Prezentácia „Priaznivá psychologická klíma hodiny…. Prezentácia „Priaznivá psychologická klíma hodiny ... znaky, podľa ktorých možno nepriamo posúdiť atmosféru v skupine


Seminár "Psychologická klíma v tíme."

Ciele:

  • Identifikovať črty vývoja psychologickej klímy.
  • Určte faktory, ktoré ovplyvňujú klímu v tíme.
  • Určiť spôsoby vytvárania priaznivej psychologickej klímy v pedagogickom zbore.
  • Zlepšenie psychologickej kompetencie učiteľov
  • Prispieť k budovaniu tímu.

Členovia: pedagogický zbor materskej školy

Trávenie času:1 hodina - 1 hodina 30 minút.

Vybavenie: multimediálny projektor, počítač; testovacie formuláre „Posúdenie úrovne konfliktu“); list kresliaceho papiera, figúrky z farebného kartónu (trojuholníky, kruhy, obdĺžniky, štvorce, cikcaky) podľa farby testovacích kariet M. Luschera; letáky vystrihnuté z červeného, ​​žltého, zeleného papiera, stromové rozloženie; lepidlo.

Plán seminára:

  1. Úvod. Hra "Compliment"
  2. Osobitosti pedagogických kolektívov.
  3. Aká je psychologická klíma v tíme?
  4. Cvičenie "Strom úspechov nášho tímu."
  5. Faktory ovplyvňujúce formovanie psychickej klímy v tíme.
  6. Hodnotenie úrovne konfliktu.
  7. Hra sa spája.
  8. Zhrnutie seminára.
  9. Foto na pamiatku.

Hra "Compliment"

Priebeh workshopu

1. Úvod

Dnes sa viac ako inokedy stala zrejmá rozhodujúca úloha osobného faktora v pedagogickom zbore. Ľudský faktor zahŕňa psychologické a sociálno-psychologické charakteristiky vedúcich a učiteľov. Sú to záujmy, túžby a ašpirácie ľudí, ich vzájomné očakávania, charakterové vlastnosti a schopnosti, nahromadená zásoba vedomostí, zručností, návykov. Sú to duševné vlastnosti a stav pedagogického zboru, jeho nálada, tvorivá a morálna mikroklíma, súdržnosť, pracovná a manažérska aktivita, psychická kompatibilita, autorita atď. je, závisí od doby úspešného života tímu jeho dosahovanie jeho cieľov.Klíma vo vzdelávacej inštitúcii má silný vplyv na úspechy a neúspechy každého učiteľa a, samozrejme, ovplyvňuje dnešný život a zajtrajšie názory, emocionálny stav našich študentov.

Na tomto seminári sa pokúsime identifikovať spôsoby, ako vytvoriť priaznivú klímu v našom tíme. Aké sú vaše očakávania od workshopu?

Skôr než prejdeme ku konceptu psychologickej klímy v tíme, definujme si, čo je „tím“?

2. Cvičenie „Asociácie k slovu tím“, „Čo pre mňa znamená tím“(jedna veta od každého účastníka)

Skutočne, pre každého z nás má tím určitý význam. takže, kolektívne nazývané akousi sociálnou komunitou a súborom jednotlivcov, ktorí sa určitým spôsobom vzájomne ovplyvňujú, uvedomujú si svoju príslušnosť k tomuto spoločenstvu a uznávajú sa za jeho členov z pohľadu ostatných.

3. Pedagogickí zamestnancijeho špecifické vlastnosti:

  • Polyfunkčnosť

Moderný učiteľ materskej školy súčasne vykonáva funkcie vychovávateľa, vedúceho, psychológa, matky a verejnej osobnosti. Z multifunkčnej činnosti jednotlivých učiteľov sa formuje polyfunkčná činnosť celého učiteľského zboru. Riešením odborných úloh pedagogický zbor presahuje rámec materskej školy, formuje pedagogickú kultúru rodičov a spoločnosti ako celku.

  • samosprávy

O hlavných otázkach života a činnosti pedagogického zboru sa diskutuje na rôznych úrovniach riadenia.

Činnosť kolegiálnych riadiacich orgánov rozvíja samostatnosť a iniciatívu členov pedagogického zboru. Na druhej strane, funkčné povinnosti učiteľov sú jasne definované, povinné, vypracované sú formy kontroly a sebakontroly.

  • Kolektívny charakter práce a kolektívna zodpovednosť za výsledky činnosti

Činnosť jednotlivých učiteliek pre svoju špecifickosť nemôže byť efektívna, ak nie je zosúladená s konaním ostatných učiteľov, ak neexistuje jednota požiadaviek pri organizovaní denného režimu materskej školy, plánovaní činností. Jednota činnosti členov pedagogického zboru by sa mala prejavovať v hodnotových orientáciách, názoroch, presvedčeniach, to však neznamená jednotnosť v technológii pedagogickej činnosti.

  • Prevažne ženské zloženie

Ženské tímy sú emotívnejšie, častejšie podliehajú zmenám nálad, viac konfliktov ako tímy, v ktorých sú vo veľkej miere zastúpení muži. Ženy sú zároveň svojou povahou viac predisponované k výchovno-vzdelávacej činnosti, flexibilnejšie pri výbere metód a metód pedagogického ovplyvňovania.

Ďalšou črtou pedagogického zboru je, že jeho psychologická atmosféra, medziľudské vzťahy, štýl riadenia a činnosti sa nevyhnutne premietajú do detského kolektívu.

Cieľ

Pokrok v cvičení

4. Aká je psychologická klíma v tíme?

Takže čo je psychická klíma?V tíme prevláda relatívne stabilné psychické nastavenie jeho členov, ktoré sa prejavuje vo všetkých rôznorodých formách činnosti.

Najdôležitejšou podmienkou rozvoja kolektívu, jeho stability, životaschopnosti je vytváranie podmienok pre ráznu činnosť účastníkov pedagogického procesu.

Budovanie psychologickej klímy je najdôležitejšie nielen pre administratívu, ale aj pre každého člena tímu. Stačí, aby sa v kolektíve objavil jeden alebo viacerí agresívni učitelia a všetka tvorivá práca tímu za tie roky môže ísť dole vodou. Podnebie sa nazýva priaznivé, ak v tíme vládne atmosféra dobrej vôle, starostlivosti o každého, dôvery a náročnosti. Ak sú členovia tímu pripravení pracovať, prejaviť kreativitu a dosahovať vysokú kvalitu, pracovať bez kontroly a niesť zodpovednosť za vec. Ak je každý v tíme chránený, cíti sa byť zapojený do všetkého, čo sa deje, a aktívne vstupuje do komunikácie. V tomto prípade vodca nie je zdrojom ohrozenia, postoj k nemu je stanovený ako člen tímu, uznáva sa, že má právo robiť rozhodnutia, ktoré sú pre tím významné.

