своїх речей на місце, все розкидає, не акуратний.

Інший учень звик постійно палець у роті тримати чи гризти нігті, олівець. Знову ж таки поганий: з брудом можна і мікробів у рот занести.

Але є звички, які мало назвати поганими, до них більше підходить інша назва – небезпечні, шкідливі. Назвіть їх (тютюн, алкоголь, наркотики)

Це найстрашніші руйнівники здоров'я, бо можуть бути смертельними.

5. Підбиття підсумків уроку.

Отже, ми з вами збудували Будинок здоров'я, тобто намітили шляхи збереження здоров'я. Зробивши вибір, що кожен має дбати про своє здоров'я, ми вже зробили великий крок до його збереження. Адже основою всього є спочатку усвідомлення необхідності здорового способу життя та виконання найпростіших правил.

Давайте їх ще раз хором повторимо (по «цеглинках» діти повторюють правила здорового способу життя).

Проводиться гра «Збери прислів'я»

Презентація-слайд 7.

  1. Я хочу, друзі, зізнатися,
    Що люблю я вранці
    Фіззарядкою займатися,
    Що раджу і вам.
  2. Всім зарядку робити треба,
    Багато користі від неї.
    А здоров'я – ось нагорода
    За старанність твою!
  3. Постарайтеся не лінуватися –
    Щодня перед їжею,
    Перш ніж за стіл сідати,
    Руки вимийте водою.
  4. У школі голодним ходити не годиться!
    Важко там сидітиме і навчатиметься.
    Будуть усі думки твої не про те,
    Важко вчитися з пустим животом.
  5. Щоб зуби не хворіли,
    Замість пряників, цукерок
    Їжте яблука, моркву –
    Ось вам, діти, наша порада.
    Ріпка, яблука, морква –
    Дитячі зубки тренування.
    Щоб зуби не хворіли,
    Знають діти, знають звірі:
    Кожен має двічі на рік
    Показати лікареві свій рот.
  6. Шкідливо хлопцям
    Лежачого читання.
    Шкідливо для книги
    І шкідливе для зору.
  7. Дружи з водою, купайся, обтирайся,
    Взимку та влітку спортом займайся.
    Чи здоров'ям може той пишатися,
    Хто любить кутатися та кватирки боїться!
  8. Ноги мій холодною водою.
    П'яти сильно розтирай.
    І тоді мікроб голодний
    Не нагряне ненароком.
    Якщо до слабких він приходить,
    Їм не просто захиститись,
    Він за сльотливої ​​погоди
    Може на нежить перетворитися.
  9. Порятунок у нас самих, хлопці!
    Скажіть нікотину: "Ні!".
    Повернеться чистота та свіжість,
    Ми станемо найкращою з планет.
    Нехай не страждають більше люди
    У диму сигарет, що горять.
    Науку цю не забудемо.
    І нікотину скажемо: "Ні!".
  10. Свіжим повітрям дихайте
    По можливості завжди.
    На прогулянки до парку ходіть,
    Він вам сили дасть, друзі.
  11. Ми бажаємо вам, хлопці,
    Бути здоровими завжди.
    Але досягти результату
    Неможливо легко.
  12. Ми відкрили вам секрети,
    Як здоров'я зберегти,
    Виконуйте всі поради,
    І легко вам житиме.

Пам'ятайте, що піклуватися про своє здоров'я має кожен сам.

Головне – захотіти бути здоровим!

Презентація – слайд 8.