Učiteľ je väčšinou veľmi energeticky náročné povolanie, vyžadujúce veľkú duševnú silu, spojenú s tvorivosťou, a teda so stelesnením pocitov a večnou honbou za informáciami, založenú na neustálom využívaní všetkých druhov pamäti, sprevádzané vzostupmi a pádmi, stresom, profesionálnym strachom a neistotou, často vedúcou k predčasným poruchám nervového systému, podozrievavosti, profesionálnemu vyhoreniu – a to všetko si vyžaduje, aby si samotný učiteľ vážne uvedomil, že psychické, duševné, fyzické, morálne, profesionálne zdravie učiteľa je hlavnou podmienkou pre učiteľa, základom pre priaznivú psychickú klímu v materskej škole, kvalitu vzdelávania, prenos na deti a rodičov prostredníctvom pozitívne nabitej duchovnej energie, prostredníctvom stavu a správania nasýteného láskavosťou, dôverou, úprimnosťou a správaním toho pravého a najdôležitejšieho spôsobu a prežívania života a budovania vzťahov.

6. "Strom úspechov nášho tímu"(Na základe cvičenia M.E. Zimireva „Strom úspechov“)

Toto cvičenie podporuje rozvoj reflexného sebauvedomenia, formuje schopnosť spolupráce. Účelom tohto seminára je vidieť úspechy jednotlivých učiteľov v jednote celého kolektívu.

Pred vami sú listy troch farieb. Ak si myslíte, že ste dosiahli úspech vo svojich profesionálnych aktivitách, v práci, prilepte zelený list na „strom“. Ak ste sa naučili úspešne komunikovať medzi sebou - červená. Ak ste dosiahli úspech na osobnej úrovni - žltá. Diskusia: ktorých listov je na našom strome viac, čo sa podarilo nášmu tímu?

7. Faktory ovplyvňujúce formovanie psychickej klímy v tíme

Vzhľadom na vplyvy, ktoré tvoria sociálno-psychologickú klímu tímu, v prvom rade vyčleňujeme faktory makroprostredia a mikroprostredia.

Ako najdôležitejší faktor makroprostredie je potrebné pomenovať sociálno-ekonomickú formáciu, v ktorej sa uskutočňuje život spoločnosti ako celku a formovanie tímov. Organizácie, ktoré riadia ten či onen podnik, v súlade s potrebami spoločnosti vykonávajú určité manažérske vplyvy, čo je dôležitým faktorom vplyvu makroprostredia na sociálno-psychologickú klímu tímu. V súlade s týmito manažérskymi vplyvmi riadiace orgány usmerňujú a špecifikujú tvorbu tímov.

Poďme teraz k faktorom. mikroprostredia , teda materiálne a duchovné prostredie jednotlivca ako člena tímu. Toto mikroprostredie je „polom“ priameho fungovania tohto tímu ako celku.

Dôležitou skupinou faktorov mikroprostredia ovplyvňujúcich sociálno-psychologickú klímu tímu je vecná sféra jeho činnosti, teda celý komplex technických, sanitárnych, hygienických a organizačných prvkov, ktoré sú zahrnuté do pojmu „pracovná situácia“. ".

Ďalšou nemenej dôležitou skupinou mikroenvironmentálnych faktorov sú dopady, čo sú skupinové javy a procesy prebiehajúce v tíme. Tieto faktory si zasluhujú zvýšenú pozornosť vzhľadom na to, že sú dôsledkom sociálno-psychologickej reflexie ľudského mikroprostredia.

Spolu so systémom oficiálnej interakcie je sociálno-psychologická klíma tímu vo veľkej miere ovplyvnená aj jeho neformálnou organizačnou štruktúrou. Samozrejme, súdružské kontakty počas práce a na jej konci spolupráca a vzájomná pomoc tvoria inú klímu ako nepriateľské vzťahy, prejavujúce sa hádkami a konfliktmi.

Povaha vedeniaprejavuje sa v konkrétnom štýle vzťahu medzi oficiálnym vedúcim a podriadenými, ovplyvňuje aj sociálno-psychologickú klímu tímu.

Ďalším faktorom ovplyvňujúcim sociálno-psychologickú klímu tímu jeindividuálne psychologické vlastnostikaždého jej člena. Cez prizmu týchto osobných vlastností človeka sa lámu všetky vplyvy naňho, priemyselné aj nevýrobné. Vzťah človeka k týmto vplyvom, vyjadrený v jeho osobných názoroch a náladách, ako aj v správaní, predstavuje jeho individuálny „príspevok“ k formovaniu sociálno-psychologickej klímy kolektívu.

8. Posúdenie úrovne konfliktu

Navrhujem, aby každý z vás zhodnotil takú kvalitu, ako je konflikt, ktorý ovplyvňuje najmä vzťahy s kolegami, a tým aj klímu v tíme. Rozdávajú sa formuláre, čítajú sa pokyny. Aké závery ste vyvodili pre seba?

10. Spojovacia hra(Na základe metafory hry „Mandala“).

Účel hry: budovanie tímu.

Odporúčam vám dať si pauzu a hrať sa. Pred vami sú figúrky rôznych tvarov a rôznych farieb. Vyberte si ktorýkoľvek z nich, ktorý sa vám páči. Teraz naň nakreslite perom niečo, čo by ste chceli, urobte radosť. Môže to byť nejaký vzor, ​​kvet, slnko atď. A teraz zo všetkých figúrok treba poskladať jednu spoločnú figúrku, ktorá by nás všetkých spojila ako tím. (Diskusia, lepenie figúrok na papier Whatman).
A teraz sa pozrime, čo sme dostali. Táto spoločná figúrka je vyjadrením duše nášho tímu, v ktorom je kus každého z nás a všetci spolu. Každá má svoj význam a miesto v tejto farebnej harmonickej kompozícii. Pozrite sa, koľko rôznych prvkov je tu. Nájdite svoju figúrku. Všimnite si, ako sú jednotlivé figúrky blízko seba. Ak odstránite aspoň jeden z nich, celá kompozícia sa rozbije. Každý z nás je súčasťou tímu a každý z nás má v ňom svoje dôstojné miesto.

Hru je možné použiť na diagnostické účely. Interpretácia vybraných obrazcov a farieb prebieha podľa psychogeometrického testu a Luscherovho farebného testu formou psychologickej konzultácie s prihliadnutím na prítomnosť poslucháčov.

11. Zhrnutie seminára.

Pri zhrnutí výsledkov seminára by som rád citoval slová A.S. Makarenko, ktorý

povedal: "Tím učiteľov a tím študentov nie sú dva tímy, ale jeden tím a navyše tím učiteľov." Kolektív bol nazvaný „najmocnejšou zbraňou, akú človek pozná“. Je to potenciálne silný stimul, faktor podpory a inšpirácie. Na dnešnom seminári sme sa snažili pochopiť, čo ovplyvňuje formovanie tímu a ako ho priaznivo ovplyvniť. Aké sú vaše dojmy z vykonanej práce?

12. Foto na pamiatku

Všetci účastníci seminára stoja v jedinej „soche“ a fotia sa.

Náhľad:

Ak chcete použiť ukážku prezentácií, vytvorte si Google účet (účet) a prihláste sa: https://accounts.google.com


Popisy snímok:

Workshop "Psychologická klíma v tíme".

„Priaznivá morálna a psychologická klíma v tíme je základom efektívnej interakcie medzi účastníkmi vzdelávacieho procesu“

Cieľ seminára: Identifikovať znaky vývoja psychickej klímy Určiť spôsoby formovania psychickej klímy v tíme Podporovať budovanie tímu

čo je tím? Tím je druh sociálnej komunity a súbor ľudí, ktorí spolu určitým spôsobom interagujú, uvedomujú si svoju príslušnosť k tejto komunite a uznávajú ako jej členov z pohľadu ostatných.

Osobitosti pedagogických zamestnancov Multifunkčnosť Sebariadenie Kolektívny charakter práce Kolektívna zodpovednosť Prevažujú ženy

Aká je psychologická klíma? Psychologická klíma je relatívne stabilné psychické rozpoloženie jeho členov, ktoré v tíme prevláda a prejavuje sa vo všetkých rôznorodých formách činnosti.

"Strom úspechov nášho tímu"

Faktory ovplyvňujúce formovanie psychickej klímy v tíme

MAKRO PROSTREDIE

MIKROPROSTREDIE

VEDENIE TÍMU Štýl vzťahov medzi vedúcimi a podriadenými Jednota základných ašpirácií Technika počúvania Zameranie sa na pochopenie Prijatie Schopnosť presvedčiť

OSOBNÉ CHARAKTERISTIKY ČLENOV TÍMU Osobný názor, nálada, správanie Motívy vzájomných preferencií: obchodné, emocionálne Temperament Charakter Pohlavie Emocionálny stav. Vôľa, motívy

Hodnotenie úrovne konfliktu 1. Približne v čase učiteľskej rady sa začal spor v zvýšených tónoch. Aká je vaša reakcia? a- nezúčastniť sa; b- stručne hovorím na obranu strany, ktorú považujem za správnu; c- Aktívne zasahujem, než „spôsobujem oheň na sebe“. 2. Hovoríte na stretnutiach, aby ste kritizovali manažment? a- nie; b- len ak mám na to dobré dôvody; c- Kritizujem z akéhokoľvek dôvodu nielen úrady, ale aj tých, ktorí ich obhajujú 3. Hádate sa často s kolegami? a- iba ak ľudia nie sú citliví; b - len v zásadných otázkach; c- spory sú môj prvok 4. Ako zareagujete, ak sa niekto dostane do radu a obchádza? a- v duši som rozhorčený; b- urobím poznámku; c- Idem dopredu a začnem dodržiavať poradie 5. V jedálni sa podávalo nesolené jedlo. Aká je vaša reakcia? a- nebudem vyvolávať rozruch nad maličkosťami; b- ticho vezmite soľničku; c- nezdržím sa štipľavých poznámok a možno aj vzdorovito odmietnem jedlo... 6. Ak ste náhodou šliapli na nohu... a- s rozhorčením sa pozriem na páchateľa; b- sucho urobiť poznámku; c- bez rozpakov sa vyjadrím vo výrazoch; c - urobím škandál 7. Ak niekto blízky kúpil vec, ktorá sa vám nepáčila ... a- nepoviem nič; b- obmedzím sa na krátky taktný komentár; in - usporiadať škandál. 8. Smola v lotérii. Ako na to zareagujete? a- Pokúsim sa pôsobiť ľahostajne; b- Nebudem skrývať svoju mrzutosť, ale budem zaobchádzať s tým, čo sa stalo, s humorom, sľubujúc pomstu; - prehra pokazí náladu na dlhý čas.

Skontrolujme sa: za odpoveď A - 4 body; B - 2 body; B - 0 22-32 bodov - taktné mierumilovné osobnosti, obratne sa vyhýbajú sporom a konfliktom, vyhýbajú sa kritickým situáciám v práci a doma. Porekadlo "Platón je môj priateľ, ale pravda je drahšia!" nikdy nebolo ich mottom. 12-20 bodov - sú konfliktní ľudia. Ale v skutočnosti sa dostanú do konfliktu len vtedy, ak nie je iné východisko a iné prostriedky sa vyčerpajú. Pevne obhajujú svoj názor a nemyslia na to, ako to ovplyvní vaše oficiálne postavenie alebo priateľské vzťahy. Zároveň neprekračujú hranice korektnosti, neponižujú sa až urážajú. To všetko vzbudzuje rešpekt. Do 10 bodov - spory a konflikty sú "vzduch", bez ktorých nemôžu žiť. Radi kritizujú druhých, ale ak počujú komentáre na ich adresu, môžu sa „zaživa najesť.“ Pre tých, ktorí sú im blízki, je to veľmi ťažké. Ich nestriedmosť a hrubosť ľudí odpudzujú. Musia sa pokúsiť prekonať svoju absurdnú povahu.

VYBERTE SI GEOMETRICKÝ OBRAZ

Square Tvrdá práca, usilovnosť, potreba dotiahnuť začatú prácu do konca, vytrvalosť, ktorá vám umožní dosiahnuť dokončenie práce - to je to, čím sú skutoční Squares zaneprázdnení. Vytrvalosť, trpezlivosť a metodickosť zvyčajne robia zo Square vysokokvalifikovaného špecialistu vo svojom odbore. Námestie miluje rutinu raz a navždy, všetko by malo byť na svojom mieste a stať sa vo svojom čase. Ideálom Námestia je plánovitý predvídateľný život, nemá rád prekvapenia a zmeny zaužívaného priebehu udalostí.

obdĺžnik Dočasná forma osobnosti, ktorú môžu v určitých obdobiach života nosiť iné stabilné postavy. Sú to ľudia, ktorí nie sú spokojní so spôsobom života, ktorý teraz vedú, a preto sú zaneprázdnení hľadaním lepšej pozície. Preto sú hlavnými vlastnosťami obdĺžnika zvedavosť, zvedavosť, živý záujem o všetko, čo sa deje, a odvaha. Sú otvorení novým myšlienkam, hodnotám, spôsobu myslenia a života, ľahko sa učia všetko nové.

Trojuholník Tento obrázok symbolizuje vedenie. Najcharakteristickejšou črtou pravého trojuholníka je schopnosť sústrediť sa na hlavný cieľ. Trojuholníky sú energické, nezastaviteľné, silné osobnosti, ktoré si stanovujú jasné ciele a zvyčajne ich dosahujú. Sú ambiciózni a pragmatickí, vedia prezentovať vyššiemu manažmentu význam vlastnej práce a práce svojich podriadených.

Kruh Najbenevolentnejšia z piatich figúrok. Má vysokú citlivosť, rozvinutú empatiu – schopnosť vcítiť sa, sympatizovať, emocionálne reagovať na zážitky iného človeka. Kruh cíti radosť niekoho iného a cíti bolesť niekoho iného ako svoju vlastnú. Teší ho, keď všetci spolu vychádzajú. Preto, keď má Kruh s niekým konflikt, je najpravdepodobnejšie, že Kruh ustúpi ako prvý. Snaží sa nájsť spoločnú reč aj v protichodných názoroch.

Kľukatá postava. symbolizujúce kreativitu. Spájanie úplne odlišných, nepodobných nápadov a vytváranie niečoho nového, originálneho na tomto základe – to majú Cikcaky radi. Nikdy nie sú spokojní so spôsobmi, akými sa veci robia teraz alebo ako sa robili v minulosti. Cikcak je z piatich vzorov najzaujímavejší a najvzrušujúcejší. Keď má nový a zaujímavý nápad, je pripravený povedať ho celému svetu. Cikcak sú neúnavnými hlásateľmi svojich myšlienok a dokážu mnohých zaujať.

Modrá Človek, ktorý sa rozhodne pre modrú, potrebuje buď emocionálny pokoj, mier, harmóniu, alebo fyziologickú potrebu odpočinku, relaxácie a možnosti zotavenia. Každý, kto uprednostňuje modrú, hľadá pokojné a tiché prostredie bez problémov a nepokoja.

Zelená Osoba, ktorá sa rozhodne pre zelenú, chce zvýšiť dôveru vo svoju hodnotu vytrvalým presadzovaním svojich práv, nárokov, svojej nadradenosti, pevne sa držať svojho sebaobrazu alebo očakávaním uznania od iných ľudí, rešpektu, chce zapôsobiť.

Červená Červená je hybnosť, vôľa víťaziť a všetky formy životnej energie a sily. Toto je impulz k aktívnemu konaniu, boju, rivalite. Každý, kto si vyberie červenú farbu, chce, aby mu jeho činnosť priniesla celú škálu zážitkov a pocit plnosti bytia.

Žltá Osoba, ktorá sa rozhodne pre žltú, hovorí o túžbe byť slobodná a nádeji alebo očakávaní väčšieho šťastia a naznačuje nejaký menší alebo väčší konflikt, ktorý treba riešiť. Žltá je zameraná vpred, smerom k novému, modernému, rozvíjajúcemu sa.

Fialová Osoba, ktorá si vyberie fialovú farbu, hľadá uznanie a uznanie pre svoj šarm a šarm, pre svoje rozkošné spôsoby a ďalšie úžasné vlastnosti. Vo svojich hodnoteniach je ovplyvniteľný a rafinovaný, ale nechce, aby ho osobné vzťahy zaťažovali nadmernou zodpovednosťou.

Černoch, ktorý preferuje čiernu, sa chce všetkého vzdať pre tvrdohlavý protest proti status quo, v ktorom sa mu zdá, že nie je všetko tak, ako má byť. Búri sa proti Doomovi alebo svojmu osudu a má tendenciu konať bezohľadne. Čierna je prechodný stav človeka.

Šedá Človek, ktorý si vyberie sivú, sa chce od všetkého ohradiť múrom, aby zostal bez akýchkoľvek záväzkov. Takýto človek nie je naklonený aktivite, izoluje sa od priamej účasti na tom, čo má robiť, všetko robí mechanicky, mechanicky.

"Kolektív bol nazývaný najsilnejšou zbraňou, akú človek pozná." A.S. Makarenko

Ďakujem za tvoju pozornosť!

Náhľad:

Cvičenie "kompliment"

Účel cvičenia: vytvorenie pozitívneho emocionálneho postoja k partnerovi, zvládnutie techniky komplimentu.

Úloha: vymyslite kompliment, ktorý zodpovedá osobným vlastnostiam partnera.

Poučenie: pamätajte na slová B. Okudžavu

"Poďme volať, obdivovať sa navzájom,

Vznešených slov sa netreba báť.

Poďme sa navzájom pochváliť

Koniec koncov, toto všetko sú milostné šťastné chvíle ...!

Dnes si povieme komplimenty. Vyberte si partnera pre danú úlohu. Výmena komplimentov bude prebiehať formou dialógu. Kompliment je potrebné nielen prijať, ale aj vrátiť.

Napríklad:

Natasha, si taký milý človek!

Áno, je! Tiež som láskavý!

A ty Olya, také krásne oči!

Kompliment sa prijíma v určitej forme: Áno, je! A ja tiež ... (pridáva sa pozitívna vlastnosť) a kompliment sa vracia hovorcovi.

Analýza cvičenia:

1. S akými ťažkosťami ste sa stretli pri vykonávaní tohto cvičenia?

2. Boli v cvičení nejaké príjemné chvíle, ktoré?

Cvičenie „Ty a ja sme si podobní v tom ...“

Cieľ : spoznať sa (ak sa nepoznajú) spoznať sa, ako sú si podobní, aby si už našli priateľov, o ktorých majú záujem.

Pokrok v cvičení : Účastníci sa zoradia do dvoch kruhov – vnútorného a vonkajšieho, tvárou k sebe. Počet účastníkov v oboch kruhoch je rovnaký. Účastníci vonkajšieho kruhu hovoria svojim partnerom oproti fráze, ktorá začína slovami: „Ty a ja sme si podobní v tom ...“. Napríklad: že žijeme na planéte Zem, študujeme v rovnakej triede atď. Členovia vnútorného kruhu odpovedajú: „Ty a ja sa líšime v tom ...“ Napríklad: že máme rôzne farby očí, rôzne dĺžky vlasov atď. Potom sa na príkaz vedúceho účastníci vnútorného kruhu pohybujú (v smere hodinových ručičiek), pričom menia svojho partnera. Postup sa opakuje, kým sa každý člen vnútorného kruhu nestretne s každým členom vonkajšieho kruhu.


Čo je to „psychologická klíma“? Pojem „psychologická klíma školy“ možno definovať ako dynamickú zovšeobecnenú charakteristiku kvality medziľudských vnútroskupinových vzťahov, odrážajúc mieru spokojnosti účastníkov výchovno-vzdelávacieho procesu (žiakov, učiteľov a rodičov) s hlavnými aspektmi školský život, všeobecný tón a štýl komunikácie.




Čo je priaznivá psychologická klíma? Psychologická klíma tímu sa chápe ako „emocionálna nálada tímu“, „trvalá“, „prevládajúca nálada ľudí, ich spokojnosť s prácou, vedením, organizáciou, vzťahmi“. Ako indikátory psychologickej klímy psychológovia poznamenávajú: - Spokojnosť so vzťahmi, prácou, organizáciou; - prevládajúca nálada v tíme; - vzájomné porozumenie a autorita manažérov a podriadených; - miera participácie členov tímu na riadení a samospráve; - súdržnosť ako emocionálna jednota; - vedomá disciplína.


Priaznivá klíma Priaznivá klíma je taká, ktorá má pozitívny vplyv na pohodu v kolektíve a určuje celkové emocionálne naladenie na aktivitu. Psychologická klíma nie je spočiatku daná, formuje sa v priebehu vzdelávania. Priaznivú klímu zároveň vytvára: - dobrá vôľa vo vzájomných vzťahoch; - aktivita (aktívna pozícia v celoškolských záležitostiach); - vzájomná pomoc jeden druhému; - iniciatíva; - optimizmus; - organizácia členov tímu.




Budovanie psychologickej klímy je najdôležitejšie nielen pre administratívu, ale aj pre každého člena tímu, stačí, aby sa v tíme objavil jeden alebo viacerí agresívni učitelia a celá tvorivá práca tímu za tie roky môže ísť dole vodou. Podnebie sa nazýva priaznivé, ak v tíme vládne atmosféra dobrej vôle, starostlivosti o každého, dôvery a náročnosti. Ak sú členovia tímu pripravení pracovať, prejaviť kreativitu a dosahovať vysokú kvalitu, pracovať bez kontroly a niesť zodpovednosť za vec. Ak je každý v tíme chránený, cíti sa byť zapojený do všetkého, čo sa deje, a aktívne vstupuje do komunikácie. V tomto prípade vodca nie je zdrojom ohrozenia, postoj k nemu je stanovený ako člen tímu, uznáva sa, že má právo robiť rozhodnutia, ktoré sú pre tím významné.










Prejdime teraz k faktorom mikroprostredia, teda k materiálnemu a duchovnému prostrediu jednotlivca ako člena tímu. Toto mikroprostredie je „polom“ priameho fungovania tohto tímu ako celku. Dôležitou skupinou faktorov mikroprostredia ovplyvňujúcich sociálno-psychologickú klímu tímu je vecná sféra jeho činnosti, teda celý komplex technických, sanitárnych, hygienických a organizačných prvkov, ktoré sú zahrnuté do pojmu „pracovná situácia“. ".


Spolu so systémom oficiálnej interakcie je sociálno-psychologická klíma tímu vo veľkej miere ovplyvnená aj jeho neformálnou organizačnou štruktúrou. Samozrejme, súdružské kontakty počas práce a na jej konci spolupráca a vzájomná pomoc tvoria inú klímu ako nepriateľské vzťahy, prejavujúce sa hádkami a konfliktmi.


"Tím učiteľov a tím študentov nie sú dva tímy, ale jeden tím a navyše tím učiteľov." Kolektív bol nazvaný „najmocnejšou zbraňou, akú človek pozná“. Je to potenciálne silný stimul, faktor podpory a inšpirácie. A.S. Makarenko



    Rovnako dôležitá je stránka života triedy, jej psychologická klíma, ktorú takmer úplne určuje vedúci – schopnosť učiteľa správne budovať svoje vzťahy so žiakmi. Pre to:

    Je potrebné vziať do úvahy individuálne vlastnosti študenta (povaha, mlčanlivosť, odpor, izolácia), jeho momentálny stav, jeho postoj k vám.

    Je potrebné vedieť počúvať študenta, najmä vo chvíľach napätého, nervového stavu, ktorý vznikol v dôsledku akýchkoľvek problémov, nedorozumení. Udržujte "tajomstvá", dôverný rozhovor vyžaduje opatrnosť, jemnosť.

    Rešpektujte názory iných ľudí. Nevylučujte možnosť, že sa mýlite, snažte sa presvedčiť, neponáhľajte sa s využívaním administratívnych práv.

    Pokúste sa povedať o študentovi milé slovo, ak si to zaslúži. Schválenie je silnejšie ako odsúdenie. Majte na pamäti, že chválenie tých istých ľudí, porovnávanie ich úspechov s nedostatkami iných prispieva k zlému prístupu celej triedy k nim.

    Kritika vo forme a obsahu by mala vychádzať z úctivého prístupu k ľuďom.

    Pokúste sa napomínať v súkromí, počúvať poľahčujúce okolnosti, hovoriť konkrétne o prípade zlého správania. Zaobchádzajte s páchateľom spravodlivo, rešpektujte jeho ľudskú dôstojnosť. Buďte zdržanliví, neprechádzajte krikmi a hnevom, snažte sa nevyhrážať, aplikujte prísne opatrenia. Ukážte páchateľovi, že v neho veríte. To všetko pomáha vytvárať v tíme pozitívnu psychologickú klímu.

    Význam psychickej klímy pre rozvoj osobnosti dieťaťa poukazuje na potrebu špeciálnej odbornej prípravy učiteľa s cieľom zamerať ho na vytváranie a riadenie psychickej klímy v triede detí a poskytnúť mu všetky potrebné vedomosti. .

    (Aplikácia).

    NA. Dobrolyubov "Spravodlivý učiteľ je učiteľ, ktorého činy sú v očiach študentov oprávnené."

    Priaznivá psychologická klíma sa teda vytvára ľudským prístupom učiteľa k žiakovi.

Zobraziť obsah dokumentu
""Tvorba priaznivej sociálno-psychologickej klímy v triednom kolektíve žiakov a rodičov""

Príloha 1.

Metodika "Psychologická kompetencia učiteľa"

Ak súhlasíte s výrokom testu, uveďte „áno“ alebo „+“ vedľa čísla výroku; ak s tvrdením nesúhlasíte, uveďte vedľa jeho čísla „nie“ alebo „-“.

1. Čím je dieťa staršie, tým sú preňho slová dôležitejšie ako prejavy pozornosti a podpory dospelých.

2. Deti si vytvárajú komplexy, keď ich s niekým porovnávajú.

3. Emócie dospelých, bez ohľadu na ich vôľu, ovplyvňujú stav detí, prenášajú sa na ne a spôsobujú vzájomné pocity.

4. Zdôrazňovanie chýb dieťaťa, šetríme ho pred nimi.

5. Negatívne hodnotenie poškodzuje blaho dieťaťa.

6. Deti musia byť vychovávané tvrdo, aby vyrastali ako normálni ľudia.

7. Dieťa by nikdy nemalo zabúdať, že dospelí sú starší, šikovnejší a skúsenejší ako on.

8. Dieťa je obklopené všeobecnými sympatiami a pozornosťou, zaťažené nepríjemnými zážitkami podráždenia, úzkosti a strachu.

9. Negatívne reakcie detí treba pre ich dobro potláčať.

10. Deti by sa nemali zaujímať o emócie a vnútorné prežívanie dospelých.

11. Ak dieťa nechce, vždy ho môžete prinútiť.

12. Deti by sa mali učiť poukazovaním na vhodné príklady.

13. Pre citovú pohodu potrebuje dieťa v akomkoľvek veku dotyky, gestá, pohľady, ktoré vyjadrujú lásku a súhlas dospelých.

14. Dieťa musí byť neustále predmetom pozornosti a sympatií dospelých.

15. Keď niečo robí, dieťa si musí uvedomiť, či je dobré alebo zlé, z pohľadu dospelých.

16. Spolupráca s deťmi znamená byť s nimi „na rovnakej úrovni“, vrátane spievania, hry, kreslenia, štvornožkovania a skladania s nimi.

17. Odmietnutia sú zvyčajne u detí, ktoré nie sú zvyknuté na slovo „musí“.

18. Násilné metódy znásobujú osobnostné defekty a nežiaduce formy správania.

19. Nikdy nenútim žiakov k niečomu nasilu.

20. Dieťa sa nebojí chýb a zlyhaní, ak vie, že ho dospelí vždy prijmú a pochopia.

21. Nikdy nekričím na deti, bez ohľadu na to, akú mám náladu.

22. Nikdy nepoviem deťom: „Nemám čas“, ak sa pýtajú.

23. Keď sa v jednom vyskytnú ťažkosti, vždy môžete študenta prepnúť na niečo iné.

24. Nikdy sa necítim zle, keď dám svojim žiakom zaslúženú známku „2“.

25. Nikdy nepociťujem úzkosť pri jednaní so študentmi.

26. Nemali by ste sa študentom vnucovať, ak niečo nechcú, je lepšie porozmýšľať, čo ak ja sám (a) urobím niečo zlé.

27. Žiak má vždy pravdu. Len dospelý sa môže mýliť.

28. Ak žiak na hodine nepracuje, potom je buď lenivý, alebo sa cíti zle.

29. Nikdy nerobím ostré komentáre svojim študentom.

30. Žiaci nemajú správne alebo nesprávne činy, deti sa vždy prejavujú tak, ako môžu a ako chcú.

Ak „áno“ („+“) na stupnici kompetencií (otázky: 2; 3; 5; 8; 13; 16; 18; 20; 23; 26; 27; 30;), priraďte každému „áno“ odpoveď 1 bod.

Ak „nie“ („-“) na škále kompetencií (otázky: 1; 4; 7; 9; 10; 11; 12; 14; 15; 17; 24; 28;), priraďte sa ku každej odpovedi „ nie“ o 1 bod.

Mierka klamstva: (otázky: 6; 19; 21; 22; 25; 29). Ak „áno“ na 4 alebo viac odpovedí, potom ste odpovedali neúprimne. Vaše výsledky preto nemusia byť spoľahlivé.

Vypočítajte celkový počet bodov na 1. a 2. stupnici.

Čím bližšie k 24 bodom, tým vyššia je psychologická kompetencia učiteľa.

Do 12 bodov - nekompetentný,

Od 12 do 18 bodov - malý stupeň kompetencia,

Od 18 do 24 bodov - dostatočný stupeň kompetencie.

Dodatok 2

Sociomatrix triedy

Účel sociometrického výskumu: študovať vzťah v tíme a identifikovať lídrov v triede;

Cvičenie: Máte peniaze, ktorých výška vám umožňuje nakupovať darčeky len pre troch spolužiakov. Komu by ste dali darčeky?

Dodatok 3

Herný test "Alpinist"

Cieľ: vizuálne určiť mieru súdržnosti-nejednotnosti triedy.

Na tabuľu sa urobí kresba hory a vysvetlí sa: "Tak si predstavte, že každý z vás je horolezec. Horolezec je človek, ktorý dobýva horské štíty. Mimochodom, čo je najvyššie na svete (detské odpovede) - Everest! Jeho výška je takmer 10 tisíc metrov - 10 kilometrov! Teraz si predstavte, že vrchol je vrchol hory - toto je skutočne priateľská trieda, toto je tím, kde si všetci navzájom pomáhajú, neohovárajú a robia nevolať mená ... Akú výšku si dosiahol?spolužiaci ... (od 1 do 10), zamysli sa a odpovedz.

Učiteľ pristúpi k deťom, zistí ich názor a zráta body. Potom sa suma vydelí počtom respondentov. Dostávame priemerné skóre. Toto skóre sa oznámi a na tabuli sa urobí zodpovedajúca značka (spravidla je to 6-7 bodov).

Herný projekt „Symboly mojej triedy“

"Vidíte, chlapci, že sme len o niečo viac ako v polovici. Skúsme spolu zdolať vrchol! Ste pripravení? (Odpoveď detí.)

Vyskúšajme!? Kde začať? Viem! Ako sa Rusko líši od iných krajín? A aké sú atribúty? (Vlajka je trikolóra, znak je dvojhlavý orol, hymna.) Symbolizujú náš štát, v ktorom všetci žijeme – Rusko!

Existuje myšlienka: čo ak si vymyslíme erb (symbol, znak) triedy a motto – krátke príslovie, ktoré vyjadruje podstatu nášho združenia – triedy. Navrhujem pracovať na projektoch erbu a motta triedy. Hlavnou podmienkou je, že oni, tieto symboly, musia vyjadrovať názor každého a prispievať k zjednoteniu. Súhlasíte? .. (Deti odpovedajú.) Potom začnime. Budeme potrebovať farebné ceruzky a hlavne dobrú náladu.

Fáza 1 „Zjednotenie“: Prácu budeme vykonávať v skupinách po 4 ľuďoch. Aby ste vytvorili skupiny, každý z vás musí prísť ku mne a vziať si kúsok obrázka a potom nájsť ďalších 3 ľudí, ktorí majú zvyšné tri časti obrázka. V dôsledku toho pridajte časti a získajte celok. Táto práca sa hodnotí podľa dvoch kritérií: 1 - rýchlosť zoskupovania a 2 - zdvorilosť a takt pri kombinovaní. Činy každého účastníka sú teda hodnotené na päťbodovej škále a súčet hodnotení štyroch účastníkov je výsledkom (bodom) skupiny!

Fáza 2: Papiere Whatman sa distribuujú rýchlosťou pol listu na skupinu. Inštalácia je daná tak, že teraz celkový výsledok práce závisí od každého v skupine. Učiteľ tiež hovorí, že obhajoba projektov bude prebiehať v troch kategóriách:

názov triedy;

motto triedy (skrátene, môžete uviesť akýkoľvek príklad);

symbol triedy.

Hlavnou podmienkou je, že projekt musí spájať celú triedu.

3. fáza: Ochrana skupinami ich projektov.

4. fáza: Diskusia (aké diela sa vám páčili viac, aké ťažkosti a úspechy ste zažili pri práci na projekte, boli zohľadnené všetky názory)

Dodatok 4

Nasledujúce akcie v triede veľmi dobre stmelia kolektív a navodia priateľskú atmosféru:

    súťaž v kreslení „Moja rodina“;

    prezentácia každého študenta „Ja a moja trieda“;

    spoločné víkendové výlety a exkurzie;

    pomoc veteránom a sledovanie pamäti;

    koncerty a vystúpenia nielen nadaných detí, ale aj ostatných detí z triedy;

    účasť rodičov na školských aktivitách;

    cool hodinky "Molekuly", "Čo je radosť", "Priateľstvo" mali možnosť okamžite pocítiť nezvyčajnú atmosféru, pocit radosti;

    tradícia "Dar vlastnými rukami";

    dotazník medzi rodičmi „Čo robí moje dieťa radosť“ umožnil aktualizovať pocit radosti z komunikácie medzi rodičom a dieťaťom;

    stretnutia rodičov s deťmi.

Ak chcete použiť ukážku prezentácií, vytvorte si Google účet (účet) a prihláste sa: https://accounts.google.com


Popisy snímok:

Psychologická klíma v rodine a štýly rodinnej výchovy. FGKOU "Stredná škola č. 3" Iskaková V.I.

Šťastný je ten, kto je šťastný doma. L. N. Tolstoj

LÁSKY VEĽKODORÝ ušľachtilý ZDRAVÝ CHYTRÝ LÁSKY LEN SILNÝ STAROSTLIVOSŤ Úprimný

krutý zradný chamtivý zlý bezcitný podlý pokrytecký

0-8 bodov. Stabilná negatívna psychologická klíma. V týchto intervaloch sú rodiny, ktoré uznávajú svoj spoločný život ako „ťažký“, „neznesiteľný“, „nočná mora“. (0 %)

9-15 bodov. Nestabilná, premenlivá psychologická klíma. (desať %)

16-22 bodov. Neistá psychologická klíma. Zaznamenáva niektoré „rušivé“ faktory, hoci vo všeobecnosti prevláda pozitívna nálada. (dvadsať %)

23-35 bodov. Stabilná pozitívna psychologická klíma rodiny (70%)

Demokratickí rodičia sú podnikavé, milé deti. RODIČIA DETI MILUJÚ A ROZUMÚ, ČASTO SÚ CHVÁLI A ZA CHYBKY ZA SVEDČENIE NETRESTAJÚ, VYSVETLITE, PREČO BY STE TO NEMALI ROBIŤ. NA CAPRICES REAGUJÚ POKOJNE, DÔRAZNE ICH POSLÚCHAŤ. V DÔSLEDKU NÁSLEDKU DETÍ RASTÚ, ABY BOLI PÝTANÉ, SEBAVEDOMÉ, KONTAKTOVANÉ A MALI NÁVRH VLASTNEJ dôstojnosti.

Liberálni rodičia sú impulzívne, agresívne deti. RODIČIA NEMAJÚ TEMER ŽIADNÚ KONTROLU DETÍ, DOVOĽUJÚ IM ČOKOĽVEK, ČO CHCÚ, VRÁTANE DOHĽADU NA AGRESÍVNE SPRÁVANIE. V NÁSLEDKU SA STALA NEVLÁDNYM.

Autoritárski rodičia sú podráždené, konfliktné deti. RODIČIA NADSTAVUJÚ PRÍSNU KONTROLU SPRÁVANIA DETÍ, BERÚC DO ÚVAHY, ŽE BY MALI VO VŠETKOM POSLÚCHAŤ SVOJU Vôľu. AKO VÝCHOVNÉ METÓDY SA NAJČASTEJŠIE POUŽÍVAJÚ TREST, ALE AJ INTERMINOVANIE, VYHROZENIE. DETI SÚ VEĽMI A ČASTO ÚZKOVÉ, A PRETO NEŠŤASTNÉ.

„Idol rodiny“ Pevná viera vo vlastnú exkluzivitu. Rozmarný, svojvoľný egoista. Nie je schopný slúžiť sám sebe. Rodičia oslobodzujú dieťa od všetkých povinností.

"Extra-starostlivosť". Zbavený nezávislosti. Zvyknite si poslúchať a riadiť sa radami dospelých. Rodičia ho vo všetkom kontrolujú. Prehnaná ochrana často vedie k násilnej protestnej reakcii.

"Hypoprotekcia". Dieťa je ponechané samo. Nikto nechce uspokojiť jeho potreby. Nútený myslieť na seba, závidieť všetkým deťom. Postupom času sa začne cítiť menejcenný a to mu zostane na celý život.

„Výchova v kulte choroby“ Rodičia sa nad ním trasú a varujú ho pred všetkými jeho túžbami. Akúkoľvek chorobu vníma ako svoju výsadu. F deti zo všetkých sympatií a súcitu. Z takýchto detí vyrastajú oportunisti a patolízalci.

"Hlavnou chybou rodičov je, že sa snažia vychovávať deti bez toho, aby vychovali seba!" L. N. Tolstoj.

Problémová situácia 1. Dcéra vynecháva školu, vysvetľuje učiteľke, že sa stará o chorú babičku.

Problémová situácia 2. Vaše dieťa si neupratalo izbu a hostia prišli k vám.

Problémová situácia 3. Syn sa vrátil domov neskôr ako zvyčajne.

Pripomenutie rodičom. Ak je dieťa neustále kritizované, učí sa .... (nenávidieť) Ak dieťa žije v nepriateľstve, učí sa ... (byť agresívne) Ak dieťa vyrastá v výčitkách, učí sa ... (žiť s pocitom viny) Ak dieťa vyrastá v tolerancii, učí sa... (rozumej ostatným) Ak je dieťa chválené, učí sa... (byť ušľachtilé) Ak dieťa vyrastá v čestnosti, učí sa... (aby som bol spravodlivý) Ak dieťa vyrastá v bezpečí, učí sa... (dôverovať ľuďom) Ak je dieťa podporované, učí sa... (vážiť si samé seba) Ak je dieťa zosmiešňované, učí sa... (byť odtiahnuté) Ak dieťa žije v porozumení a priateľskosti, učí sa... (byť súcitný, nájsť lásku v tomto svete).

"Milovať svoje deti, naučte ich milovať vás, neučte ich - v starobe budete plakať - toto je podľa mňa jedna z najmúdrejších právd o materstve a otcovstve." V.A. Suchomlinsky

Rodina je to, čo zdieľame pre všetkých. Zo všetkého trochu: aj slzy, aj smiech, Vzostup a pád, radosť, smútok, Priateľstvo a hádky, ticho pečať. Rodina je to, čo je vždy s vami Nechajte minúty, sekundy, roky plynúť. Ale steny sú drahé, dom otca Srdce v ňom navždy zostane!




Ak chcete zobraziť prezentáciu s obrázkami, dizajnom a snímkami, stiahnite si jeho súbor a otvorte ho v PowerPointe na vašom počítači.
Textový obsah snímok prezentácie:
Priaznivá psychologická klíma vyučovacej hodiny ako podmienka pre úspešnú asimiláciu vedomostí a formovanie zručností a schopností žiakov Kuklina L.I., pedagogický psychológ, MBOU "Stredná škola č. 29", Norilsk Zúčastnené štáty prijímajú všetky potrebné opatrenia, aby zabezpečili, že školská disciplína sa zachováva metódami, ktoré rešpektujú ľudskú dôstojnosť dieťaťa av súlade s týmto dohovorom. Bod 2.1 Dostupnosť kvalitného vzdelávania znamená štátne záruky: vzdelávanie v podmienkach, ktoré zaručujú ochranu práv jednotlivého žiaka vo výchovno-vzdelávacom procese, jeho psychickú a fyzickú bezpečnosť. Kritériá psychickej bezpečnosti Bezpečné prostredie Atmosféra psychickej pohody, ktorá sa rozvíja aj psycho-nápravná, pretože v tejto atmosfére miznú bariéry, odstraňuje sa psychologická ochrana, energia sa nevynakladá na úzkosť alebo boj, ale na vzdelávacie aktivity, na vytváranie nápadov, o tvorivosti (vrátane úspešného formovania vedomostí, zručností a schopností). K - O -M -F -O -R -T - podpora, posilnenie (slovník N.M. Shanskyho) Vybavenie domácnosti (slovník Ožegov) Životné podmienky, v ktorých sa dieťa cíti pokojne, bez potreby brániť sa (slovník psychologických pojmov) Zdôvodnenie témy V dnešnom svete sa dieťa necíti bezpečne a pohodlne Čo znamená: je neustále v ochrannej polohe; Zdôvodnenie témy 2. Zintenzívňujú sa negatívne trendy vo výchovno-vzdelávacom procese: pokles záujmu o vedomosti, pokles kognitívnej aktivity, vynechávanie vyučovacích hodín žiakmi, čo môže nepriaznivo ovplyvniť asimiláciu vedomostí a formovanie zručností a schopností žiakov. Zdôvodnenie témy 3. Neustály stav zvýšenej úzkosti žiakov v triede a v dôsledku toho aj ich nervové zrútenia môžu negatívne ovplyvniť asimiláciu vedomostí a formovanie zručností žiakov Zdôvodnenie témy 4. Problém: v r. absenciou priaznivej psychologickej klímy škola nebude schopná úspešne riešiť stanovené úlohy a plniť svoje poslanie (najmä vytváranie ZUN). Zdôvodnenie témy Aký je dnes stav psychickej klímy v triede Čo môžeme urobiť pre to, aby škola úspešne formovala ZUN žiakov? Psychologická klíma Psychologická klíma vyučovacej hodiny sa v pedagogickej literatúre chápe ako: Priateľská jednota v systéme „učiteľ – žiak“ Prejav vnútorného, ​​sebavedomého pokoja, neustálej veselosti detí, ich pripravenosti konať. Prítomnosť sebaúcty u každého študenta; Bezpečnosť všetkých členov študentského tímu. Ani jeden študent by sa nemal cítiť izolovaný a bezbranný; Rozumná a užitočná aktivita každého na hodine; Schopnosť byť zdržanlivý v pohyboch, slovách. Výskum na ruských školách Výskum ukázal, že postavenie učiteľa na vyučovacej hodine, jeho správanie a komunikačný štýl vážne ovplyvňujú klímu vyučovacej hodiny, postoj žiakov k preberanému predmetu. Zvlášť dôležité je slovo učiteľa. Viac A.S. Makarenko povedal učiteľom: „... Musíte vedieť povedať, aby oni (študenti) vo vašom slove cítili vašu vôľu, vašu kultúru, vašu osobnosť.“ Zároveň poznamenal, že sa to treba naučiť. Osvojenie si kultúry slova je neoddeliteľnou súčasťou prípravy učiteľa a jeho profesionálneho rozvoja. Tento aspekt vyučovania je najťažší a vyžaduje si od učiteľa triezve sebahodnotenie. Výskum na ruských školách Prieskum medzi tromi tisíckami tínedžerov ukázal, že len 42 % študentov v situácii voľby by zostalo vo svojej vzdelávacej inštitúcii; 48 % odpovedalo, že im je jedno, kde budú študovať. Každý desiaty odpovedal, že by vzdelávaciu inštitúciu rád zmenil. Zo získaných údajov vyplýva, že menej ako polovica študentov pociťuje psychickú pohodu v procese učenia sa, viac ako polovica ľahostajnosť voči vzdelávacej inštitúcii a desatina z nich nepohodlie. Rozbor psychickej pohody žiakov Učiteľ je priateľský, taktný, pozorný ku všetkým žiakom Učiteľ je spravodlivý a objektívny pri hodnotení vedomostí a zručností žiakov Žiak cíti podporu zo strany učiteľa, jeho úctu k sebe samému. atmosféra dôvery, psychického bezpečia v triede, flexibilný v komunikácii, ľahko si všíma a rieši problémy, je schopný kompromisov Učiteľ je vždy pokojný, vychádza z hodnoty osobnosti každého žiaka, rešpektuje dôstojnosť žiaka je podporný. Analýza psychickej pohody študentov Ak plne súhlasíte s tvrdením, uveďte číslo 5. Ak si nie ste celkom istý, t. myslite si, že „toto je s najväčšou pravdepodobnosťou pravda“, uveďte číslo 4. Ak je pre vás ťažké odpovedať, uveďte číslo 3. Ak si myslíte, že „s najväčšou pravdepodobnosťou to tak nie je“, uveďte číslo 2. Ak nie súhlasíte s tvrdením, uveďte číslo 1. Analýza psychickej pohody žiakov ročníka 10-11 * * Konflikt je stret protichodne smerujúcich cieľov, záujmov, pozícií, názorov a pohľadov ľudí. Jadrom každého konfliktu je situácia, ktorá zahŕňa buď protichodné pozície strán pri akejkoľvek príležitosti, alebo opačné ciele a prostriedky na ich dosiahnutie za daných okolností, alebo nesúlad záujmov a túžob partnerov. * Všetky pedagogické konflikty možno rozdeliť do troch skupín: Motivačné Súvisiace s nedostatkami v organizácii tréningu Interakčný konflikt Emocionálne vyhorenie Príčiny „emocionálneho vyhorenia“ 1. Nadmerné preťaženie, priveľa práce, nadmerná zodpovednosť.2. Postoj k podnikaniu: nadmerné nároky na seba, strach z chyby, nesplnenie požiadaviek.3. Pocit, že sme nedocenení a neschopnosť zmeniť stav vecí.4. Komunikácia len s kolegami v práci, v práci aj mimo nej.5. Odtrhnutie od spoločenského života tímu. Faktory prispievajúce k priaznivej psychickej klíme: Priaznivá klíma v triede závisí od mnohých faktorov: Učiteľ musí vstúpiť do triedy s dobrou veselou náladou a vedieť sa nastaviť na veselú paralelu s deťmi. Všeobecne platí, že učiteľ by mal mať prirodzenú túžbu a túžbu komunikovať s deťmi v benevolentnej forme. Treba pamätať na to, že každý emocionálny stav môže byť vyjadrený v jemnej forme. Učiteľ si musí byť dobre vedomý psychologických charakteristík súvisiacich s vekom študentov, a tiež rozvíjať pedagogickú alebo akúkoľvek inú situáciu v triede. Faktory prispievajúce k priaznivej psychickej klíme: Nadmerná odmena alebo trest je škodlivý. Schvaľovanie a povzbudzovanie vnímajú rôzni žiaci rôzne Vzdelávanie a výchova by sa mala budovať bez trestov a výkrikov volania. Uistite sa, že je všetko pripravené na lekciu. Usilujte sa o organizovaný začiatok hodiny. Faktory prispievajúce k priaznivej psychickej klíme: Nestrácajte čas hľadaním stránky s vaším predmetom v časopise, vopred si ju uložte do záložiek, lekciu začnite rázne. Nepýtajte sa na niekoho, kto si neurobil domáce úlohy. Viesť hodinu tak, aby bol každý žiak zaneprázdnený od začiatku až do konca.Zapojte žiakov do obsahu učiva, kontrolujte tempo hodiny, pomáhajte „slabým“ veriť v seba samého. Dávajte pozor na celú skupinu. Dávajte si pozor najmä na tých, ktorých pozornosť je nestabilná.Zabráňte okamžitým pokusom narušiť pracovný rytmus. Oslovte častejšie s otázkami tých, ktorí môžu byť na hodine rozptyľovaní Motivujte hodnotenie vedomostí. Študent by mal vedieť, na čom ešte musí popracovať. To naučí disciplinovanej práci. Zvykne si, že treba dodržiavať pokyny učiteľa. Faktory prispievajúce k priaznivej psychologickej klíme: Ukončite hodinu všeobecným hodnotením práce skupiny a jednotlivých detí. Nech každý zažije na lekcii pocit zadosťučinenia z výsledkov práce. Snažte sa všímať si pozitíva v práci neposlušných detí, ale nerobte to príliš často Hodinu ukončite zvončekom. Zdržte sa zbytočných poznámok Nedovoľte konfliktom s triedou a ak vzniknú, nenaťahujte to, hľadajte rozumné spôsoby, ako to vyriešiť Pamätajte na slová N.A. Dobrolyubov, že spravodlivý učiteľ je učiteľ, ktorého činy sú v očiach študentov oprávnené. Psychická pohoda Nič ma nenaučí To, čo tyká, rozpráva, chrobáBoris Slutsky Osobný prístup vo vzdelávaní Študent je hlavným objektom starostlivosti učiteľaVýchova a vyučovanie bez rešpektu k žiakovi je potláčanéŠkola je dobrá, ak je dobrá pre každého žiaka. súbor pravidiel pre učiteľov Úsmev! Buďte šťastní a krásni! Buďte trpezliví! Inšpirujte každého, aby veril v seba samého. Naučte sa vytvoriť situáciu úspechu. Naučte chlapcov rozdávať ľuďom radosť, dať kus svojho srdca do každého podnikania. Zažite radosť zo spoločného učenia a urobte z neúspechov začiatok novej práce. Vážte si každý okamih, keď ste spolu. Spolu s deťmi sa radujte z krásy: východ a západ slnka, maľba umelca, hlasy vtákov, žasnite nad šťastím daru života. Ďakujem, milý učiteľ!!! Vieme a môžeme!!! Sme úspešní!!!


Priložené súbory